Language of document :

Žaloba podaná dne 3. června 2020 – Galván Fernández-Guillén v. SRB

(Věc T-340/20)

Jednací jazyk: španělština

Účastníci řízení

Žalobce: José María Galván Fernández-Guillén (Madrid, Španělsko) (zástupci: M. Romero Rey a I. Salama Salama, advokáti)

Žalovaný: Jednotný výbor pro řešení krizí (SRB)

Návrhová žádání

Žalobce navrhuje, aby Tribunál:

zrušil rozhodnutí Jednotného výboru pro řešení krizí (SRB/EES/2020/52) ze dne 17. března 2020, kterým se stanoví, zda je třeba poskytnout odškodnění akcionářům a věřitelům, kterých se dotýkají opatření k řešení krize přijatá ve vztahu k Banco Popular Español SA;

uložil SRB náhradu nákladů řízení.

Žalobní důvody a hlavní argumenty

Na podporu své žaloby uvádí žalobce tři důvody.

První důvod, vycházející z porušení základního práva na soukromé vlastnictví, jelikož Banco Popular měla v době řešení krize kladný vlastní kapitál, který neodůvodňoval zbavení cenných papírů bez odškodnění.

Druhý důvod, vycházející z porušení práva na vlastnictví tím, že při rozhodnutí o řešení krize Banco Popular neexistovala jasná kritéria ocenění a zpětně byla uplatněna nová kritéria schválená nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) 2018/3441 , které vstoupilo v platnost až 29. března 2018, to znamená osm měsíců po řešení krize Banco Popular.

Třetí důvod, vycházející z toho, že společnost Deloitte nebyla při provedení ocenění 3, na kterém jako jediném bylo založeno rozhodnutí SRB/EES/2020/52, nezávislá, jelikož tatáž auditorská společnost provedla předběžné ocenění 2.

Čtvrtý důvod, vycházející z porušení práva na obhajobu, jelikož SRB dosud akcionářům a věřitelům tají určité informace pod záminkou, že „jejich zpřístupnění by mohlo poškodit právo instituce na obhajobu v probíhajících sporných řízeních“.

____________

1 Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2018/344 ze dne 14. listopadu 2017, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/59/EU, pokud jde o regulační technické normy upřesňující kritéria týkající se metodiky oceňování rozdílu v zacházení v rámci řešení krize (Úř. věst. 2018, L 67, s. 3).