Language of document : ECLI:EU:T:2016:173

Byla T‑561/14

Europos piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“ ir kt.

prieš

Europos Komisiją

„Įstojimas į bylą – Suinteresuotumas ginčo išsprendimu – Atstovaujančioji asociacija, kurios tikslas ginti savo narių interesus – Prašymo leisti įstoti į bylą paskelbimas interneto svetainėje – Piktnaudžiavimas procedūra“

Santrauka – 2016 m. kovo 16 d. Bendrojo Teismo pirmosios kolegijos pirmininko nutartis

1.      Teismo procesas – Įstojimas į bylą – Priimtinumo sąlygos – Suinteresuotumas ginčo išsprendimu – Sąvoka – Tiesioginio ir aktualaus suinteresuotumo reikalavimas

(Teisingumo Teismo statuto 40 straipsnio antra pastraipa ir 53 straipsnio pirma pastraipa)

2.      Teismo procesas – Įstojimas į bylą – Suinteresuotieji asmenys – Atstovaujančioji asociacija, kurios tikslas apsaugoti savo narius – Priimtinumas bylose, kuriose nagrinėjami esminiai klausimai, galintys turėti įtakos šiems nariams – Sąlygos – Platus aiškinimas

(Teisingumo Teismo statuto 40 straipsnio antra pastraipa ir 53 straipsnio pirma pastraipa)

3.      Teismo procesas – Bylų nagrinėjimas Bendrajame Teisme – Šalims teikiama apsauga nuo netinkamo procesinių dokumentų naudojimo – Apimtis – Prašymo leisti įstoti į bylą paskelbimas interneto svetainėje – Piktnaudžiavimas procedūra – Atsižvelgimas skirstant bylinėjimosi išlaidas

(Bendrojo Teismo procedūros reglamento 135 straipsnio 2 dalis, Nurodymų Bendrojo Teismo kancleriui 5 straipsnio 8 dalis)

1.      Žr. nutarties tekstą.

(žr. 19, 45 punktus)

2.      Žr. nutarties tekstą.

(žr. 24, 25, 43 punktus)

3.      Remiantis bylų nagrinėjimą Bendrajame Teisme reglamentuojančiomis normomis, be kita ko, Nurodymų Bendrojo Teismo kancleriui 5 straipsnio 8 dalimi, teismo proceso šalims suteikiama apsauga nuo netinkamo procesinių dokumentų naudojimo. Ši apsauga atspindi vieną iš esminių elementų, t. y. bendrąjį tinkamo teisingumo vykdymo principą, pagal kurį šalys turi teisę ginti savo interesus be jokios išorinės, būtent visuomenės, įtakos.

Darytina išvada, kad šalis, kuriai suteikiama teisė susipažinti su kitų šalių procesiniais dokumentais, šia teise gali naudotis tik gynybai savo byloje, o ne kokiu nors kitu tikslu, kaip antai tikslu sukelti visuomenės kritiką dėl kitų bylos šalių pateiktų argumentų. Draudimu vienai šaliai pasinaudoti savo teise susipažinti su kitų šalių procesiniais dokumentais turint kitų tikslų nei gynyba savo pačios byloje siekiama užtikrinti bendrojo tinkamo teisingumo vykdymo principo laikymąsi, o ne apsaugoti tariamai konfidencialų tokių dokumentų turinį.

Tai per visą teismo procesą padeda užtikrinti, kad šalių teisminiai ginčai ir atitinkamo teismo pasitarimai dėl nagrinėjamos bylos vyktų sklandžiai, ir išvengti išorinio poveikio teisminei veiklai (net jeigu tik taip mano visuomenė) ir pakenkimo teisminių ginčų sklandumui.

Ieškinys, prieštaraujantis minėtam bendrajam tinkamo teisingumo vykdymo principui, yra laikomas piktnaudžiavimu procedūra, į kurį gali būti atsižvelgiama paskirstant bylinėjimosi išlaidas.

Be to, vykstant teismo procesui šalims teikiama apsauga pagal minėtą bendrąjį tinkamo teisingumo vykdymo principą turėtų būti taikoma prašymą leisti įstoti į bylą Bendrajame Teisme pateikiančiam asmeniui. Toks prašymą leisti įstoti į bylą pateikiantis asmuo iš esmės dalyvauja teisminėje veikloje, todėl jam, kaip ir procedūros šalims, turi būti suteikiamas toks pat apsaugos lygis, kiek tai susiję su galimybe ginti savo interesus be jokios išorinės, būtent visuomenės, įtakos.

Prašymo leisti įstoti į bylą paskelbimas interneto svetainėje, kurioje neigiamai pristatomas prašymą leisti įstoti į bylą pateikiantis asmuo tam, kad visuomenė apie jį susidarytų neigiamą nuomonę, yra laikomas piktnaudžiavimu procedūra, į kurį gali būti atsižvelgiama paskirstant bylinėjimosi išlaidas pagal Procedūros reglamento 135 straipsnio 2 dalį.

(žr. 49–53, 60, 61 punktus)