Language of document : ECLI:EU:C:2014:12

C‑429/12. sz. ügy

Siegfried Pohl

kontra

ÖBB Infrastruktur AG

(az Oberlandesgericht Innsbruck [Ausztria] által benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem)

„Előzetes döntéshozatal iránti kérelem – A foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód – Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 21. cikke – EUMSZ 45. cikk – 2000/78/EK irányelv – Az életkoron alapuló eltérő bánásmód – Referencia‑időpont meghatározása magasabb fizetési fokozatba lépés céljából – Elévülési idő – A tényleges érvényesülés elve”

Összefoglaló – A Bíróság ítélete (második tanács), 2014. január 16.

Európai uniós jog – Közvetlen hatály – Nemzeti eljárási szabályok – Alkalmazási feltételek – Az egyenértékűség elvének és a tényleges érvényesülés elvének betartása – Egyes szolgálati idők figyelembevétele kizárásának az uniós joggal való összeegyeztethetetlensége – A C‑195/98 és C‑88/08 ítéletek általi megállapítás – Olyan elévülési idő, amely valamely megállapodás megkötésétől számítva kezd telni – Megengedhetőség


Az uniós joggal, és különösen a tényleges érvényesülés elvével nem ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amely harmincéves elévülési időt ír elő a munkavállaló azon jogosultságára vonatkozóan, hogy az előmeneteli referencia‑időpont meghatározása céljából figyelembe vett szolgálati időszakok újraértékelését kérje, amely elévülési idő vagy azon megállapodás megkötésétől számítva kezd telni, amely alapján e referencia‑időpontot megállapították, vagy a fizetési fokozatba való téves besorolástól kezdődően.

Az egyes tagállamok belső jogrendjének feladata ugyanis, hogy ilyen eljárási szabályt határozzon meg azzal hogy e szabály egyfelől nem lehet kedvezőtlenebb, mint azok, amelyek a hasonló nemzeti keresetekre vonatkoznak (egyenértékűség elve), és másfelől nem teheti gyakorlatilag lehetetlenné vagy rendkívül nehézzé az uniós jogrend által biztosított jogok gyakorlását (tényleges érvényesülés elve).

E tekintetben az ilyen elévülési szabály nem tekinthető az egyenértékűség elvével ellentétesnek, amennyiben attól függetlenül alkalmazandó, hogy a hivatkozott jogsértés az uniós jog vagy a nemzeti jog hatálya alá tartozik.

Ami a tényleges érvényesülés elvét illeti, a jogbiztonság érdekében az ésszerű mértékben meghatározott jogvesztő jellegű keresetindítási határidők az uniós joggal összeegyeztethetők, feltéve hogy az ilyen határidők nem olyan jellegűek, hogy gyakorlatilag lehetetlenné vagy túlzottan nehézzé tennék az uniós jogrend által biztosított jogok gyakorlását.

Azon kérdést illetően, hogy az Österreichischer Gewerkschaftsbund ügyben (C‑195/98) 2000. november 30‑án, illetve a Hütter‑ügyben (C‑88/08) 2009. június 18‑án hozott ítéletek kihirdetésének időpontja hatással van‑e a nemzeti jogban meghatározott elévülési idő kezdő időpontjára, emlékeztetni kell arra, hogy az előzetes döntéshozatali eljárásban hozott ítélet nem konstitutív, hanem tisztán deklaratív jellegű. Ezenkívül az alapügyben alkalmazandó elévülési idő kezdő időpontja a nemzeti jog hatálya alá tartozik. Ebből következően ezen ítéletek kihirdetése időpontjának nincs hatása ezen elévülési idő kezdő időpontjára, és az nem releváns a tényleges érvényesülés elve tiszteletben tartásának az alapügyben való értékelése szempontjából.

(vö. 23., 27–32., 37. pont és a rendelkező rész)