Language of document :

2010 m. kovo 3 d. pareikštas ieškinys byloje Portugalija prieš Komisiją

(Byla T-111/10)

Proceso kalba: portugalų

Šalys

Ieškovė: Portugalijos Respublika, atstovaujama L. Inez Fernandes ir advokatų N. Mimoso Ruiz ir P. Moura Pinheiro

Atsakovė: Europos Komisija

Ieškovės reikalavimai

2010 kovo 3 d. Portugalijos Respublika, remdamasi SESV 263 straipsniu, pareiškė ieškinį Europos Komisijai dėl 2009 m. gruodžio 21 d. Komisijos sprendimo C(2009) 10624, kuriuo sumažinama Europos regioninės plėtros fondo suteikta parama darbų programai "Ekonominės struktūros modernizavimas" CCI: 1994 PT 16 1 PO 004 (ex FEDER ref. 94.12.09.004) ta dalimi, kuri susijusi su Uždaro turistinio nekilnojamojo turto investicinio fondo (FIIT) finansavimu, panaikinimo.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Nekilnojamojo turto investicijų fondas, kurį sukūrė valdžios institucijos Europos Komisijai patvirtinus Bendrijos paramos sistemą (BPS II) struktūrinių fondų teikiamai paramai su pirmuoju tikslu susijusiems regionams laikotarpiu nuo 1994 m. sausio 1 d. iki 1999 m. gruodžio 31 d., yra pritaikytas prie Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) misijos tęsimo.

Reglamentu (EEB) Nr. 2083/93 iš dalies pakeistame Reglamente (EEB) Nr. 4254/88 dėl Reglamento (EEB) Nr. 2052/88 dėl ERPF veiklos srities taikymo nuostatų1 nustatyta, kad šis fondas dalyvauja regionų vidaus potencialo plėtroje taikydamas priemones, kuriomis sudaromos palankesnės sąlygos mažosioms ir vidutinėms įmonėms pasinaudoti kapitalo rinka. Taip pat kaip ir garantijų suteikimas arba akcijų įsigijimas (veikla, kuri kaip pavyzdys paminėta Reglamente (EEB) Nr. 2083/93), nekilnojamojo turto investicijų fondas yra finansavimo mechanizmas, skirtas skatinti ir plėsti mažųjų ir vidutinių įmonių veiklą.

FIIT paskirtis yra finansuoti mažąsias ir vidutines įmones, veikiančias Portugalijoje turizmo srityje ir paprastai turinčias daug nekilnojamojo turto, tačiau kurios patiria sunkumų siekdamos pasinaudoti rinkoje esančiais finansavimo šaltiniais.

Aptariamu laikotarpiu FIIT veiklos esmė buvo remti turistinės pasiūlos Portugalijoje plėtrą ir modernizavimą perkant turizmui skirtus pastatus, o po to juos nuomojant mažosioms ir vidutinėms įmonėms.

FIIT veikla griežtai atitinka Komisijos sprendimą C(94) 464, kuriuo pagal Bendrijos paramos sistemą II patvirtinama darbų programa "ekonominės struktūros modernizavimas" ir 4-a paprogramė "turizmas ir kultūrinis paveldas". Tame sprendime numatyta įsteigti turizmo investicinį fondą, kurio prioritetinės veiklos sritys būtų, be kita ko, viešbučių finansinis sanavimas, modernizavimas ir jų dydžio modifikavimas.

Europos Komisija nesilaikė teisės į gynybą, nes tik skundžiamame sprendime ji iškėlė klausimą dėl tariamo FIIT remiamų mažųjų ir vidutinių įmonių finansavimo rinkos silpnumo įrodymų nebuvimo ir sukritikavo nacionalines valdžios institucijas, kad jos tariamai netinkamai išanalizavo tų įmonių ekonominį gyvybingumą ir tik refinansavo jų pasyvą.

Skundžiamu sprendimu buvo pažeistas teisėtų lūkesčių principas nusprendžiant, kad FIIT projektas neatitinka reikalavimų pagal ERPF kofinansavimą, nes įgyvendindama programą Europos Komisija veikė taip, kad Portugalijos valdžios institucijų atstovams sukėlė tvirtą ir teisėtą įsitikinimą, kad FIIT finansavimo klausimas nebus persvarstomas, tuo labiau kad Bendrijos teisinis pagrindas, kuris tuo momentu buvo visiškai neaiškus dėl jo nepriimtinumo, neleido nustatyti akivaizdžios vertinimo klaidos, susijusios su šios finansinės priemonės teisėtumu.

____________

1 - 1993 m. liepos 20 d. Tarybos reglamentas (EEB) Nr. 2083/93, iš dalies keičiantis Reglamentą (EEB) Nr. 4254/88, nustatantį Reglamento (EEB) Nr. 2052/88 dėl Europos regioninės plėtros fondo taikymo nuostatas (OL L 193, 1993 7 31, p. 34)