Sijecanj

8. Pokretanje postupka u predmetima Sea Watch

Ožujak

1. Stupanje na dužnost Davida Petrlíka (Češka Republika) kao suca Općeg suda

11. Tužbe koje Mađarska i Poljska podnose protiv režima uvjetovanosti

17. Prva presuda u predmetu u kojem je jezik postupka irski

Svibanj

9. Dan Europe 2021.

Lipanj

24. Nagrada za dobru upravu dodjeljuje se Sudu

Srpanj

6. Stupanje na dužnost Maje Brkan (Slovenija) kao sutkinje Općeg suda

Rujan

2.-3. Konferencija u Rigi (Latvija), suci nacionalnih ustavnih sudova i Suda

27 Stupanje na dužnost Pēterisa Zilgalvisa (Latvija) kao suca Općeg suda

Listopad

7. Djelomična zamjena članova Suda

8. Ponovni izbor predsjednika Suda Koena Lenaertsa (Belgija) i izbor potpredsjednika Larsa Baya Larsena (Danska)

25. Europski dan pravosuđa 2021.

27. Stupanje na dužnost Krisztiána Kecsmára (Mađarska) i Iona Gâlee (Rumunjska) kao sudaca Općeg suda

November

22.-23. Forum sudaca 2021

A | Godina u slikama

4. SIJEČANJ

Pokretanje postupka u predmetu Rzecznik Praw Obywatelskich

Sud treba odlučiti o mogućnosti poljskih tijela da odbiju prijepis rodnog lista djeteta rođenog u Španjolskoj, koji su izdala španjolska tijela, u kojem se kao majke tog djeteta navode dvije žene (C‑2/21).

8. SIJEČANJ

Pokretanje postupka u predmetima Sea Watch

Sud treba odrediti mogu li lučke kapetanije izvršavati svoje ovlasti protiv broda koji je certificiran kao teretni brod, ali kojim se u praksi provode operacije traganja i spašavanja na moru u pogledu migranata (C‑14/21 i C‑15/21).

26. SIJEČANJ

Presuda u predmetu VL v Szpital Kliniczny

Isplata dodatka na plaću jedino radnicima koji su dostavili odluku o priznavanju invaliditeta nakon datuma koji je sam poslodavac odredio može predstavljati izravnu ili neizravnu diskriminaciju koja se temelji na invaliditetu (C‑16/19).

3. VELJAČA

Presuda u predmetu Komisija/Mađarska

Mađarska je povrijedila obveze da na svojem cjelokupnom državnom području osigura poštovanje dnevne granične vrijednosti za lebdeće čestice PM10 i da razdoblje prekoračenja te vrijednosti bude što je moguće kraće (C‑637/18).

17. VELJAČA

Presude u predmetima Ryanair DAC/Komisija i Ryanair DAC/Komisija

Potpore koje su Švedska i Francuska dodijelile zračnim prijevoznicima u okviru pandemije bolesti COVID‑19 spojive su s pravom Unije (T‑238/20 i T‑259/20).

1. OŽUJAK

Stupanje na dužnost novog člana Općeg suda

Održana je svečana sjednica povodom polaganja prisege i stupanja na dužnost Davida Petrlíka (Češka Republika) kao suca Općeg suda.

8. OŽUJAK

Pokretanje postupka u predmetu CIHEF i dr.

Sud treba odlučiti o mogućnosti da država članica u interesu javnog zdravlja i zaštite okoliša donese ograničavajuća pravila u pogledu poslovnih praksi i oglašavanja biocidnih proizvoda (C‑147/21).

11. OŽUJAK

Podnošenje tužbi u predmetima Mađarska i Poljska/Parlament i Vijeće protiv režima uvjetovanosti

Mađarska i Poljska traže poništenje uredbe kojom se uvodi opći režim uvjetovanosti za zaštitu proračuna Unije zbog povrede načelâ vladavine prava u državama članicama (C‑156/21 i C‑157/21).

17. OŽUJAK

Prva presuda u predmetu u kojem je jezik postupka irski

Na Dan svetog Patrika, zaštitnika Irske, Sud donosi prvu presudu u predmetu u kojem je jezik postupka irski..
U skladu s Unijinom direktivom, prilikom pružanja informacija na veterinarsko‑medicinskim proizvodima moraju se upotrebljavati dva službena jezika u Irskoj. Irski sud treba utvrditi da ta direktiva nije prenesena i odlučiti da država to mora ispraviti (C‑64/20).

24. OŽUJAK

Presuda u predmetu Lego

Opći sud odlučuje da Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) nije smio poništiti dizajn Zajednice koji predstavlja kocku iz kompleta igrački za gradnju Lego (T‑515/19).

9. TRAVANJ

Podnošenje tužbi u predmetu Firearms United Network

Poljsko udruženje vlasnika vatrenog oružja traži poništenje uredbe kojom se zabranjuje upotreba olovnog streljiva za lov. Smatra da se tim tekstom povređuje sloboda obavljanja gospodarske djelatnosti i lova (T‑187/21).

14. TRAVANJ

Presude u predmetima Ryanair DAC/Komisija

Mjere potpore koje su Švedska i Danska uspostavile u korist zračnog prijevoznika SAS te jamstvo koje je Finska odobrila zračnom prijevozniku Finnair zbog pandemije bolesti COVID‑19 u skladu su s pravom Unije (T‑378/20, T‑379/20 i T‑388/20).

20. TRAVANJ

Presuda u predmetu Repubblika/Il‑Prim Ministru

Malteške odredbe koje predsjedniku vlade dodjeljuju odlučujuću ovlast kod imenovanja sudaca, pri čemu se u tom postupku predviđa intervencija neovisnog tijela zaduženog za procjenu kandidata i pružanje mišljenja, nisu protivne pravu Unije (C‑896/19).

4. SVIBANJ

Podnošenje tužbe zbog povrede obveze u predmetu Komisija/ Francuska (PM10)

Komisija traži od Suda da utvrdi da je Francuska povrijedila obveze koje ima u pogledu kvalitete zraka time što je sustavno i ustrajno prekoračivala dnevnu graničnu vrijednost sitnih lebdećih čestica (PM10) u zonama Pariz i Martinique/Fort‑de‑France (C‑286/21).

9. SVIBANJ

Dan Europe 2021.

Kako bi europski građani bili bolje upoznati sa svojim pravima i informirani o djelovanju europskog pravosuđa, Sud ih poziva da pogledaju videa o njegovoj ulozi i sudskoj praksi, postavljaju pitanja na Twitteru i LinkedInu te virtualno posjete zgrade u kojima se Sud nalazi.

12. SVIBANJ

Presuda u predmetima Luksemburg/Komisija i Amazon EU i Amazon.com/Komisija

Opći sud poništava Komisijinu odluku kojom je proglašeno da su porezne prednosti koje je Luksemburg dodijelio društvima grupe Amazon nezakonite državne potpore (T‑816/17 i T‑318/18).

3. LIPANJ

Presuda u predmetu Mađarska/Parlament

Sud je odbio tužbu Mađarske protiv rezolucije Europskog parlamenta kojom je pokrenut postupak za utvrđenje da postoji očita opasnost da ta država članica teško prekrši vrijednosti na kojima se temelji Unija (C‑650/18).

22. LIPANJ

Presude u predmetima Youtube i Cyando

U trenutačnom stanju prava Unije Sud smatra da operatori internetskih platformi načelno nisu odgovorni za priopćavanje javnosti sadržaja zaštićenih autorskim pravom koje njihovi korisnici nezakonito objavljuju na internetu (C‑682/18 i C‑683/18).

22. LIPANJ

Podnošenje tužbe u predmetu Syndesmos Tyrokomon Kyprou i dr./Komisija

Proizvođači kravljeg sira i mlijeka traže od Općeg suda da poništi Komisijinu uredbu kojom se Χαλλούμι (Halloumi) registrira kao zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) (T‑361/21).

24. LIPANJ

Nagrada za dobru upravu

Europska ombudsmanica Emily O’Reilly dodjeljuje Sudu Nagradu za dobru upravu 2021. u kategoriji „Izvrsnost u inovacijama/digitalizaciji” za projekt „Održavanje rasprava na daljinu”.

24. LIPANJ

Presuda u predmetu Komisija/Španjolska

Španjolska je trebala uzeti u obzir nezakonito zahvaćanje vode i zahvaćanje vode namijenjeno opskrbi gradova prilikom procjene zahvaćanja podzemnih voda u regiji Doñana, najvećem močvarnom području u Europi (C‑559/19).

4.-5. SRPANJ

Sechser-Treffen u Beču

Delegacija Suda otputovala je u Beč kako bi sudjelovala na sastanku „Sechser‑Treffen”, na kojem se svake dvije godine sastaju predstavnici ustavnih sudova njemačkog govornog područja iz Njemačke, Austrije, Švicarske i Lihtenštajna, kao i predstavnici Suda Europske unije i Europskog suda za ljudska prava.

6. SRPANJ

Stupanje na dužnost nove članice Općeg suda

Održana je svečana sjednica povodom polaganja prisege i stupanja na dužnost Maje Brkan (Slovenija) kao sutkinje Općeg suda.

15. SRPANJ

Presuda u predmetima WABE i MH Müller Handel

Zabrana nošenja svakog oblika izražavanja političkih, svjetonazorskih ili vjerskih vjerenja na radnom mjestu može biti opravdana poslodavčevom potrebom da se predstavlja neutralno prema klijentima i da se spriječe socijalni sukobi (C‑804/18 i C‑341/19).

20. SRPANJ

Pokretanje postupka u predmetu Schrems/ Facebook

M. Schrems tvrdi da njegovo prihvaćanje uvjeta korištenja platforme Facebook nije u skladu sa zahtjevima iz Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) i traži od Facebooka da prestane obrađivati njegove podatke radi personaliziranog oglašavanja i upotrebljavati ih za posjećivanje internetskih stranica trećih osoba (C‑446/21).

1. KOLOVOZ

Smrt Barne Berkea

Smrt Barne Berkea (Mađarska), koji je obavljao dužnost suca Općeg suda od 19. rujna 2016.

31. KOLOVOZ

Podnošenje zahtjeva za prethodnu odluku u predmetu Verband Sozialer Wettbewerb

Bundesgerichtshof (Savezni vrhovni sud, Njemačka) pita treba li prodajna cijena robe u povratnim bocama ili povratnim čašama sadržavati iznos povratne naknade koju potrošač mora platiti (C‑543/21).

2.-3. RUJAN

Između zajedničkih ustavnih tradicija i nacionalnih identiteta – konferencija u Rigi

U Rigi (Latvija) održana je konferencija na kojoj su se prvi put sastali suci nacionalnih ustavnih sudova i članovi Suda kako bi raspravili o zajedničkom pristupu kojim se omogućuje usklađivanje zahtjeva europskog jedinstva sa stvarnošću ustavnih tradicija i nacionalnih identiteta.

2. RUJAN

Presuda u predmetu X/État belge (Pravo boravka u slučaju nasilja u obitelj)

Državljanin treće zemlje, žrtva nasilja u obitelji koje je počinio njegov bračni drug građanin Unije, ne nalazi se u usporedivoj situaciji s državljaninom treće zemlje, žrtvom nasilja u obitelji koje je počinio njegov bračni drug državljanin treće zemlje (C‑930/19).

9. RUJAN

Presuda u predmetu Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne

Zaštićene oznake izvornosti (ZOI) zaštićene su u pogledu zabranjenih radnji koje se odnose i na proizvode i na usluge (C‑783/19).

10. RUJAN

Pokretanje postupaka u predmetima o žigu GOOGLE CAR pred Općim sudom

Od Općeg se suda traži poništenje dviju odluka Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) o odbijanju registracije znaka GOOGLE CAR (T‑568/21 i T‑569/21).

20. RUJAN

Rješenje potpredsjednice Suda u predmetu Češka Republika/Poljska

Budući da nije prekinula djelatnosti iskopavanja lignita u rudniku u Turówu, Poljskoj se nalaže da Europskoj komisiji plati dnevnu novčanu kaznu u iznosu od 500 000 eura (C‑121/21 R).

27. RUJAN

Stupanje na dužnost novog suca Općeg suda

Održana je svečana sjednica povodom polaganja prisege i stupanja na dužnost Pēterisa Zilgalvisa (Latvija) kao suca Općeg suda.

6. LISTOPAD

Presuda u predmetu A (Prelazak državne granice izletničkim plovilom)

Država članica može, pod prijetnjom kaznenih sankcija, obvezati svoje državljane na to da nose važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu kada putuju – bilo kojim prijevoznim sredstvom i bilo kojim putem – u drugu državu članicu (C‑35/20).

6. LISTOPAD

Mišljenje Istanbulska konvencija

Vijeće može čekati, iako to nije obvezno učiniti, zajedničku suglasnost svih država članica kojom one pristaju na to da budu obvezane Istanbulskom konvencijom o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Mišljenje 1/19).

7. LISTOPAD

Djelomična zamjena članova Suda

Održana je svečana sjednica povodom djelomične zamjene članova Suda.
Na dužnost kao suci stupaju: Dimitrios Gratsias (Grčka), Maria Lourdes Arastey Sahún (Španjolska), Miroslav Gavalec (Slovačka), Zoltán Csehi (Mađarska), Octavia Spineanu-Matei (Rumunjska).
Na dužnost kao nezavisni odvjetnici stupaju: Anthony Michael Collins (Irska), Nicholas Emiliou (Cipar), Tamara Ćapeta (Hrvatska) i Laila Medina (Latvija).

8. LISTOPAD

Ponovni izbor predsjednika i izbor potpredsjednika Suda

Koena Lenaertsa (Belgija) kolege su ponovno izabrali za predsjednika Suda na mandat od tri godine.
Lars Bay Larsen (Danska) izabran je za potpredsjednika, također na mandat od tri godine.

8. LISTOPAD

Ponovni izbor prvog nezavisnog odvjetnika Suda

Macieja Szpunara (Poljska) kolege su ponovno izabrali za prvog nezavisnog odvjetnika Suda na mandat od tri godine.

8. LISTOPAD

Izbor predsjednikâ vijeća od pet sudaca

Za predsjednike vijeća Suda od pet sudaca na trogodišnji su mandat izabrani: Alexander Arabadjiev (Bugarska), Alexandra Prechal (Nizozemska), Küllike Jürimäe (Estonija), Constantinos Lycourgos (Cipar) i Eugene Regan (Irska).

11. LISTOPAD

Izbor predsjednikâ vijeća Suda od triju sudaca

Za predsjednike vijeća od triju sudaca na jednogodišnji su mandat izabrani: Siniša Rodin (Hrvatska), Irmantas Jarukaitis (Litva), Niilo Jääskinen (Finska), Ineta Ziemele (Latvija) i Jan Passer (Češka Republika).

25. LISTOPAD

Europski dan pravosuđa 2021.

Sud je na Twitteru i LinkedInu obilježio taj dan na koji se europskim građanima nastoji omogućiti bolje razumijevanje njihovih prava i informiranje o funkcioniranju pravosudnih sustava.

27. LISTOPAD

Stupanje na dužnost dvaju novih članova Općeg suda

Održana je svečana sjednica povodom polaganja prisege i stupanja na dužnost Krisztiána Kecsmára (Mađarska) i Iona Gâlee (Rumunjska) kao sudaca Općeg suda.

8. STUDENI

Sastanak s CCBE‑om

Delegacija Vijeća odvjetničkihv komora Europe (CCBE) susrela se s članovima Suda i Općeg suda. Raspravljalo se o posljedicama postupovnih mjera donesenih zbog pandemije bolesti COVID‑19 i naporima sudova da osiguraju kontinuirano djelovanje pravosuđa.

10. STUDENI

Presuda u predmetu Google i Alphabet/ Komisija (Google Shopping)

Opći sud odbija Googleovu tužbu protiv Komisijine odluke kojom se sankcionira poduzetnika zbog zlouporabe vladajućeg položaja i potvrđuje novčana kazna u iznosu od 2,42 milijarde eura. Google je u povoljniji položaj stavljao vlastiti uspoređivač proizvoda na štetu konkurentskih uspoređivača proizvoda (T‑612/17).

15. STUDENI

Bilateralni seminar Suda – francuski Conseil d’État (Državno vijeće)

Tijekom tog seminara organizirana su tri okrugla stola o sljedećim temama: „Zahtjev za prethodnu odluku: recentna praksa”, „Uloga nacionalnog suda prilikom utvrđivanja povreda vezanih uz provedbu direktive i sankcija koje iz toga proizlaze” i „Pravo zaštite okoliša”.

16. STUDENI

Presuda u predmetu Governor of Cloverhill Prison i dr.

Odredbe koje se odnose na europski uhidbeni nalog u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu predviđene Sporazumom o povlačenju i koje se odnose na novi mehanizam predaje u Sporazumu o trgovini i suradnji između Europske unije i te treće države obvezujuće su za Irsku (C‑479/21-PPU).

22.-23. STUDENI

Forum sudaca 2021.

Prilikom tog godišnjeg susreta 136 nacionalnih sudaca koji dolaze iz 27 država članica i članovi institucije raspravljaju o aktualnostima u sudskoj praksi i mehanizmima suradnje između Suda i nacionalnih sudova.

29. STUDENI

Posjet delegacije Europskog suda za ljudska prava

Organizirana su tri okrugla stola o sljedećim temama: „Načelo nediskriminacije – metodologija i primjena”, „Zadržavanje tražitelja azila” i „Udaljavanje državljana trećih država i pravo na obiteljski život”.

9. PROSINAC

Svečana prisega pred Sudom dvoje novih članova Revizorskog suda

Helga Berger (Austrija) i Marek Opioła (Poljska), koje je Vijeće Europske unije imenovalo članovima Europskog revizorskog suda, polažu svečanu prisegu predviđenu Ugovorima na svečanoj sjednici.

21. PROSINAC

Obnova mandata tajnika Suda

Alfredo Calot Escobar (Španjolska), tajnik Suda od 7. listopada 2010., ponovno je imenovan na novi mandat od šest godina do 6. listopada 2028.

B | Godina u brojkama

Kao i u 2020., pravosudna aktivnost Suda Europske unije osjetila je u 2021. posljedice zdravstvene krize. Zahvaljujući mjerama koje su se poduzimale od njezina početka, sudovi su mogli izvršavati svoju zadaću i osigurati kontinuirano djelovanje javne službe europskog pravosuđa. Upotreba videokonferencija uz simultano tumačenje omogućila je zastupnicima stranaka da sudjeluju u raspravama na daljinu i Sudu da održava pravosudnu aktivnost na vrlo visokoj razini u 2021.

Godinu je obilježio novi trend povećanja broja predmeta pokrenutih pred obama sudovima, nakon privremenog smanjenja u 2020., a slično se kretao i broj riješenih predmeta.

Došlo je do znatnog povećanja broja predmeta pokrenutih pred obama sudovima, koji iznosi 1720 (u odnosu na 1582 u 2020.). To se povećanje prije svega odnosi na Sud i uglavnom se objašnjava osjetnim porastom broja žalbi podnesenih protiv odluka Općeg suda, povezanim s pojačanom aktivnošću tog suda.

Pred obama sudovima ukupno su riješena 1723 predmeta (u odnosu na 1540 u 2020.), čime je Sud ostvario rezultat koji je blizu onomu iz prethodne godine, dok je broj predmeta koje je zaključio Opći sud, koji je posebno značajan, posljedica reforme institucionalnog ustroja Unije, koja je dovršena u rujnu 2019.

Prosječno trajanje postupaka (17,2 mjeseca), koje se povećalo u odnosu na 2020. (15,4 mjeseca), velikim se dijelom objašnjava mjerama koje su donesene kako bi se ublažili učinci zdravstvene krize, koje uključuju odobravanje strankama dodatnog roka od jednog mjeseca za podnošenje podnesaka ili pisanih očitovanja.

Tim se usporednim povećanjem ukupnog broja novih i riješenih predmeta u 2021. objašnjava i zašto broj predmeta koji su u tijeku pred obama sudovima ostaje isti: 2541 (u odnosu na 2542 u 2020.).

Institucija u 2021.

81 sudac

11 nezavisnih odvjetnika

iz 27 država članica

2247 službenika i članova drugog osoblja

60% 40% 1355 žena 892 muškarca

PRORAČUN ZA 2021. 444 milijuna eura

Prema zastupljenosti žena na višim položajima u administraciji, Sud se nalazi iznad prosjeka europskih institucija.

Žene zauzimaju 54% administratorskih radnih mjesta 40% srednjih i viših rukovodećih radnih mjesta

Sudska godina (Sud i Opći sud)

1720 novih predmeta

1723 riješena predmeta

2541 neriješeni predmet

Podnesaka upisanih u upisnike tajništava 173 167

Prosječno trajanje postupaka 17.2 mjeseca

16.6 mjeseci Sud

17.3 mjeseca Opći sud

Postotak postupovnih akata podnesenih putem aplikacije e‑Curia

85% Sud

93% Opći sud

8378 korisničkih računa za aplikaciju e‑Curia (što je povećanje od 13,5 % u odnosu na 2020.)

2809 sudskih obavijesti objavljenih u Službenom listu Europske unije

e-Curia je aplikacija Suda Europske unije koja zastupnicima stranaka u predmetima koji se pokreću pred Sudom i Općim sudom te nacionalnim sudovima u okviru zahtjeva za prethodnu odluku upućenih Sudu omogućuje isključivo elektroničku razmjenu postupovnih akata s tajništvima


e‑Curia: informatička aplikacija koja omogućuje razmjenu pravnih dokumenata
Pogledati video na YouTubeu

Jezične službe

Kao višejezična pravosudna institucija, Sud mora moći riješiti predmet bez obzira na to na kojem je od Unijinih službenih jezika postupak pokrenut. Sud također osigurava širenje svoje sudske prakse na svim službenim jezicima Unije.

24 moguća jezika postupka, odnosno

552 moguće jezične kombinacije

616 pravnika lingvista za prevođenje pisanih okumenata

Radno opterećenje: 1 337 000 stranica za prevođenje

1 257 000 stranica prevedenih u službi za pravno prevođenje

Rezultat mjera štednje koje su sudovi donijeli radi smanjenja potreba za prevođenjem 668 000 pages stranica

71 usmeni prevoditelj za rasprave i sjednice

423 rasprave i sjednice održane uz simultano prevođenje