Language of document : ECLI:EU:T:2007:343

Lieta T‑310/06

Ungārijas Republika

pret

Eiropas Kopienu Komisiju

Lauksaimniecība – Labības tirgu kopīgā organizācija – Labības pārņemšana, ko veic intervences aģentūras – Kukurūzas kvalitātes kritēriju pastiprināšana – Jauna kritērija par īpatnējo svaru kukurūzai ieviešana – Tiesiskās paļāvības pārkāpums – Acīmredzama kļūda vērtējumā

Sprieduma kopsavilkums

1.      Prasība atcelt tiesību aktu – Priekšmets – Daļēja atcelšana

(EKL 230. pants; Komisijas Regula Nr. 1572/2006)

2.      Lauksaimniecība – Tirgu kopīgā organizācija – Labība – Pārņemšana, ko veic intervences aģentūras – Kukurūzas kvalitātes kritēriju pastiprināšana

(EKL 253. pants; Komisijas Regula Nr. 1572/2006)

1.      Tiesību aktu var daļēji atcelt tikai tad, ja no pārējās akta daļas ir iespējams nodalīt noteikumus, kurus prasa atcelt. Šī prasība nav izpildīta, ja tiesību akta daļēja atcelšana groza šī akta būtību.

Attiecībā uz Regulas Nr. 1572/2006, ar ko groza Regulu Nr. 824/2000, kas nosaka kārtību, kādā intervences aģentūras pārņem labību, un analīzes metodes labības kvalitātes noteikšanai, tās būtība ir tās kukurūzas, kas atbilst intervences prasībām, kvalitātes paaugstināšanā. Šajā nolūkā Regula paredz divu veidu atšķirīgus pasākumus, proti, pirmkārt, noteikt stingrākus Regulas Nr. 824/2000 I pielikumā minētos kukurūzas kvalitātes rādītājus, kurus prasītāja neprasa atcelt, un, otrkārt, – konsekvences labad ar citām intervences režīmam pakļautajām labībām – kukurūzai ir jānosaka jauns īpatnējais svars. Tā kā šie divu veidu pasākumi nav nedalāmi saistīti, iespējamā daļējā Regulas Nr. 1572/2006 atcelšana tajā ziņā, ka ar to ievieš jaunu kritēriju par īpatnējo svaru kukurūzai, nemaina pašu to noteikumu būtību, kas nav šīs iespējamās atcelšanas priekšmets. Šajā ziņā atšķirībā no jaunā kritērija par īpatnējo svaru kukurūzai tie kukurūzas kvalitātes kritēriji, kurus Regula paredz pastiprināt, proti, maksimāli pieļaujamais mitruma līmenis, maksimālais šķelto graudu un kaltēšanas laikā pārkarsēto graudu procentuālais daudzums, ir tie [kritēriji], kas pastāvēja jau iepriekšējās regulas laikā, neesot kritērijam par īpatnējo svaru.

(sal. ar 39.–41. punktu)

2.      Ieviešot jaunu kritēriju par īpatnējo svaru kukurūzai 12 dienas, pirms Regula Nr. 1572/2006, ar ko groza Regulu Nr. 824/2000, kas nosaka kārtību, kādā intervences aģentūras pārņem labību, un analīzes metodes labības kvalitātes noteikšanai, kļuva piemērojama, proti, brīdī, kad ražotāji jau bija sākuši sēju un kad tie nevarēja vairāk ietekmēt ražas īpatnējo svaru, attiecīgie minētās Regulas Nr. 1572/2006 noteikumi ietekmēja ražotāju ieguldījumus, jo ar tiem pilnībā tika izmainīti intervences nosacījumi kukurūzai. Tā kā apstrīdētie notikumi laikus netika paziņoti attiecīgajiem lauksaimniekiem, ar šiem noteikumiem ir pārkāpta attiecīgo ražotāju tiesiskā paļāvība.

Turklāt papildus tam, ka pilnīga pamatojuma trūkums Regulā Nr. 1572/2006 attiecībā uz tās spēkā stāšanās datumu nevar tikt mazināts ar norādēm, kas sniegtas izstrādes procesa laikā, tas, ka intervences perioda sākšanās ir 2006. gada 1. novembris, ir tikai vispārējs apsvērums, ko nevar uzskatīt par īpašu pamatojumu, no kura redzama sasniegt gribētā iedarbība un kas ļautu tiesai kontrolēt, vai, ņemot vērā EKL 253. pantu, tika ievērota attiecīgo tirgus dalībnieku tiesiskā paļāvība.

Turklāt, lai gan ir taisnība, ka Regulā Nr. 1572/2006 norādīts, ka, lai pasargātu intervences produktus no bojāšanās un palielinātu to izturīgumu turpmākai lietošanai, nepieciešams noteikt stingrākus kvalitātes rādītājus, tajā nav skaidri un izsmeļoši precizēts, ka kritērija par īpatnējo svaru kukurūzai ieviešana – papildus vajadzībai konsekvences labad nodrošināt atbilstību ar citām intervences režīmam pakļautajām labībām – paredz pastiprināt kukurūzas kvalitātes kritērijus. Tātad šajā regulā nav atsauces uz to, ka īpatnējais svars ir kukurūzas kvalitātes kritērijs, un a fortiori tajā nav minēts, kādā veidā šis faktors var tikt uzskatīts par atbilstošu, lai novērtētu kukurūzas kvalitāti.

Visbeidzot, Komisijas arguments, ka īpatnējam svaram ir ietekme uz kukurūzas kvalitāti, jo tam ir ietekme uz kukurūzas uzturvērtību, ne vien nav pamatots ne ar vienu pierādījumu, bet tam ir pretrunā Pirmās instances tiesas rīcībā nodotie dokumenti, un tādējādi uzskatāms, ka Regulā Nr. 1572/2006 ir pieļauta acīmredzama kļūda vērtējumā.

No tā izriet, ka Regulas Nr. 1572/2006 noteikumi par kritēriju par īpatnējo svaru kukurūzai ir jāatceļ.

(sal. ar 68., 69., 72., 84., 86., 148., 150., 151., 154.–156., 158., 159. un 165. punktu)