Language of document :

A Landgericht Duisburg (Németország) által 2023. április 19-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – OB kontra Merzedes-Benz Group AG

(C-251/23. sz. ügy, Merzedes-Benz Group)

Az eljárás nyelve: német

A kérdést előterjesztő bíróság

Landgericht Duisburg

Az alapeljárás felei

Felperes: OB

Alperes: Mercedes-Benz Group AG

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

Attól függetlenül sem felel-e meg az európai jogi rendelkezéseknek az olyan dízelüzemű személygépjármű, amelyre az Euro 5-ös kipufogógáz-kibocsátási szint vonatkozik, hogy beépítettek a vezérlőjébe olyan kapcsolót, amely fogalmilag a 715/2007 rendelet1 3. cikkének 10. pontja értelmében vett hatástalanító berendezésnek minősül, ha e személygépjármű kialakítása és az abba beépített funkciók vezérlése alapján eleve egyértelmű, hogy az a motor bemelegedését követően a „gázkeverékben” akkor is kilométerenként több mint 180 mg nitrogén-oxidot bocsát ki, ha azt ebben az állapotban vetik alá az új európai menetciklus (NEDC) szerinti vizsgálatnak?

Akkor is csökkentheti-e a kibocsátást szabályozó rendszer hatásfokát a 715/2007 rendelet 3. cikkének 10. pontja értelmében véve, és ennélfogva a 715/2007 rendelet 3. cikkének 10. pontja értelmében vett hatástalanító berendezésnek minősülhet-e valamely jármű bármely olyan tervezési eleme, amely érzékeli a hőmérsékletet, a járműsebességét, a motor fordulatszámát (a percenkénti fordulatszámot), a sebességfokozatot, a kipufogó- és szívócsővezetékben keletkező vákuumot vagy bármely más paramétert annak érdekében, hogy ezen érzékelés eredményétől függően modulálja a motorban zajló égési folyamat paramétereit, ha az égési folyamat paramétereinek a tervezési elem által az érzékelés eredménye alapján történő modulálása egyfelől növeli ugyan egy adott szennyező anyag – például a nitrogén-oxidok – kibocsátását, másfelől azonban ezzel egyidejűleg csökkenti egy vagy több másik szennyező anyag – például a részecskék, a szénhidrogének, a szén-monoxid és/vagy a szén-dioxid – kibocsátását?

A második kérdésre adandó igenlő válasz esetén: ilyen helyzetben milyen feltételek mellett minősül a tervezési elem a 715/2007 rendelet 3. cikkének 10. pontja értelmében vett hatástalanító berendezésnek?

A második kérdésre adandó igenlő válasz esetén: ellentétesek-e a 2007/46 irányelvnek1 a Bíróság 2023. március 21-i Mercedes-Benz Group (Hatástalanító berendezéssel ellátott gépjárművek gyártóinak felelőssége) ítéletében (C-100/21, EU:C:2023:229) említett 18. cikkének (1) bekezdésével, 26. cikkének (1) bekezdésével és 46. cikkével a nemzeti jog olyan rendelkezései, amelyek teljes mértékben a jármű vevőjére hárítják annak bizonyításának terhét, hogy a jármű a 715/2007 rendelet 3. cikkének 10. pontja értelmében vett hatástalanító berendezéssel van ellátva, anélkül, hogy a jármű gyártójának ezzel kapcsolatban információkat kellene szolgáltatnia a bizonyításfelvétel során, amennyiben a 2007/46 irányelv említett rendelkezéseiből az következik, hogy a jármű vevőjét kártérítési igénynek kell megilletnie a jármű gyártójával szemben abban az esetben, ha a járműbe tiltott hatástalanító berendezés van beépítve (lásd: az említett ítélet 91. és 93. pontja)?

A negyedik kérdésre adandó igenlő válasz esetén: hogyan kell megoszlania a bizonyítási tehernek az európai jog szerint a jármű vevője és annak gyártója között az előbbi által az utóbbival szemben a 715/2007 rendelet 3. cikkének 10. pontja értelmében vett hatástalanító berendezés beépítése miatt érvényesített kártérítési igény tárgyában folyamatban lévő jogvitában? Megilleti-e a feleket bizonyításiteher-könnyítés, vagy terhelik-e adott esetben kötelezettségek őket, és ha igen, milyenek? Kötelezettségek fennállása esetén milyen következményekkel jár azok be nem tartása?

____________

1 A könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló, 2007. június 20-i 715/2007/EK európai parlamenti és tanácsi rendelete (HL 2007. L 171, 1. o.).

1     A gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról szóló, 2007. szeptember 5 i 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (keretirányelv) (HL 2007. L 263., 1. o.).