Language of document :

Prasība, kas celta 2012. gada 12. novembrī - von Storch u.c./ECB

(lieta T-492/12)

Tiesvedības valoda - vācu

Lietas dalībnieki

Prasītāji: Sven A. von Storch (Berlīne, Vācija) un 5216 citi (pārstāvji - M. Kerber un B. von Storch, advokāti)

Atbildētāja: Eiropas Centrālā banka

Prasītāju prasījumi:

atzīt Eiropas Centrālās bankas 2012. gada 6. septembra lēmumus par vairākām tehniskām iezīmēm saistībā ar Eurosistēmas tiešajiem darījumiem otrreizējos valdības obligāciju tirgos par nesaderīgiem ar LESD 123.-125. pantu, atzīt LESD 264. pantā paredzētās juridiskās sekas un aizliegt turpmāku piemērošanu;

atzīt Eiropas Centrālās bankas 2012. gada 6. septembra lēmumu par papildu pasākumiem attiecībā uz nodrošinājuma pieejamības saglabāšanu darījuma partneriem, lai tiem nodrošinātu piekļuvi Eurosistēmas likviditāti palielinošajām operācijām, par nesaderīgu ar LESD 123.-125. pantu, atzīt LESD 264. pantā paredzētās juridiskās sekas un aizliegt turpmāku piemērošanu;

piespriest atbildētājai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus saskaņā ar Reglamenta 87. panta 2. punktu.

Pamati un galvenie argumenti

Prasības pamatošanai prasītāji izvirza šādus pamatus.

1.    Ar apstrīdētajiem lēmumiem esot pārkāpts LESD 123.-125. pants. Šajā ziņā prasītāji norāda, ka LESD 123. pantā ir aizliegts veikt valsts parāda monetizāciju un - kā tas izriet no Regulas (EK) Nr. 3603/93 2 -, šis aizliegums ir vispārīgi piemērojams, proti, tas ir attiecināms kā uz primāro, tā arī uz otrrreizējo tirgu.

2.    Tāpat ECB esot pārkāpusi arī LESD 127. pantu. Prasītāji norāda, ka ECB monetārās politikas mandāts ir vērsts uz cenu stabilitāti. Tomēr, īstenojot attiecīgos pasākumus, ECB praktizējot fiskālo politiku un darbojoties ultra-vires.

3.    Turklāt apstrīdētie lēmumi esot pretrunā Protokolam (Nr. 27) par iekšējo tirgu un konkurenci  apvienojumā ar LES 51. pantu. Prasītāji uzskata, ka publisko vērtspapīru iegāde no valstīm, kam nepieciešama finanšu palīdzība, ir uzskatāma par tiešu iesaistīšanos tādā tirgus segmentā, kuram ir raksturīgs pārmērīgs piedāvājums. Šī iegāde esot uzskatāma par mākslīgu piedāvājuma samazinājumu, kas attiecīgi ietekmē šo vērtspapīru atdevi, kas esot pretrunā neizkropļotas konkurences principiem.

4.     ECB esot rīkojusies pretēji LESD 130. panta apvienojumā ar ECBS/ECB Statūtu  7. panta noteikumiem, jo ECB prezidents esot ticis piespiests pieņemt apstrīdētos lēmumus.

5.    Valsts vērtspapīru iegāde, kuras pamatā ir nevis ar monetāro politiku, bet gan ar fiskālo politiku saistīti apsvērumi un kuras mērķis nav cenu stabilitātes nodrošināšana, ietekmējot tirgus un tādējādi apdraudot uzticību neatkarīgai monetārajai politikai. Prasītāji uzskata, ka no Eiropas monetārās savienības normatīvās struktūras izriet subjektīvas tiesības uz to, ka netiks īstenota stabilitātei acīmredzami pretrunā esoša rīcība, kas it īpaši būtu pretrunā LESD 123. un 125. pantam.

____________

1 - Padomes 1993. gada 13. decembra Regula (EK) Nr. 3603/93, ar ko precizē definīcijas, lai piemērotu Līguma 104. pantā un 104.b panta 1. punktā minētos aizliegumus (OV L 332, 1. lpp.).

2 - OV 2010, C 83, 309. lpp.

3 - 4. protokols par Eiropas Centrālo banku sistēmas Statūtiem un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem (OV 2010, C 83, 230. lpp.).