Language of document :

24. augustil 2021 esitatud hagi – PV versus komisjon

(kohtuasi T-78/21)

Kohtumenetluse keel: prantsuse

Pooled

Hageja: PV (esindaja: advokaat D. Birkenmaier)

Kostja: Euroopa Komisjon

Nõuded

Hageja palub Üldkohtul:

tunnistada käesolev hagiavaldus vastuvõetavaks ja põhjendatuks;

seetõttu

tühistada tervikuna järgmised otsused: 20. juuli 2020. aasta esialgse taotluse D/191/20 rahuldamata jätmine, 29. jaanuari 2021. aasta kaebuse R/458/20 rahuldamata jätmine, 1. juuli 2021. aasta kaebuse R/137/21 rahuldamata jätmine ning 26. veebruari 2021. aasta kaebuse rahuldamata jätmine ning seda õiguse üldpõhimõtte „pettus kahjustab kõike“ (fraus omnia corrompit), tahtliku eksitamise või harta artikliga 34 keelatud sotsiaalõiguste kaotamise põhjal;

tühistada 26. veebruari 2021. aasta kaebuse R/512/20 rahuldamata jätmine, kuna on rikutud harta artikli 41 lõike 2 punkti a;

määrata kahju eest ELTL artiklite 268 ja 340 alusel järgmised hüvitised:

mõista mittevaralise kahju eest välja 100 000 eurot ja varalise kahju eest 47 221,02 eurot, mis tuleneb rahuldamata jätmisest nendes vaidlustatud otsustes ning mille kogusumma on 147 221,02 eurot, tingimusel et see summa vaadatakse läbi ja sellele lisandub viivitus- ja tasandusintress kuni täieliku tasumiseni;

igal juhul

mõista kõik kohtukulud, kaasa arvatud õigusabikulud välja kostjalt.

Väited ja peamised argumendid

Hagi põhjenduseks esitab hageja kümme väidet.

Esimene väide, et on rikutud Euroopa Liidu põhiõiguste harta (edaspidi „harta“) artikleid 1, 3, 4 ja artikli 31 lõiget 1 ning Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjade (edaspidi „personalieeskirjad“) artikli 1e lõiget 2 ja artiklit 12a.

Teine väide, et on rikutud õiguse üldpõhimõtet „pettus kahjustab kõike“ (fraus omnia corrompit) ja harta artikli 41 lõiget 1, kuna hageja pensioniõiguste kaotamise otsuses on kasutatud võltsallkirja.

Kolmas väide, et on tahtlikult eksitatud ja vahendeid omastatud, mis viis selleni, et uuesti on rikutud põhimõtet „pettus kahjustab kõike“ (fraus omnia corrompit).

Neljas väide, et komisjoni individuaalsete maksete haldamise ja maksmise amet on rikkunud personalieeskirjade artikleid 59 ja 60, õiguspärasuse põhimõtet ja avalikku korda, kuna selle ameti pädevuses ei ole kaotada pensioniõigusi meelevaldse karistusega, mis määrati ühele isikule.

Viies väide, et on rikutud harta artiklit 34, kaotades sotsiaalõigused, ja personalieeskirjade artiklit 77, kaotades selle tulemusena pensioniõigused.

Kuues väide, et on rikutud non bis in idem põhimõtet, harta artiklit 50 ja personalieeskirjade IX lisa artikli 9 lõiget 3.

Seitsmes väide, et on oluliselt rikutud harta artikli 41 lõike 2 punkti a ja õigust olla ära kuulatud.

Kaheksas väide, et on rikutud proportsionaalsuse põhimõtet, kuna teenistusest vabastamise karistus on kõige raskem personalieeskirjadega ette nähtud karistus, ja peale selle lisas komisjon sellele kõikide pensioniõiguste kaotamise eluks ajaks.

Üheksas väide, et individuaalsete maksete haldamise ja maksmise amet on võimu kuritarvitanud, kuna pensioniõiguste ajutise vähendamise otsust saab vastu võtta üksnes kolmepoolne ametisse nimetav asutus teenistusest vabastamise distsiplinaarmenetluses vastavalt personalieeskirjade IX lisa artikli 9 lõike 1 punktile h.

Kümnes väide, et on rikutud võrdse kohtlemise põhimõtet ja harta artiklit 20. Hageja väidab, et ametnik, kes oli hagejaga võrreldes väga palju olulisematel tõsisematel põhjustel teenistusest vabastatud, oleks saanud väiksema karistuse kui personalieeskirjade järgse pensioni kinnipidamine.

____________