Language of document : ECLI:EU:T:2007:8

POSTANOWIENIE PREZESA SĄDU PIERWSZEJ INSTANCJI

z dnia 16 stycznia 2007 r.

Pomoc prawna

W sprawie T‑328/06 AJ

Bogusław Siwecki, zamieszkały w Krakowie (Polska),

mającej za przedmiot wniosek o przyznanie pomocy prawnej na podstawie art. 95 regulaminu Sądu Pierwszej Instancji

PREZES SĄDU PIERWSZEJ INSTANCJI WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

wydaje następujące

Postanowienie

1        Pismem złożonym w sekretariacie Sądu w dniu 27 listopada 2006 r. Bogusław Siwecki wystąpił do Sądu o przyznanie mu pomocy prawnej w celu wniesienia skargi przeciwko polskim sądom oraz organom polskiej administracji państwowej, którym zarzuca stronniczość oraz naruszenie prawa krajowego i międzynarodowego w związku z wydaniem niekorzystnych dla siebie orzeczeń i decyzji, jak również dopuszczenie się innych nieprawidłowości proceduralnych w ramach toczących się z jego udziałem postępowań sądowych i administracyjnych.

2        Zgodnie z art. 94 § 3 regulaminu, pomocy prawnej nie przyznaje się, jeżeli czynności, dla których wnosi się o jej przyznanie, są oczywiście niedopuszczalne lub oczywiście bezzasadne.

3        Zgodnie z art. 96 § 1 regulaminu, przed podjęciem decyzji w przedmiocie przyznania pomocy prawnej Sąd wzywa stronę przeciwną do przedstawienia uwag na piśmie, chyba że z przedstawionych już informacji wynika, że warunki ustanowione w art. 94 § 3 regulaminu są spełnione.

4        W niniejszej sprawie z przedstawionych przez wnioskodawcę dokumentów wynika, że skarga, dla wniesienia której wnioskuje on o przyznanie pomocy prawnej, ma na celu odwołanie się od orzeczeń sądów krajowych oraz decyzji organów administracji publicznej różnego szczebla, a także zaskarżenie domniemanej bezczynności centralnych organów państwowych, do których wnioskodawca uprzednio kierował swoje odwołania i zażalenia.

5        W związku z powyższym należy przede wszystkim zauważyć, że osoby fizyczne ani prawne nie mogą zwracać się do Sądu Pierwszej Instancji ze skargami, których przedmiotem są przepisy, decyzje lub działania władz krajowych państwa członkowskiego. Sąd Pierwszej Instancji nie jest też instancją odwoławczą w stosunku do sądów krajowych, których orzeczeń nie może ani uchylać, ani zmieniać.

6        W rezultacie skarga wniesiona przez osobę fizyczną, której przedmiotem jest odwołanie od orzeczeń sądów krajowych oraz decyzji krajowych organów administracji publicznej zostałaby odrzucona jako oczywiście niedopuszczalna.

7        Należy zatem oddalić wniosek o przyznanie pomocy prawnej bez konieczności uprzedniego wysłuchania uwag pozostałych stron, ze względu na to, iż skarga, w związku z którą wnosi się o przyznanie pomocy prawnej, jest oczywiście niedopuszczalna.

Z powyższych względów

PREZES SĄDU

postanawia, co następuje:

Wniosek o przyznanie pomocy prawnej w sprawie T‑328/06 AJ zostaje oddalony.

Sporządzono w Luksemburgu w dniu 16 stycznia 2007 r.

Sekretarz

 

       Prezes

E. Coulon

 

       B. Vesterdorf