A | Osvrt na najvažnije presude godine

Vladavina prava



Zašto Sud Europske unije postoji?
Pogledati video na YouTubeu


U Povelji Europske unije o temeljnim pravima, kao i u Ugovoru o Europskoj uniji, izričito se upućuje na vladavinu prava kao jednu od vrijednosti koje su zajedničke državama članicama Unije i na kojima se ona temelji. Od Suda se sve češće traži da odlučuje o pitanju poštovanja vladavine prava u državama članicama u okviru tužbi zbog povrede obveze koje protiv njih podnese Europska komisija ili u okviru zahtjeva za prethodnu odluku koje upućuju nacionalni sudovi. Sud tada treba ispitati poštuje li se ta temeljna vrijednost na nacionalnoj razini, osobito u pogledu sudbene vlasti i, konkretnije, u okviru postupka imenovanja sudaca ili sustava stegovnih mjera za suce.

  • Sud je odlučio da uzastopne izmjene poljskog zakona o Državnom sudbenom vijeću, s obzirom na to da za učinak imaju ukidanje djelotvornog sudskog nadzora nad odlukama tog vijeća kojima se predsjedniku Republike predlažu kandidati za funkcije sudaca Vrhovnog suda, mogu povrijediti pravo Unije. Pojasnio je da u slučaju dokazane povrede načelo nadređenosti prava Unije obvezuje nacionalni sud da takve izmjene izuzme iz primjene.
    Presuda A.B. i dr. od 2. ožujka 2021. (C‑824/18)

  • Malteška udruga čiji je cilj promicanje i zaštita pravosuđa i vladavine prava osporavala je pred Prim’Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonali (Prvi odjel Građanskog suda, zasjedajući u svojstvu ustavnog suda, Malta) postupak imenovanja malteških sudaca, kako je uređen Ustavom. Sud je odlučio da nacionalne odredbe države članice koje predsjedniku vlade dodjeljuju odlučujuću ovlast kod imenovanja sudaca, pri čemu se u tom postupku predviđa intervencija neovisnog tijela zaduženog za procjenu kandidata i pružanje mišljenja, nisu protivne pravu Unije.
    Presuda Repubblika/Il-Prim Ministru od 20. travnja 2021. (C‑896/19)

  • Sud se očitovao o nizu rumunjskih reformi u vezi s organizacijom pravosuđa, stegovnim sustavom za pravosudne dužnosnike, financijskom odgovornošću države i osobnom odgovornošću sudaca za pravosudnu pogrešku. Smatrao da se tim reformama može povrijediti pravo Unije u određenom broju aspekata kao što su osnivanje specijaliziranog odjela državnog odvjetništva koji odlučuje o predmetima u kojima se okrivljuju suci, uvjeti za utvrđivanje osobne odgovornosti sudaca, kao i poštovanje njihovih postupovnih prava, pri čemu je podsjetio na to da se načelu nadređenosti prava Unije protivi nacionalni propis, kako ga tumači Ustavni sud, u skladu s kojim se sudu nižeg stupnja onemogućuje da na vlastitu inicijativu izuzme iz primjene nacionalnu odredbu koja se protivi pravu Unije.
    Presuda Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” i dr./Inspecţia Judiciară i dr. od 18. svibnja 2021. (C‑83/19 i dr.)

  • Sud je odbio tužbu Mađarske protiv rezolucije Europskog parlamenta kojom je pokrenut postupak za utvrđenje da postoji očita opasnost da ta država članica teško prekrši vrijednosti na kojima se temelji Unija. Taj postupak može dovesti do suspenzije određenih prava koja proizlaze iz članstva predmetne države članice u Uniji. Primjenjujući svoj Poslovnik, kojim se predviđa da se za usvajanje ili odbijanje teksta u obzir uzimaju samo glasovi za i protiv (osim ako je posebna većina utvrđena Ugovorima), Parlament je za izračun glasova o predmetnoj rezoluciji uzeo u obzir samo glasove svojih članova za usvajanje rezolucije i protiv usvajanja rezolucije, dok je suzdržane glasove isključio iz tog izračuna. Sud je smatrao da je Parlament pravilno postupio kada za izračun danih glasova prilikom usvajanja te rezolucije nije uzeo u obzir suzdržane glasove, suprotno onomu što je Mađarska tvrdila u svojoj tužbi za poništenje.
    Presuda Mađarska/Parlament od 3. lipnja 2021. (C‑650/18)

  • Sud je odlučio da sustav stegovnih mjera primjenjiv na suce Sąda Najwyższyega (Vrhovni sud, Poljska) i suce redovnih sudova nije u skladu s pravom Unije. Europska komisija podnijela je Sudu tužbu kojom je od njega zahtijevala da utvrdi da je Poljska tim novim sustavom stegovnih mjera, a osobito uvođenjem novog stegovnog vijeća Vrhovnog suda, povrijedila pravo Unije. Sud je prihvatio sve prigovore koje je Komisija istaknula: s obzirom na opći kontekst velikih reformi koje su nedavno utjecale na poljsku sudsku vlast i niz elemenata u pogledu uspostave tog novog vijeća, utvrdio je, među ostalim, da to vijeće ne pruža sva potrebna jamstva u pogledu nepristranosti i neovisnosti i da nije zaštićeno od izravnih ili neizravnih utjecaja poljske zakonodavne i izvršne vlasti.
    Presuda Komisija/Poljska od 15. srpnja 2021. (C‑791/19)

  • Sud je odlučio da premještaji suca u drugi sud ili između dvaju odjela istoga suda na koje sudac nije pristao mogu ugroziti načela nesmjenjivosti i neovisnost sudaca. Osim toga, rješenje kojim je sud, odlučujući u zadnjem stupnju i po sucu pojedincu, odbacio odnosno odbio žalbu kojom sudac osporava odluku kojom ga se premjestilo bez njegova pristanka treba smatrati nepostojećim ako je do imenovanja og suca pojedinca došlo očitom povredom temeljnih pravila u pogledu uspostave i funkcioniranja predmetnog pravosudnog sustava.
    Presuda W. Ż. (Vijeće za izvanrednu kontrolu i javne poslove pri vrhovnom sudu – Imenovanje) od 6. listopada 2021. (C‑487/19)

  • Sud je smatrao da se neovisnost, nepristranost i pretpostavka nedužnosti sudaca može ugroziti sustavom koji je trenutačno na snazi u Poljskoj, koji, među ostalim, omogućuje ministru pravosuđa da uputi suce na kaznene sudove višeg stupnja i da to upućivanje opozove u bilo kojem trenutku bez obrazloženja. Nepostojanje kriterija za ta upućivanja dovodi do opasnosti od političke kontrole nad sadržajem sudskih odluka, tim više jer ministar ujedno obavlja dužnost glavnog državnog odvjetnika.
    Presuda Kazneni postupci protiv osobe WB i dr. od 16. studenoga 2021. (C‑748/19 i dr.)

  • Sud se bavio s više predmeta koji su se odnosili na opsežne reforme u području borbe protiv korupcije u Rumunjskoj. Postavilo se pitanje može li se primjenom sudske prakse koja proizlazi iz više odluka rumunjskog Ustavnog suda o pravilima kaznenog postupka koja se primjenjuju u području prijevare i korupcije povrijediti pravo Unije. Sud je ponovno potvrdio da nadređenost prava Unije zahtijeva da se nacionalnim sudovima omogući da izuzmu iz primjene odluku ustavnog suda koja se protivi pravu Unije, a da pritom nacionalni sudovi ne mogu snositi stegovnu odgovornost. Međutim, pravu Unije protivi se primjena sudske prakse ustavnog suda koja dovodi do ukidanja presuda koje su donijeli sastavi suda koji navodno nisu pravilno sastavljeni jer takvo ukidanje, zajedno s nacionalnim odredbama u području zastare, stvara sustavnu opasnost od nekažnjavanja teških kaznena djela prijevare.
    Presuda Euro Box Promotion i dr. od 21. prosinca 2021. (C‑357/19 i dr.)

  • Sud je u prethodnom postupku koji je pokrenuo jedan mađarski sud odlučio o usklađenosti mađarskih propisa s direktivom Unije koja se odnosi na pravo na tumačenje i prevođenje u kaznenim postupcima. Budući da je mađarski vrhovni sud ocijenio da je to pokretanje prethodnog postupka pred Sudom nezakonito, Sud je, osim toga, potvrdio da se sustavu suradnje između nacionalnih sudova i Suda protivi to da nacionalni vrhovni sud utvrdi nezakonitost zahtjeva za prethodnu odluku koji je uputio niži sud. Usto, pravu Unije protivi se stegovni postupak koji je pokrenut protiv nacionalnog suda zbog toga što je Sudu uputio zahtjev za prethodnu odluku: takav postupak može odvratiti sve nacionalne sudove od upućivanja zahtjeva za prethodnu odluku, što bi moglo ugroziti ujednačenu primjenu prava Unije.
    Presuda IS od 23. studenoga 2021. (C‑564/19)

Tržišno natjecanje



Opći sud – osiguravanje da institucije EU-a poštuju pravo Unije Pogledati video na YouTubeu Chaîne officielle
Pogledati video na YouTubeu

Europska unija primjenjuje pravila s ciljem zaštite slobodnog tržišnog natjecanja. Zabranjene su prakse koje imaju za cilj ili posljedicu sprečavanje, ograničavanje ili narušavanje tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu. Konkretnije, pravom Unije zabranjuju se određeni sporazumi ili razmjene informacija između poduzetnika i njegovih konkurenata koje mogu imati takav cilj ili posljedicu, kao i zlouporaba vladajućeg položaja poduzetnika na određenom tržištu. Istodobno se Uredbom o kontroli koncentracija nastoji izbjeći stvaranje ili jačanje vladajućeg položaja prilikom preuzimanja ili spajanja poduzetnikâ.

  • Opći sud potvrdio je Komisijinu odluku o izricanju ukupne novčane kazne od otprilike 254 milijuna eura nekolicini japanskih poduzetnika zbog toga što su tijekom različitih razdoblja između 1998. i 2012. sudjelovali u zabranjenom sporazumu na tržištu elektrolitskih kondenzatora od aluminija i tantala, koji se upotrebljavaju kao komponente u gotovo svim elektroničkim proizvodima, kao što su osobna računala i tableti.
    Presude NEC/Komisija i dr. od 29. rujna 2021. (T‑341/18 i dr.)

  • Opći sud odbio je tužbu koju je Altice Europe, multinacionalno društvo koje pruža telekomunikacijske i teledistribucijske usluge, podnio protiv Komisijine odluke kojom mu je, u okviru preuzimanja društva PT Portugal, izrečena novčana kazna u ukupnom iznosu od 124,5 milijuna eura. Komisija je društvu Altice Europe prigovorila da je, s jedne strane, povrijedilo obvezu prijave koncentracije te da, s druge strane, nije poštovalo zabranu provedbe koncentracije prije njezine prijave Komisiji i prije nego što je ona odobri. Međutim, Opći sud naložio je smanjenje iznosa novčane kazne za 6,22 milijuna eura u dijelu u kojem se odnosi na povredu obveze prijave koncentracije.
    Presuda Altice Europe/Komisija od 22. rujna 2021. (T‑425/18)

  • Opći sud potvrdio je Komisijine odluke o odobravanju koncentracija u odnosu na stjecanja određene imovine grupe Air Berlin od strane društava EasyJet i Lufthansa. Odbio je tužbe koje je podnio zračni prijevoznik Polskie Linie Lotnicze „LOT”, konkurent dvaju društava koja su stranke koncentracija, pri čemu je osobito naglasio da Komisija može utvrditi mjerodavna tržišta po parovima gradova s ishodištem ili odredištem u zračnim lukama s kojima su bili povezani slotovi društva Air Berlin umjesto da pojedinačno razmatra svako od tržišta na kojima su društva Air Berlin i Lufthansa odnosno EasyJet bila prisutna.
    Presude Polskie Linie Lotnicze „LOT”/Komisija od 20. listopada 2021. (T‑240/18 i T‑296/18)

  • Opći sud potvrdio je Komisijinu odluku kojom se utvrđuje da je Google zlouporabio vladajući položaj time što je davao prednost vlastitoj usluzi uspoređivanja proizvoda na svojim stranicama s rezultatima općeg pretraživanja, pri čemu ih je istaknutije prikazivao i pozicionirao u odnosu na rezultate konkurentskih usluga uspoređivanja proizvoda. Opći sud potvrdio je i iznos kazne, koji je Komisija odredila u visini od 2,42 milijarde eura, od čega je za 523,5 milijuna eura solidarno odgovoran sa svojim matičnim društvom Alphabet.
    Presuda Google i Alphabet/Komisija (Google Shopping) od 10. studenoga 2021. (T‑612/17)

  • Između 1997. i 1999. društvo Sumal kupilo je dva kamiona od društva Mercedes Benz Trucks España (MBTE), društva kćeri grupe Daimler, čije je društvo majka društvo Daimler AG. Odlukom iz 2016. Europska komisija utvrdila je da je društvo Daimler AG povrijedilo pravila prava Unije kojima se zabranjuju zabranjeni sporazumi time što je između siječnja 1997. i siječnja 2011. sklopilo sporazume s 14 drugih europskih proizvođača kamiona o utvrđivanju cijena i povećanju bruto cijena kamiona u Europskom gospodarskom prostoru (EGP). Nakon te odluke društvo Sumal podnijelo je tužbu za naknadu štete protiv društva MBTE za štetu pretrpljenu zbog tog zabranjenog sporazuma. Sud je odlučio da žrtva povrede prava tržišnog natjecanja Unije koju je počinilo društvo majka može od društva kćeri potonjeg društva zahtijevati naknadu štete koja iz nje proizlazi, ali mora dokazati da su oba društva u trenutku u kojem je počinjena povreda činila istu gospodarsku jedinicu i da društvo kći posluje na tržištu na koje se odnosi povreda.
    Presuda Sumal od 6. listopada 2021. (C‑882/19)

Zaštita okoliša

Zaštita životinjskog i biljnog svijeta, onečišćenje zraka, zemlje i vode te rizici povezani s opasnim tvarima predstavljaju izazove čijem rješavanju Europska unija pridonosi donošenjem strogih pravila.

  • U okviru tužbe zbog povrede obveze koju je podnijela Komisija Sud je odlučio da je Španjolska trebala uzeti u obzir nezakonito zahvaćanje vode i zahvaćanje vode namijenjeno opskrbi gradova prilikom procjene zahvaćanja podzemnih voda u regiji Doñana (Španjolska), u kojoj se nalazi najveće zaštićeno područje prirode u Europi. Štoviše, ta država članica nije poduzela odgovarajuće mjere za izbjegavanje pogoršanja prirodnih staništa i staništa vrsta koja se nalaze u zaštićenim područjima tog parka prirode.
    Presuda Komisija/Španjolska od 24. lipnja 2021. (C‑559/19)

  • Novim pravilima koja su 2019. donijeli Europski parlament i Vijeće zabranjen je ribolov pri kojem se koristi električna energija. Nizozemska je od Suda zahtijevala da poništi te odredbe, pri čemu je, među ostalim, tvrdila da se zakonodavac Unije nije oslonio na najbolja raspoloživa znanstvena mišljenja o ekološkim učincima u pogledu izlovljavanja lista u Sjevernom moru. Sud je odbio tu tužbu i potvrdio valjanost tih pravila: zakonodavac Unije raspolaže širokom diskrecijskom ovlasti u tom području i nije obvezan svoj zakonodavni odabir temeljiti samo na znanstvenim i stručnim mišljenjima.
    Presuda Nizozemska/Vijeće Europske unije i Europski parlament od 15. travnja 2021. (C‑733/19)

  • Što se tiče odobrenja za lov uporabom ljepila, Sud je smatrao da država članica (u ovom slučaju Francuska) ne može odobriti takvu metodu hvatanja ptica koja dovodi do sporednih ulova koji dotičnim vrstama mogu uzrokovati štetu koja nije zanemariva. Tradicionalno obilježje takve metode samo po sebi nije dovoljno za to da se isključi svako drugo zadovoljavajuće alternativno rješenje. Sud je pojasnio uvjete u kojima se omogućuje odstupanje od zabrane upotrebe određenih metoda hvatanja zaštićenih ptica, utvrđene u Direktivi o pticama.
    Presuda One Voice i Ligue pour la protection des oiseaux (LPO)/Ministre de la Transition écologique et solidaire od 17. ožujka 2021. (C‑900/19)

  • U okviru tužbe zbog povrede obveze koju je Komisija podnijela protiv Mađarske zbog sustavnog i ustrajnog prekoračivanja graničnih vrijednosti za lebdeće čestice PM10 Sud je odlučio da je ta država članica povrijedila pravila prava Unije o kvaliteti zraka i svoje obveze da, s jedne strane, na cjelokupnom državnom području osigura da se poštuju dnevne granične vrijednosti određene za lebdeće čestice PM10 i, s druge strane, da razdoblje prekoračenja te granične vrijednosti bude što je moguće kraće.
    Presuda Komisija/Mađarska od 3. veljače 2021. (C‑637/18)

  • Sud je odlučio da je Njemačka između 2010. i 2016. povrijedila Direktivu o kvaliteti zraka time što je sustavno i ustrajno prekoračivala granične vrijednosti za dušikov dioksid (NO2). Njemačka je također povrijedila svoju obvezu da pravodobno donese odgovarajuće mjere kako bi razdoblje prekoračenja u predmetnim zonama bilo što je moguće kraće.
    Presuda Komisija/Njemačka od 3. lipnja 2021. (C‑635/18)

Institucije

Na dvama je sudovima Unije da provjeravaju jesu li akti institucija, tijela, ureda i agencija Unije (odnosno propuštanje da se određeni akti donesu) u skladu s pravom Unije. Prema tome, Sud i Opći sud jamci su sudske zaštite prava osoba kad se na njih izravno ili neizravno odnose odluke donesene na razini Unije. Suprotno tomu, isključivo su nacionalni sudovi nadležni za nadzor zakonitosti akata nacionalnih tijela s obzirom na nacionalno pravo.

  • Opći sud poništio je odluku Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) o uskraćivanju djelomičnog pristupa konačnom izvješću o svojoj istrazi koja se odnosila na projekte javne rasvjete društva Élios u Mađarskoj uz financijsko sudjelovanje Unije. Budući da su mađarska tijela već okončala nacionalne istrage u vezi s tim izvješćem, cilj zaštite istražnih radnji više ne opravdava uskraćivanje pristupa zatraženom dokumentu.
    Presuda Homoki/Komisija od 1. rujna 2021. (T‑517/19)

  • Sud je poništio odluke Vijeća o primjeni sveobuhvatnog i pojačanog Sporazuma o partnerstvu potpisanog 24. studenoga 2017. s Armenijom. Sud je odlučio da, iako Sporazum o partnerstvu ima određene poveznice sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, elementi ili izjave namjere koje on sadržava i koje su s njom povezane nisu dovoljne da bi predstavljale samostalan sastavni dio tog sporazuma na temelju kojeg se može opravdati razdiobu akta Vijeća na dvije zasebne odluke. Ta je razdioba, među ostalim, dovela do primjene pravila o jednoglasnom glasanju za jedan od predmetnih akata i pravila kvalificirane većine za drugi.
    Presuda Komisija/Vijeće od 2. rujna 2021. (C‑180/20)

  • Opći sud odbio je tužbu koju je podnijela Rumunjska protiv Komisijine odluke o registraciji predložene građanske inicijative (EGI) „Kohezijska politika za jednakost regija i održivost regionalnih kultura”. Prvi se put izjasnio o pobojnosti Komisijine odluke o registraciji takvog prijedloga. Taj prijedlog EGI-ja podnesen je 2013. Komisiji, koja ga je isprva odbila uz obrazloženje da on očito izlazi iz okvira njezinih ovlasti na temelju kojih ona može podnijeti prijedlog pravnog akta Unije radi provedbe Ugovorâ. Sud je poništio Komisijinu odluku, a ona je zatim odukom od 30. travnja 2019. registrirala sporni prijedlog EGI-ja.
    Presuda Rumunjska/Komisija od 10. studenoga 2021. (T‑495/19)

  • Opći sud odlučio je o početku roka za podnošenje tužbe protiv odluke koja se odnosi na osobu na koju se primjenjuje Pravilnik o osoblju za dužnosnike u slučaju neuspješne dostave preporučene pošiljke. Budući da ne postoje odredbe kojima se uređuje određivanje početka računanja roka za podnošenje tužbe u slučaju nepreuzimanja preporučenog pisma s povratnicom u sporovima na koje se primjenjuje taj pravilnik, Opći sud usto je podsjetio na to da se pravna sigurnost i nužnost izbjegavanja svake diskriminacije ili arbitrarnog postupanja u okviru dobrog sudovanja protive pretpostavci dostave na dan isteka roka za čuvanje preporučenog pisma upućenog na tužiteljevu kućnu adresu. Naposljetku, Opći je sud utvrdio da, s obzirom na to da je odluka dostavljena elektroničkom poštom (čiji je primitak adresat potvrdio bez odgode), taj rok za podnošenje tužbe počinje teći na datum dostave.
    Presuda Barata/Europski parlament od 3. ožujka 2021. (T‑723/18)

  • U sporu između Republike Moldove i jednog ukrajinskog društva Sudu je postavljeno pitanje o kvalifikaciji tražbine koja proizlazi iz ugovora o prodaji električne energije kao „ulaganja” u smislu Ugovora o Energetskoj povelji (ECT). Sud je odlučio da stjecanje, od strane poduzeća iz ugovorne stranke ECT-a, tražbine proizašle iz ugovora o isporuci električne energije koji nije povezan s ulaganjem, a koju posjeduje poduzeće iz treće države s obzirom na taj ugovor prema javnom poduzeću iz druge ugovorne stranke tog ugovora ne predstavlja „ulaganje” u smislu ECT-a. Naime, ne može se smatrati da je tražbina koja proizlazi iz običnog ugovora o prodaji električne energije dodijeljena za obavljanje gospodarske djelatnosti u energetskom sektoru. Iz toga slijedi da je običan ugovor o opskrbi električnom energijom, koju proizvode drugi subjekti, poslovna transakcija koja sama po sebi ne može predstavljati ulaganje.
    Presuda Moldova/Komstroy od 2. rujna 2021. (C‑741/19)

  • U mišljenju koje je donio na zahtjev Europskog parlamenta Sud je naveo da se Ugovorima ne zabranjuje Vijeću da prije donošenja odluke o Unijinu sklapanju Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (takozvana Istanbulska konvencija) čeka „zajedničku suglasnost” država članica, ali da Vijeće ne može izmijeniti postupak sklapanja te konvencije na način da to sklapanje uvjetuje prethodnim utvrđenjem takve „zajedničke suglasnosti”. Sud je pojasnio odgovarajuću materijalnu pravnu osnovu za donošenje akta Vijeća o sklapanju dijela Istanbulske konvencije koji je predmet predviđenog sporazuma. Pojasnio je i da se akt o sklapanju sporazuma može razdvojiti na dvije zasebne odluke ako se za to utvrdi objektivna potreba.
    Mišljenje Istanbulska konvencija od 6. listopada 2021. (1/19)

Oporezivanje

Kako bi osigurala dobro funkcioniranje unutarnjeg tržišta, Europska unija uskladila je određene neizravne poreze, kao što su trošarine na energente. Tako se jednom direktivom Unije nastoje smanjiti razlike između nacionalnih razina oporezivanja utvrđivanjem najniže razine oporezivanja, osobito goriva. Osim toga, čak i u okviru izravnog oporezivanja, koje je u načelu u nadležnosti država članica, kao što je oporezivanje društava, treba poštovati temeljna pravila Europske unije, kao što je zabrana državnih potpora. Kao i prethodnih godina, donesene su presude u pogledu poreznih mišljenja (tax rulings) određenih država članica koje su multinacionalnim poduzećima odobrile poseban porezni tretman, koji je Komisija smatrala neusklađenim s tom zabranom.

  • U okviru tužbe zbog povrede obveze koju je podnijela Komisija Sud je utvrdio da je Italija povrijedila pravo Unije time što je iz trošarina izuzela goriva za rekreacijska plovila zakupljena u privatne svrhe. Naime, direktivom Unije kojom se predviđaju najniže razine oporezivanja goriva dopušta se izuzimanje samo kada krajnji korisnik upotrebljava plovilo u komercijalne svrhe. Činjenica da zakup za zakupnika predstavlja komercijalnu aktivnost u tom pogledu nije relevantna.
    Presuda Komisija/Italija od 16. rujna 2021. (C‑341/20)

  • U okviru tužbi koje su podnijeli Luksemburg i Amazon Opći sud poništio je Komisijinu odluku u skladu s kojom je Luksemburg između 2006. i 2014. društvu Amazon EU, koje je u to vrijeme bilo Amazonovo prodajno središte za cijelu Europu, sa sjedištem u Luksemburgu, dodijelio državne potpore koje se protive pravu Unije time što mu je omogućio da na temelju poreznih mišljenja (tax rulings) plati znatno manje poreza od drugih poduzetnika. Prema Komisijinu mišljenju, Luksemburg je od Amazona trebao ostvariti povrat neopravdanih poreznih pogodnosti u iznosu od oko 250 milijuna eura s kamatama. Opći sud u presudi je utvrdio da Komisija nije u dovoljnoj mjeri dokazala da se oporezivi prihod društva Amazon EU umjetno smanjio zbog previsoke procjene naknade koju je platio drugom poduzetniku grupe Amazon za korištenje određenih prava intelektualnog vlasništva.
    Presuda Luksemburg i Amazon/Komisija od 12. svibnja 2021. (T‑816/17 i dr.)

  • Opći sud odbio je tužbe koje su podnijeli Luksemburg i dobavljač energije Engie protiv odluke ojom je Komisija utvrdila da je Luksemburg grupi Engie dodijelio državne potpore koje se protive pravu Unije time što je na temelju poreznih mišljenja (tax rulings) omogućio dvama društvima te grupe sa sjedištem u Luksemburgu da izbjegnu porez na gotovo svu svoju dobit. Prema Komisijinu mišljenju, Luksemburg treba ostvariti otprilike 120 milijuna eura povrata neplaćenih poreza s kamatama. U presudi kojom je potvrdio tu odluku Opći sud naglasio je da je Luksemburg odustao od utvrđenja zlouporabe prava koju je počinila grupa Engie iako su bili ispunjeni svi kriteriji..
    Presuda Luksemburg i dr./Komisija od 12. svibnja 2021. (T‑516/18 i dr.)

Intelektualno vlasništvo

Sud i Opći sud osiguravaju tumačenje i primjenu propisa koje Unija donosi radi zaštite svih isključivih prava za intelektualna ostvarenja. Usto, zaštita intelektualnog vlasništva (autorska prava) i industrijskog vlasništva (pravo žiga, zaštita dizajna, patentno pravo) poboljšava kompetitivnost poduzetnika time što stvara okruženje pogodno za kreativnost i inovacije.

  • U sporu između društva Lego i jednog njemačkog društva Opći sud smatrao je da je Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) pogrešno proglasio ništavim dizajn kocki za gradnju iz kompleta igrački za gradnju LEGO. Naime, Opći sud smatrao je da je EUIPO trebao provesti odgovarajuću procjenu odstupanjâ od Uredbe o dizajnu Zajednice uzimajući u obzir sva obilježja izgleda predmetnog dizajna. Opći sud podsjetio je na to da se dizajn ne može proglasiti ništavim ako barem jedno od obilježja ne određuje tehnička funkcija tog proizvoda.
    Presuda Lego A/S/EUIPO i Delta Sport Handelskontor GmbH od 24. ožujka 2021. (T‑515/19)

  • Opći sud priznao je valjanost trodimenzionalnog žiga u obliku ruža za usne. Time je poništio odluku Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), koji je odbio prvotni zahtjev za prijavu tog znaka kao žiga Europske unije za označavanje ruževa za usne. Prema mišljenju Općeg suda, prijavljeni žig ima razlikovni karakter jer znatno odstupa od pravila i običajâ unutar sektora ruževa za usne s obzirom na to da je okruglog, a ne okomitog i valjkastog oblika.
    Presuda Guerlain od 14. srpnja 2021. (T‑488/20)

  • Opći sud odlučio je da se zvučni zapis koji predstavlja zvuk otvaranja limenke napitka nakon kojeg slijedi tišina i prštanje ne može registrirati kao žig Europske unije osobito za označavanje pića s obzirom na to da nema razlikovni karakter. Stoga se Opći sud slaže s EUIPO-ovim stajalištem i podsjeća na to da zvučni znak treba imati razlikovni karakter kako bi ga potrošač mogao prepoznati kao žig, a ne kao funkcionalni element ili kao pokazatelj bez vlastite bitne značajke.
    Presuda Ardagh Metal Beverage Holdings od 7. srpnja 2021. (T‑668/19)

  • Opći sud odbio je tužbu društva Chanel protiv prijave za registraciju žiga koju je društvo Huawei podnijelo Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) uz obrazloženje da predmetni figurativni znakovi nisu slični te je odlučio da žigove treba uspoređivati u obliku u kojem su registrirani ili prijavljeni a da im se ne mijenja položaj. Opći sud naveo je da sama činjenica da su u svakom od predmetnih žigova prisutna dva elemenata koja su međusobno povezana ne znači da su žigovi slični, čak i ako oba imaju osnovni geometrijski oblik kruga koji okružuje te elemente.
    Presuda Chanel SAS od 21. travnja 2021. (T‑44/20)

  • Opći sud odlučio je o tome može li britanski odvjetnik zastupati stranku u okviru postupka koji se pred Općim sudom vodi povodom tužbe protiv odluke Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO). Opći sud podsjetio je na dva kumulativna uvjeta kako bi osoba mogla valjano zastupati stranke (različite od država članica i institucija Unije) pred sudovima Unije: kao prvo, treba imati svojstvo odvjetnika i, kao drugo, treba biti ovlaštena zastupati pred sudom države članice ili druge države koja je stranka Sporazuma o EGP‑u. Tužba je podnesena nakon 31. prosinca 2020., odnosno nakon kraja prijelaznog razdoblja koje je prethodilo konačnom povlačenju Ujedinjene Kraljevine iz Unije, i nije bila obuhvaćena nijednim od slučajeva predviđenih Sporazumom o povlačenju u kojima odvjetnik koji je ovlašten zastupati pred sudovima Ujedinjene Kraljevine i za kojeg nije utvrđeno da je ovlašten zastupati pred sudom države članice ili druge države stranke Sporazuma o EGP‑u može zastupati stranku pred sudovima Unije. Stoga je tužba proglašena nedopuštenom.
    Rješenje Daimler/EUIPO od 7. prosinca 2021. (T‑422/21)

  • Sud je odlučio da, ako je nositelj autorskog prava poduzeo ili naložio mjere ograničenja framinga, uključenje djela tom tehnikom na internetsku stranicu treće osobe predstavlja stavljanje na raspolaganje tog djela novoj javnosti. To priopćavanje javnosti treba odobriti nositelj autorskog prava.
    Presuda VG Bild-Kunst od 9. ožujka 2021. (C‑392/19)

  • Sud je u okviru sustava koji je prethodio onomu uvedenom novom direktivom iz 2019. o autorskom pravu pojasnio uvjete u kojima se može utvrditi odgovornost internetskih platformi (u ovom slučaju YouTube i Cyando). Ocijenio je da operatori tih platformi načelno sami ne priopćavaju javnosti sadržaje zaštićene autorskim pravom koje su njihovi korisnici nezakonito objavili na internetu. Međutim, njihova se odgovornost može utvrditi u pogledu priopćavanja povredom autorskog prava ako doprinose, uz puko stavljanje na raspolaganje platformi, davanju javnosti pristupa tim sadržajima.
    Judgment of 22 June 2021, YouTube, C‑682/18

  • U okviru tog predmeta, internetski priključci korisnikâ društva Telenet upotrebljavali su se za dijeljenje filmova iz ponude društva Mircom na mreži ravnopravnih članova (peer-to-peer). Sud je odlučio da zaštita prava nositelja prava intelektualnog vlasništva može opravdati sustavno bilježenje IP adresa korisnika i priopćavanje njihovih imena i poštanskih adresa nositelju ili trećoj strani kako bi mu se omogućilo da podnese tužbe za naknadu štete. Međutim, zahtjev za otkrivanje informacija nositelja prava intelektualnog vlasništva ne smije predstavljati zlouporabu, nego mora biti opravdan i razmjeran.
    Presuda M.I.C.M. od 17. lipnja 2021. (C‑597/19)

  • Vlasnik tapas-barova u Španjolskoj upotrebljavao je znak CHAMPANILLO za označivanje i promidžbu svojih ugostiteljskih objekata. Na njegovim promidžbenim materijalima prikazivale su se dvije čaše pjenušavog pića. Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC), tijelo koje štiti interese proizvođača šampanjca, htio je zabraniti upotrebu naziva „champanillo” (koji na španjolskom jeziku znači „mali šampanjac”) jer uporaba tog znaka predstavlja povredu zaštićene oznake izvornosti (ZOI) „Champagne”. Sud je pojasnio da proizvodi obuhvaćeni ZOI-jem uživaju zaštitu od zabranjenih radnji koje se odnose i na proizvode i na usluge.
    Presuda Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne od 9. rujna 2021. (C‑783/19)

Zaštita osobnih podataka

Europska unija donijela je propise koji su čvrst i dosljedan temelj zaštite osobnih podataka, neovisno o načinu i kontekstu njihova prikupljanja (internetska kupnja, bankovni zajmovi, traženje zaposlenja, zahtjevi tijela javne vlasti za pružanje informacija). Ta se pravila primjenjuju na javne i privatne osobe ili tijela s boravištem odnosno sjedištem u Uniji ili izvan nje, uključujući poduzetnike koji nude robu ili usluge, kao što su Facebook ili Amazon, kada traže ili ponovno upotrebljavaju osobne podatke građana Unije.

Sud je 2021. u nekoliko navrata odlučivao o odgovornostima koje proizlaze iz prikupljanja i obrade tih podataka, koje osobito provode nacionalna tijela i privatna poduzeća.


Sud u digitalnom svijetu
Pogledati video na YouTubeu

  • Sud je odlučio da se pravu Unije protivi propis države članice koji obvezuje tijelo adležno za sigurnost cestovnog prometa da učini javno dostupnima informacije o kaznenim bodovima koji se izriču vozačima za prometne prekršaje. Naime, smatrao je da nije utvrđena nužnost tog sustava za poboljšanje sigurnosti cestovnog prometa. Predmet se odnosio na latvijski propis o cestovnom prometu kojim se predviđa da su informacije o kaznenim bodovima izrečenima vozačima vozila javno dostupne te da se priopćavaju svakoj osobi koja to zatraži, pri čemu nije potrebno opravdati poseban interes za dobivanje tih podataka.
    Presuda Latvijas Republikas Saeima od 22. lipnja 2021. (C‑439/19)

  • Sud je odlučio da je pristup skupu podataka o elektroničkim komunikacijama koji se odnose na promet ili na lokaciju, na temelju kojih se mogu donijeti precizni zaključci o privatnom životu korisnikâ, u kaznenopravne svrhe dopušten samo s ciljem borbe protiv teških kaznenih djela ili sprečavanja ozbiljnih prijetnji javnoj sigurnosti. Osim toga, pravu Unije protivi se nacionalni propis kojim se državnom odvjetništvu dodjeljuje nadležnost za odobravanje pristupa državnog tijela tim podacima radi vođenja kaznene istrage.
    Presuda H. K/Prokuratuur od 2. ožujka 2021. (C‑746/18)

  • U presudi donesenoj u predmetu koji se odnosi na zaštitu osobnih podataka i koji uključuje društvo Facebook Ireland Sud je pojasnio uvjete izvršavanja ovlasti nacionalnih nadzornih tijela u pogledu prekogranične obrade podataka, pri čemu je naveo da takvo tijelo može pod određenim uvjetima obavještavati sud države članice o svakoj navodnoj povredi odredbi Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR), čak i ako nije vodeće nadzorno tijelo u pogledu te obrade. Sud je također smatrao da, s obzirom na to da Facebook Ireland nije dovoljno obavijestio korisnike interneta o prikupljanju informacija koje se na njih odnose i njihovoj uporabi, pristanak korisnika interneta na tu obradu informacija nije valjan
    Presuda Facebook Ireland i dr. od 15. lipnja 2021. (C‑645/19)

Zaštita potrošača

Promicanje prava potrošača, njihovo blagostanje i dobrobit temeljne su vrijednosti u razvoju politika Unije. Sud nadzire primjenu pravila kojima se štite potrošači kako bi se zajamčilo očuvanje njihova zdravlja, sigurnosti te gospodarskih i pravnih interesa, neovisno o mjestu u Uniji u kojem borave, kojim prolaze ili u kojem obavljaju kupnju.


Sud Europske unije – zaštita prava potrošača u Europskoj uniji
Pogledati video na YouTubeu


Što je Sud učinio za mene?
Pogledati video na YouTubeu

  • Opći sud poništio je Komisijinu odluku u skladu s kojom izuzimanje iz naplaćivanja pologa na određenu ambalažu pića koja njemačke pogranične trgovine prodaju kupcima s prebivalištem u Danskoj nije državna potpora. Komisija je učinila pogrešku koja se tiče prava kada je zaključila da uvjet koji se odnosi na državna sredstva nije ispunjen.
    Presuda Dansk Erhverv/Komisija od 9. lipnja 2021. (T‑47/19)

  • Sud je zabranio da se u okviru prerade ekološke hrane kao što su ekološki napitci na bazi riže i soje koji se obogaćuju kalcijem dodaje alga Lithothamnium calcareum (crvena alga) u ekološku hranu, pri čemu je podsjetio na to da se pravom Unije utvrđuju stroga pravila o dodavanju mineralâ, kao što je kalcij, u proizvodnji ekološke hrane. Naime, kad bi se dopustila upotreba praha te alge kao neekološkog sastojka poljoprivrednog podrijetla, time bi se proizvođačima te hrane omogućilo zaobilaženje tih pravila.
    Presuda Natumi GmbH/Land Nordrhein-Westfalen od 29. travnja 2021. (C‑815/19)

  • Sud je odlučio da samo preusmjeravanje leta u zračnu luku u blizini zračne luke prvotnog odredišta ne daje pravo na paušalnu odštetu. Suprotno tomu, naveo je da je zračni prijevoznik dužan na vlastitu inicijativu putniku ponuditi snošenje troškova transfera do zračne luke za koju je izvršena rezervacija odnosno, prema potrebi, do drugog obližnjeg odredišta dogovorenog s putnikom. Kako bi se oslobodio svoje obveze isplate odštete putnicima u slučaju dužeg kašnjenja leta u dolasku, prijevoznik se može pozvati na izvanrednu okolnost koja ne utječe na zakašnjeli let, nego na prethodni let koji je on izveo istim zrakoplovom.
    Presuda WZ/Austrian Airlines AG, od 22. travnja 2021. (C‑826/19)

  • Sud je smatrao da štrajk koji organizira sindikat osoblja zračnog prijevoznika i kojim se, među ostalim, nastoje ishoditi povećanja plaća ne predstavlja „izvanrednu okolnost” koja može osloboditi zračnog prijevoznika obveze isplate odštete zbog otkazivanja ili dužeg kašnjenja. Naime, činjenica da se taj štrajk, koji je organiziran uz poštovanje pretpostavki utvrđenih nacionalnih zakonodavstvom, ne kvalificira na taj način ne povređuje ni slobodu poduzetništva zračnog prijevoznika ni njegovo pravo vlasništva i pravo na pregovaranje.
    Presuda Airhelp Ltd/Scandinavian Airlines System SAS od 23. ožujka 2021. (C‑28/20)

  • Sud je odlučio da država članica europodručja može obvezati svoju upravu na prihvaćanje gotovinskih plaćanja. Međutim, naveo je da država članica tu mogućnost plaćanja može i ograničiti zbog razloga od javnog interesa, među ostalim, ako gotovinsko plaćanje može dovesti do nerazumnog troška za upravu zbog vrlo velikog broja obveznika plaćanja pristojbe. Pojasnio je i da obvezu prihvaćanja tih novčanica može ograničiti zbog razloga od javnog interesa pod uvjetom da su ta ograničenja proporcionalna zadanom cilju od javnog interesa, što osobito podrazumijeva da postoji mogućnost da obveznici za ispunjenje novčanih dugova raspolažu drugim zakonskim sredstvima plaćanja.
    Presuda Johannes Dietrich i Norbert Häring/Hessischer Rundfunk od 26. siječnja 2021. (C‑422/19 i C‑423/19)

  • Sud je odlučio da je mađarsko zakonodavstvo kojim se zabranjuje poništenje ugovora o zajmu izraženog u stranoj valuti zbog toga što sadržava nepoštenu odredbu o tečajnoj razlici usklađeno s pravom Unije ako to zakonodavstvo omogućava ponovnu uspostavu pravne i činjenične situacije u kojoj bi se potrošač nalazio da ne postoji ta nepoštena odredba, čak i ako bi poništenje ugovora bilo povoljnije za potrošača. Usto, volja koju je izrazio zainteresirani potrošač ne može prevladati nad ocjenom nacionalnog suda o pitanju omogućava li stvarno mađarsko nacionalno zakonodavstvo ponovnu uspostavu pravne i činjenične situacije tog potrošača.
    Presuda OTP Jelzálogbank i dr. od 2. rujna 2021. (C‑932/19)

  • U predmetu u kojem je irsko društvo za pomorski prijevoz Irih Ferries 2018. moralo otkazati cijelu sezonu plovidbi jer nakon kašnjenja u isporuci novog broda nije uspjelo osigurati pružanje usluge zamjenskim brodom Sud je pojasnio nekoliko odredbi o pravima putnika kada putuju morem ili unutarnjim plovnim putovima (u pogledu otkazivanja, naknade, cijene karte...). Smatrao je, među ostalim, da su obveze preusmjeravanja i pružanja naknade u slučaju otkazivanja usluge prijevoza proporcionalne cilju uredbe koja se primjenjuje u tom području.
    Presuda Irish Ferries od 2. rujna 2021. (C‑570/19)

  • Sud je odlučio o tarifnoj opciji pod nazivom „tarifa bez dodatnih troškova” za internet. Riječ je o poslovnoj praksi kojom pružatelj usluga pristupa primjenjuje „tarifu bez dodatnih troškova” ili povoljniju tarifu za ukupni podatkovni promet ili dio podatkovnog prometa povezan s aplikacijom ili posebnom kategorijom aplikacija koju nude partneri tog pružatelja pristupa. Sud je odlučio da se takve tarifne opcije protive Uredbi o pristupu otvorenom internetu, kao i ograničenja širine frekvencijskog područja, dijeljenja internetske veze ili uporabe roaminga zbog aktivacije takve opcije.
    Presude Vodafone i Telekom Deutschland od 2. rujna 2021. (C‑854/19 i dr.)

Obiteljsko pravo

Europska unija utvrđuje zajednička pravila u području obiteljskog prava kako bi europski građani koji žive u različitim državama članicama Unije ili koji su se tijekom života preselili iz jedne države članice u drugu mogli neometano ostvarivati svoja prava.

Odredbe kojima se uređuju prekogranični sporovi između djece i njihovih roditelja nalaze se u Uredbi Bruxelles II.a, kamenu temeljcu pravosudne suradnje unutar Unije u bračnim sporovima i u stvarima povezanima s roditeljskom odgovornošću.

  • Sud je odlučio o spisu u pogledu međunarodne otmice djece u okviru predmeta koji se odnosio na zahtjev za predaju u Švedsku djeteta iranskog para koje je odvedeno u Finsku. Smatrao je da nezakonito odvođenje (ili zadržavanje) djeteta ne može predstavljati situacija u kojoj jedan od roditelja, bez suglasnosti drugog roditelja, odvede dijete iz države njegova uobičajenog boravišta u drugu državu članicu Unije nakon što je tijelo države boravišta nadležno u području imigracije smatralo da u toj drugoj državi članici treba razmotriti zahtjeve za azil dotičnog djeteta i roditelja.
    Presuda A od 2. kolovoza 2021. (C‑262/21)

  • Sud je odlučivao o slučaju maloljetnog djeteta građanina Unije u čijem su rodnom listu koji je izdala država članica domaćin kao roditelji navedene dvije osobe istog spola. Ocijenio je da je država članica čiji je to dijete državljanin obvezna izdati mu osobnu iskaznicu ili putovnicu, a da pritom ne zahtijeva da njezina nacionalna tijela prethodno izdaju rodni list. Ta je država članica također obvezna priznati dokument izdan u državi članici domaćinu koji navedenom djetetu omogućuje da s bilo kojom od tih dviju osoba ostvaruje svoje pravo slobodnog kretanja i boravka na području Unije.
    Presuda Stolična obština, rajon „Pančarevo” od 14. prosinca 2021. (C‑490/20)

Socijalna sigurnost

Pravilima Europske unije nastoje se koordinirati nacionalni sustavi socijalne sigurnosti kako bi se zajamčilo da osobe koje će se nastaniti u drugoj državi članici Unije ne izgube socijalno osiguranje (primjerice prava na mirovinu i zdravstvenu skrb) te da uvijek znaju koje se nacionalne odredbe na njih odnose. Drugim riječima, nijedna osoba koja ostvaruje svoje pravo na slobodno kretanje u Europi ne smije pretrpjeti štetu u odnosu na osobu koja je uvijek boravila i radila u jednoj državi članici. U okviru tih pravila i načela Sud nastoji osigurati socijalnu sigurnost europskih građana i istodobno je uskladiti sa zaštitom javnih financija države članice domaćina.

  • U predmetu koji se odnosi na građanstvo i uključivanje u nacionalni sustav socijalne sigurnosti Sud je priznao pravo građana Unije koji nisu ekonomski aktivni i koji borave u državi članici različitoj od države članice svojeg podrijetla na uključivanje u sustav javnog zdravstvenog osiguranja države članice domaćina. Međutim, naveo je da to uključivanje ne bi nužno trebalo biti besplatno.
    Presuda A (Javna zdravstvena zaštita) od 15. srpnja 2021. (C‑535/19)

  • U kontekstu povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije britanskim propisom za građane Unije uspostavljen je novi sustav prema kojem se pri odobravanju prava na boravak ne podliježe provjeri materijalnog stanja. Suprotno tomu, tim se propisom građanima Unije uskraćuju prava na socijalnu pomoć koja su kvalificirana kao „univerzalni kredit”. Sud je smatrao da je taj propis u skladu s načelom jednakog postupanja zajamčenim pravom Unije. Međutim, nadležna nacionalna tijela moraju provjeriti izlaže li odbijanje dodjele takve socijalne pomoći građaninu Unije i njegovu djecu opasnosti od povrede njihovih temeljnih prava, osobito prava na poštovanje ljudskog dostojanstva.
    Presuda The Department for Communities in Northern Ireland od 15. srpnja 2021. (C‑709/20)

  • Sud je pojasnio kriterije koje treba uzeti u obzir kako bi se ocijenilo obavlja li poduzeće za privremeno zapošljavanje redovno „značajan dio djelatnosti koje nisu samo poslovi unutarnjeg upravljanja” na državnom području države članice u kojoj ima poslovni nastan. Prema mišljenju Suda, kako bi se smatralo da „redovno obavlja svoje djelatnosti”, poduzeće za privremeno zapošljavanje mora u toj državi članici značajan dio svojih djelatnosti ustupanja radnika ostvarivati u korist poduzeća preuzimatelja koja imaju poslovni nastan i obavljaju svoje aktivnosti na području iste države članice. Naime, obavljanje djelatnosti odabira i zapošljavanja u državi članici u kojoj poduzeće za privremeno zapošljavanje ima poslovni nastan nije dovoljno kako bi se smatralo da to poduzeće tamo obavlja „značajan dio djelatnosti”.
    Presuda Team Power Europe od 3. lipnja 2021. (C‑784/19)

Jednako postupanje

Poveljom Europske unije o temeljnim pravima propisuje se jednakost pred zakonom svih pojedinaca kao ljudi, radnika, građana ili stranaka u sudskom postupku. Direktivom 2000/78 uspostavlja se, među ostalim, opći okvir za jednako postupanje pri zapošljavanju i obavljanju zanimanja te zaštita od diskriminacije na temelju religije ili uvjerenja, dobi, invalidnosti ili spolne orijentacije u tim područjima. Sud je odlučivao o više predmeta koji se odnose na slučajeve navodne izravne ili neizravne diskriminacije, pri čemu je naglasio poštovanje načela proporcionalnosti između cilja koji se nastoji postići pravilima koja se dovode u pitanje i načela jednakog postupanja.

  • Sud je u srpnju 2021. odlučio da se pravu Unije protivi propis države članice kojim se predviđa apsolutna nemogućnost zadržavanja na njegovu radnom mjestu zatvorskog službenika čija oštrina sluha nije u skladu s najnižim pragovima slušne percepcije, a koji ne omogućuje provjeru može li on ispunjavati svoje dužnosti. Naime, prema mišljenju Suda, tim se propisom uspostavlja diskriminacija koja se izravno temelji na invaliditetu.
    Presuda Tartu Vangla od 15. srpnja 2021. (C‑795/19)

  • Dva predmeta odnosila su se na zaposlenice islamske vjeroispovijesti koje su odlučile nositi islamsku maramu za glavu na radnom mjestu. Prema mišljenju Suda, zabrana poslodavca u pogledu nošenja svakog oblika izražavanja političkih, svjetonazorskih ili vjerskih uvjerenja na radnom mjestu može se opravdati poslodavčevom stvarnom potrebom da se predstavlja neutralno prema klijentima i da se spriječe socijalni sukobi. Međutim, u okviru pomirenja predmetnih prava, nacionalni sudovi mogu uzeti u obzir kontekst svojstven svojoj državi članici i povoljnije nacionalne odredbe u pogledu zaštite slobode vjeroispovijesti.
    Presuda WABE i MH Müller Handel od 15. srpnja 2021. (C‑804/18 i C‑341/19)

Državne potpore i COVID-19

  • U lipnju 2020. Portugal je prijavio Komisiji državnu potporu u korist zračnog prijevoznika Transportes Aereos Portugueses SGPS SA, koji je društvo majka i vlasnik 100 % dionica društva TAP Air Portugal, koja se sastoji od zajma u najvećem iznosu od 1,2 milijarde eura. Opći sud poništio je Komisijinu odluku kojom se potpora proglašava spojivom s unutarnjim tržištem u kontekstu pandemije bolesti COVID-19 zbog toga što ta odluka nije bila dovoljno obrazložena. Međutim, zbog istog konteksta učinci poništenja odgođeni su do donošenja nove Komisijine odluke.
    Presuda Ryanair DAC/Komisija (TAP – COVID-19) od 19. svibnja 2021. (T‑465/20)

  • U travnju 2020. Njemačka je prijavila Komisiji pojedinačnu potporu u korist zračnog prijevoznika Condor Flugdienst GmbH u obliku dvaju zajmova u iznosu od 550 milijuna eura, za koje jamči država uz subvencionirane kamate. Opći sud poništio je Komisijinu odluku kojom se odobrava potpora zbog nedostatnosti obrazloženja. Međutim, s obzirom na gospodarski i društveni kontekst obilježen pandemijom bolesti COVID-19, odgodio je učinke poništenja do donošenja nove Komisijine odluke.
    Presuda Ryanair/Komisija (Condor – COVID-19) od 9. lipnja 2021. (T‑665/20)

  • Opći sud smatrao je da je program državnih potpora koji je uspostavila Švedska u obliku jamstava za zajmove u korist zračnih prijevoznika koji su nositelji švedske operativne licencije radi otklanjanja ozbiljnih poremećaja u gospodarstvu te države članice tijekom pandemije bolesti COVID-19 spojiv s pravom Unije. Program se konkretno odnosi na zračne prijevoznike koji su na dan 1. siječnja 2020. bili nositelji licencije za obavljanje komercijalnih djelatnosti u području zrakoplovstva, osim na one koji su obavljali izvanredne letove.
    Presuda Ryanair DAC/Komisija od 17. veljače 2021. (T‑238/20)

  • Opći sud potvrdio je program državnih potpora koji je uspostavila Francuska u obliku moratorija na plaćanje pristojbi u korist zračnih prijevoznika koji su nositelji francuske licencije. Naime, Opći sud smatrao je da je taj program potpora, koji se odnosi na naplaćivanje pristojbi za civilno zrakoplovstvo i pristojbi solidarnosti na zrakoplovnim kartama, koje su dospijevale mjesečno tijekom razdoblja od ožujka do prosinca 2020., prikladan za naknadu gospodarske štete koju je izazvala pandemija bolesti COVID-19, te da stoga ne predstavlja diskriminaciju koja je protivna pravu Unije.
    Presuda od 17. veljače 2021., Rynair/Komisija, T‑259/20

  • Opći sud potvrdio je potporu u obliku dviju obnavljajućih kreditnih linija u najvećem iznosu od po 1,5 milijardi švedskih kruna (SEK) koju su uspostavile Švedska i Danska u korist društva SAS za štetu koja proizlazi iz otkazivanja letova odnosno promjena u rasporedu letova nakon uvođenja ograničenja putovanja uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19. Smatra da, s obzirom na to da društvo SAS posjeduje znatno veći tržišni udjel nego njegov najbliži konkurent u tim dvjema državama članicama, predmetne potpore ne predstavljaju nezakonitu diskriminaciju.
    Presuda od 14. travnja 2021., Rynair/Komisija, (SAS, Denmark; Covid-19), T‑378/20 i T‑379/20

  • Opći sud odlučio je da je u skladu s pravom Unije jamstvo Finske u korist zračnog prijevoznika Finnair radi potpore dobivanju zajma od 600 milijuna eura od mirovinskog fonda, koji je namijenjen pokrivanju prijevoznikovih potreba obrtnog kapitala uslijed pandemije bolesti COVID-19. Jamstvo je bilo nužno jer je društvo Finnair bilo u opasnosti od stečaja zbog iznenadnog smanjenja svoje aktivnosti i nemogućnosti da na kreditnim tržištima pokrije svoje potrebe za likvidnošću.
    Presuda Ryanair DAC/Komisija od 14. travnja 2021. (T‑388/20)

  • Opći sud potvrdio je Komisijinu odluku o odobravanju fondova za potporu koje je uspostavila Španjolska kako bi osigurala solventnost nefinancijskih poduzetnika s poslovnim nastanom i glavnim središtem djelatnosti u Španjolskoj za koje se smatra da su od sustavnog ili strateškog značaja za nacionalno gospodarstvo i koji su se suočili s privremenim teškoćama zbog pandemije bolesti COVID-19. Naglasio je da predmetna mjera, koja je namijenjena donošenju mjera dokapitalizacije u proračunskom iznosu od 10 milijardi eura, doista predstavlja program državnih potpora, ali je proporcionalna i nediskriminirajuća.
    Presuda Ryanair DAC/Komisija od 19. svibnja 2021. (T‑628/20)

Državne potpore

Ispitivanje usklađenosti subvencija koje države članice dodjeljuju u korist gospodarskih subjekata s pravom Unije može zahtijevati složenu i detaljnu ocjenu okolnosti zbog kojih tijela javne vlasti zadiru u tržišno natjecanje. Sud i Opći sud proveli su 2021. u nekoliko predmeta o velikim gospodarskim pitanjima nadzor ocjene koju je Komisija, čuvarica poštovanja pravila prava Unije u području državnih potpora, donijela o tim nacionalnim mjerama.

  • Nürburgring, koji se nalazi u Njemačkoj, obuhvaća, među ostalim, trkaću s tazu i zabavni park. Uslijed insolventnosti njegovih vlasnika, subjekata javnog prava, kompleks je prodan privatnom poduzetniku. Iako su drugi gospodarski subjekti tvrdili da je prodaja ostvarena po nižoj cijeni od tržišne i diskriminatorno, Komisija je odlučila da neće pokrenuti službeni istražni postupak. Sud je, nakon što su mu podnesene žalbe u okviru tog spisa, poništio Komisijinu odluku i ukinuo presudu Općeg suda kojom se ona potvrđuje te naložio Komisiji da ponovno ispita uključuje li prodaja Nürburgringa dodjelu državne potpore.
    Presuda Ja zum Nürburgring i dr./Komisija od 2. rujna 2021. (C‑647/19 P i dr.)

  • Komisija je u različitim odlukama utvrdila da arbitražnom presudom kojom se određuje navodno povlaštena tarifa za električnu energiju koju je grčki proizvođač aluminija društvo Mytilinaios trebao plaćati društvu DEI (grčki proizvođač i isporučitelj električne energije) zapravo nije bila dodijeljena prednost. Opći sud poništio je te odluke, pri čemu je smatrao da je Komisija trebala pomno, dovoljno i potpuno ispitati eventualno dodjeljivanje prednosti društvu Mytilinaios arbitražnom presudom i u tu svrhu provesti složene ekonomske i tehničke ocjene.
    Presuda DEI/Komisija od 22. rujna 2021. (T‑639/14 i dr.)

  • Zadruga i ribarski poslodavci podnijeli su tužbe protiv Komisijine odluke o neospornosti u pogledu potpora povezanih s izgradnjom prvih odobalnih vjetroelektrana u Francuskoj. Opći sud utvrdio je da te osobe nisu bile ovlaštene podnijeti takve tužbe jer, s jedne strane, nisu bile u položaju tržišnog natjecanja s upraviteljima tih vjetroelektrana i, s druge strane, nisu dokazale opasnost od konkretnog utjecaja na njihov položaj.
    Presuda CAPA i dr./Komisija od 15. rujna 2021. (T‑777/19)

Socijalno pravo

Od Suda se 2021. tražilo tumačenje prava Unije u području socijalne politike, osobito u pogledu uvjeta rada i socijalne zaštite radnika. Zakonodavac Unije u tom je pogledu utvrdio minimalna pravila koja trebaju poštovati države članice. Tako se pravom Unije u području organizacije radnog vremena definiraju minimalni sigurnosni i zdravstveni uvjeti kojima se radnicima osiguravaju minimalna razdoblja odmora. Kako bi se zajamčila ravnoteža između poslovnog, privatnog i obiteljskog života, predviđaju se pravila u području roditeljskog dopusta. Naposljetku, njime se uređuje koordinacija sustavâ socijalne sigurnosti, čime se nastoji osigurati provedba načela jednakog postupanja prema svim radnicima u Uniji. Konačno, od Suda se tražilo da pojasni uvjete pristupa radnika državljana trećih zemalja nacionalnim naknadama..


Sud Europske unije na radnom mjestu – zaštita prava radnika
Pogledati video na YouTubeu

  • Sud, kojem je jedan rumunjski sud uputio pitanje o tumačenju Direktive o organizaciji radnog vremena, analizirao je položaj stručnjaka koje je zaposlila Academia de Studii Economice din București (Akademija ekonomskih studija u Bukureštu, Rumunjska, ASE) na temelju više ugovora o radu i koji su određenim danima, uz osam sati rada odrađenih u okviru osnovnog radnog vremena, odrađivali i radne sate u okviru drugih rojekata. Naveo je da se, kada je radnik s istim poslodavcem sklopio više ugovora o radu, najkraće trajanje dnevnog odmora primjenjuje na sve te ugovore zajedno, a ne na svaki od ugovora zasebno.
    Presuda Academia de Studii Economice din Bucureşti/Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale od 17. ožujka 2021. (C‑585/19)

  • U okviru spora između bivšeg dočasnika slovenske vojske i slovenskog ministarstva obrane u pogledu naknade za njegovu stražarsku aktivnost Sud je pojasnio slučajeve u kojima se Direktiva o određenim vidovima organizacije radnog vremena ne primjenjuje na aktivnosti koje izvršavaju vojnici. Osim toga, toj se direktivi ne protivi to da se razdoblje straže tijekom kojeg je vojnik dužan boraviti u krugu vojarne u koju je raspoređen a da ondje ne obavlja stvarni posao plati različito od razdoblja straže tijekom kojeg on stvarno ispunjava radne obveze.
    Presuda Ministrstvo za obrambo od 15. srpnja 2021. (C‑742/19)

  • U prethodnom postupku koji je pokrenuo luksemburški sud Sud je tumačio Direktivu o provedbi revidiranog Okvirnog sporazuma o roditeljskom dopustu. Naveo je da država članica ne može uvjetovati pravo na roditeljski dopust time da roditelj treba biti zaposlen u trenutku djetetova rođenja ili posvojenja. Međutim, ta država članica može zahtijevati da roditelj bez prekida bude zaposlen tijekom razdoblja od najmanje 12 mjeseci neposredno prije početka tog roditeljskog dopusta.
    Presuda XI/Caisse pour l’avenir des enfants od 25. veljače 2021. (C‑129/20)

  • U Italiji je priznavanje doplatka za rođenje djeteta i rodiljnu naknadu odbijeno većem broju državljana trećih zemalja koji su nositelji jedinstvene radne dozvole koju su ishodili na temelju talijanskog zakonodavstva kojim se prenosi direktiva Unije, uz obrazloženje da te osobe nemaju status osobe s dugotrajnim boravkom. Sud je, nakon što je Corte costituzionale (Ustavni sud, Italija) pred njim pokrenuo postupak, odlučio da su ti državljani trećih zemalja imali pravo na taj doplatak koji se predviđa talijanskim propisima.
    Presuda O. D. i dr./Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) od 2. rujna 2021. (C‑350/20)

Bankovna unija

Bankovna unija bitna je sastavnica ekonomske i monetarne unije u okviru Unije, koja je uspostavljena kao odgovor na financijsku krizu iz 2008. i na krizu javnog duga koja je uslijedila u europodručju. Cilj bankovne unije jest stabilnost, sigurnost i pouzdanost bankovnog sektora europodručja i, šire, Europske unije, te ona stoga pridonosi općoj financijskoj stabilnosti, otpornosti banaka na financijske krize i donošenju rješenja za nedostatke banaka, a da se pritom ne koristi novac poreznih obveznika Unije i da se smanje njihove posljedice na gospodarstvo Unije. Države članice europodručja dio su bankovne unije, a one koje nisu njezin dio mogu u njoj sudjelovati u okviru bliske suradnje s Europskom središnjom bankom. Od Suda i Općeg suda redovito se traži da razmotre pitanja koja se odnose na bankovnu uniju.

  • Latvijsko državno odvjetništvo optužilo je u lipnju 2018. guvernera Središnje banke Latvije za različita kaznena djela korupcije. Taj je guverner u tom svojstvu bio i član Općeg vijeća i član Upravnog vijeća Europske središnje banke (ESB). S obzirom na tu posebnost, latvijski sud pred kojim je pokrenut postupak dvojio je o tome može li zainteresirana osoba imati imunitet na temelju protokola o povlasticama i imunitetima Europske unije, kojim se dužnosnicima i ostalim službenicima Unije priznaje imunitet od sudskih postupaka za sve radnje koje poduzimaju u službenom svojstvu. Sud je odlučio da se imunitet ne primjenjuje ako kazneno tijelo utvrdi da postupanja guvernera središnje banke države članice očito nisu bila poduzeta u okviru njegovih zadaća. Radnje prijevare, korupcije i pranja novca guverner središnje banke nije počinio u službenom svojstvu.
    Presuda LG Ģenerālprokuratūra od 30. studenoga 2021. (C‑3/20)

  • Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo (EBA) izdalo je 2016. Smjernice o sustavima upravljanja bankarskim proizvodima za građanstvo i nadzora nad tim proizvodima. Na svojoj internetskoj stranici Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (Agencija za bonitetni nadzor i sanaciju, ACPR, Francuska) objavio je da postupa u skladu s tim smjernicama, što ih stoga čini primjenjivima na sve financijske institucije pod njegovim nadzorom. Fédération bancaire française (Francuski bankarski savez, FBF, Francuska) zatim je podnio Conseil d’Étatu (Državno vijeće, Francuska) tužbu za poništenje te obavijesti, pri čemu je smatrao da EBA nije nadležna za izdavanje takvih smjernica. Conseil d’État (Državno vijeće) uputio je Sudu zahtjev za prethodnu odluku u pogledu raspoloživih pravnih sredstava kako bi se osigurao nadzor zakonitosti spornih smjernica i njihove valjanosti. Sud je naveo da se prethodni postupak može upotrijebiti u svrhu nadzora valjanosti takvih smjernica te da su one u ovom slučaju valjane.
    Presuda FBF od 15. srpnja 2021. (C‑911/19)

Mjere ograničavanja i vanjska politika

Mjere ograničavanja ili „sankcije” predstavljaju bitno sredstvo zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP) Europske unije. Koriste se u okviru integriranog i općeg djelovanja, koje osobito uključuje politički dijalog. Unija ih osobito primjenjuje kako bi zaštitila vrijednosti, temeljne interese i sigurnost Unije te spriječila sukobe i ojačala međunarodnu sigurnost. Naime, sankcijama se nastoji potaknuti promjena politike ili postupanje fizičkih ili pravnih osoba u svrhu promicanja ciljeva ZVSP-a.

  • „Sekundarne sankcije” temelje se na sposobnosti američke vlade da iskoristi nadređenost svojeg financijskog sustava kako bi primorala strane subjekte da odustanu od transakcija, koje su inače zakonite, sa sankcioniranim osobama. Pravom Unije tim se subjektima zabranjuje da postupaju u skladu s tim sankcijama, osim ako ih Europska komisija ovlasti da mogu odstupiti od te zabrane kada bi nepoštovanje tih stranih zakonodavstava moglo izrazito negativno utjecati na interese tih subjekata. Deutsche Telekom bez obrazloženja i ovlaštenja Komisije jednostrano je raskinuo ugovore o pružanju usluga koji su ga vezali za njemačku podružnicu iranske banke Melli u vlasništvu iranske države. Sud je odlučio da se na zabranu postupanja u skladu sa sekundarnim sankcijama koje su Sjedinjene Američke Države donijele protiv Irana koju propisuje pravo Unije može pozvati u građanskom postupku čak i ako nema konkretnih zahtjeva odnosno uputa tijela Sjedinjenih Američkih Država. Stoga njemački sud kojem se obratila iranska banka treba odvagnuti ostvarivanje ciljeva te zabrane te vjerojatnost i opseg gospodarskih gubitaka koje može pretrpjeti Deutsche Bank ako ne okonča svoje poslovne odnose s tom bankom.
    Presuda Bank Melli Iran od 21. prosinca 2021. (C‑124/20)

  • Uzimajući u obzir pogoršanje stanja u području ljudskih prava, vladavine prava i demokracije, Vijeće Europske unije donijelo je 2017. uredbu kojom se uvode mjere ograničavanja protiv Venezuele. Venezuela je zatim od Općeg suda zahtijevala poništenje tih mjera, no Opći sud smatrao je da Venezuela nema aktivnu procesnu legitimaciju protiv takve uredbe. Sud, kojem je podnesena žalba, odlučio je, naprotiv, da ta država ima aktivnu procesnu legitimaciju protiv uredbe kojom se protiv nje uvode mjere ograničavanja, te je stoga vratio predmet Općem sudu na ponovno suđenje kako bi odlučio o meritumu tužbe za poništenje.
    Presuda Venezuela/Vijeće od 22. lipnja 2021. (C‑872/19 P)

Europsko kazneno pravo

Europsko kazneno pravo počiva na više stupova: uzajamnom priznavanju sudskih odluka, usklađivanju kaznenog prava država članica, uspostavljanju integriranih sustava suradnje i, naposljetku, na jačanju međunarodne suradnje u tom području. Tako je cilj koji si je postavila Unija da postane područje slobode, sigurnosti i pravde doveo do ukidanja izručenja između država članica i njegova zamjenjivanja sustavom predaje osoba između pravosudnih tijela. Europski uhidbeni nalog prva je konkretna mjera u području kaznenog prava kojom se primjenjuje načelo uzajamnog priznavanja, koje je kamen temeljac pravosudne suradnje između država članica. Riječ je o sudskoj odluci jedne države članice s ciljem da druga država članica uhiti i preda traženu osobu radi vođenja kaznenog progona, izvršenja kazne zatvora ili naloga za oduzimanje slobode. Odluke o izvršavanju europskog uhidbenog naloga moraju biti podložne dostatnom nadzoru na nacionalnoj razini, pri čemu se pojavljuju poteškoće u tumačenju, koje se iznose Sudu kako bi ih on otklonio.

  • U predmetu koji se odnosi na izvršenje europskog uhidbenog naloga u Irskoj koji je izdala Ujedinjena Kraljevina prije povlačenja iz Europske unije Sud je odlučio da su odredbe koje se odnose na mehanizam europskog uhidbenog naloga u odnosu na Ujedinjenu Kraljevinu, a predviđene su Sporazumom o povlačenju, kao i odredbe koje se odnose na novi mehanizam predaje u Sporazumu o trgovini i suradnji između Unije i te treće države, obvezujuće za Irsku. Uključivanje tih odredbi u te sporazume ne opravdava dodavanje pravne osnove koja se odnosi na područje slobode, sigurnosti i pravde u svrhu sklapanja tih sporazuma, tako da navedene odredbe ne zahtijevaju da Irska mora moći odlučiti hoće li se one na nju primjenjivati.
    Presuda Governor of Cloverhill Prison i dr. od 16. studenoga 2021. (C‑479/21 PPU)

B | Ključne brojke o pravosudnoj aktivnosti

Sud

Sudu se prije svega mogu podnijeti:

  • zahtjevi za prethodnu odluku, kada nacionalni sud dvoji o tumačenju akta koji je donijela Unija ili o njegovoj valjanosti. Nacionalni sud tada prekida postupak koji se pred njim vodi i obraća se Sudu, koji se izjašnjava o tumačenju odredbi o kojima je riječ ili o njihovoj valjanosti. Nakon što mu je stvar razjašnjena u odluci Suda, nacionalni sud može riješiti spor koji mu je iznesen. Za predmete koji zahtijevaju odgovor u vrlo kratkom roku (npr. u pitanjima azila, granične kontrole, otmica djece itd.) predviđen je hitni prethodni postupak („PPU”);
  • žalbe protiv odluka Općeg suda, koje su pravna sredstva povodom kojih Sud može ukinuti odluku Općeg suda;
  • izravne tužbe, čiji su glavni ciljevi:
    • ishoditi poništenje Unijina akta („tužba za poništenje”), ili
    • utvrditi da je država članica povrijedila obvezu predviđenu pravom Unije („tužba zbog povrede obveze”). Ako se država članica ne uskladi s presudom kojom je utvrđena povreda obveze, Sud joj može, odlučujući o drugoj tužbi, nazvanoj tužba zbog „dvostruke povrede”, izreći novčanu kaznu;
  • zahtjevi za donošenje mišljenja o tome je li sporazum koji Unija namjerava sklopiti s trećom državom ili međunarodnom organizacijom u skladu s Ugovorima. Takav zahtjev mogu podnijeti država članica ili europska institucija (Parlament, Vijeće ili Komisija).

838 novih predmeta

Prethodni postupci 567 od kojih 9 PPU‑a

Države članice s najvećim brojem zahtjeva: Njemačka 106 Bugarska 58 Italija 46 Rumunjska 38 Austrija 37

Izravne tužbe 29 od kojih 22 tužbe zbog povrede obveze i 1 tužba zbog „dvostruke povrede”

232 žalbe podnesene protiv odluka Općeg suda

12 zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć

Stranka koja nije u mogućnosti snositi troškove postupka može zahtijevati besplatnu pravnu pomoć.

772 riješena predmeta

Prethodni postupci

547 od kojih 9 PPU‑a

30 izravnih tužbi

utvrđenih povreda obveze protiv 11 država članica

1 zahtjev za donošenje mišljenja

183 žalbe protiv odluka Općeg suda

od kojih su 23 dovele do ukidanja odluke Općeg suda

Prosječno trajanje postupaka 16.6 mjeseci

3.7 mjeseci Prosječno trajanje hitnih prethodnih postupaka

1113 neriješenih predmeta na dan 31. prosinca 2021.

Najvažnije teme

Carinska unija 17

Državne potpore i tržišno natjecanje 115

Intelektualno i industrijsko vlasništvo 49

Okoliš 45

Oporezivanje 80

Poljoprivreda 24

Područje slobode, sigurnosti i pravde 136

Promet 61

Sloboda kretanja i poslovnog nastana i unutarnje tržište 77

Socijalno pravo 64

Zaštita potrošača 63

Članovi Suda

Sud se sastoji od 27 sudaca i 11 nezavisnih odvjetnika.

Suce i nezavisne odvjetnike, nakon savjetovanja s odborom zaduženim za davanje mišljenja o prikladnosti kandidata za obnašanje tih dužnosti, sporazumno imenuju vlade država članica.

Njihov mandat traje šest godina i može se obnoviti. Suci i nezavisni odvjetnici biraju se iz redova pravnika čija je neovisnost neupitna i koji ispunjavaju uvjete koji se u njihovim zemljama zahtijevaju za obavljanje najviših sudačkih dužnosti ili koji su priznati pravni stručnjaci.

K. Lenaerts

Predsjednik

L. Bay Larsen

Potpredsjednik

A. Arabadjiev

Predsjednik 1. vijeća

A. Prechal

Predsjednica 2. vijeća

K. Jürimäe

Predsjednica 3. vijeća

C. Lycourgos

Predsjednik 4. vijeća

E. Regan

Predsjednik 5. vijeća

M. Szpunar

Prvi nezavisni odvjetnik

S. Rodin

Predsjednik 9. vijeća

I. Jarukaitis

Predsjednik 10. vijeća

N. Jääskinen

Predsjednik 8. vijeća

I. Ziemele

Predsjednica 6. vijeća

J. Passer

Predsjednik 7. vijeća

J. Kokott

Nezavisna odvjetnica

M. Ilešič

Sudac

J.-C. Bonichot

Sudac

T. von Danwitz

Sudac

M. Safjan

Sudac

F. Biltgen

Sudac

M. Campos Sánchez-Bordona

Nezavisni odvjetnik

P. G. Xuereb

Sudac

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

Sudac

L. S. Rossi

Sutkinja

G. Pitruzzella

Nezavisni odvjetnik

P. Pikamäe

Nezavisni odvjetnik

A. Kumin

Sudac

N. Wahl

Sudac

J. Richard de la Tour

Nezavisni odvjetnik

A. Rantos

Nezavisni odvjetnik

D. Gratsias

Sudac

M. L. Arastey Sahún

Sutkinja

A. M. Collins

Nezavisni odvjetnik

M. Gavalec

Sudac

N. Emiliou

Nezavisni odvjetnik

Z. Csehi

Sudac

O. Spineanu-Matei

Sutkinja

T. Ćapeta

Nezavisni odvjetnica

L. Medina

Nezavisni odvjetnica

A. Calot Escobar

Tajnik

Sastav Suda

(Protokolarni red na dan 31. prosinca 2021.)

Prvi red, slijeva nadesno:

Prvi nezavisni odvjetnik M. Szpunar, predsjednik vijeća C. Lycourgos, predsjednica vijeća A. Prechal, potpredsjednik L. Bay Larsen, predsjednik K. Lenaerts, predsjednik vijeća A. Arabadjiev, predsjednica vijeća K. Jürimäe, predsjednici vijeća E. Regan i S. Rodin

Drugi red, slijeva nadesno:

Suci T. von Danwitz i M. Ilešič, predsjednici vijeća J. Passer, N. Jääskinen i I. Jarukaitis, predsjednica vijeća I. Ziemele, nezavisna odvjetnica J. Kokott, sudac J.-C. Bonichot

Treći red, slijeva nadesno:

Nezavisni odvjetnik P. Pikamäe, sutkinja L. S. Rossi, suci P. G. Xuereb, F. Biltgen i M. Safjan, nezavisni odvjetnik M. Campos Sánchez-Bordona, sudac N. J. Piçarra, nezavisni odvjetnik G. Pitruzzella

Četvrti red, slijeva nadesno:

Sutkinja M. L. Arastey Sahún, nezavisni odvjetnik A. Rantos, suci N. Wahl i A. Kumin, nezavisni odvjetnik J. Richard de la Tour, sudac D. Gratsias, nezavisni odvjetnik A. M. Collins

Peti red, slijeva nadesno:

Nezavisna odvjetnica L. Medina, sutkinja O. Spineanu-Matei, nezavisni odvjetnik N. Emiliou, suci M. Gavalec i Z. Csehi, nezavisna odvjetnica T. Ćapeta, tajnik A. Calot Escobar

Opći sud

Općem sudu u prvostupanjskom postupku izravne tužbe mogu podnijeti fizičke ili pravne osobe (društva, udruge itd.) i države članice protiv akata institucija, tijela, ureda ili agencija Europske unije te mu se mogu podnijeti izravne tužbe za naknadu štete koju su prouzročile institucije ili njihovi službenici. Velik dio sporova koji se vode pred Općim sudom gospodarske je naravi: intelektualno vlasništvo (žigovi i dizajni Europske unije), tržišno natjecanje, državne potpore te nadzor bankarstva i financija.

Opći sud također je nadležan za odlučivanje u području javne službe u sporovima između Europske unije i njezinih službenika.

Protiv odluka Općeg suda može se podnijeti žalba Sudu, koja je ograničena na pravna pitanja. U predmetima u kojima je već provedeno dvostruko ispitivanje (koje je najprije izvršilo neovisno žalbeno vijeće, a potom Opći sud) Sud dopušta žalbu samo ako se njome otvara važno pitanje za jedinstvo, dosljednost ili razvoj prava Unije.

882 nova predmeta

785 izravnih tužbi

od čega 80 tužbi koje se odnose na državne potpore i tržišno natjecanje (uključujući 4 tužbe koje su podnijele države članice)

308 tužbi koje se odnose na intelektualno i industrijsko vlasništvo

81 tužba o pitanjima javn

316 izravnih tužbi u drugim područjima (uključujući 11 tužbi koje su podnijele države članice)

70 zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć

Stranka koja nije u mogućnosti snositi troškove postupka može zahtijevati besplatnu pravnu pomoć.

951 riješeni predmet

836 izravnih tužbi,

od čega 81 tužba koja se odnosi na državne potpore i tržišno natjecanje

307 tužbi koje se odnose na intelektualno i industrijsko vlasništvo

128 tužbi o pitanjima javne službe Unije

320 izravnih tužbi u drugim područjima

Prosječno trajanje postupaka 17.3 mjeseca

29% Udio odluka Općeg suda protiv kojih je podnesena žalba Sudu

1428 neriješenih predmeta (na dan 31. prosinca 2021.)

Najvažnije teme

Državne potpore 273

Ekonomska i monetarna politika 179

Intelektualno i industrijsko vlasništvo 320

Javna nabava 25

Mjere ograničavanja 51

Okoliš 16

Poljoprivreda 23

Pravilnik o osoblju Unije 133

Pristup dokumentima 44

Tržišno natjecanje 96

Članovi Općeg suda

Opći sud Europske unije od 1. rujna 2019. sastoji se od dvaju sudaca po državi članici. Suce sporazumno imenuju države članice na obnovljiv mandat od šest godina. Suci među sobom biraju predsjednika i potpredsjednika na obnovljivo razdoblje od tri godine. Svoje dužnosti obavljaju posve nepristrano.

M. van der Woude

Predsjednik

S. Papasavvas

Potpredsjednik

H. Kanninen

Predsjednik vijeća

V. Tomljenović

Predsjednica vijeća

S. Gervasoni

Predsjednik vijeća

D. Spielmann

Predsjednik vijeća

A. Marcoulli

Predsjednica vijeća

R. da Silva Passos

Predsjednik vijeća

J. Svenningsen

Predsjednik vijeća

M. J. Costeira

Predsjednica vijeća

A. Kornezov

Predsjednik vijeća

G. De Baere

Predsjednik vijeća

M. Jaeger

Sudac

S. Frimodt Nielsen

Sudac

J. Schwarcz

Sudac

M. Kancheva

Sutkinja

E. Buttigieg

Sudac

V. Kreuschitz

Sudac

L. Madise

Sudac

C. Iliopoulos

Sudac

V. Valančius

Sudac

N. Półtorak

Sutkinja

F. Schalin

Sudac

I. Reine

Sutkinja

R. Barents

Sudac

P. Nihoul

Sudac

U. Öberg

Sudac

K. Kowalik-Bańczyk

Sutkinja

C. Mac Eochaidh

Sudac

R. Frendo

Sutkinja

T. Pynnä

Sutkinja

L. Truchot

Sudac

J. Laitenberger

Sudac

R. Mastroianni

Sudac

J. Martín y Pérez de Nanclares

Sudac

O. Porchia

Sutkinja

G. Hesse

Sudac

M. Sampol Pucurull

Sudac

M. Stancu

Sutkinja

P. Škvařilová-Pelzl

Sutkinja

I. Nõmm

Sudac

G. Steinfatt

Sutkinja

R. Norkus

Sudac

T. Perišin

Sutkinja

D. Petrlík

Sudac

M. Brkan

Sutkinja

P. Zilgalvis

Sudac

K. A. Kecsmár

Sudac

I. Gâlea

Sudac

E. Coulon

Tajnik