Language of document : ECLI:EU:C:2014:12

Byla C‑429/12

Siegfried Pohl

prieš

ÖBB Infrastruktur AG

(Oberlandesgericht Innsbruck prašymas priimti prejudicinį sprendimą)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Vienodas požiūris užimtumo ir profesinėje srityje – Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 21 straipsnis – SESV 45 straipsnis – Direktyva 2000/78/EB – Skirtingas požiūris dėl amžiaus – Paaukštinant pagal darbo užmokesčio skalę reikšmingos atskaitos dienos nustatymas – Senaties terminas – Veiksmingumo principas“

Santrauka – 2014 m. sausio 16 d. Teisingumo Teismo (antroji kolegija) sprendimas

Europos Sąjungos teisė – Tiesioginis veikimas – Nacionalinės proceso taisyklės – Taikymo sąlygos – Lygiavertiškumo ir veiksmingumo principų užtikrinimas – Tam tikrų darbo laikotarpių neįskaitymo nesuderinamumas su Sąjungos teise – Pripažinimas sprendimais C‑195/98 ir C‑88/08 – Senaties terminas, pradedamas skaičiuoti nuo sutarties sudarymo momento – Leistinumas


Sąjungos teisei, ir konkrečiai veiksmingumo principui, neprieštarauja nacionalinės teisės norma, pagal kurią darbuotojo teisei prašyti iš naujo nustatyti darbo laikotarpius, į kuriuos reikia atsižvelgti nustatant siekiant paaukštinti reikšmingą atskaitos dieną, taikomas trisdešimties metų senaties terminas, ir jo pradžia skaičiuojama nuo sutarties, pagal kurią buvo nustatyta ši paaukštinant reikšminga atskaitos diena, sudarymo momento arba nuo priskyrimo prie neteisingo darbo užmokesčio lygio dienos.

Iš tiesų, kiekviena valstybė narė savo vidaus teisės sistemoje turi numatyti tokias procesines taisykles, užtikrindama, kad, pirma, jos nebus mažiau palankios nei taikomos atitinkamiems nacionaline teise grindžiamiems ieškiniams (lygiavertiškumo principas) ir, antra, dėl jų naudojimasis Sąjungos teisės sistemoje nustatytomis teisėmis netaps praktiškai neįmanomas arba pernelyg sudėtingas (veiksmingumo principas).

Šiuo atžvilgiu tokia senaties taisyklė negali būti laikoma prieštaraujančia lygiavertiškumo principui, nes ji taikoma neatsižvelgiant į tai, ar nurodomas teisės pažeidimas susijęs su Sąjungos, ar nacionaline teise.

Kalbant apie veiksmingumo principą, tai, kad teisinio saugumo sumetimais nustatomi protingi senaties terminai ieškiniui pareikšti, atitinka Sąjungos teisę, jeigu dėl tokių terminų naudojimasis Sąjungos teisės sistemoje nustatytomis teisėmis netampa praktiškai neįmanomas arba pernelyg sudėtingas.

Nagrinėjant klausimą, ar 2000 m. lapkričio 30 d. Sprendimo Österreichischer Gewerkschaftsbund (C‑195/98) ir 2009 m. birželio 18 d. Sprendimo Hütter (C‑88/08) paskelbimo datos turi įtakos nacionalinėje teisėje nustatyto senaties termino eigos pradžiai, reikia priminti, kad prejudicinis sprendimas nesukuria teisės, bet yra tik deklaratyvaus pobūdžio. Be to, pagrindinėje byloje taikytino senaties termino pradžios nustatymo klausimas priskirtinas nacionalinei teisei. Todėl atitinkamos šių sprendimų paskelbimo datos neturi įtakos šio termino pradžiai ir neturi reikšmės vertinant, ar pagrindinėje byloje nagrinėjamu atveju laikytasi veiksmingumo principo.

(žr. 23, 27–32, 37 punktus ir rezoliucinę dalį)