Language of document :

2015 m. rugsėjo 2 d. pareikštas ieškinys byloje Lietuvos Respublika / Europos Komisija

(Byla T-508/15)

Proceso kalba: lietuvių

Šalys

Ieškovė: Lietuvos Respublika, atstovaujama D. Kriaučiūno, R. Krasuckaitės, M. Palionio ir A. Petrauskaitės

Atsakovė: Europos Komisija

Reikalavimai

Ieškovė Bendrojo Teismo prašo:

panaikinti 2015 m. birželio 22 d. Europos Komisijos įgyvendinimo sprendimą (ES) 2015/1119 dėl valstybių narių patirtų tam tikrų išlaidų nefinansavimo Europos Sąjungos lėšomis iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ta apimtimi, kiek jis skirtas Lietuvos Respublikai ir susijęs su Ankstyvojo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos (AŪP) priemone (biudžeto punktas: 6711);

priteisti iš Europos Komisijos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Grįsdama ieškinį ieškovė remiasi vienu pagrindu, susijusiu su Sąjungos teisės pažeidimais:

Komisija, priimdama ginčijamą sprendimą, pažeidė Reglamento (ES) Nr. 1306/20131 52 straipsnio 2 dalį, taikant ją kartu su proporcingumo principu, nes:

1)    Komisija, neatsižvelgdama į pažeidimo pobūdį ir į Sąjungai padarytą finansinę žalą, pritaikė fiksuoto dydžio pataisą, nors po Lietuvos tinkamai ir pagrįstai atliktos visų paraiškų ex-post patikros pateikta informacija leido tiksliai nustatyti Sąjungai realiai padarytą finansinę žalą. Lietuvos Respublikos Vyriausybė tvirtina, kad Lietuvos institucijų atlikti ex-post patikrinimai yra tinkama priemonė realiai žalai fondams nustatyti, nes:– patikrinimams pasirinkti kriterijai dera su prekinės žemės ūkio gamybos sąvoka,– Komisija nepagrįstai siejo prekinės žemės ūkio gamybos sąvoką su pusiau natūrinių ūkių sąvoka,– Komisija neatsižvelgė į Lietuvos Respublikos tikslus ir priemones, kurie buvo aiškiai užfiksuoti kaimo plėtros programiniuose dokumentuose.2)    Bet kuriuo atveju Komisija netinkamai pritaikė per didelę 5% finansinę pataisą, nes jos taikymas numatytas tik tais atvejais, kai kyla didelė nuostolių Sąjungos biudžetui rizika, nors Lietuvos Respublikos atlikti patikrinimai ir pateikta informacija įrodė, kad Sąjungos biudžetui galėjo kilti nebent tik nedidelė finansinė rizika.

____________

1 2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinami Tarybos reglamentai (EEB) Nr. 352/78, (EB) Nr. 165/94, (EB) Nr. 2799/98, (EB) Nr. 814/2000, (EB) Nr. 1290/2005 ir (EB) Nr. 485/2008 (OL L 347, p. 549).