Language of document : ECLI:EU:T:2007:343

Дело T-310/06

Република Унгария

срещу

Комисия на Европейските общности

„Земеделие — Обща организация на пазарите в сектора на зърнените култури — Приемане на зърнените култури от интервенционните агенции — Засилване на критериите за качество на царевицата — Въвеждане на нов критерий за хектолитрово тегло за царевицата — Нарушаване на оправданите правни очаквания — Явна грешка в преценката“

Резюме на решението

1.      Жалба за отмяна — Предмет — Частична отмяна

(член 230 ЕО; Регламент № 1572/2006 на Комисията)

2.      Земеделие — Обща организация на пазарите — Зърнени култури — Приемане от интервенционните агенции — Засилване на критериите за качество на царевицата

(член 253 ЕО; Регламент № 1572/2006 на Комисията)

1.      Частичната отмяна на общностен акт е възможна само ако частта, за която се иска отмяна, може да бъде отделена от останалата част на акта. Това условие за отделимост не е изпълнено, когато частичната отмяна на акта води до изменение на неговата същност.

Що се отнася до Регламент № 1572/2006 за изменение на Регламент № 824/2000 относно установяване на процедури за приемане на зърнените култури от интервенционните агенции и установяване на методи за анализ за определяне на качеството на зърното, същността му се изразява в повишаването на качеството на царевицата, допусната до интервенция. За постигане на това посоченият регламент предвижда два различни вида мерки, а именно, от една страна, засилване на критериите за качество на царевицата, които преди това са били предвидени в приложение I към Регламент № 824/2000, който жалбоподателят не иска да бъде отменен, а от друга страна, въвеждане на нов критерий за хектолитрово тегло за царевицата за съгласуваност с режима, приложим по отношение на останалите зърнени култури, които могат да бъдат допуснати до интервенция. Тъй като тези два вида мерки не са неделимо свързани, евентуалната отмяна на Регламент № 1572/2006 в частта, с която е въведен нов критерий за хектолитрово тегло за царевицата, не би променила самата същност на разпоредбите, които не са обект на тази отмяна. Във връзка с това, за разлика от новия критерий за хектолитровото тегло за царевицата критериите за качество на царевицата, чието засилване предвижда регламентът, а именно максималното съдържание на влага на царевицата, максималното процентно съдържание на счупени зърна и на зърна, прегрети при сушенето, вече са съществували при действието на предходната уредба, когато е липсвал критерият за хектолитровото тегло.

(вж. точки 39—41)

2.      С въвеждането на нов критерий, отнасящ се до хектолитровото тегло на царевицата, дванадесет дни преди Регламент № 1572/2006 за изменение на Регламент № 824/2000 относно установяване на процедури за приемане на зърнените култури от интервенционните агенции и установяване на методи за анализ за определяне на качеството на зърното да започне да се прилага, т.е. към момент, когато производителите вече са били извършили сеитбата и не са могли повече да въздействат върху хектолитровото тегло на реколтата, разглежданите разпоредби от посочения Регламент № 1572/2006 са се отразили върху инвестициите на засегнатите производители с направените основни промени в условията за интервенция за царевицата. Тъй като оспорваните мерки не са били съобщени своевременно на засегнатите земеделски производители, посочените разпоредби са нарушили оправданите им правни очаквания.

От друга страна, не само че пълната липса на мотиви в Регламент № 1572/2006 относно датата на влизането му в сила не може да бъде преодоляна от предоставени в хода на изработването му сведения, но и фактът, че интервенционният период започва на 1 ноември 2006 г., представлява само обща констатация, която не може да бъде считана за специфично мотивиране, разкриващо търсеното действие и позволяващо на съда да провери с оглед на член 253 ЕО дали са зачетени оправданите правни очаквания на засегнатите оператори.

Освен това, макар да е вярно, че сочи, че засилването на критериите за качество е необходимо с цел интервенционните продукти да станат по-малко нестабилни по отношение на разваляне и по-нататъшно използване, Регламент № 1572/2006 не уточнява ясно и изрично, че въвеждането на критерия за хектолитровото тегло за царевицата има предвид освен необходимостта да се осигури съгласуваност с режимите, приложими към другите зърнени култури, и засилването на критериите за качество на царевицата. Следователно посоченият регламент не изтъква, че хектолитровото тегло представлява критерий за качество на царевицата и още по-малко сочи защо този фактор би могъл да бъде считан за релевантен при преценката на качеството на царевицата.

На последно място, доводът на Комисията, че хектолитровото тегло влияе върху качеството на царевицата, доколкото се отразява върху хранителната стойност на царевицата, не само не е подкрепен с нито едно доказателство, но се оборва от предоставените на Първоинстанционния съд писмени доказателства, поради което трябва да се приеме, че Регламент № 1572/2006 страда от порок, свързан с явна грешка в преценката.

От всичко изложено следва, че разпоредбите на Регламент № 1572/2006 относно критерия за хектолитровото тегло за царевицата трябва да бъдат отменени.

(вж. точки 68, 69, 72, 84, 86, 148, 150, 151, 154—156, 158, 159 и 165)