Kohtuasi C‑114/12

Euroopa Komisjon

versus

Euroopa Liidu Nõukogu

Tühistamishagi – Euroopa Liidu välistegevus – Rahvusvahelised lepingud – Ringhäälinguorganisatsioonidele kuuluvate autoriõigusega kaasnevate õiguste kaitse – Läbirääkimised Euroopa Nõukogu konventsiooni üle – Nõukogu ja liikmesriikide valitsuste esindajate otsus, millega antakse luba liidul ja selle liikmesriikidel läbirääkimistel ühiselt osaleda – ELTL artikli 3 lõige 2 – Liidu ainuvälispädevus

Kokkuvõte – Euroopa Kohtu otsus (suurkoda), 4. september 2014

1.        Tühistamishagi – Vaidlustatavad aktid – Mõiste – Nõukogu ja nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate aktid – Kaasaarvamine

(ELTL artikli 218 lõiked 3 ja 4 ning ELTL artikkel 263)

2.        Rahvusvahelised lepingud – Sõlmimine – Liidu pädevus – Ringhäälinguorganisatsioonide õiguste kaitset käsitlev Euroopa Nõukogu konventsioon – Ainuõiguslik iseloom – Alus – Direktiividest 93/83, 2001/29, 2004/48, 2006/115 ja 2006/116 tulenevate liidu õigusnormide mõjutamine

(ELTL artikli 3 lõige 2; Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivid 2001/29, 2004/48, 2006/115 ja 2006/116)

3.        Rahvusvahelised lepingud – Sõlmimine – Liidu pädevus – Ainuõiguslik iseloom – Hindamiskriteerium – Teatud valdkonnas erinevates õigusaktides sisalduvate liidu ühiseeskirjade esinemine – Mõju puudumine

(ELTL artikli 3 lõige 2)

1.        Nõukogu ja liikmesriikide valitsuste esindajate otsus, millega antakse luba liidul ja selle liikmesriikidel ühiselt osaleda läbirääkimistel rahvusvahelise lepingu üle, sisaldab läbirääkimiste pidamise luba, mis on antud esiteks komisjonile ning teiseks liikmesriikidele ja nõukogu eesistujale. Sellest järeldub vältimatult, et nõukogu osales nii ühe kui ka teise loa andmisel. Seega, isegi kui hagi on osaliselt esitatud otsuse peale, mille on vastu võtnud liikmesriikide esindajad kui oma valitsuse esindajad, mitte kui nõukogu liikmed, on see vastuvõetav kogu vaidlustatud otsuse osas.

(vt punktid 38 ja 41)

2.        Liidu ainuvälispädevuseks põhjust andev oht, et rahvusvahelised kohustused võivad mõjutada liidu ühiseeskirju või muuta nende reguleerimisala, esineb juhul, kui need kohustused kuuluvad kõnealuste eeskirjade kohaldamisalasse või vähemalt valdkonda, mis on juba suures osas selliste eeskirjadega hõlmatud.

Ringhäälinguorganisatsioonidele kuuluvate autoriõigusega kaasnevate õiguste kaitset käsitleva Euroopa Nõukogu konventsiooni üle peetavate läbirääkimiste sisu, nagu see on piiritletud 2002. aasta soovituse, 2008. aasta memorandumi ja 2010. aasta aruandega, kuulub valdkonda, mis on suures osas liidu ühiseeskirjadega hõlmatud. Direktiivist 93/83 teatavate satelliitlevile ja kaabli kaudu taasedastamisele kohaldatavaid autoriõigusi ja sellega kaasnevaid õigusi käsitlevate eeskirjade kooskõlastamise kohta, direktiivist 2001/29 autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teatavate aspektide ühtlustamise kohta infoühiskonnas, direktiivist 2004/48 intellektuaalomandi õiguste jõustamise kohta, direktiivist 2006/115 rentimis- ja laenutamisõiguse ja teatavate autoriõigusega kaasnevate õiguste kohta intellektuaalomandi vallas ning direktiivist 2006/116 autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste kaitse tähtaja kohta nähtub nimelt, et need õigused on liidu õiguses hõlmatud ühtlustatud õiguslikku raamistikku, mille eesmärk on eelkõige tagada siseturu nõuetekohane toimimine ja millega on kehtestatud kõrgetasemeline ja ühtlane kaitse ringhäälinguorganisatsioonidele.

Niisiis võivad need läbirääkimised liidu ühiseeskirju mõjutada või nende reguleerimisala muuta. Seega kuuluvad need läbirääkimised liidu ainupädevusse.

(vt punktid 68, 70, 79 ja 102)

3.        Liidu ainuvälispädevus peab rajanema kavandatava rahvusvahelise lepingu ja kehtiva liidu õiguse vahelise suhte konkreetsest analüüsist tulenevatel järeldustel, millest nähtub, et selline leping võib tõenäoliselt liidu ühiseeskirju mõjutada või nende reguleerimisala muuta.

Asjaolu, et liidu õiguse asjaomase valdkonna ühtlustatud õiguslik raamistik koosneb erinevatest õigusaktidest, ei sea selle lähenemisviisi põhjendatust kahtluse alla. Selle hindamine, kas esineb oht, et rahvusvahelised kohustused võivad liidu ühiseeskirju mõjutada või nende reguleerimisala muuta, ei saa nimelt sõltuda kunstlikust vahetegemisest olenevalt sellest, kas niisugused eeskirjad sisalduvad ühesainsas liidu õigusaktis või mitte.

(vt punktid 74, 81 ja 82)