Language of document :

Skarga wniesiona w dniu 10 października 2001 r. - Schenker AG przeciwko Komisji Europejskiej

(Sprawa T-534/11)

Język postępowania: niemiecki

Strony

Strona skarżąca: Schenker AG (Essen, Niemcy) (przedstawiciele: C. von Hammerstein, B. Beckmann, C. Munding, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

stwierdzenie nieważności decyzji Komisji z dnia 3 sierpnia 2011 r. (SG. B/MKu/psi-Ares[2011]),

obciążenie pozwanej kosztami postępowania

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.

Zarzut pierwszy dotyczący braku konkretnego i indywidualnego zbadania dokumentów wskazanych we wniosku

Po pierwsze, Komisja pominęła konkretne i indywidualne zbadanie dokumentów wskazanych we wniosku o dostęp. Skarżąca uważa, że Komisja nie powinna była oprzeć się w uzasadnieniu odmowy na ogólnym domniemaniu włączenia. W ten sposób naruszyła wyprowadzone z orzecznictwa zasady dotyczące dostępu do dokumentów oraz znaczenia podstawowego prawa dostępu do dokumentów ustanowione w art. 42 Karty Praw Podstawowych Unii.

Zarzut drugi dotyczący istnienia oczywistego błędu w ocenie w ramach stosowania wyjątków przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1049/2001

Po drugie, Komisja popełniła oczywiste błędy przy okazji stosowania wyjątków przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1049/2001. Komisja poprzez stosowanie wyjątków w sposób rozszerzający naruszyła wyprowadzone z orzecznictwa zasady dotyczące dostępu do dokumentów oraz znaczenie podstawowego prawa dostępu do dokumentów ustanowione w art. 42 Karty Praw Podstawowych Unii. W świetle praw podstawowych oraz zasad przejrzystości i państwa prawa, należałoby skarżącej przyznać w miarę możliwości jak najszerszy dostęp.

Zarzut trzeci dotyczący naruszenia zasady proporcjonalności

Po trzecie, Komisja naruszyła zasadę proporcjonalności poprzez niewyważenie, a w każdym razie nie w wystarczający sposób, wyjątków, które niesłusznie dopuściła z interesem publicznym sprowadzającym się do ujawnienia dokumentów w porównaniu z ewentualnymi interesami związanymi z ich poufnym charakterem.

Zarzut czwarty dotyczący naruszenia art. 42 Karty Praw Podstawowych Unii

Po czwarte, Komisja zlekceważyła fakt, że skarżącej przysługuje w każdym razie art. zagwarantowane przez art. 42 Karty Praw Podstawowych Unii prawo dostępu do wnioskowanych dokumentów przynajmniej w częściowym zakresie. Komisja odmawiając w sposób niezróżnicowany i ogólny wnioskowanego dostępu, pozbawiła skuteczności (effet utile) prawa dostępu do dokumentów podlegające ochronie jako prawo podstawowe oraz rozporządzenia nr 1049/2001.

____________