Language of document : ECLI:EU:T:2009:419

Zadeva T-212/06

Bowland Dairy Products Ltd

proti

Komisiji Evropskih skupnosti

„Odškodninska tožba – Uredba (ES) št. 178/2002 – Sistem hitrega obveščanja – Dodatno obvestilo – Pristojnosti nacionalnih organov – Obvestilo Komisije brez pravnega učinka – Sprememba predmeta spora – Nedopustnost“

Povzetek sodbe

1.      Postopek – Vloga, s katero se postopek začne – Predmet spora – Opredelitev – Sprememba med postopkom – Prepoved

(Statut Sodišča, člen 53; Poslovnik Sodišča prve stopnje, člen 48(2))

2.      Nepogodbena odgovornost – Pogoji

(člen 288, drugi odstavek, ES)

3.      Odškodninska tožba – Predmet – Odškodninski zahtevek za škodo, ki je nastala zaradi mnenja, ki ga je Komisija podala v okviru sistema hitrega obveščanja na področju varnosti hrane

(Uredba Evropskega parlamenta in Sveta št. 178/2002, člen 50)

1.      Člen 48(2) Poslovnika Sodišča prve stopnje sicer v nekaterih primerih dovoljuje predložitev novih dokaznih predlogov med sodnim postopkom, vendar pa se ta določba v nobenem primeru ne more razlagati, kot da dovoljuje tožeči stranki, da pred Sodiščem prve stopnje navaja nove trditve in s tem spreminja predmet spora.

Pri odškodninskih zahtevkih je akt ali ravnanje tožene institucije, s katerim naj bi bila povzročena zatrjevana škoda, del predmeta odškodninskega zahtevka in mora biti v tožbi navedeno. Iz istega razloga je treba tožbene zahtevke razumeti tako, da se nanašajo na odškodnino za škodo, ki naj bi nastala zaradi akta ali ravnanja, navedenega v tožbi.

(Glej točki 36 in 38.)

2.      Za nepogodbeno odgovornost Skupnosti mora biti hkrati izpolnjenih več pogojev, in sicer nezakonitost ravnanja, ki se očita institucijam, resničnost škode ter obstoj vzročne zveze med zatrjevanim ravnanjem in navedeno škodo. Če eden od teh pogojev ni izpolnjen, je treba tožbo zavrniti v celoti, ne da bi bilo treba preučiti druge pogoje.

(Glej točko 37.)

3.      Iz člena 50(1) in (2) Uredbe št. 178/2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane je razvidno, da so za pripravo obvestil iz odstavka 3 istega člena in njihovo pošiljanje Komisiji, zato da jih ta posreduje drugim članom omrežja, odgovorni izključno pristojni organi zadevne države članice.

Ni mogoče izključiti, da lahko Komisija, čeprav je v danem primeru pristojen nacionalni organ, poda svoje mnenje, ki pa nima pravnih učinkov in teh organov ne zavezuje. Zato so odškodninski zahtevki, ki temeljijo na dejstvu, da je Komisija podala tako mnenje, nedopustni.

(Glej točki 40 in 41.)