Tulevia uudistuksia InfoCuria-hakukoneeseen

Vuoden 2026 keväällä julkistetaan kehittynyt käyttöliittymä, joka sisältää parannellun monikriteerisen hakulomakkeen.

Euroopan unionin tuomioistuin julkisti 12.1.2026 uuden version InfoCuria-hakukoneestaan.

Hakukone on tarkoitettu tavallisille käyttäjille ja tarjoaa heille selkeän, intuitiivisen ja yhtenäisen työkalun, jonka avulla he voivat tutustua vireillä oleviin asioihin, ratkaisuihin ja ratkaisuehdotuksiin sekä verkkosivuston toimitukselliseen sisältöön.

Oikeusalan ammattilaisten erityistarpeita palvelemaan on valmisteilla versio, jossa on kehittynyt käyttöliittymä ja monikriteerinen hakulomake. Tämä versio tulee saataville lähiaikoina. Hakulomakkeella on mahdollista tehdä kohdennetumpia hakuja seuraavien kriteereiden perusteella:

  • Tuomioistuin
  • Asian käsittelyvaihe
  • Asianumero
  • Asian nimi
  • Tekstihaku
  • Asian vireilletulo- tai ratkaisupäivä
  • Asiakirjan laji ja päivämäärä
  • Viitattu lainsäädäntö tai oikeuskäytäntö (ilman Celex-numeroa käyttämällä intuitiivisempaa menetelmää hakusanan syöttämiseen)
  • Ennakkoratkaisukysymyksen alkuperä
  • Menettelyn laji ja tulos
  • Oikeudenkäyntikieli
  • Tuomioistuimen kokoonpano
  • Esittelevä tuomari
  • Julkisasiamies

Tämä monikriteerinen lomake otetaan käyttöön vuoden 2026 keväällä.

Sitä täydennetään myöhemmin muilla kriteereillä, joita ovat esimerkiksi:

  • Aihe
  • Oikeuskäytäntöhakemisto
  • Kansalliset oikeussäännöt
  • Kansainväliset oikeussäännöt
  • Myöhemmät kansalliset ratkaisut ja niiden antamispäivä
  • ECLI-numero
  • Ratkaisuehdotuksen kieli
  • Julkaisu oikeustapauskokoelmassa

Hakujen optimoimiseksi nykyisessä versiossa, joka sisältää useita parannuksia ja uusia ominaisuuksia, kehotamme tutustumaan lähitulevaisuudessa Usein esitettyihin kysymyksiin ja hakuvinkkeihin.

Katso myös