Dom: Förenade målen C-188/24 WebGroup Czech Republic och NKL Associates och C-190/24 Coyote System

Den 16 juni 2026 meddelade EU-domstolen sin dom i de förenade målen C-188/24 WebGroup Czech Republic and NKL Associates och C-190/24 Coyote System.

I dessa mål prövade EU-domstolen frågan om huruvida en medlemsstat får införa inskränkningar vid tillhandahållande av digitala tjänster med ursprung i en annan medlemsstat, och vilka förutsättningar operatörer av dessa tjänster kan hållas ansvariga för den information som de lagrar och sprider.

För att upprätthålla allmän ordning och allmän säkerhet föreskriver den franska lagstiftningen inskränkningar vad gäller vissa digitala tjänster. I synnerhet innebär denna lagstiftning att

  • utgivare av pornografiska webbplatser är skyldiga att upprätta ålderskontrollsystem i syfte att skydda barn, och att
  • det är förbjudet att varna för vissa vägkontroller, vilket begränsar trafiktjänster.

WebGroup Czech Republic och NKL Associates, som är operatörer av pornografiska webbplatser, samt Coyote System, ett bolag som tillhandahåller trafiktjänster, har ifrågasatt dessa åtgärder. De gör gällande att denna lagstiftning strider mot principen om ursprungslandet – som stadfästs i direktivet om elektronisk handel – enligt vilken tjänster som faller under det ”samordnade området” regleras av lagstiftningen i den medlemsstat där leverantören är etablerad. Frankrikes Conseil d’État (Högsta förvaltningsdomstolen) har hänskjutit denna frågeställning till EU-domstolen.

I den korta videon nedan förklarar Thomas von Danwitz, EU-domstolens vice ordförande, domstolens avgörande i dessa mål. Undertexter finns tillgängliga på alla EU-språk och kan aktiveras genom att klicka på ikonen ”Undertexter”.

Du kan också läsa pressmeddelandet för mer information.