Language of document : ECLI:EU:T:2015:393

Byla T‑88/13 P

(ištraukų skelbimas)

Z

prieš

Europos Sąjungos Teisingumo Teismą

„Apeliacinis skundas – Viešoji tarnyba – Pareigūnai – Tarnautojų teismo nešališkumas – Prašymas nušalinti teisėją – Paskyrimas į kitas pareigas – Tarnybos interesas – Lygio ir pareigų atitikties taisyklė – Pareigūnų tarnybos nuostatų 7 straipsnio 1 dalis – Drausminė procedūra – Teisė į gynybą“

Santrauka – 2015 m. birželio 19 d. Bendrojo Teismo (apeliacinių skundų kolegija) sprendimas

1.      Pareigūnų ieškiniai – Asmens nenaudai priimtas aktas – Sprendimas atmesti skundą – Paprastas atmetimas – Patvirtinamasis aktas – Nepriimtinumas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 91 straipsnio 1 dalis)

2.      Pareigūnų ieškiniai – Išankstinis administracinis skundas – Skundas dėl akto, dėl kurio pareikštas ieškinys – Įtakos administracijos nagrinėjimo pareigai nebuvimas

(Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 ir 91 straipsniai)

3.      Europos Sąjungos Teisingumo Teismas – Sąjungos teisėjų nepriklausomumo pareiga – Apimtis – Funkcijų, susijusių su institucijos vidaus administravimu, vykdymas – Leistinumas

(Teisingumo Teismo statuto 4 straipsnis)

1.      Žr. sprendimo tekstą.

(žr. 141 punktą)

2.      Pagal Pareigūnų tarnybos nuostatų 90 straipsnyje nustatytą skundo nagrinėjimo procedūrą pareiškėjas turi turėti teisę į tai, kad Sąjungos teismas atliktų sprendimo atmesti skundą, o ne tik pradinio akto, dėl kurio pateiktas skundas, teisėtumo kontrolę.

Skundo pareiškėjo interesas, kad skundo nagrinėjimo procedūra būtų vykdoma teisėtai ir kad būtų panaikintas sprendimas atmesti jo skundą pažeidimo atveju, turi būti vertinamas savarankiškai, o ne siejant su ieškiniu, galimu pareikšti dėl pradinio akto, kuris yra skundo dalykas. Jeigu būtų kitaip, suinteresuotasis asmuo niekada negalėtų remtis skundo nagrinėjimo procedūros pažeidimais, nes negalėtų pasinaudoti galimybe, kad taikant tinkamą ikiteisminę procedūrą būtų peržiūrėtas administracijos sprendimas, kiekvieną kartą, kai ginčijamas ieškinys pareikštas dėl pradinio akto, dėl kurio pateiktas skundas. Taip iš skundo pareiškėjo būtų atimta galimybė pasinaudoti procedūra, kurios tikslas – leisti ir skatinti draugiškai išspręsti tarp pareigūno ir administracijos kilusį ginčą ir nurodyti institucijai, kurioje dirba pareigūnas, laikantis taisyklių, peržiūrėti savo sprendimą, atsižvelgiant į galimus šio pareigūno prieštaravimus.

(žr. 144–146 punktus)

3.      Teisingumo Teismo statuto 4 straipsnio pirmąja pastraipa, pagal kurią teisėjai negali eiti jokių politinių ar administracinių pareigų, siekiama užtikrinti teisėjų nepriklausomumą tiek einant pareigas, tiek pasibaigus kadencijos laikui, ypač Sąjungos valstybių narių ir kitų institucijų atžvilgiu. Kitose Teisingumo Teismo statuto 4 straipsnio pastraipose taip pat reiškiamas siekis apsaugoti teisėjų nepriklausomumą.

Tačiau remiantis Teisingumo Teismo statuto 4 straipsnio pirma pastraipa negalima daryti išvados, kad teisėjai negali vykdyti administracinių funkcijų institucijos viduje. Tai, kad teisėjai vykdo institucijos vidaus administracines funkcijas, nepažeidžia jų nepriklausomumo ir leidžia užtikrinti institucijos administracinę autonomiją.

(žr. 167 punktą)