Sud već niz godina provodi ambicioznu politiku zaštite okoliša kojom nastoji ispuniti najviše standarde održivog razvoja i očuvanja okoliša.

Kao i svake godine, institucija vodi računa o razvoju najnovijih pokazatelja kojima raspolaže, odnosno onih iz 2020.

Upravljanje kompleksom zgrada institucije i svakodnevno upravljanje sredstvima i pomagalima koja joj stoje na raspolaganju prožeti su stalnom brigom za zaštitu okoliša, o čemu svjedoči registracija u sustavu EMAS (Eco‑Management and Audit Scheme) od 2016. EMAS certifikatom, koji je ustanovljen europskom uredbom i odobrava se organizacijama koje ispunjavaju stroge uvjete u pogledu svoje okolišne politike i napora u očuvanju okoliša i održivom razvoju, snažno se potvrđuju obveza zaštite okoliša Suda i visoka razina ekološke učinkovitosti koju je dosegnuo.

U svojoj godišnjoj Izjavi o okolišu Sud iznosi detaljan prikaz ekološke učinkovitosti te postojećih i budućih ekoloških projekata u instituciji. Sud je, primjerice, razvio internetski modul osposobljavanja s p omoću kojeg s e o braća s vim n ovim djelatnicima kako bi ih informirao o okolišnim aspektima njihova svakodnevnog rada te promiče stjecanje pravilnih navika s informatičkog gledišta i gledišta uredske automatizacije, korištenja energije, vode i obrade otpada, kao i navike povezane s njihovim putovanjem.

U okviru jedne od nedavnih konkretnih mjera Sud je od studenoga 2020. u potpunosti odustao od korištenja plastičnih boca za jednokratnu upotrebu u raspravnim dvoranama, sobama za vijećanje i na sjednicama.

Aplikacija e‑Curia, koja se široko primjenjuje za razmjenu sudskih dokumenata između zastupnika stranaka i sudova Unije, također ima pozitivan učinak na okoliš. Na primjer, da su sve stranice postupovnih akata koje su 2021. Sudu i Općem sudu dostavljene putem e‑Curije (više od milijun stranica) poslane u papirnatom obliku zajedno s preslikama, to bi dovelo do proizvodnje dokumenata čija bi težina iznosila nekoliko tona papira, koje bi usto trebalo fizički prevesti u Luksemburg.

  • Probna faza prikupljanja rabljenog uredskog namještaja radi njegova recikliranja
  • Sudjelovanje u sustavu za dijeljenje bicikala Veloh’ i poticanje biciklističkog prijevoza
  • Smanjenje potrošnje vode -37,5 % m3/EPRV u 2020.
  • Smanjenje otpada (iz ureda i restorana) -67,3 % kg/EPRV u 2020.
  • Daljnja zamjena žarulja promicanjem upotrebe LED tehnologije
  • Smanjenje 2958 m² potrošnje papira -63,7 % kg/EPRV u 2020.
  • Smanjenje potrošnje električne energije -20,8 % kWh/EPRV u 2020.
  • 2958 m² fotonaponskih ćelija za proizvodnju 381 586 kWh u 2020. što odgovara godišnjim potrebama za električnom energijom 65 obitelji
  • Smanjenje emisija ugljika

Ekvivalent punog radnog vremena (EPRV) jedinica je koja omogućuje mjerenje radnog opterećenja neovisno o razlikama u broju radnih sati službenika u tjednu koje postoje zbog različitih oblika radnih odnosa.

Okolišni pokazatelji za vodu, otpad, papir i električnu energiju odgovaraju onima iz 2020. Odstupanja su procijenjena u odnosu na 2015., koja je referentna godina.

Znatno smanjenje otpada i potrošnje resursa objašnjava se iznimnom situacijom u 2020. zbog zdravstvene krize.