Zitting: Zaak C-407/25 Tersten

Op dinsdag 19 mei behandelt het Hof van Justitie zaak C-407/25 Tersten.

Deze zaak betreft mogelijke douanefraude in verband met de invoer van Chinese goederen in de EU. Volgens het EU-recht moeten nationale autoriteiten het Europees Openbaar Ministerie (EPPO) inlichten over onderzoeken naar misdrijven tegen de EU-begroting. Dit stelt het EPPO in staat zijn „recht van evocatie“ uit te oefenen, wat betekent dat het onderzoeken van nationale autoriteiten kan overnemen.

In de onderhavige zaak heeft een Belgische rechtbank vastgesteld dat de nationale autoriteiten, in strijd met de toepasselijke regels, hebben nagelaten het onderzoek aan het EPPO te melden. Zij heeft het Hof van Justitie gevraagd of de strafrechter de zaak moet terugverwijzen naar de nationale autoriteiten, zodat deze het EPPO van het onderzoek in kennis kunnen stellen, waardoor het EPPO, indien nodig, zijn recht van evocatie kan uitoefenen.

De zitting zal na afloop beschikbaar zijn in de rubriek Curia Web TV op onze website.

In de onderstaande video geeft onze persvoorlichter Stefaan van der Jeught een overzicht van de feiten van de zaak en de juridische kwesties die daarbij een rol spelen.