Language of document :

Tožba, vložena 17. decembra 2013 – PAN Europe in Confédération paysanne proti Komisiji

(Zadeva T-671/13)

Jezik postopka: angleščina

Stranke

Tožeči stranki: Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) (Bruselj, Belgija) in Syndicat agricole Confédération paysanne (Bagnolet, Francija) (zastopnik: B. Kloostra, odvetnik)

Tožena stranka: Evropska komisija

Predloga

Tožeči stranki Sodišču predlagata:

naj za ničen razglasi Sklep Komisije z dne 9. oktobra 2013, s katerim je Komisija za nedopustna razglasila:

‒    predlog za notranjo revizijo Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 485/2013 z dne 24. maja 2013 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 540/2011 glede pogojev za registracijo aktivnih snovi klotianidin, tiametoksam in imidakloprid ter prepovedi uporabe in prodaje semen, tretiranih s fitofarmacevtskimi sredstvi, ki vsebujejo navedene aktivne snovi (UL L 139, str. 12);

‒    predlog za notranjo revizijo tega, da Komisija ni določila popolne prepovedi klotianidina, tiametoksama in imidakloprida;

naj toženi stranki naloži plačilo stroškov postopka.

Tožbeni razlogi in bistvene trditve

Tožeči stranki v utemeljitev tožbe navajata dva razloga.

S prvim tožbenim razlogom trdita, da je Komisija s sprejetjem izpodbijanega ukrepa kršila člen 9(3) Konvencije Organizacije združenih narodov o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah z dne 25. junija 1998 (Aarhuška konvencija). Določbi, ki jih je uporabila Komisija, in sicer člen 10 v povezavi s členom 2(1)(g) in (h) Aarhuške uredbe1 , naj ne bi bili v skladu s členom 9(3) Aarhuške konvencije. Zaradi nezakonitosti teh določb Aarhuške uredbe naj Komisija ne bi smela uporabiti meril, navedenih v izpodbijanem sklepu, in bi morala predloga za notranjo revizijo razglasiti za dopustna.

Z drugim tožbenim razlogom trdita, da je Komisija s sprejetjem izpodbijanega ukrepa kršila svojo obveznost, da ravna kolikor je mogoče skladno s Konvencijo. Komisija naj bi morala člen 10 Aarhuške uredbe in zlasti izraza ”upravni akt“ ter ”upravna opustitev“ v tem členu razlagati v skladu s členom 9(3) Aarhuške konvencije in naj ne bi smela upoštevati nezakonitih opredelitev iz člena 2(1)(g) in (h) Aarhuške uredbe. Komisija naj bi zato ravnala v nasprotju s členom 10 Aarhuške uredbe in z obveznostjo ravnati skladno s Konvencijo.

____________

1 Uredba (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Skupnosti, (UL 2006 L 264, str. 13).