A | Ohlédnutí za nejvýznamnějšími rozsudky roku

Právní stát



Jakou roli má Soudní dvůr?
Viz video na YouTube


V Listině základních práv Evropské unie i ve Smlouvě o Evropské unii je na právní stát výslovně odkázáno jako na jednu ze společných hodnot členských států Unie, na nichž se Unie zakládá. Soudní dvůr je stále častěji žádán, aby rozhodl, zda členské státy zásady právního státu dodržují, a to v rámci žalob pro nesplnění povinnosti, které proti členským státům podává Evropská komise, nebo v rámci žádostí o rozhodnutí o předběžné otázce, které podávají vnitrostátní soudy. Soudní dvůr pak musí posoudit, zda je tato základní hodnota na vnitrostátní úrovni respektována, a to zejména pokud jde o soudní moc, a konkrétně v souvislosti s procesem jmenování soudců nebo jejich kárným režimem.

  • Soudní dvůr rozhodl, že jelikož je účinkem po sobě jdoucích změn polského zákona o Národní radě soudnictví zrušení účinného soudního přezkumu rozhodnutí této Rady, kterými jsou prezidentu republiky navrhováni kandidáti na funkce soudců Nejvyššího soudu, tyto změny mohou porušovat unijní právo. Soudní dvůr uvedl, že v případě prokázaného porušení musí vnitrostátní soud na základě zásady přednosti unijního práva upustit od použití těchto změn.
    Rozsudek A. B. a další ze dne 2. března 2021 (C‑824/18)

  • Maltské sdružení, jehož předmětem činnosti je podpora ochrany soudnictví a právního státu, napadlo u Prim’Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonali (první senát soudu pro občanskoprávní věci zasedající jako ústavní soud, Malta) postup jmenování maltských soudců upravený Ústavou. Soudní dvůr konstatoval, že vnitrostátní ustanovení určitého členského státu, která svěřují předsedovi vlády rozhodující pravomoc při jmenování soudců, přičemž zároveň stanoví, že se postupu jmenování účastní nezávislý orgán pověřený hodnocením uchazečů a předkládáním doporučení, nejsou v rozporu s unijním právem.
    Rozsudek Repubblika v. Il-Prim Ministru ze dne 20. dubna 2021 (C‑896/19)

  • Soudní dvůr rozhodl o sérii rumunských reforem týkajících se organizace soudnictví, kárného režimu soudců a státních zástupců, jakož i majetkové odpovědnosti státu a osobní odpovědnosti soudců v důsledku justičního omylu. Soudní dvůr, který měl za to, že tyto reformy mohou odporovat unijnímu právu z hlediska řady aspektů, jakými bylo zřízení specializovaného útvaru státního zastupitelství zabývajícího se věcmi týkajícími se soudců, podmínky založení osobní odpovědnosti soudců a dodržování jejich procesních práv, připomněl, že zásada přednosti unijního práva brání vnitrostátní právní úpravě, jak ji vykládá Ústavní soud, která zbavuje soud nižšího stupně oprávnění nepoužít z vlastní pravomoci vnitrostátní ustanovení, které je v rozporu s unijním právem.
    Rozsudek Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România“ a další v. Inspecţia Judiciară a další ze dne 18. května 2021 (C‑83/19 a další)

  • Soudní dvůr zamítl žalobu Maďarska proti usnesení Evropského parlamentu, kterým je zahájen postup k učinění zjištění, že v případě tohoto členského státu existuje zřejmé nebezpečí závažného porušení hodnot, na nichž je Unie založena. Tento postup může vést k pozastavení určitých práv vyplývajících z členství dotyčného státu v Unii. Na základě vlastního jednacího řádu, který stanoví, že pro zjištění, zda byl určitý text přijat nebo zamítnut, se berou v úvahu pouze hlasy pro a proti (kromě případů, kdy je ve Smlouvách stanovena zvláštní většina), Parlament při počítání hlasů v souvislosti s hlasováním o předmětném usnesení započítal pouze počet svých členů, kteří hlasovali pro, a počet těch, kdo hlasovali proti, nikoli však počet těch, kdo se hlasování zdrželi. Soudní dvůr měl za to, že při počítání hlasů odevzdaných v souvislosti s přijímáním tohoto usnesení Parlament – na rozdíl od toho, co tvrdilo Maďarsko v žalobě na neplatnost – postupoval správně, když vyloučil započtení těch, kdo se hlasování zdrželi.
    Rozsudek Maďarsko v. Parlament ze dne 3. června 2021 (C‑650/18)

  • Soudní dvůr rozhodl, že kárný režim platný pro soudce Sądu Najwyższego (Nejvyšší soud, Polsko) a soudce obecných soudů není v souladu s unijním právem. Evropská komise se u Soudního dvora domáhala určení, že Polsko tímto novým kárným režimem a zejména zřízením nového kárného kolegia Nejvyššího soudu, porušilo unijní právo. Soudní dvůr všem výtkám Komise vyhověl: s ohledem na celkový kontext rozsáhlých reforem, které se v nedávné době dotkly polské soudní moci, a kombinaci okolností, které doprovázely vznik tohoto nového kolegia, zejména konstatoval, že toto kolegium neposkytuje všechny záruky nestrannosti a nezávislosti a není chráněno před přímými či nepřímými vlivy polské zákonodárné a výkonné moci.
    Rozsudek Komise v. Polsko ze dne 15. července 2021 (C‑791/19)

  • Soudní dvůr rozhodl, že přeložení soudce bez jeho souhlasu k jinému soudu nebo z jednoho oddělení téhož soudu do druhého může narušit zásady neodvolatelnosti a nezávislosti soudců. Kromě toho konstatoval, že usnesení, jímž soud posledního stupně rozhodující samosoudcem, odmítl opravný prostředek soudce přeloženého proti jeho vůli, musí být považováno za neplatné, pokud bylo jmenování tohoto samosoudce provedeno v jasném rozporu se základními pravidly týkajícími se vytvoření a fungování dotyčného soudního systému.
    Rozsudek W. Ż. (Kolegium pro mimořádnou kontrolu a věci veřejné Nejvyššího soudu – Jmenování) ze dne 6. října 2021 (C‑487/19)

  • Soudní dvůr měl za to, že systém, který je v současné době platný v Polsku a podle něhož může ministr spravedlnosti delegovat soudce k vyšším trestním soudům a tuto delegaci kdykoli bez udání důvodů ukončit, může ohrožovat nezávislost a nestrannost soudců a presumpci neviny. V důsledku neexistence kritérií pro tyto delegace vzniká riziko politické kontroly obsahu soudních rozhodnutí, a to tím spíše, že tento ministr vykonává i funkci státního zástupce.
    Rozsudek Trestní řízení proti WB a dalším ze dne 16. listopadu 2021 (C‑748/19 a další)

  • Soudní dvůr se zabýval několika věcmi souvisejícími s reformami soudnictví v oblasti boje proti korupci v Rumunsku. Vyvstala otázka, zda může být v rozporu s unijním právem použití judikatury vzešlé z několika rozhodnutí rumunského Ústavního soudu týkajících se pravidel trestního řízení použitelných v oblasti podvodů a korupce. Soudní dvůr znovu potvrdil, že přednost unijního práva vyžaduje, aby vnitrostátní soudy byly oprávněny upustit od použití rozhodnutí Ústavního soudu, které je v rozporu s unijním právem, a aby přitom nemohla být založena kárná odpovědnost vnitrostátních soudců. Unijní právo přitom brání použití judikatury Ústavního soudu, která vede ke zrušení rozsudků vydaných údajně neoprávněně složenými soudními kolegii, jestliže takové zrušení ve spojení s vnitrostátními ustanoveními v oblasti promlčení vytváří systémové riziko beztrestnosti skutků zakládajících závažné trestné činy podvodu.
    Rozsudek Euro Box Promotion a další, ze dne 21. prosince 2021 (C‑357/19 a další)

  • V řízení o předběžné otázce položené maďarským soudem Soudní dvůr rozhodl o slučitelnosti maďarské právní úpravy s unijní směrnicí o právu na tlumočení a překlad v trestním řízení. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud Maďarska rozhodl, že položení předběžné otázky Soudnímu dvoru je protiprávní, Soudní dvůr kromě toho znovu potvrdil, že systém spolupráce mezi vnitrostátními soudy a Soudním dvorem brání tomu, aby nejvyšší vnitrostátní soud konstatoval protiprávnost žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce podané soudem nižšího stupně. Unijní právo kromě toho brání kárnému řízení zahájenému proti vnitrostátnímu soudci z důvodu, že se obrátil na Soudní dvůr s žádostí o rozhodnutí o předběžné otázce: takové řízení může odradit všechny vnitrostátní soudy od podávání žádostí o rozhodnutí o předběžné otázce, což by mohlo ohrozit jednotné uplatňování unijního práva.
    Rozsudek IS ze dne 23. listopadu 2021 (C‑564/19)

Hospodářská soutěž



Tribunál zajišťuje, aby unijní orgány dodržovaly právo EU
Viz video na YouTube

Evropská unie uplatňuje pravidla na ochranu volné hospodářské soutěže. Jednání, jejichž účelem nebo důsledkem je vyloučení, omezení nebo narušení hospodářské soutěže na vnitřním trhu, jsou zakázána. Unijní právo pak konkrétně zakazuje některé dohody či výměny informací mezi podnikem a jeho konkurenty, které mohou mít takový účel nebo důsledek, jakož i zneužívání dominantního postavení ze strany podniku na určitém trhu. Nařízení o kontrole spojování podniků má současně zabránit tomu, aby akvizice nebo fúze podniků vytvářely či posilovaly dominantní postavení.

  • Tribunál potvrdil rozhodnutí Komise, která uložila několika japonským podnikům pokutu v celkové výši přibližně 254 milionů EUR za to, že se v různých obdobích mezi lety 1998 a 2012 účastnily kartelové dohody na trhu s hliníkovými a tantalovými elektrolytickými kondenzátory, což jsou součásti, které se používají téměř ve všech elektrospotřebičích, jako jsou osobní počítače a tablety.
    Rozsudky NEC v. Komise a další ze dne 29. září 2021 (T‑341/18 a další)

  • Tribunál zamítl žalobu nadnárodní společnosti Altice Europe, která je činná v odvětví telekomunikací a kabelového vysílání, proti rozhodnutí Komise, kterým jí byla v souvislosti s nabytím společnosti PT Portugal uložena pokuta v celkové výši 124,5 milionu EUR. Komise společnosti Altice Europe vytkla, že porušila povinnost oznámit spojení a nerespektovala zákaz uskutečnit spojení před tím, než bylo oznámeno Komisi a než jej Komise povolila. Tribunál však nařídil snížení pokuty o 6,22 milionu EUR, a to v souvislosti s nesplněním povinnosti oznámit spojení.
    Rozsudek Altice Europe v. Komise ze dne 22. září 2021 (T‑425/18)

  • Tribunál potvrdil rozhodnutí Komise, kterými byla povolena spojení související s nabytím určitých aktiv skupiny Air Berlin ze strany společnosti easyJet a společnosti Lufthansa. Zamítl žalobu podanou leteckou společností Polskie Linie Lotnicze „LOT“, která byla konkurentem obou společností účastnících se spojení, a poukázal zejména na to, že Komise může určit relevantní trhy podle dvojic měst s odletem z letišť nebo příletem na letiště, ke kterým se vázaly letištní časy společnosti Air Berlin, namísto toho, aby individuálně přezkoumala každý z trhů, na kterých byly přítomny společnosti Air Berlin a respektive Lufthansa a easyJet.
    Rozsudky Polskie Linie Lotnicze „LOT“ v. Komise ze dne 20. října 2021 (T‑240/18 a T‑296/18)

  • Tribunál potvrdil rozhodnutí Komise, kterým bylo konstatováno, že společnost Google zneužila své dominantní postavení tím, že na svých obecných stránkách s výsledky vyhledávání zvýhodňovala prostřednictvím privilegovaného umístění a zobrazení vlastní srovnávač zboží oproti výsledkům z konkurenčních srovnávačů zboží. Tribunál potvrdil i výši pokuty, kterou Komise stanovila na 2,42 miliardy EUR, přičemž k zaplacení částky 523,5 milionu EUR byla společnost Google povinna společně a nerozdílně se svojí mateřskou společností Alphabet.
    Rozsudek Google a Alphabet v. Komise (Google Shopping) ze dne 10. listopadu 2021 (T‑612/17)

  • V letech 1997 až 1999 nabyla společnost Sumal dvě nákladní vozidla od společnosti Mercedes Benz Trucks España (MBTE), která je dceřinou společností skupiny Daimler, jejíž mateřskou společností je společnost Daimler AG. Rozhodnutím z roku 2016 Evropská komise konstatovala, že společnost Daimler AG porušila pravidla unijního práva zakazující kartelové dohody tím, že mezi lednem 1997 a lednem 2011 uzavřela dohody se čtrnácti dalšími evropskými výrobci nákladních vozidel týkající se stanovení cen a navyšování hrubých cen nákladních vozidel v Evropském hospodářském prostoru (EHP). V návaznosti na toto rozhodnutí podala společnost Sumal proti společnosti MBTE žalobu na náhradu škody vzniklé v důsledku této kartelové dohody. Soudní dvůr rozhodl, že osoba poškozená jednáním porušujícím unijní právo hospodářské soutěže, kterého se dopustila mateřská společnost, může požadovat po dceřiné společnosti této mateřské společnosti náhradu škody, která z tohoto jednání vyplývá, ale že musí prokázat, že obě společnosti tvořily v okamžiku protiprávního jednání hospodářskou jednotku a dceřiná společnost působí na trhu dotčeném protiprávním jednáním.
    Rozsudek Sumal ze dne 6. října 2021 (C‑882/19)

Životní prostředí

Ochrana živočichů a rostlin, znečišťování ovzduší, půdy a vody a rizika spojená s nebezpečnými látkami – to vše jsou problémy, které Evropská unie pomáhá řešit tím, že přijímá přísné právní normy.

  • V rámci řízení o žalobě pro nesplnění povinnosti podané Komisí Soudní dvůr rozhodl, že Španělsko mělo při odhadu odběru podzemních vod regionu Doñana (Španělsko), kde se nachází největší chráněná přírodní lokalita v Evropě, zohlednit nelegální odběr vody a odběr vody určené k městskému zásobování. Tento členský stát navíc nepřijal vhodná opatření, aby zabránil narušování chráněných stanovišť nacházejících se v tomto přírodním parku.
    Rozsudek Komise v. Španělsko ze dne 24. června 2021 (C‑559/19)

  • Novými pravidly, která přijaly v roce 2019 Evropský parlament a Rada, byl zakázán rybolov pomocí elektrického proudu. Nizozemsko Soudnímu dvoru navrhlo, aby tato ustanovení zrušil, přičemž zejména tvrdilo, že unijní normotvůrce nevycházel z nejlepších dostupných vědeckých stanovisek ohledně ekologických dopadů při rybolovu jazyka obecného v Severním moři. Soudní dvůr tuto žalobu zamítl a platnost těchto pravidel potvrdil: unijní normotvůrce má v této oblasti širokou posuzovací pravomoc a nemá povinnost vycházet při legislativním rozhodování pouze z vědeckých a technických stanovisek.
    Rozsudek Nizozemsko v. Rada Evropské unie a Evropský parlament ze dne 15. dubna 2021 (C‑733/19)

  • Pokud jde o umožnění lovu pomocí lepů, Soudní dvůr konstatoval, že členský stát (v tomto případě Francie) nemůže umožnit použití takové metody odchytu ptáků, která vede k vedlejším úlovkům, které mohou dotyčným druhům způsobit jinou než zanedbatelnou újmu. Tradiční povaha takové metody sama o sobě nepostačuje k vyloučení jakéhokoliv jiného uspokojivého alternativního řešení. Soudní dvůr upřesnil podmínky, na jejichž základě se lze odchýlit od zákazu používat některé metody odchytu chráněných ptáků, který je stanoven ve směrnici o ochraně ptáků.
    Rozsudek One Voice a Ligue pour la protection des oiseaux (LPO) v. Ministre de la Transition écologique et solidaire ze dne 17. března 2021 (C‑900/19)

  • V rámci řízení o žalobě pro nesplnění povinnosti, kterou podala Komise proti Maďarsku v souvislosti se systematickým a trvajícím překračováním mezních hodnot částic PM10, Soudní dvůr rozhodl, že tento členský stát porušil pravidla unijního práva týkající se kvality vnějšího ovzduší a nesplnil povinnosti zajistit, aby byla na celém jeho území respektována 24hodinová mezní hodnota stanovená pro částice PM10 a aby bylo období překračování této mezní hodnoty co možná nejkratší.
    Rozsudek Komise v. Maďarsko ze dne 3. února 2021 (C‑637/18)

  • Soudní dvůr rozhodl, že Německo v letech 2010 až 2016 porušovalo směrnici o kvalitě ovzduší tím, že systematicky a trvale překračovalo mezní hodnoty pro oxid dusičitý (NO2). Německo rovněž porušilo povinnost přijmout včas náležitá opatření, která by zajistila, aby bylo období překračování v dotčených zónách co možná nejkratší.
    Rozsudek Komise v. Německo ze dne 3. června 2021 (C‑635/18)

Unijní orgány

Oba unijní soudy ověřují, zda jsou v souladu s unijním právem akty orgánů, institucí a jiných subjektů Unie (nebo jejich opomenutí určité akty přijmout). Soudní dvůr a Tribunál tedy zaručují soudní ochranu práv jednotlivců, jsou-li bezprostředně a osobně dotčeni rozhodnutími přijatými na unijní úrovni. K přezkumu legality aktů vnitrostátních orgánů z hlediska vnitrostátního práva mají naproti tomu pravomoc pouze vnitrostátní soudy.

  • Tribunál zrušil rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), kterým byl odepřen částečný přístup k závěrečné zprávě o vyšetřování projektů veřejného osvětlení, které za finanční účasti Unie realizovala v Maďarsku společnost Elios. Vzhledem k tomu, že maďarské orgány již vnitrostátní vyšetřování v souvislosti s touto zprávou ukončily, cíl spočívající v ochraně vyšetřování již odmítnutí přístupu k požadovanému dokumentu neodůvodňuje.
    Rozsudek Homoki v. Komise ze dne 1. září 2021 (T‑517/19)

  • Soudní dvůr zrušil rozhodnutí Rady týkající se uplatňování dohody o globálním a posíleném partnerství uzavřené s Arménií dne 26. listopadu 2017. Soudní dvůr rozhodl, že dohoda o partnerství sice vykazuje jistou spojitost se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou, avšak v ní obsažené aspekty a vyhlašované záměry, které jsou podřaditelné pod tuto politiku, nestačí k tomu, aby tvořily samostatnou složku této dohody umožňující rozdělit akt Rady na dvě různá rozhodnutí. Toto rozdělení vedlo zejména k použití pravidla jednomyslného hlasování pro jeden z dotčených aktů a pravidla kvalifikované většiny pro druhý.
    Rozsudek Komise v. Rada ze dne 2. září 2021 (C‑180/20)

  • Tribunál zamítl žalobu Rumunska proti rozhodnutí Komise, jímž byla registrována navrhovaná evropská občanská iniciativa (EOI) „Politika soudržnosti k zajištění rovnosti mezi regiony a k zachování regionálních kultur“. Tribunál vůbec poprvé rozhodoval o napadnutelnosti rozhodnutí Komise o registraci takového návrhu. Tento návrh EOI byl předložen Komisi v roce 2013, přičemž Komise jej nejprve odmítla z důvodu, že spadal zjevně mimo rámec jejích pravomocí, které jí umožňují předložit návrh právního aktu Unie pro účely provedení Smluv. Soudní dvůr rozhodnutí Komise zrušil a Komise následně rozhodnutím ze dne 30. dubna 2019 provedla registraci sporné navrhované EOI.
    Rozsudek Rumunsko v. Komise ze dne 10. listopadu 2021 (T‑495/19)

  • Tribunál se vyjádřil k počátku běhu lhůty pro podání žaloby proti rozhodnutí týkajícímu se osoby, na kterou se vztahuje služební řád evropských úředníků, v případě neúspěšného oznámení doporučeného dopisu. Vzhledem k neexistenci ustanovení, která by ve sporech spadajících do působnosti služebního řádu stanovila počátek běhu lhůty pro podání žaloby v případě nevyzvednutí doporučeného dopisu s dodejkou, Tribunál kromě toho připomněl, že právní jistota a nutnost zabránit jakékoli diskriminaci nebo svévolnému zacházení při řádném výkonu spravedlnosti brání tomu, aby se ke dni uplynutí lhůty pro uložení doporučeného dopisu zaslaného na adresu bydliště žalobce uplatnila domněnka oznámení. Tribunál nakonec rozhodl, že jelikož bylo rozhodnutí oznámeno e-mailem (jehož přijetí adresát neprodleně potvrdil), lhůta pro podání žaloby začala běžet ode dne oznámení.
    Rozsudek Barata v. Evropský parlament ze dne 3. března 2021 (T‑723/18)

  • Ve věci mezi Moldavskou republikou a ukrajinskou společností byl Soudní dvůr dotázán na to, zda pohledávka vyplývající ze smlouvy o prodeji elektřiny představuje „investici“ ve smyslu Smlouvy o energetické chartě (ECT). Soudní dvůr rozhodl, že skutečnost, že podnik pocházející z jedné smluvní strany ECT nabude pohledávku, která vyplývá ze smlouvy o dodávkách elektřiny nesouvisející s investicí a kterou má podnik pocházející ze státu, který není smluvní stranou této smlouvy, vůči veřejnoprávnímu podniku jiné smluvní strany téže smlouvy, nepředstavuje „investici“ ve smyslu ECT. Pohledávka vyplývající z pouhé smlouvy o prodeji elektřiny totiž nemůže být považována za udělenou za účelem provozování hospodářské činnosti v odvětví energetiky. Z toho plyne, že pouhá smlouva o dodávkách elektřiny, vyrobené jinými hospodářskými subjekty, je obchodní operací, která nemůže jako taková představovat investici.
    Rozsudek Moldavsko v. Komstroy ze dne 2. září 2021 (C‑741/19)

  • V posudku vydaném na žádost Evropského parlamentu Soudní dvůr uvedl, že Smlouvy nezakazují Radě čekat před přijetím rozhodnutí o uzavření Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (tzv. Istanbulská úmluva) Unií na „vzájemnou dohodu“ členských států, ale že Rada nemůže měnit postup uzavírání této úmluvy tím, že podmíní toto uzavření předchozím konstatováním takové „vzájemné dohody“. Soudní dvůr upřesnil náležitý hmotněprávní základ pro přijetí aktu Rady o uzavření části Istanbulské úmluvy, která byla předmětem zamýšlené dohody. Uvedl i to, že akt o uzavření může být za situace, kdy je doložena objektivní potřeba, rozdělen na dvě samostatná rozhodnutí.
    Posudek Istanbulská úmluva ze dne 6. října 2021 (1/19)

Daně

Ve snaze zajistit řádné fungování vnitřního trhu Evropská unie harmonizovala některé nepřímé daně, jako například spotřební daň z energetických produktů. Cílem unijní směrnice, která stanoví minimální úrovně zdanění mimo jiné i pohonných hmot, je snížit rozdíly mezi vnitrostátními úrovněmi zdanění. I přímé daně, jakými je například korporátní daň, které v zásadě spadají do pravomoci členských států, kromě toho musí být v souladu se základními pravidly Evropské unie, jako je zákaz státních podpor. Stejně jako v předchozích letech byly vydány rozsudky týkající se daňových rozhodnutí („tax rulings“) některých členských států, na jejichž základě bylo nadnárodním společnostem přiznáno zvláštní daňové zacházení, které Komise považovala za neslučitelné s tímto zákazem.

  • V rámci řízení o žalobě pro nesplnění povinnosti podané Komisí Soudní dvůr konstatoval, že Itálie porušila unijní právo tím, že osvobodila od spotřební daně pohonné hmoty pro rekreační plavidla pronajatá pro soukromé účely. Unijní směrnice, která stanoví minimální úrovně zdanění pohonných hmot, totiž povoluje osvobození od daně pouze tehdy, pokud plavidlo používá koncový uživatel pro obchodní účely. Skutečnost, že pronájem představuje pro nájemce obchodní činnost, je v tomto ohledu irelevantní.
    Rozsudek Komise v. Itálie ze dne 16. září 2021 (C‑341/20)

  • V rámci řízení o žalobách podaných Lucemburskem a společností Amazon Tribunál zrušil rozhodnutí Komise, podle něhož Lucembursko v letech 2006 až 2014 poskytlo společnosti Amazon EU, která sídlí v Lucembursku a v té době byla prodejní centrálou společnosti Amazon pro celou Evropu, státní podpory odporující unijnímu právu, jelikož jí prostřednictvím daňových rozhodnutí („tax rulings“) umožnilo, aby platila výrazně nižší daně než jiné podniky. Komise byla toho názoru, že Lucembursko mělo od společnosti Amazon získat zpět neoprávněné daňové výhody ve výši přibližně 250 milionů EUR spolu s úroky. Tribunál v rozsudku konstatoval, že Komise dostatečně neprokázala, že zdanitelný příjem společnosti Amazon EU byl uměle snížen v důsledku nadhodnocení licenčního poplatku, který tato společnost platila jinému podniku ze skupiny Amazon za používání některých práv duševního vlastnictví.
    Rozsudek Lucembursko a Amazon v. Komise ze dne 12. května 2021 (T‑816/17 a další)

  • Tribunál zamítl žaloby podané Lucemburskem a dodavatelem energie Engie proti rozhodnutí, kterým Komise konstatovala, že Lucembursko poskytlo skupině Engie státní podpory odporující unijnímu právu, jelikož prostřednictvím daňových rozhodnutí („tax rulings“) umožnilo dvěma společnostem této skupiny se sídlem v Lucembursku vyhnout se zdanění téměř všech svých zisků. Komise byla toho názoru, že Lucembursko musí získat zpět přibližně 120 milionů EUR, odpovídajících nezaplaceným daním, spolu s úroky. Tribunál v rozsudku, kterým toto rozhodnutí potvrdil, zdůraznil, že Lucembursko nekonstatovalo, že se skupina Engie dopustila zneužití práva, přestože byla splněna všechna příslušná kritéria.
    Rozsudek Lucembursko a další v. Komise ze dne 12. května 2021 (T‑516/18 a další)

Duševní vlastnictví

Soudní dvůr a Tribunál zajišťují výklad a uplatňování právní úpravy, kterou Unie přijala za účelem ochrany všech výhradních práv k duševním výtvorům. Ochrana duševního vlastnictví (autorské právo) a průmyslového vlastnictví [právo ochranných známek, ochrana (průmyslových) vzorů, patentové právo] kromě toho zlepšuje konkurenceschopnost podniků tím, že podporuje existenci prostředí příznivého pro tvořivost a inovace.

  • Ve sporu mezi společností Lego a německou společností Tribunál konstatoval, že Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) neprávem prohlásil (průmyslový) vzor znázorňující kostku ze stavebnice LEGO za neplatný. Tribunál měl totiž za to, že EUIPO měl řádně posoudit výjimky z nařízení o (průmyslových) vzorech Společenství s přihlédnutím ke všem vzhledovým znakům dotčeného (průmyslového) vzoru. Tribunál připomněl, že průmyslový vzor lze prohlásit za neplatný, pokud alespoň jeden z těchto znaků není dán technickou funkcí tohoto výrobku.
    Rozsudek Lego A/S v. EUIPO a Delta Sport Handelskontor GmbH ze dne 24. března 2021 (T‑515/19)

  • Tribunál uznal platnost trojrozměrné ochranné známky znázorňující tvar rtěnky. Zrušil proto rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), kterým byla zamítnuta původní žádost o zápis tohoto označení jako ochranné známky Evropské unie pro označování rtěnek. Tribunál měl za to, že přihlašovaná ochranná známka má rozlišovací způsobilost, protože se podstatně odchyluje od norem a zvyklostí odvětví rtěnek – rtěnka má totiž zaoblený, nevertikální a válcovitý tvar.
    Rozsudek Guerlain ze dne 14. července 2021 (T‑488/20)

  • Tribunál rozhodl, že zvukový soubor reprodukující zvuk otevírání nápojové plechovky, následovaný tichem a šuměním, nemůže být zapsán jako ochranná známka Evropské unie označující mimo jiné i nápoje, jelikož nemá rozlišovací způsobilost. Tribunál se tedy ztotožnil s názorem EUIPO a připomněl, že zvukové označení musí mít určitou rozlišovací způsobilost, aby jej spotřebitel mohl vnímat a považovat za ochrannou známku, a nikoli za prvek funkční povahy či za indikátor bez inherentních vlastností.
    Rozsudek Ardagh Metal Beverage Holdings ze dne 7. července 2021 (T‑668/19)

  • Tribunál zamítl žalobu společnosti Chanel proti přihlášce ochranné známky, kterou podala u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) společnost Huawei, jelikož dotčená obrazová označení nebyla podobná, a rozhodl, že ochranné známky musí být porovnávány tak, jak byly zapsány nebo přihlášeny beze změny jejich nasměrování. Tribunál uvedl, že pouhá skutečnost, že se v obou dotčených ochranných známkách nacházejí dva vzájemně propojené prvky, neznamená, že jsou si ochranné známky podobné, i když je v obou stejný základní geometrický tvar, a sice kružnice kolem těchto prvků.
    Rozsudek Chanel SAS ze dne 21. dubna 2021 (T‑44/20)

  • Tribunál se vyjádřil k možnosti britského advokáta zastupovat účastníka řízení před tímto soudem v rámci řízení o žalobě proti rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Tribunál připomněl dvě kumulativní podmínky, které musí být naplněny k tomu, aby mohla určitá osoba platně zastupovat účastníky řízení (jiné než členské státy a unijní orgány) před soudy Unie: zaprvé tato osoba musí být advokátem a zadruhé musí být oprávněna k výkonu advokacie podle práva některého členského státu nebo jiného státu, který je stranou dohody o EHP. Žaloba byla podána po 31. prosinci 2020, tedy po skončení přechodného období předcházejícího konečnému vystoupení Spojeného království z Unie, a nespadala pod žádný z případů stanovených v dohodě o vystoupení, v nichž advokát oprávněný k výkonu advokacie před soudy Spojeného království, který neprokázal, že je oprávněn k výkonu advokacie podle práva některého členského státu nebo jiného státu, který je smluvní stranou Dohody o EHP, může zastupovat účastníka řízení před soudy Unie. Bylo proto rozhodnuto, že žaloba je nepřípustná.
    Usnesení Daimler v. EUIPO ze dne 7. prosince 2021 (T‑422/21)

  • Soudní dvůr rozhodl, že jestliže nositel autorského práva přijal nebo požadoval omezující opatření proti framingu, představuje vložení díla touto technikou na internetové stránky třetí osoby zpřístupnění tohoto díla nové veřejnosti. Toto sdělování veřejnosti musí být povoleno nositelem autorského práva.
    Rozsudek VG Bild-Kunst ze dne 9. března 2021 (C‑392/19)

  • Soudní dvůr upřesnil podmínky, za kterých mohla být v rámci režimu, který předcházel režimu zavedenému novou směrnicí o autorském právu z roku 2019, založena odpovědnost on-line platforem (v tomto případě YouTube a Cyando). Rozhodl, že provozovatelé takových platforem v zásadě sami neuskutečňují sdělování obsahů chráněných autorským právem, které uživatelé těchto platforem protiprávně zpřístupňují on-line, veřejnosti. Mohou být ovšem činěni odpovědnými za sdělování uskutečňované v rozporu s autorským právem, jestliže nad rámec pouhého zpřístupnění platforem přispívají ke zpřístupnění těchto obsahů veřejnosti.
    Rozsudek YouTube a další ze dne 22. června 2021 (C‑682/18)

  • V této věci byla použita internetová připojení zákazníků společnosti Telenet ke sdílení filmů z repertoáru společnosti Mircom na síti peer-to-peer. Soudní dvůr rozhodl, že ochrana práv nositele práv duševního vlastnictví může odůvodnit systematické zaznamenávání IP adres uživatelů a sdělování jejich jmen a poštovních adres nositeli nebo třetí osobě za účelem podání žaloby na náhradu škody. Žádost nositele práv duševního vlastnictví o informace nicméně nesmí být zneužívající, nýbrž odůvodněná a přiměřená.
    Rozsudek M. I. C. M. ze dne 17. června 2021 (C‑597/19)

  • Majitel tapas barů ve Španělsku používal k označení a propagaci svých podniků označení CHAMPANILLO. V jeho reklamách byly zobrazeny dvě sklenice naplněné šumivým nápojem. Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC) – orgán, který zajišťuje ochranu zájmů producentů šampaňského vína – usiloval o to, aby bylo používání výrazu „champanillo“ (což ve španělském jazyce znamená „malé šampaňské“) zakázáno, jelikož používání tohoto označení představuje porušení chráněného označení původu (CHOP) „Champagne“. Soudní dvůr uvedl, že výrobky, na něž se vztahuje CHOP, požívají ochrany před zakázanými jednáními souvisejícími jak s výrobky, tak se službami.
    Rozsudek Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne ze dne 9. září 2021 (C‑783/19)

Ochrana osobních údajů

V rámci Evropské unie existuje právní úprava, která tvoří pevný a jednotný základ pro ochranu osobních údajů bez ohledu na způsob a kontext jejich shromažďování (on-line nákupy, bankovní úvěry, hledání zaměstnání, žádosti o informace podané orgány veřejné moci). Tato pravidla se uplatní na osoby i veřejné a soukromé entity usazené v Unii nebo mimo ni, a to i na takové podniky, které nabízejí zboží či služby, jako je Facebook nebo Amazon, jestliže vyžadují nebo opětovně používají osobní údaje občanů Unie.

V roce 2021 se Soudní dvůr opakovaně vyjádřil k odpovědnosti vyplývající ze shromažďování a zpracování těchto údajů zejména vnitrostátními orgány a soukromými podniky.


Soudní dvůr v digitálním světě
Viz video na YouTube

  • Soudní dvůr rozhodl, že právní úprava členského státu, která orgánu pro bezpečnost silničního provozu ukládá povinnost zpřístupnit veřejnosti údaje týkající se trestných bodů uložených řidičům za dopravní přestupky, je v rozporu s unijním právem. Konstatoval totiž, že není prokázáno, že tento systém je nezbytný pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Tato věc se týkala lotyšské právní úpravy v oblasti silničního provozu, která stanoví, že informace o trestných bodech uložených řidičům vozidel jsou veřejně přístupné a zpřístupňují se každé osobě, která o to požádá, přičemž tato osoba nemusí prokázat, že má na získání těchto informací zvláštní zájem.
    Rozsudek Latvijas Republikas Saeima ze dne 22. června 2021 (C‑439/19)

  • Soudní dvůr rozhodl, že přístup k souboru provozních nebo lokalizačních údajů o elektronické komunikaci, z nichž lze vyvodit přesné závěry o soukromém životě uživatelů, lze v souvislosti s trestním řízením povolit pouze za účelem boje proti závažné trestné činnosti nebo předcházení závažnému ohrožení veřejné bezpečnosti. Unijní právo kromě toho brání vnitrostátní právní úpravě, která přiznává státnímu zastupitelství pravomoc povolit orgánu veřejné moci přístup k těmto údajům pro účely přípravného řízení.
    Rozsudek H. K v. Prokuratuur ze dne 2. března 2021 (C‑746/18)

  • V rozsudku vydaném ve věci ochrany osobních údajů týkající se společnosti Facebook Ireland Soudní dvůr upřesnil podmínky výkonu pravomocí vnitrostátních dozorových úřadů v souvislosti s přeshraničním zpracováním údajů a uvedl, že za určitých podmínek může takový úřad upozornit na údajné porušení ustanovení obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) soud členského státu, i když není pro toto zpracování vedoucím úřadem. Soudní dvůr rovněž konstatoval, že jelikož společnost Facebook Ireland uživatele internetu dostatečně neinformovala o shromažďování informací, které se jich týkaly, a o jejich využití, jejich souhlas s tímto zpracováním údajů je neplatný.
    Rozsudek Facebook Ireland a další ze dne 15. června 2021 (C‑645/19)

Ochrana spotřebitele

Při vytváření politik Unie jsou základními hodnotami podpora práv spotřebitelů, jejich prosperita a blahobyt. Soudní dvůr dohlíží na uplatňování pravidel na ochranu spotřebitele, a zajišťuje tak ochranu jejich zdraví, bezpečnosti a hospodářských a právních zájmů, a to bez ohledu na to, kde v rámci Unie bydlí, kam cestují nebo odkud nakupují.


Soudní dvůr: záruka práv spotřebitelů v EU
Viz video na YouTube


Co pro mě dělá Soudní dvůr?
Viz video na YouTube

  • Tribunál zrušil rozhodnutí Komise, podle něhož osvobození od výběru zálohy z nápojových obalů prodávaných německými příhraničními obchody zákazníkům s bydlištěm v Dánsku nepředstavuje státní podporu. Pokud Komise dospěla k závěru, že nebyla splněna podmínka týkající se státních zdrojů, dopustila se nesprávného právního posouzení.
    Rozsudek Dansk Erhverv v. Komise ze dne 9. června 2021 (T‑47/19)

  • Soudní dvůr zakázal, aby při zpracování ekologických potravin, jako jsou ekologické nápoje na bázi rýže a sóji, za účelem jejich obohacení o vápník, docházelo k přidávání řasy Lithothamnium calcareum, a připomněl, že unijní právo stanoví striktní pravidla, pokud jde o přidávání takových minerálů, jako je vápník, při produkci ekologických potravin. Kdyby totiž bylo používání prášku z této řasy jako složky zemědělského původu nezískané z ekologického zemědělství povoleno, výrobcům těchto potravin by bylo umožněno tato pravidla obcházet.
    Rozsudek Natumi GmbH v. Land Nordrhein-Westfalen ze dne 29. dubna 2021 (C‑815/19)

  • Soudní dvůr rozhodl, že pouhé odklonění letu na letiště, které je nedaleko od cílového letiště uvedeného v původní rezervaci, nezakládá nárok na paušální náhradu škody. Naproti tomu uvedl, že letecká společnost musí z vlastní iniciativy cestujícímu nabídnout úhradu nákladů na přepravu na cílové letiště uvedené v původní rezervaci nebo případně na jiné nedaleké místo určení dohodnuté s tímto cestujícím. Pokud chce dopravce splnit svou povinnost poskytnout cestujícím náhradu v případě významného zpoždění letu na příletu, může se dovolávat mimořádné okolnosti, kterou nebyl dotčen zpožděný let, ale předchozí let, který tato společnost uskutečnila stejným letadlem.
    Rozsudek WZ v. Austrian Airlines AG ze dne 22. dubna 2021 (C‑826/19)

  • Soudní dvůr konstatoval, že stávka organizovaná odborovým svazem zaměstnanců leteckého dopravce, jež je určena zejména k dosažení zvýšení platů, nepředstavuje „mimořádnou okolnost“, která by mohla zprostit leteckou společnost povinnosti platit náhrady za zrušení nebo významné zpoždění. Je-li totiž vyloučeno, aby taková stávka, která je organizována při dodržení podmínek stanovených vnitrostátními právními předpisy, byla takto kvalifikována, nedochází k zásahu do svobody podnikání leteckého dopravce ani do jeho práva na vlastnictví a práva na vyjednávání.
    Rozsudek Airhelp Ltd v. Scandinavian Airlines System SAS ze dne 23. března 2021 (C‑28/20)

  • Soudní dvůr rozhodl, že členský stát eurozóny může své veřejné správě uložit povinnost přijímat platby v hotovosti. Soudní dvůr však uvedl, že členský stát zároveň může tuto možnost plateb v hotovosti omezit z důvodu veřejného zájmu, a to zejména tehdy, mohou-li veřejné správě v důsledku plateb v hotovosti vzniknout nepřiměřené výdaje kvůli velmi vysokému počtu plátců. Soudní dvůr rovněž upřesnil, že povinnost přijímat bankovky může být omezena z důvodů veřejného zájmu tehdy, pokud jsou tato omezení přiměřená sledovanému cíli veřejného zájmu, což zejména znamená, že dlužníci mají k dispozici jiné právními předpisy stanovené prostředky pro vyrovnávání peněžních závazků.
    Rozsudek Johannes Dietrich a Norbert Häring v. Hessischer Rundfunk ze dne 26. ledna 2021 (C‑422/19 a C‑423/19)

  • Soudní dvůr rozhodl, že maďarské právní předpisy, které zakazují zrušení smlouvy o úvěru vyjádřeném v cizí měně kvůli tomu, že obsahuje zneužívající ujednání týkající se rozpětí směnných kurzů, jsou podle všeho slučitelné s unijním právem, pokud tyto právní předpisy umožňují obnovit právní a faktickou situaci, ve které by se spotřebitel nacházel v případě neexistence tohoto zneužívajícího ujednání, a to i kdyby bylo zrušení smlouvy pro spotřebitele výhodnější. Vůle, kterou vyjádří dotčený spotřebitel, kromě toho nemůže převážit nad posouzením, které musí provést vnitrostátní soud, pokud se jedná o otázku, zda maďarské vnitrostátní právní předpisy skutečně umožňují obnovení právní a faktické situace tohoto spotřebitele.
    Rozsudek OTP Jelzálogbank a další ze dne 2. září 2021 (C‑932/19)

  • Ve věci, v níž irská námořní společnost Irish Ferries musela v roce 2018 zrušit celou plavební sezónu, protože v návaznosti na opožděné dodání nové lodi nemohla uvést do provozu loď náhradní, Soudní dvůr objasnil několik ustanovení týkajících se práv cestujících při cestování po moři a na vnitrozemských vodních cestách (zrušení, odškodnění, cena přepravního dokladu...). Konstatoval mimo jiné i to, že povinnost přesměrování a povinnost odškodnění v případě zrušení přepravy jsou přiměřené cíli, který sleduje nařízení použitelné v této oblasti.
    Rozsudek Irish Ferries ze dne 2. září 2021 (C‑570/19)

  • Soudní dvůr se vyjádřil k tarifní variantě zvané „nulový tarif“ na internet. Jedná se o obchodní praktiku, kdy poskytovatel připojení uplatňuje „nulový tarif“ nebo výhodnější tarif na veškerý datový provoz nebo jeho část spojenou s určitou aplikací nebo kategorií specifických aplikací nabízených partnery tohoto poskytovatele. Soudní dvůr rozhodl, že takové tarifní varianty jsou v rozporu s nařízením o přístupu k otevřenému internetu, a to stejně jako omezení šířky pásma, sdíleného internetového připojení nebo užívání roamingu z důvodu aktivace takové varianty.
    Rozsudky Vodafone a Telekom Deutschland ze dne 2. září 2021 (C‑854/19 a další)

Rodinné právo

Evropská unie zavádí společná pravidla v oblasti rodinného práva, aby evropským občanům nebyl znemožňován výkon jejich práv proto, že žijí v různých členských státech Unie, nebo proto, že se během svého života přestěhovali z jednoho členského státu do druhého.

Ustanovení, kterými se řídí přeshraniční spory mezi dětmi a jejich rodiči, jsou obsažena v nařízení Brusel IIa, které je základním kamenem justiční spolupráce v rámci Unie v manželských věcech a ve věcech rodičovské zodpovědnosti.

  • Soudní dvůr rozhodoval ohledně mezinárodního únosu dětí ve věci, která se týkala žádosti, aby dítě íránského páru, které bylo odvezeno do Finska, bylo navráceno do Švédska. Soudní dvůr konstatoval, že situace, kdy jeden z rodičů bez souhlasu druhého rodiče přemístil dítě ze státu jeho obvyklého bydliště do jiného členského státu Unie poté, co orgán státu bydliště příslušný v oblasti přistěhovalectví dospěl k závěru, že žádosti o azyl týkající se dítěte a dotčeného rodiče je třeba posuzovat v tomto jiném členském státě, nemůže představovat protiprávní přemístění (nebo zadržení).
    Rozsudek A ze dne 2. srpna 2021 (C‑262/21)

  • Soudnímu dvoru byl předložen případ nezletilého dítěte, které je občanem Unie a v jehož rodném listě vystaveném hostitelským členským státem jsou jako jeho rodiče označeny dvě osoby stejného pohlaví. Soudní dvůr rozhodl, že členský stát, jehož je toto dítě státním příslušníkem, je povinen vydat tomuto dítěti průkaz totožnosti nebo cestovní pas, a přitom nemůže požadovat, aby jeho vnitrostátní orgány předtím vystavily rodný list. Tento členský stát je rovněž povinen uznat doklad z hostitelského členského státu, který uvedenému dítěti umožňuje výkon práva svobodně se pohybovat a pobývat na území Unie s každou z těchto dvou osob.
    Rozsudek Stolična obština, rajon „Pančarevo“ ze dne 14. prosince 2021 (C‑490/20)

Sociální zabezpečení

Cílem pravidel Evropské unie je koordinovat vnitrostátní systémy sociálního zabezpečení, a zajistit tak, aby osoby, které se usadí v jiném členském státě Unie, nepřišly o své sociální zabezpečení (např. důchodové nároky a zdravotní péči) a aby vždy věděly, které vnitrostátní předpisy se na ně vztahují. Jinými slovy, žádná osoba, která vykonává právo volného pohybu v Evropě, nemůže být znevýhodněna oproti osobě, která vždy pobývala a pracovala v jednom členském státě. Soudní dvůr hodlá zajišťovat sociální zabezpečení evropských občanů v rámci těchto pravidel a zásad a zároveň je sladit s ochranou veřejných financí hostitelského členského státu.

  • Ve věci týkající se občanství a účasti v národním systému sociálního zabezpečení Soudní dvůr přiznal hospodářsky nečinným občanům Unie, kteří mají bydliště v jiném členském státě než v členském státě jejich původu, právo účastnit se veřejného systému zdravotního pojištění hostitelského členského státu. Uvedl však, že tato účast nemusí být nutně bezplatná.
    Rozsudek Α (Státem hrazená zdravotní péče) ze dne 15. července 2021 (C‑535/19)

  • V britské právní úpravě byl v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Evropské unie zaveden pro občany Unie nový režim, podle kterého není přiznání práva pobytu podmíněno tím, že má osoba finanční prostředky. Tato právní úprava naproti tomu připravuje občany Unie o dávky sociální pomoci označované jako „všeobecný příspěvek“. Soudní dvůr konstatoval, že tato právní úprava je slučitelná se zásadou rovného zacházení zaručenou v unijním právu. Příslušné vnitrostátní orgány však musí ověřit, že odmítnutí přiznat takovou sociální pomoc nevystavuje občana Unie a jeho děti hrozbě porušení jejich základních práv, a zejména práva na respektování lidské důstojnosti.
    Rozsudek The Department for Communities in Northern Ireland ze dne 15. července 2021 (C‑709/20)

  • Soudní dvůr upřesnil, jaká kritéria je třeba zohlednit za účelem posouzení, zda agentura práce obvykle vykonává „podstatné činnosti jiné než čistě vnitřní řídící činnosti“ na území členského státu, ve kterém je usazena. K tomu, aby bylo možné mít za to, že agentura práce „běžně vykonává své činnosti“ v členském státě, musí podle Soudního dvora podstatnou část svých činností spočívajících v přidělování zaměstnanců vykonávat ve prospěch uživatelů, kteří jsou usazeni a vykonávají činnost na území téhož členského státu. Výkon činností spočívajících ve výběru a náboru zaměstnanců v členském státě, ve kterém je agentura práce usazena, totiž nepostačuje k tomu, aby bylo možno konstatovat, že tato agentura v tomto členském státě vykonává „podstatné činnosti“.
    Rozsudek Team Power Europe ze dne 3. června 2021 (C‑784/19)

Rovné zacházení

V Listině základních práv Evropské unie je zakotvena rovnost před zákonem všech jednotlivců jako lidských bytostí, pracovníků, občanů nebo účastníků soudního řízení. Směrnice 2000/78 pak konkrétně upravuje všeobecný rámec rovného zacházení v zaměstnání a povolání, a zároveň v těchto oblastech zajišťuje ochranu před diskriminací na základě náboženského vyznání nebo přesvědčení, věku, zdravotního postižení nebo sexuální orientace. Soudní dvůr rozhodoval v několika věcech týkajících se údajné přímé nebo nepřímé diskriminace, a zdůraznil přitom nutnost náležitého respektování zásady proporcionality mezi cílem sledovaným dotčenými pravidly a zásadou rovného zacházení.

  • V červenci 2021 Soudní dvůr rozhodl, že právní úprava členského státu, která stanoví absolutní nemožnost dalšího zaměstnávání příslušníka vězeňské služby, jehož sluchová ostrost nedosahuje minimálních prahových hodnot sluchového vnímání, aniž umožňuje ověřit, zda je uvedený příslušník schopen plnit své úkoly, je v rozporu s unijním právem. Podle Soudního dvora totiž tato právní úprava zavádí přímou diskriminaci na základě zdravotního postižení.
    Rozsudek Tartu Vangla ze dne 15. července 2021 (C‑795/19)

  • Dva případy se týkaly zaměstnankyň muslimského vyznání, které se rozhodly nosit na pracovišti náboženský symbol, a sice šátek. Podle Soudního dvora může být zaměstnavatelem stanovený zákaz nosit na pracovišti jakoukoli viditelnou formu vyjádření politického, filozofického nebo náboženského přesvědčení odůvodněn skutečnou potřebou zaměstnavatele prezentovat se vůči zákazníkům neutrálním způsobem nebo předcházet společenským konfliktům. V rámci sladění dotčených práv nicméně mohou vnitrostátní soudy zohlednit kontext vlastní jejich členskému státu a vnitrostátní ustanovení, která jsou příznivější pro ochranu svobody náboženského vyznání.
    Rozsudek WABE a MH Müller Handel ze dne 15. července 2021 (C‑804/18 a C‑341/19)

Státní podpory a COVID-19

  • V červnu 2020 oznámilo Portugalsko Komisi státní podporu poskytnutou letecké společnosti Transportes Aereos Portugueses SGPS SA, což je mateřská společnost a 100% akcionář společnosti TAP Air Portugal, která spočívala v půjčce v maximální výši 1,2 miliardy EUR. Tribunál zrušil rozhodnutí Komise, kterým byla tato podpora prohlášena v kontextu pandemie covid-19 za slučitelnou s vnitřním trhem, jelikož toto rozhodnutí nebylo dostatečně odůvodněno. S ohledem na tentýž kontext ovšem byly zrušující účinky pozastaveny do doby, než Komise přijme nové rozhodnutí.
    Rozsudek Ryanair DAC v. Komise (TAP – Covid-19) ze dne 19. května 2021 (T‑465/20)

  • V dubnu 2020 oznámilo Německo Komisi individuální podporu ve prospěch letecké společnosti Condor Flugdienst GmbH ve formě dvou půjček ve výši 550 milionů EUR, na které se vztahovala státní záruka, spolu s dotovanými úroky. Tribunál zrušil rozhodnutí Komise o schválení této podpory pro nedostatek odůvodnění. Z důvodu hospodářského a sociálního kontextu poznamenaného pandemií covid-19 ovšem pozastavil účinky tohoto zrušení až do přijetí nového rozhodnutí Komisí.
    Rozsudek Ryanair v. Komise (Condor – Covid-19) ze dne 9. června 2021 (T‑665/20)

  • Tribunál konstatoval, že režim státních podpor zavedený Švédskem ve formě úvěrových záruk na podporu leteckých společností, které jsou držiteli švédské provozní licence, s cílem napravit vážnou poruchu v hospodářství tohoto členského státu během pandemie covid-19, je v souladu s unijním právem. Tento režim se konkrétně vztahuje na letecké společnosti, které byly k 1. lednu 2020 držiteli licence k provozování obchodních činností v oblasti letectví, s výjimkou leteckých společností, které uskutečňují neplánované lety.
    Rozsudek Ryanair DAC v Komise ze dne 17. února 2021 (T‑238/20)

  • Tribunál potvrdil režim státních podpor zavedený Francií ve formě moratoria na platbu daní ve prospěch společností, které jsou držiteli francouzské licence. Tribunál totiž konstatoval, že tento režim podpor, který se týkal daně z civilního letectví a solidární daně z letenek splatných měsíčně v období od března do prosince 2020, je vhodný k nápravě hospodářských škod způsobených pandemií covid-19, a nepředstavuje tedy diskriminaci odporující unijnímu právu.
    Rozsudek Ryanair DAC v Komise ze dne 17. února 2021 (T‑259/20)

  • Tribunál potvrdil podporu ve formě dvou revolvingových úvěrových linek až do výše 1,5 miliardy švédských korun (SEK) v případě každé z nich, kterou zavedlo Švédsko a Dánsko ve prospěch společnosti SAS za účelem náhrady škody vzniklé zrušením letů nebo změnou letových časů v návaznosti na omezení pohybu v důsledku pandemie covid-19. Tribunál konstatoval, že vzhledem k tomu, že společnost SAS má v obou těchto členských státech podstatně vyšší podíl na trhu než její nejbližší konkurent, nepředstavují dotčené podpory protiprávní diskriminaci.
    Rozsudky Ryanair DAC v. Komise ze dne 14. dubna 2021 (T‑378/20 a T‑379/20)

  • Tribunál rozhodl, že záruka poskytnutá Finskem ve prospěch letecké společnosti Finnair za účelem získání úvěru od penzijního fondu ve výši 600 milionů EUR k pokrytí jejích potřeb provozního kapitálu v návaznosti na pandemii covid-19 je v souladu s unijním právem. Záruka byla nezbytná, neboť společnosti Finnair hrozil úpadek z důvodu náhlého poklesu objemu jejích aktivit a z důvodu nemožnosti pokrýt své potřeby likvidity na úvěrových trzích.
    Rozsudek Ryanair DAC v. Komise ze dne 14. dubna 2021 (T‑388/20)

  • Tribunál potvrdil rozhodnutí Komise, kterým byl schválen podpůrný fond zřízený Španělskem s cílem zajistit solventnost nefinančních podniků s hlavním těžištěm činnosti ve Španělsku, které jsou považovány za systémově nebo strategicky významné pro národní hospodářství a které se potýkaly s dočasnými obtížemi z důvodu pandemie covid-19. Tribunál zdůraznil, že předmětná podpora určená k přijetí rekapitalizačních opatření s rozpočtem ve výši 10 miliard EUR sice představuje režim státních podpor, nicméně je přiměřená a nediskriminační.
    Rozsudek Ryanair DAC v Komise ze dne 19. května 2021 (T‑628/20)

Státní podpory

Přezkum slučitelnosti dotací, které členské státy poskytují hospodářským subjektům, s unijním právem může vyžadovat komplexní a důkladné posouzení okolností, kvůli nimž orgány veřejné moci zasáhly do hospodářské soutěže. Soudní dvůr a Tribunál v roce 2021 přezkoumávaly posouzení těchto vnitrostátních opatření ze strany Komise coby strážkyně dodržování pravidel unijního práva v oblasti státních podpor v několika věcech, jež měly značné hospodářské důsledky.

  • Nürburgring, který se nachází v Německu, zahrnuje zejména závodní okruh a rekreační park. V návaznosti na prohlášení platební neschopnosti jeho vlastníků – veřejnoprávních subjektů – byl komplex prodán soukromému podniku. Přestože ostatní hospodářské subjekty tvrdily, že se prodej uskutečnil pod tržní cenou a diskriminačním způsobem, Komise se rozhodla, že nezahájí formální vyšetřovací řízení. Soudní dvůr v rámci řízení o kasačních opravných prostředcích zrušil rozhodnutí Komise i rozsudek Tribunálu, kterým bylo toto rozhodnutí potvrzeno, a nařídil Komisi, aby znovu přezkoumala, zda s sebou prodej Nürburgringu nesl poskytnutí státní podpory.
    Rozsudek Ja zum Nürburgring a další v. Komise ze dne 2. září 2021 (C‑647/19 P a další)

  • Komise v různých rozhodnutích konstatovala, že rozhodčí nález, kterým byla řeckému výrobci hliníku Mytilinaios stanovena údajně preferenční sazba za elektřinu, kterou měl platit společnosti DEI (řecký výrobce a dodavatel elektřiny), ve skutečnosti nezahrnoval poskytnutí výhody. Tribunál tato rozhodnutí zrušil, neboť měl za to, že Komise měla s náležitou péčí, dostatečně a v plném rozsahu zkoumat případné poskytnutí výhody společnosti Mytilinaios prostřednictvím dotčeného rozhodčího nálezu a provést za tímto účelem komplexní hospodářská a technická posouzení.
    Rozsudek DEI v. Komise ze dne 22. září 2021 (T‑639/14 a další)

  • Družstvo a podnikatelé v odvětví rybolovu podali žaloby proti rozhodnutí Komise nevznášet námitky proti podporám souvisejícím s výstavbou prvních větrných elektráren na moři ve Francii. Tribunál konstatoval, že tyto osoby nejsou oprávněny takové žaloby podat, neboť nejsou v konkurenčním postavení vůči provozovatelům těchto větrných elektráren a neprokázaly riziko konkrétního dopadu předmětných podpor na jejich situaci.
    Rozsudek CAPA a další v. Komise ze dne 15. září 2021 (T‑777/19)

Sociální právo

Soudní dvůr byl v roce 2021 požádán o výklad unijního práva i v oblasti sociální politiky, a to zejména v souvislosti s pracovními podmínkami a sociální ochranou pracovníků. Unijní normotvůrce v tomto ohledu stanovil minimální pravidla, která musí členské státy dodržovat. V oblasti úpravy pracovní doby unijní právo definuje minimální požadavky týkající se zdraví a bezpečnosti a přiznává pracovníkům nárok na minimální doby odpočinku. Ve snaze zajistit rovnováhu mezi pracovním, soukromým a rodinným životem stanoví i pravidla pro rodičovskou dovolenou. A konečně organizuje koordinaci systémů sociálního zabezpečení s cílem zajistit uplatňování zásady rovného zacházení se všemi pracovníky Unie. Soudní dvůr také bývá žádán, aby objasnil podmínky přístupu pracovníků, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí, k vnitrostátním dávkám.


Soudní dvůr na pracovišti – ochrana práv pracovníků
Viz video na YouTube

  • Na dotaz rumunského soudu ohledně výkladu směrnice o úpravě pracovní doby Soudní dvůr analyzoval situaci odborníků zaměstnaných Academia de Studii Economice din București (ASE) na základě několika pracovních smluv, kteří kumulovali v určité dny osm hodin odpracovaných v rámci základní pracovní doby s hodinami odpracovanými na dalším projektu či projektech. Soudní dvůr uvedl, že pokud pracovník uzavřel se stejným zaměstnavatelem více pracovních smluv, minimální doba denního odpočinku se uplatní na tyto smlouvy vzaty jako celek, a nikoli na každou ze smluv samostatně.
    Rozsudek Academia de Studii Economice din Bucureşti v. Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale ze dne 17. března 2021 (C‑585/19)

  • Soudní dvůr ve sporu mezi bývalým poddůstojníkem slovinské armády a ministerstvem obrany ohledně odměny za strážní činnost této osoby upřesnil případy, ve kterých se směrnice o úpravě pracovní doby nevztahuje na činnosti vykonávané vojáky. Tato směrnice kromě toho nebrání tomu, aby doba pracovní pohotovosti, během níž je voják povinen být přítomen v kasárnách, k nimž je přidělen, ale nevykonává tam skutečnou práci, byla odměněna odlišně od doby strážní služby, během níž vykonává skutečnou pracovní činnost.
    Rozsudek Ministrstvo za obrambo ze dne 15. července 2021 (C‑742/19)

  • V řízení o předběžné otázce položené lucemburským soudem Soudní dvůr vyložil směrnici, kterou se provádí revidovaná rámcová dohoda o rodičovské dovolené. Uvedl, že členský stát nemůže podmínit právo na rodičovskou dovolenou požadavkem, že rodič musí mít v okamžiku narození nebo osvojení dítěte zaměstnání. Tento členský stát ovšem může vyžadovat, aby byl rodič nepřetržitě zaměstnán po dobu nejméně dvanácti měsíců bezprostředně před začátkem této rodičovské dovolené.
    Rozsudek XI v. Caisse pour l‘avenir des enfants ze dne 25. února 2021 (C‑129/20)

  • V Itálii bylo několika státním příslušníkům třetích zemí, kteří byli držiteli jednotného pracovního povolení získaného podle vnitrostátních právních předpisů provádějících unijní směrnici, odepřen nárok na dávku při narození dítěte a na dávku v mateřství, a to z toho důvodu, že tyto osoby neměly právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta. Soudní dvůr, na který se obrátil Corte costituzionale (Ústavní soud, Itálie), rozhodl, že tito státní příslušníci třetích zemí mají nárok na tyto dávky, jak je stanoví italská právní úprava.
    Rozsudek O. D. a další v. Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) ze dne 2. září 2021 (C‑350/20)

Bankovní unie

Bankovní unie je klíčovým prvkem hospodářské a měnové unie v rámci Unie, která byla vytvořena v reakci na finanční krizi v roce 2008 a krizi státního dluhu, která následně nastala v eurozóně. Bankovní unie má zajistit, aby bankovní sektor eurozóny a obecně celé Evropské unie byl stabilní, bezpečný a spolehlivý, a přispíval tak k všeobecné finanční stabilitě, aby banky byly schopny odolat finančním krizím a aby se úpadky bank řešily bez použití peněz daňových poplatníků Unie a s minimálním dopadem na hospodářství Unie. Členské státy eurozóny jsou součástí bankovní unie a ty, které její součástí nejsou, se jí mohou účastnit prostřednictvím úzké spolupráce s Evropskou centrální bankou. Soudní dvůr a Tribunál pravidelně řeší otázky týkající se bankovní unie.

  • V červnu 2018 lotyšské státní zastupitelství obžalovalo guvernéra Lotyšské centrální banky z různých trestných činů korupce. Guvernér byl v tomto postavení rovněž členem Generální rady a Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). S ohledem na tuto zvláštnost si lotyšský soud, kterému byla daná věc předložena, položil otázku, zda se na dotyčnou osobu může vztahovat imunita podle Protokolu o výsadách a imunitách Evropské unie, který úředníkům a jiným zaměstnancům Evropské unie přiznává imunitu spočívající ve vynětí z pravomoci soudů pro všechny úkony spojené s výkonem funkce. Soudní dvůr rozhodl, že pokud orgán činný v trestním řízení zjistí, že jednání guvernéra centrální banky členského státu zjevně nebylo spojeno s výkonem jeho funkce, imunita se neuplatní. Podvod, korupce nebo praní peněz nejsou úkony spojenými s výkonem funkce guvernéra centrální banky.
    Rozsudek LG Ģenerālprokuratūra ze dne 30. listopadu 2021 (C‑3/20)

  • V roce 2016 vydal Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) obecné pokyny k dohledu a mechanismům pro správu a řízení retailových bankovních produktů. Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (orgán pro obezřetnostní dohled a řešení krizových situací, ACPR, Francie) zveřejnil na své internetové stránce oznámení, ve kterém prohlásil, že se těmito obecnými pokyny řídí, a tyto pokyny se tak použijí na všechny finanční instituce, nad kterými vykonává dohled. Fédération bancaire française (Francouzská bankovní federace, FBF) následně požádala francouzskou Conseil d’État (Státní rada), aby předmětné oznámení zrušila, neboť se domnívala, že EBA nemá pravomoc takové pokyny vydávat. Conseil d’État (Státní rada) podala u Soudního dvora žádost o rozhodnutí o předběžné otázce týkající se procesních prostředků zajišťujících přezkum legality napadených obecných pokynů a platnosti těchto pokynů. Soudní dvůr uvedl, že řízení o předběžné otázce lze k přezkumu této platnosti použít a že obecné pokyny jsou v tomto případě platné.
    Rozsudek FBF ze dne 15. července 2021 (C‑911/19)

Omezující opatření a zahraniční politika

Omezující opatření neboli „sankce“ jsou nezbytným nástrojem společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) Evropské unie. Používají se jako součást integrovaného a komplexního politického přístupu, jenž zahrnuje zejména politický dialog. Unie jich využívá zejména k ochraně hodnot, základních zájmů a bezpečnosti Unie a k předcházení konfliktům a posilování mezinárodní bezpečnosti. Sankce jsou totiž ukládány v zájmu prosazování cílů SZBP za účelem dosažení změny v politice nebo chování dotčených osob či subjektů.

  • „Sekundární sankce“ vycházejí ze schopnosti americké vlády využívat převahy svého finančního systému k tomu, aby přiměla zahraniční subjekty neprovádět se sankcionovanými osobami transakce, které by byly jinak legální. Unijní právo těmto subjektům zakazuje těmto sankcím vyhovět, ledaže k tomu za situace, kdy by nedodržení zahraničních právních předpisů vážně poškodilo zájmy těchto subjektů, udělí oprávnění Evropská komise. Společnost Deutsche Telekom jednostranně a bez odůvodnění a oprávnění Komise vypověděla smlouvy o poskytování služeb, které uzavřela s německou pobočkou íránské banky Melli ve vlastnictví íránského státu. Soudní dvůr rozhodl, že zákazu vyhovět sekundárním sankcím přijatým Spojenými státy vůči Íránu, který stanoví unijní právo, se lze dovolávat v občanskoprávním řízení i v případě, kdy nedojde k předvolání ani není dán konkrétní pokyn ze strany orgánu Spojených států. Německý soud, na který se íránská banka obrátila, pak musí nastolit rovnováhu mezi cílem tohoto zákazu a pravděpodobností, jakož i rozsahem hospodářských ztrát, které by mohly společnosti Deutsche Telekom vzniknout, kdyby nemohla ukončit své obchodní vztahy s touto bankou.
    Rozsudek Bank Melli Iran ze dne 21. prosince 2021 (C‑124/20)

  • Vzhledem ke zhoršení situace v oblasti lidských práv, právního státu a demokracie přijala Rada Evropské unie v roce 2017 nařízení, kterým byla zavedena omezující opatření vůči Venezuele. Venezuela následně požádala Tribunál, aby tato opatření zrušil, ale Tribunál konstatoval, že Venezuela není k podání žaloby proti takovému nařízení aktivně legitimována. V řízení o kasačním opravném prostředku Soudní dvůr naopak rozhodl, že tento stát je k podání žaloby proti nařízení, kterým se vůči němu zavádějí omezující opatření, aktivně legitimován, a věc tedy vrátil Tribunálu k rozhodnutí o žalobě na neplatnost ve věci samé.
    Rozsudek Venezuela v. Rada ze dne 22. června 2021 (C‑872/19)

Evropský trestní prostor

Evropský trestní prostor je vystavěn na několika pilířích: vzájemné uznávání soudních rozhodnutí, sbližování trestního práva členských států, ustanovování subjektů účastnících se spolupráce a konečně zlepšování mezinárodní spolupráce v této oblasti. Z cíle stanoveného pro Evropskou unii stát se prostorem svobody, bezpečnosti a práva vyplývá zrušení vydávání mezi jednotlivými členskými státy a jeho nahrazení systémem předávání mezi justičními orgány. Evropský zatýkací rozkaz je prvním konkrétním opatřením v oblasti trestního práva k provedení zásady vzájemného uznávání, která je základním kamenem justiční spolupráce členských států. Jedná se o soudní rozhodnutí, které vydal některý členský stát proto, aby byla vyžádaná osoba zatčena a předána do jiného členského státu za účelem trestního stíhání nebo výkonu trestu odnětí svobody nebo ochranného opatření spojené s odnětím osobní svobody. Rozhodnutí o výkonu evropského zatýkacího rozkazu musí na vnitrostátní úrovni podléhat dostatečnému přezkumu a občas se v tomto směru objevují výkladové potíže – Soudní dvůr je pak žádán, aby tyto potíže vyřešil.

  • Ve věci týkající se výkonu evropského zatýkacího rozkazu v Irsku vydaného Spojeným královstvím před jeho vystoupením z Evropské unie Soudní dvůr rozhodl, že ustanovení týkající se režimu evropského zatýkacího rozkazu ve vztahu ke Spojenému království obsažená v dohodě o vystoupení a ustanovení týkající se nového mechanismu předávání osob upraveného v dohodě o obchodu a spolupráci mezi Evropskou unií a tímto třetím státem jsou pro Irsko závazná. Zahrnutí těchto ustanovení do těchto dohod neodůvodňovalo připojení právního základu týkajícího se prostoru svobody, bezpečnosti a práva pro účely jejich uzavření, takže uvedená ustanovení nevyžadovala, aby Irsko mělo možnost volby, zda se jimi bude řídit, či nikoliv.
    Rozsudek Governor of Cloverhill Prison a další ze dne 16. listopadu 2021 (C‑479/21 PPU)

B | Základní číselné údaje o soudní činnosti

Soudní dvůr

Soudní dvůr rozhoduje hlavně o následujících návrzích:

  • žádosti o rozhodnutí o předběžné otázce, má-li vnitrostátní soud pochybnosti o výkladu aktu přijatého Unií nebo o jeho platnosti. V tom případě vnitrostátní soud řízení přeruší a obrátí se na Soudní dvůr, který rozhodne o výkladu příslušných ustanovení nebo o jejich platnosti. Po obdržení odpovědi formou rozhodnutí Soudního dvora může vnitrostátní soud projednávaný spor vyřešit. Pro případy, které vyžadují odpověď v krátké lhůtě (například v azylových věcech nebo ve věcech ochrany hranic či únosů dětí atd.), je upraveno naléhavé řízení o předběžné otázce („ŘPO“);
  • kasační opravné prostředky proti rozhodnutím Tribunálu, což jsou opravné prostředky, na jejichž základě může Soudní dvůr rozhodnutí Tribunálu zrušit;
  • přímé žaloby, které se týkají hlavně:
    • zrušení unijního aktu („žaloby na neplatnost“) nebo
    • určení, že členský stát nesplnil povinnost vyplývající z unijního práva („žaloby pro nesplnění povinnosti“). Pokud členský stát nevyhoví rozsudku, kterým bylo shledáno, že nesplnil svou povinnost, může Soudní dvůr na základě druhé žaloby zvané „žaloba pro dvojí nesplnění povinnosti“ takovému státu uložit peněžitou sankci;
  • žádosti o posudek v otázce, zda je dohoda, kterou Unie zamýšlí uzavřít s třetím státem nebo s mezinárodní organizací, slučitelná se zakládajícími smlouvami. Tuto žádost může podat členský stát nebo evropský orgán (Parlament, Rada nebo Komise).

838 zahájených věcí

Řízení o předběžné otázce 567 z toho 9 ŘPO

Členské státy, odkud žádosti pocházely nejčastěji: Německo: 106 Bulharsko: 58 Itálie: 46 Rumunsko: 38 Rakousko: 37

přímých žalob 29 z toho 22 žalob pro nesplnění povinnosti a 1 žaloba pro „dvojí nesplnění povinnosti“

232 kasačních opravných prostředků proti rozhodnutím Tribunálu

12 žádostí o právní pomoc

Účastník řízení, který není schopen nést náklady ří-zení, může požádat o po-skytnutí bezplatné právní pomoci.

772 vyřízených věcí

řízení o předběžné otázce

547 z toho 9 ŘPO

30 přímých žalob

(zjištěných případů 30 nesplnění povinnosti proti 11 členským státům)

1 žádost o posudek

183 kasačních opravných prostředků proti rozhodnutím Tribunálu

z toho ve 23 případech bylo rozhodnutí Tribunálu zrušeno

Průměrná doba trvání řízení 16.6 měsíce

3.7 měsíce Průměrná doba trvání naléhavých řízení o předběžné otázce

1 113 projednávaných věcí k 31. prosinci 2021

Nejčastější oblasti žalob:

Zemědělství 24

Prostor svobody, bezpečnosti a práva 136

Ochrana spotřebitele 63

Celní unie 17

Životní prostředí 45

Svoboda pohybu a usazování a vnitřní trh 77

Duševní a průmyslové vlastnictví 49

Sociální právo 64

Státní podpory a hospodářská soutěž 115

Daně 80

Doprava 61

Členové Soudního dvora

Soudní dvůr se skládá z 27 soudců a 11 generálních advokátů.

Soudci a generální advokáti jsou určeni společnou dohodou vlád členských států po konzultaci výboru pověřeného vydáním stanoviska k vhodnosti navržených kandidátů k výkonu dotčených funkcí. Jejich funkční období je šestileté s možností opakovaného jmenování.

Jsou vybíráni z osob, které poskytují veškeré záruky nezávislosti a které splňují požadavky nezbytné k výkonu nejvyšších soudních funkcí ve svých zemích nebo jsou obecně uznávanými znalci práva.

K. Lenaerts

předseda

L. Bay Larsen

místopředseda

A. Arabadjiev

předseda prvního senátu

A. Prechal

předsedkyně druhého senátu

K. Jürimäe

předsedkyně třetího senátu

C. Lycourgos

předseda čtvrtého senátu

E. Regan

předseda pátého senátu

M. Szpunar

první generální advokát

S. Rodin

předseda devátého senátu

I. Jarukaitis

předseda desátého senátu

N. Jääskinen

předseda osmého senátu

I. Ziemele

předsedkyně šestého senátu

J. Passer

předseda sedmého senátu

J. Kokott

generální advokátka

M. Ilešič

soudce

J.-C. Bonichot

soudce

T. von Danwitz

soudce

M. Safjan

soudce

F. Biltgen

soudce

M. Campos Sánchez-Bordona

generální advokát

P. G. Xuereb

soudce

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

soudce

L. S. Rossi

soudce

G. Pitruzzella

generální advokát

P. Pikamäe

generální advokát

A. Kumin

soudce

N. Wahl

soudce

J. Richard de la Tour

generální advokát

A. Rantos

generální advokát

D. Gratsias

soudce

M. L. Arastey Sahún

soudce

A. M. Collins

generální advokát

M. Gavalec

soudce

N. Emiliou

generální advokát

Z. Csehi

soudce

O. Spineanu-Matei

soudce

T. Ćapeta

generální advokátka

L. Medina

generální advokátka

A. Calot Escobar

vedoucí soudní kanceláře

Složení Soudního dvora

(Protokolární pořádek ke dni 31. prosince 2021

První řada zleva doprava:

první generální advokát M. Szpunar, předseda senátu C. Lycourgos, předsedkyně senátu A. Prechal, místopředseda L. Bay Larsen, předseda K. Lenaerts, předseda senátu A. Arabadžev, předsedkyně senátu K. Jürimäe, předsedové senátu E. Regan a S. Rodin

Druhá řada zleva doprava:

soudci T. von Danwitz a M. Ilešič, předsedové senátů J. Passer, N. Jääskinen a I. Jarukaitis, předsedkyně senátu I. Ziemele, generální advokátka J. Kokott, soudce J.-C. Bonichot

Třetí řada zleva doprava:

generální advokát P. Pikamäe, soudkyně L. S. Rossi, soudci P. G. Xuereb, F. Biltgen a M. Safjan, generální advokát M. Campos Sánchez-Bordona, soudce N. J. Piçarra, generální advokát G. Pitruzzella

Čtvrtá řada zleva doprava:

soudkyně M. L. Arastey Sahún, generální advokát A. Rantos, soudci N. Wahl a A. Kumin, generální advokát J. Richard de la Tour, soudce D. Gratsias, generální advokát A. M. Collins

Pátá řada zleva doprava:

generální advokátka L. Medina, soudkyně O. Spineanu-Matei, generální advokát N. Emiliou, soudci M. Gavalec a Z. Csehi, generální advokátka T. Ćapeta, vedoucí soudní kanceláře A. Calot Escobar

Tribunál

Tribunál může v prvním stupni rozhodovat o přímých žalobách podaných fyzickými nebo právnickými osobami (společnostmi, sdruženími atd.) a členskými státy proti aktům orgánů, institucí nebo jiných subjektů Evropské unie a o přímých žalobách na náhradu škody způsobené orgány nebo jejich zaměstnanci. Velká část jeho soudní agendy je hospodářské povahy: duševní vlastnictví (ochranné známky a průmyslové vzory Evropské unie), hospodářská soutěž, státní podpory a finanční a bankovní dohled.

Tribunál je rovněž příslušný rozhodovat v oblasti veřejné služby o sporech mezi Evropskou unií a jejími zaměstnanci.

Proti rozhodnutím Tribunálu lze podat k Soudnímu dvoru kasační opravný prostředek, který se týká pouze právních otázek. V<sup>e</sup> věcech, které již byly dvakrát přezkoumány (nezávislým odvolacím senátem, poté Tribunálem), Soudní dvůr rozhodne, že kasační opravný prostředek je přijatelný, pouze pokud tento kasační opravný prostředek nastoluje otázku významnou pro jednotu, soulad nebo další vývoj unijního práva.

882 zahájených věcí

785 přímých žalob

z toho: 80 žalob v oblasti státních podpor a hospodářské soutěže (včetně 4 žalob podaných členskými státy)

308 žalob týkajících se duševního a průmyslového vlastnictví

81 žalob v oblasti veřejné služby EU

316 jiných přímých žalob (včetně 11 žalob podaných členskými státy)

70 Žádostí o právní pomoc

Účastník řízení, který není schopen nést náklady ří-zení, může požádat o po-skytnutí bezplatné právní pomoci.

951 vyřízených věcí

836 přímých žalob,

z toho 81 státní podpory a hospodářská soutěž

307 duševní a průmyslové vlastnictví

128 veřejná služba EU

320 jiných přímých žalob

Průměrná doba trvání řízení 17.3 měsíce

29% Podíl rozhodnutí, proti nimž byl podán kasační opravný prostředek k Soudnímu dvoru

1 428 projednávané věci (k 31. prosinci 2021)

Hlavní předměty žalob

Přístup k dokumentům 44

Zemědělství 23

Hospodářská soutěž 96

Hospodářská a měnová politika 179

Životní prostředí 16

Duševní a průmyslové vlastnictví 320

Veřejné zakázky 25

Omezující opatření 51

Služební řád EU 133

Státní podpory 273

Členové Tribunálu

Od 1. září 2019 se Tribunál skládá ze dvou soudců z každého členského státu. Soudci jsou jmenováni společnou dohodou vlád členských států na dobu šesti let s možností opakovaného jmenování. Ze svého středu si volí předsedu, a to na dobu tří let. Soudci vykonávají funkce zcela nestranně a nezávisle.

M. van der Woude

předseda

S. Papasavvas

místopředseda

H. Kanninen

předseda senátu

V. Tomljenović

předsedkyně senátu

S. Gervasoni

předsedkyně senátu

D. Spielmann

předsedkyně senátu

A. Marcoulli

předsedkyně senátu

R. da Silva Passos

předsedkyně senátu

J. Svenningsen

předsedkyně senátu

M. J. Costeira

předsedkyně senátu

A. Kornezov

předsedkyně senátu

G. De Baere

předsedkyně senátu

M. Jaeger

soudce

S. Frimodt Nielsen

soudce

J. Schwarcz

soudce

M. Kancheva

soudce

E. Buttigieg

soudce

V. Kreuschitz

soudce

L. Madise

soudce

C. Iliopoulos

soudce

V. Valančius

soudce

N. Półtorak

soudce

F. Schalin

soudce

I. Reine

soudce

R. Barents

soudce

P. Nihoul

soudce

U. Öberg

soudce

K. Kowalik-Bańczyk

soudce

C. Mac Eochaidh

soudce

R. Frendo

soudce

T. Pynnä

soudce

L. Truchot

soudce

J. Laitenberger

soudce

R. Mastroianni

soudce

J. Martín y Pérez de Nanclares

soudce

O. Porchia

soudce

G. Hesse

soudce

M. Sampol Pucurull

soudce

M. Stancu

soudce

P. Škvařilová-Pelzl

soudce

I. Nõmm

soudce

G. Steinfatt

soudce

R. Norkus

soudce

T. Perišin

soudce

D. Petrlík

soudce

M. Brkan

soudce

P. Zilgalvis

soudce

K. A. Kecsmár

soudce

I. Gâlea

soudce

E. Coulon

vedoucí soudní kanceláře