Language of document : ECLI:EU:T:2006:109

Věc T-17/03

Schmitz-Gotha Fahrzeugwerke GmbH

v.

Komise Evropských společenství

„Státní podpory − Pokyny pro státní podpory na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích – Nezbytnost podpor“

Shrnutí rozsudku

1.      Podpory poskytované státy – Zákaz – Odchylky – Posuzovací pravomoc Komise

(Článek 87 odst. 3 ES)

2.      Podpory poskytované státy – Zákaz – Odchylky – Posuzovací pravomoc Komise

3.      Podpory poskytované státy – Zákaz – Odchylky – Podpory, které mohou být považovány za slučitelné se společným trhem – Podpory na restrukturalizaci podniku v obtížích

(Článek 87 odst. 3 písm. c) ES; sdělení Komise 94/C 368/05, bod 3.2.2)

4.      Podpory poskytované státy – Přezkum Komisí

1.      Komise disponuje při použití čl. 87 odst. 3 ES širokou posuzovací pravomocí, jejíž výkon zahrnuje komplexní hodnocení hospodářského a sociálního charakteru, která musejí být prováděna v kontextu Společenství. Soudní přezkum výkonu této posuzovací pravomoci se omezuje na prověření, že byla dodržena procesní pravidla a pravidla týkající se odůvodnění, jakož i na přezkum věcné správnosti skutkových zjištění a absenci nesprávného právního posouzení, zjevně nesprávného posouzení skutkového stavu nebo zneužití pravomoci. Tento přezkum se musí uskutečnit s ohledem na skutkové a právní poznatky, které měla Komise k dispozici v době, kdy prováděla posouzení, jež jí přísluší.

(viz body 41, 54)

2.      Komise se může sama vázat obecnými směry pro výkon své posuzovací pravomoci, zejména prostřednictvím takových pokynů, jako jsou ty, které přijala pro státní podpory na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích, v rozsahu, v němž obsahují orientační kritéria ohledně obecného směru sledovaného tímto orgánem a neodchylují se od norem Smlouvy. Taková opatření odpovídají vůli Komise zveřejnit orientační kritéria ohledně obecného směru, jejž zamýšlí sledovat, tak jak vyplývají z jejích individuálních rozhodnutí v dotyčné oblasti.

(viz bod 42)

3.      Aby projekt podpory na restrukturalizaci podniku v obtížích mohl být prohlášen za slučitelný se společným trhem podle čl. 87 odst. 3 písm. c) ES, musí souviset s plánem restrukturalizace směřujícím k omezení nebo přeorientování jeho činností. Bod 3.2.2 pokynů pro státní podpory na záchranu a restrukturalizaci podniků v obtížích, který tento požadavek upřesňuje, uvádí zejména, že plán restrukturalizace musí splňovat tři věcné podmínky. Je zaprvé nezbytné, aby umožňoval obnovení životaschopnosti podniku, jenž je příjemcem podpory, v přiměřené lhůtě a na základě realistických předpokladů (bod 3.2.2 A), zadruhé, aby předcházel neoprávněným narušením hospodářské soutěže (bod 3.2.2 B), a zatřetí, aby byl úměrný nákladům a výhodám restrukturalizace (bod 3.2.2 C). Jelikož jsou tyto podmínky kumulativní, postačuje k tomu, aby projekt podpory na restrukturalizaci musel být Komisí prohlášen za neslučitelný, aby jedna z nich chyběla.

Z bodu 3.2.2. vyplývá, že dotčená podpora musí být přísně nezbytná pro obnovení životaschopnosti podniku, jenž je jejím příjemcem, to znamená, že musí nejen odpovídat cíli restrukturalizace dotyčného podniku, ale musí být rovněž přiměřená tomuto cíli, což znamená, že v zásadě žádná částka podpory překračující pouhou obnovu životaschopnosti příjemce podpory nemůže být na základě pokynů uznatelná. Dotyčnému členskému státu přísluší za účelem splnění jeho povinnosti spolupráce s Komisí poskytnout všechny poznatky, aby bylo Komisi umožněno ověřit, že podmínky pro výjimku, o kterou členský stát žádá, jsou splněny.

(viz body 43–45, 47–48)

4.      Jakmile totiž Komise umožnila zúčastněným osobám účinně předložit jejich vyjádření k projektu podpory, který jí byl oznámen, nemůže jí být vytýkáno, že nepřihlédla k případným skutkovým poznatkům, které jí mohly být, ale nebyly předloženy během správního řízení, vzhledem k tomu, že Komise není povinna bez návrhu a na základě svých dohadů zkoumat, jaké jsou poznatky, které jí mohly být předloženy.

(viz bod 54)