Language of document :

ELT teatis

 

2. augusti 2005 esitatud hagi - Guigard v. Komisjon

(Kohtuasi T-301/05)

Kohtumenetluse keel: prantsuse

Pooled

Hageja: Philippe Guigard, elukoht Pariis (Prantsusmaa), (esindajad: advokaadid S. Rodrigues ja A. Jaume)

Kostja: Euroopa Ühenduste Komisjon

Hageja nõuded

tuvastada, et Euroopa Ühendus on lepinguväliselt vastutav Komisjoni õigusvastase käitumise eest, mis viis hageja ja Komisjoni vahel sõlmitud töölepingu uuendamata jätmiseni õigusvastastel asjaoludel;

mõista kostjalt välja kahjutasu tekitatud ametialase (esialgne ligikaudne summa 350 000 eurot) ja moraalse kahju (Kohtu poolt õiglaselt ja võrdselt määratud summas) hüvitamiseks;

mõista kohtukulud välja kostjalt.

Väited ja peamised argumendid

Käesoleva hagiga taotleb hageja Euroopa Ühenduse ja Nigeri valitsuse vahelise tehnilise koostöö raames kostjaga sõlmitud töölepingu õigusvastase uuendamata jätmisega hagejale väidetavalt tekitatud kahju hüvitamist.

Hageja on EuropAid ekspert, kes on alates 1992. aastast Komisjoni lepingulise töötajana osalenud mitmetel missioonidel. 7. märtsil 2002 sõlmis ta Komisjoniga kaheteistkümneks kuuks töölepingu varustus- ja transpordiministeeriumi tehnilise assistendi kohale Niamey's. Missioon kulges rahuldavalt. Antud lepingu uuendamine sõltus Euroopa Arengufondi siseriikliku eelarvevahendite käsutajana tegutseva nimetatud ministeeriumi ametlikust taotlusest.

Oma pretensioonide toetuseks viitab hageja kõigepealt sellele, et Komisjon on rikkunud Lomé IV konventsiooni, kuna ta ei pidanud kinni Euroopa Arengufondi siseriikliku eelarvevahendite käsutaja ja esinduse juhi vahelisest pädevuste jaotusest, mille alusel ei saa viimane seista vastu lepingu uuendamisele olukorras, kus konventsiooni artikkel 313.2 punkt k) annab Euroopa Arengufondi siseriiklikule eelarvevahendite käsutajale ainupädevuse palgata tehnilise abi asjatundjaid kohustusega esinduse juhti sellest üksnes teavitada. Teiseks pole Komisjon igal juhul kinni pidanud kohustuslikust kolmekümnepäevasest tähtajast, mis on ette nähtud konventiooni artiklis 314 siseriikliku eelarvevahendite käsutaja esitatud lepingu pikendamist puudutavale taotlusele vastamiseks.

Viimasena toetub hageja hea halduse, hoolsuskohustuse ja õiguspärase ootuse põhimõtete rikkumisele.

____________