Language of document :

2012. november 19-én benyújtott kereset - Front Polisario kontra Tanács

(T-512/12. sz. ügy)

Az eljárás nyelve: francia

Felek

Felperes: a Saguia el Hamra és a Rio de Oro felszabadításáért népfront (Polisario Front) (El-Aaiún) (képviselő: C.-E. Hafiz ügyvéd)

Alperes: az Európai Unió Tanácsa

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

semmisítse meg a megtámadott jogi aktust, következésképpen pedig az azt alkalmazó valamennyi jogi aktust.

Jogalapok és fontosabb érvek

Az egyrészről i. a mezőgazdasági és a feldolgozott mezőgazdasági termékekre, a halakra és a halászati termékekre vonatkozó kölcsönös liberalizációs intézkedésekről, továbbá az egyrészről az Európai Közösségek és azok tagállamai, másrészről a Marokkói Királyság közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodás módosításáról, valamint az ahhoz csatolt 1., 2. és 3. jegyzőkönyvnek és azok mellékleteinek felváltásáról szóló, az Európai Unió és a Marokkói Királyság között levélváltás formájában létrejött megállapodás megkötéséről szóló, 2012. március 8-i 2012/497/EU tanácsi határozattal (HL L 241., 2. o.), másrészről pedig ii. a 747/2001/EK tanácsi rendeletnek a Marokkóból származó egyes mezőgazdasági és feldolgozott mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós vámkontingensek tekintetében történő módosításáról szóló, 2012. szeptember 12-i 812/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelettel (HL L 247., 7. o.) szembeni keresete alátámasztása érdekében a felperes öt jogalapra hivatkozik.

A felperes úgy véli, hogy a Szahara népének képviselőjeként őt e jogi aktusok közvetlenül és személyében érintik.

Az első, az egyrészről az indokolás elvének megsértésére - holott az indokolás a jogi környezetre tekintettel különösen szükséges volt -, másrészről pedig a meghallgatáshoz való jog megsértésére alapított jogalap, mivel a Polisario Frontot nem hallgatták meg.

Az EUMSZ 67. cikkben és az EUSZ 6. cikkben védett alapvető jogok, valamint az ítélkezési gyakorlatban lefektetett elvek megsértésére alapított második jogalap, mivel semmibe vették Szahara népének önrendelkezési jogát és bátorították a - felperes által megszálló hatalomnak tekintett - Marokkói Királyság által folytatott annexiós politikát. A felperes hivatkozik továbbá az EUMSZ 7. cikkben előírt koherencia elvének - a szuverenitás elve tiszteletben tartásának elmulasztása révén történő - megsértésére, valamint az EUSZ 2. cikkel, az EUSZ 3. cikk (5) bekezdésével, az EUSZ 21. cikkel, valamint az EUMSZ 205. cikkel ellentétesen az Európai Unió alapjául szolgáló értékek és külső fellépésének gerincét képező elvek megsértésére.

A harmadik, az Európai Uniós által kötött nemzetközi megállapodások - különösen az Európai Unió és a Marokkói Királyság között létrejött társulási megállapodás, valamint az Egyesült Nemzetek Szervezete tengerjogi egyezményének - megsértésére alapított jogalap.

A negyedik, több nemzetközi jogi norma - köztük az önrendelkezéshez való jog, a szerződések relatív hatályának, valamint a nemzetközi humanitárius jog alapvető rendelkezéseinek - megsértésére alapított jogalap.

Az ötödik, a megtámadott jogi aktusok jogellenességére alapított jogalap, mivel a nemzetközi jog értelmében az Európai Unió magatartásának jogellenessége e jogi aktusok jogellenességét vonja maga után.

____________