Language of document :

AFG, SA (Madeira vabatsoon) 9. jaanuaril 2024 esitatud apellatsioonkaebus Üldkohtu (viies koda) 27. oktoobri 2023. aasta määruse peale kohtuasjas T-722/22: AFG versus komisjon (Madeira vabatsoon)

(kohtuasi C-13/24 P)

Kohtumenetluse keel: portugali

Pooled

Apellant: AFG, SA (Madeira vabatsoon) (esindajad: advogados S. Estima Martins, F. Castro Guedes ja M. Ellison)

Teine menetlusosaline: Euroopa Komisjon

Apellandi nõuded

Apellant palub Euroopa Kohtul:

tühistada Üldkohtu (viies koda) 27. oktoobri 2023. aasta määrus kohtuasjas T-722/22: AFG, S.A. (Madeira vabatsoon) vs. komisjon, millega jäeti rahuldamata apellandi hagi, milles ta palus tühistada Euroopa Komisjoni 4. detsembri 2020. aasta otsuse [(EL) 2022/1414] abikava SA.21259 (2018/C) (ex 2018/NN) kohta, mida Portugal on rakendanud Madeira vabatsooni (ZFM) puhul – III kava,1 artiklid 1, 4, 5 ja 6;

mõista kõik menetluskulud välja Euroopa Komisjonilt.

Väited ja peamised argumendid

1.    Õigusnormide rikkumine seetõttu, et vaidlustatud kohtumäärus võeti vastu Üldkohtu kodukorra artikli 126 alusel

Üldkohus rikkus õigusnorme, kui ta võttis vaidlustatud kohtumääruse vastu oma kodukorra artikli 126 alusel olukorras, kus pooled ei ole samad ja ka faktilised ning õiguslikud asjaolud, millele apellan[t] oma eri õigusvastasuse väidete põhistamiseks viitab, ei ole samad.

2.    Õigusnormide rikkumine seetõttu, et kohaldati ELTL artikli 107 lõiget 1, samas kui abi ei olnud valikuline

Madeira vabatsooni kord on üldine ning on kooskõlas Madeira autonoomse piirkonna maksusüsteemi üldise loogika ja ülesehitusega, mistõttu see ei anna mingit valikulist eelist seal registreeritud ettevõtjatele ning ei kujuta endast seega riigiabi. Üldkohus rikkus õigusnorme, kui ta leidis, et asjaomane riigiabi kava on valikuline.

3.    Õigusnormide rikkumine komisjoni 2007. ja 2013. aasta otsustes ette nähtud Madeiral tegelikult ja füüsiliselt elluviidud tegevusest saadud kasumi päritolu nõude tõlgendamisel

Üldkohus tõlgendas vääralt väljendit „Madeiral tegelikult ja füüsiliselt elluviidud tegevus“, sest tema tõlgendus on vastuolus ülemaailmsetel ja avatud turgudel tegutsevate ettevõtjate loogika ja konkurentsidünaamikaga, eirab Euroopa Kohtu praktikat, mis käsitleb „põhihuvide keset“, ning jätab lisakulude alt välja kulud, mis on soetud väljaspool Madeira autonoomset piirkonda elluviidud tegevusega.

4.    Õigusnormide rikkumine komisjoni 2007. ja 2013. aasta otsustes ette nähtud Madeira autonoomses piirkonnas töökohtade loomise/säilitamise nõude tõlgendamisel

Üldkohus rikkus õigusnorme, kui ta leidis, et seoses III kavaga Madeira autonoomses piirkonnas töökohtade loomise/säilitamise nõude järgimise kontrollimiseks tuleb kasutada selliseid kriteeriume nagu aasta tööühikute / täistööajale taandatud töötajate arvu meetodid, selle asemel et kohaldada riigisisestest õigusnormidest tulenevat mõistet „töökoht“.

5.    Õigusnormide rikkumine liidu õiguse üldpõhimõtete kohaldamisel

Üldkohus rikkus vaidlustatud kohtumääruses Euroopa Liidu õiguse üldpõhimõtteid, eeskätt õiguskindluse, õiguspärase ootuse kaitse ja proportsionaalsuse põhimõtteid.

____________

1 ELT 2022, L 217, lk 49.