Language of document :

Дело T628/22

René Repasi

срещу

Европейска комисия

 Определение на Общия съд (шести състав) от 21 юни 2023 година

„Жалба за отмяна — Околна среда — Делегиран регламент (ЕС) 2022/1214 — Таксономия — Икономически дейности, свързани с изкопаемите газови горива и с ядрената енергия — Включване в екологично устойчивите икономически дейности — Член на Парламента — Липса на пряко засягане — Недопустимост“

1.      Жалба за отмяна — Физически или юридически лица — Актове, които ги засягат пряко и лично — Пряко засягане — Критерии — Делегиран регламент 2022/1214 на Комисията — Жалба от член на Европейския парламент — Липса на пряко засягане — Недопустимост

(член 263, четвърта алинея ДФЕС; Регламент 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета; Регламент 2022/1214 на Комисията)

(вж. т. 23, 24, 30—37)

2.      Институции на Европейския съюз — Упражняване на правомощия — Предоставено на Комисията правомощие за приемане на делегирани актове — Обхват

(член 290 ДФЕС)

(вж. т. 26—29)

Резюме

Таксономия: Общият съд отхвърля като недопустима жалба от член на Европейския парламент срещу регламент на Комисията относно устойчивостта на някои икономически дейности, свързани с изкопаемите газови горива и с ядрената енергия

За разлика от Европейския парламент, отделните му членове не могат да оспорват такъв акт

На 18 юни 2020 г. Европейският парламент и Съветът на Европейския съюз приемат Регламент 2020/852 за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции(1). Този регламент установява критериите, въз основа на които може да се определи дали с оглед екологичните цели, които определя, дадена икономическа дейност следва се счита за екологично устойчива. Една от тези цели е смекчаването на изменението на климата(2). Съгласно посочения акт преходните икономически дейности, а именно тези дейности, за които няма осъществими от технологична и икономическа гледна точка нисковъглеродни алтернативи, допринасят съществено за смекчаването на изменението на климата, ако водят до климатична неутралност и ако отговарят на определени критерии.

В този контекст Европейската комисия приема Делегиран регламент 2022/1214(3), с който се установяват технически критерии за проверка с цел определяне на условията, при които някои икономически дейности, свързани с изкопаемите газови горива и с ядрената енергия, се считат за преходни дейности с потенциал да допринесат по-специално за постигане на целта за смекчаване на изменението на климата.

Считайки, че Комисията е превишила предоставените ѝ правомощия за приемане на делегирани актове, г‑н René Repasi, член на Европейския парламент, предявява пред Общия съд жалба за отмяна на този регламент, тъй като според него той нарушава законодателните правомощия на Парламента и правата му на член на Парламента.

В определението си Общият съд за първи път се произнася по процесуалната легитимация на член на Парламента за обжалване на делегиран регламент на Комисията, като отхвърля жалбата като недопустима.

Съображения на Общия съд

Най-напред Общият съд припомня, че съгласно член 263, четвърта алинея ДФЕС всяко физическо или юридическо лице може да подаде жалба срещу решенията, които са адресирани до него или които го засягат пряко и лично, както и срещу подзаконови актове, които го засягат пряко и които не включват мерки за изпълнение. За да се счита частноправен субект за пряко засегнат от акт, трябва кумулативно да са изпълнени два критерия. Оспорената мярка трябва, от една страна, пряко да поражда последици за правното положение на този субект, а от друга страна — да не оставя никакво право на преценка на адресатите, на които е възложено изпълнението ѝ.

Що се отнася до качеството на жалбоподателя да оспори Делегиран регламент 2022/1214, вярно е наистина, че съгласно съдебната практика акт на Парламента, който засяга условията за упражняване на парламентарните задължения на неговите членове, представлява акт, който пряко засяга правното им положение. Общият съд обаче уточнява, че тази съдебна практика се отнася до вътрешните организационни мерки на Парламента, които пряко засягат членовете му, но че не е приложима към разглеждания случай, тъй като твърдяното накърняване на законодателните правомощия на Парламента би могло само непряко да засегне правата им. Всъщност всички права на жалбоподателя, свързани с упражняването на законодателните правомощия на Парламента, като например правото на участие в редовна законодателна процедура, правото на спазване на разпоредбите относно компетентността и процедурата, правото да се защитават демократичните правомощия на Парламента, както и правата на глас, на инициатива и на участие с цел оказване на политическо влияние, могат да се упражняват само в рамките на вътрешните процедури на Парламента и следователно не могат да се считат за пряко засегнати с приемането на Делегиран регламент 2022/1214.

В това отношение Общият съд добавя, че посоченият извод не може да се обори чрез позоваване на принципите на представителната демокрация и на правовата държава, на които жалбоподателят основава искането си за признаване на процесуалната му легитимация, както и чрез позоваване на защитата на институционалното равновесие и на правото на правна защита на малцинството, тъй като спазването на тези принципи се гарантира от правото на Парламента да обжалва актовете на правото на Съюза. Същото важи и за доводите на жалбоподателя, че членовете на Парламента трябва да се считат за пряко засегнати от актове, с които се накърняват правилата за компетентност, основните разпоредби относно законодателната процедура или актове, представляващи злоупотреба с власт.

С оглед на тези съображения Общият съд заключава, че жалбоподателят няма процесуална легитимация, тъй като не е пряко засегнат от Делегиран регламент 2022/1214.


1      Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 година за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (ОВ L 198, 2020 г., стр. 13).


2      Членове 3 и 9 от Регламент 2020/852.


3      Делегиран регламент (ЕС) 2022/1214 на Комисията от 9 март 2022 година за изменение на Делегиран регламент (ЕС) 2021/2139 по отношение на икономическите дейности в някои сектори на енергетиката и на Делегиран регламент (ЕС) 2021/2178 по отношение на специфичното публично оповестяване на информация за тези икономически дейности (ОВ L 188, 2022 г., стр. 1).