A | Tagasivaade aasta olulisimatele kohtuotsustele

Õigusriik



Miks on Euroopa Liidu Kohus olemas?
Vt YouTube’i videot


Euroopa Liidu põhiõiguste hartas, nagu ka Euroopa Liidu lepingus, viidatakse sõnaselgelt õigusriigile, mis on üks liidu liikmesriikide ühistest väärtustest, millel liit rajaneb. Euroopa Kohus peab üha sagedamini esitama oma seisukoha küsimuses, kas liikmesriigid järgivad õigusriigi põhimõtet, olgu siis Euroopa Komisjoni poolt nende vastu esitatud liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi või liikmesriigi kohtute esitatud eelotsusetaotluste lahendamise menetluses. Euroopa Kohus peab seega analüüsima, kas seda põhiväärtust järgitakse riigi tasandil ja eriti seoses kohtuvõimuga, täpsemalt kohtunike ametisse nimetamisel või kohtunike distsiplinaarkorra regulatsioonis.

  • Euroopa Kohus otsustas, et kuna Poola riikliku kohtute nõukoja seaduse järjestikuste muudatuste tagajärjel kaotati tõhus kohtulik kontroll nõukoja nende otsuste üle, millega esitati vabariigi presidendile kõrgeima kohtu kohtunike kandidaadid, võivad need seadusemuudatused rikkuda liidu õigust. Ta täpsustas, et rikkumise tuvastamise korral on liikmesriigi kohus liidu õiguse esimuse põhimõttest lähtuvalt kohustatud jätma niisugused muudatused kohaldamata.
    2. märtsi 2021. aasta kohtuotsus A.B. jt (C‑824/18)

  • Malta ühendus, kelle eesmärk on edendada õiguskaitset ja õigusriiki, vaidlustas Prim’Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonalis (tsiviilkohtu esimene kolleegium, mis on kokku tulnud põhiseaduslikkuse järelevalve kohtuna, Malta) Malta kohtunike ametisse nimetamise menetluse, mis on ette nähtud põhiseaduses. Euroopa Kohus otsustas, et liidu õigusega ei ole vastuolus liikmesriigi õigusnormid, mis annavad kohtunike ametisse nimetamise menetluses otsustuspädevuse peaministrile, kuid näevad samas ette, et selles menetluses osaleb sõltumatu organ, kes kohtunikuks kandideerivaid isikuid hindab ja annab oma arvamuse.
    20. aprilli 2021. aasta kohtuotsus Repubblika vs. Il-Prim Ministru (C‑896/19)

  • Euroopa Kohus tegi otsuse Rumeenia mitme reformi kohta, mis puudutavad kohtukorraldust, kohtunike ja prokuröride suhtes kohaldatavat distsiplinaarmenetlust ning kohtuveast tulenevat nii riigi varalist vastutust kui ka kohtunike isiklikku vastutust. Leides, et need reformid rikuvad liidu õigust mitmest aspektist, näiteks nagu prokuratuuri eriosakonna moodustamine, mis on spetsialiseerunud asjadele, mis on seotud kohtunikega, nende isikliku vastutuse tekkimise tingimuste ja nende menetlusõiguste järgimisega, tuletas Euroopa Kohus meelde, et liidu õiguse esimuse põhimõttega on vastuolus liikmesriigi õigusnormid, nagu neid tõlgendab konstitutsioonikohus, mis võtavad madalama astme kohtult õiguse jätta omal algatusel kohaldamata liidu õigusega vastuolus olev riigisisese õiguse säte.
    18. mai 2021. aasta kohtuotsus Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România“ jt vs. Inspecţia Judiciară jt (C‑83/19 jt)

  • Euroopa Kohus jättis rahuldamata Ungari hagi Euroopa Parlamendi resolutsiooni peale, millega käivitati menetlus järeldamiseks, et esineb ilmne oht, et see liikmesriik rikub oluliselt liidu aluseks olevaid väärtusi. Selle menetluse tulemusel võidakse peatada teatavad õigused, mis tulenevad liikmesriigi kuulumisest liitu. Kohaldades oma kodukorda, mis näeb ette, et teksti vastuvõtmiseks või tagasilükkamiseks võetakse arvesse ainult poolt- ja vastuhääli (välja arvatud juhul, kui aluslepingute kohaselt on vajalik spetsiifiline enamus), võttis parlament resolutsiooni suhtes antud häälte lugemisel arvesse ainult oma liikmete poolt- ja vastuhääli ning jättis erapooletud arvesse võtmata. Euroopa Kohus leidis, et selle resolutsiooni vastuvõtmisel väljendatud häälte kokkulugemisel jättis parlament õigustatult erapooletud hääled arvesse võtmata, vastupidi sellele, mida väitis Ungari oma tühistamishagis.
    3. juuni 2021. aasta kohtuotsus Ungari vs. parlament (C‑650/18)

  • Euroopa Kohus otsustas, et Sąd Najwyższy (Poola kõrgeim kohus) kohtunike ja üldkohtute kohtunike suhtes kohaldatav distsiplinaarkord ei ole liidu õigusega kooskõlas. Euroopa Komisjon pöördus Euroopa Kohtu poole, paludes tuvastada, et Poola on rikkunud liidu õigust uue distsiplinaarkorra kehtestamisega, eelkõige kõrgeimas kohtus uue distsiplinaarkolleegiumi loomisega. Euroopa Kohus nõustus kõigi komisjoni etteheidetega: arvestades hiljuti Poola kohtuvõimu mõjutanud suurte reformide üldist konteksti ja selle uue kolleegiumi loomisega seotud asjaolude koostoimet, tuvastas ta muu hulgas, et kolleegium ei paku kõiki erapooletuse ja sõltumatuse tagatisi ega ole kaitstud Poola seadusandliku ja täidesaatva võimu otsese või kaudse mõjutamise vastu
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. Poola (C‑791/19)

  • Euroopa Kohus otsustas, et kohtuniku üleviimine teise kohtusse või sama kohtu teise kolleegiumi ilma tema nõusolekuta võib kahjustada kohtunike ametist tagandamise keelu ja sõltumatuse põhimõtet. Lisaks tuleb määrust, millega kohtuorgan, kes lahendab asja viimase astmena ja mis koosneb ainukohtunikust, jättis rahuldamata tahtevastaselt üle viidud kohtuniku hagi, pidada õigustühiseks, kui selle ainukohtuniku ametisse nimetamisel rikuti ilmselgelt asjasse puutuva kohtusüsteemi ülesehituse ja toimimise alusnorme.
    6. oktoobri 2021. aasta kohtuotsus W. Ż. (kõrgeima kohtu erakorralise kontrolli ja avalike asjade kolleegium – ametisse nimetamine) (C‑487/19)

  • Euroopa Kohus asus seisukohale, et kohtunike sõltumatust, erapooletust ja süütuse presumptsiooni võib kahjustada praegu Poolas kehtiv kord, mis muu hulgas võimaldab justiitsministril lähetada kohtunikke kõrgema astme kriminaalkohtutesse ja need lähetused mis tahes ajal ilma põhjenduseta lõpetada. Neid lähetusi reguleerivate kriteeriumide puudumine tekitab ohu, et kohtulahendite sisu võidakse poliitiliselt kontrollida, seda enam, et justiitsminister on ka peaprokurör.
    16. novembri 2021. aasta kohtuotsus kriminaalasjad WB jt suhtes (C‑748/19 jt)

  • Euroopa Kohus menetles mitut kohtuasja, mis olid seotud Rumeenias toimunud õigussüsteemi reformidega korruptsioonivastase võitluse valdkonnas. Vastata tuli küsimusele, kas pettuse ja korruptsiooni valdkonna kriminaalmenetlusnorme käsitlevast Rumeenia konstitutsioonikohtu mitmest otsusest tuleneva kohtupraktika kohaldamine võib rikkuda liidu õigust. Euroopa Kohus kinnitas taaskord liidu õiguse esimusest tulenevat nõuet, et liikmesriigi kohtul peab olema pädevus jätta liidu õigusega vastuolus olev konstitutsioonikohtu otsus kohaldamata, ilma et see tooks kaasa liikmesriigi kohtunike distsiplinaarvastutust. Liidu õigusega on aga vastuolus see, kui kohaldatakse konstitutsioonikohtu praktikat, mille tõttu tühistatakse väidetavalt õigusvastaselt moodustatud kohtukoosseisude kohtuotsused, kuna niisugune tühistamine koostoimes aegumist reguleerivate liikmesriigi õiguse sätetega tekitab süsteemse ohu, et pettustena käsitatavad rasked rikkumised jäävad karistamata.
    21. detsembri 2021. aasta kohtuotsus Euro Box Promotion jt (C‑357/19 jt)

  • Ungari kohtu esitatud eelotsusetaotluses võttis Euroopa Kohus seisukoha Ungari õigusnormide kooskõla kohta liidu direktiiviga, mis käsitleb õigust suulisele ja kirjalikule tõlkele kriminaalmenetluses. Kuna Ungari kõrgeim kohus leidis, et niisuguse eelotsuse küsimusega Euroopa Kohtu poole pöördumine on õigusvastane, kordas Euroopa Kohus, et liikmesriigi kohtute ja Euroopa Kohtu vahelise koostöö süsteemiga on vastuolus see, kui liikmesriigi kõrgeim kohus tuvastab madalama astme kohtu esitatud eelotsusetaotluse õigusvastasuse. Samuti on liidu õigusega vastuolus liikmesriigi kohtuniku suhtes distsiplinaarmenetluse algatamine põhjusel, et viimane esitas Euroopa Kohtule eelotsusetaotluse: selline menetlus võib pärssida liikmesriigi kõigi kohtunike tahet esitada eelotsusetaotlusi, mis aga ohustab liidu õiguse ühetaolist kohaldamist.
    23. novembri 2021. aasta kohtuotsus IS (C‑564/19)

Konkurents



Euroopa Liidu Üldkohus – Liidu õiguse järgimise tagamine institutsioonide poolt
Vt YouTube’i videot

Euroopa Liidus kehtivad eeskirjad vaba konkurentsi kaitseks. Keelatud on tegevus, mille eesmärk või tagajärg on takistada, piirata või kahjustada konkurentsi siseturu piires. Täpsemalt keelab liidu õigus ettevõtja ja tema konkurentide vahelised niisugused kokkulepped või teabevahetuse, millel võib olla selline eesmärk või tagajärg, nagu ka ettevõtja poolt tema turgu valitseva seisundi kuritarvitamise konkreetsel turul. Paralleelselt kehtib ka koondumiste kontrolli määrus, mille eesmärk on vältida, et ettevõtjate omandamine või ühinemine tekitaks või tugevdaks turgu valitsevat seisundit.

  • Üldkohus kinnitas komisjoni otsust määrata mitmele Jaapani ettevõtjale trahv kokku summas ligikaudu 254 miljonit eurot selle eest, et aastatel 1998–2012 osalesid nad erinevatel ajavahemikel kartellis alumiinium- ja tantaal-elektrolüütkondensaatorite turul – tegemist on komponentidega, mida kasutatakse peaaegu kõigis elektroonikaseadmetes, sealhulgas personaal- ja tahvelarvutites.
    29. septembri 2021. aasta kohtuotsused NEC vs. komisjon jt (T‑341/18 jt)

  • Üldkohus jättis rahuldamata hargmaise kaablivõrgu- ja telekomiettevõtja Altice Europe hagi komisjoni otsuse peale, millega talle määrati PT Portugali omandamisega seoses trahv kokku summas 124,5 miljonit eurot. Komisjon heitis Altice Europe’ile ette esiteks koondumisest teatamise kohustuse rikkumist ning teiseks seda, et ta ei järginud keeldu viia koondumine läbi enne sellest komisjonile teatamist ja enne komisjonilt loa saamist. Üldkohus otsustas siiski vähendada trahvi 6,22 miljoni euro võrra koondumisest teatamise kohustuse rikkumist puudutavas osas.
    22. septembri 2021. aasta kohtuotsus Altice Europe vs. komisjon (T‑425/18)

  • Üldkohus jättis muutmata komisjoni otsused, millega kiideti heaks koondumised seoses kontserni Air Berlin teatud varade omandamisega easyJeti ja Lufthansa poolt. Ta jättis rahuldamata hagi, mille esitas kahe koondumise osaliseks olnud äriühingu konkurent, lennuettevõtja Polskie Linie Lotnicze „LOT“, rõhutades eelkõige, et komisjon võis tuvastada asjaomased turud, lähtudes paari kaupa nendest lähte- ja sihtkohtade lennujaamade linnadest, millega olid seotud Air Berlini teenindusajad, selle asemel et analüüsida individuaalselt iga turgu, kus Air Berlin ning vastavalt Lufthansa ja easyJet tegutsesid.
    20. oktoobri 2021. aasta kohtuotsused Polskie Linie Lotnicze „LOT“ vs. komisjon (T‑240/18 ja T‑296/18)

  • Üldkohus jättis muutmata komisjoni otsuse, milles tuvastati turgu valitseva seisundi kuritarvitamine Google’i poolt, kes eelistas üldiste otsingutulemuste lehekülgedel enda tootevõrdlusvahendeid, paigutades ja kuvades oma tulemused soodsamalt võrreldes konkurentide võrdlusvahendite tulemustega. Üldkohus jättis muutmata ka komisjoni määratud 2,42 miljardi euro suuruse trahvisumma, millest 523,5 miljonit eurot tuli Google’il tasuda solidaarselt oma emaettevõtjaga Alphabet.
    10. novembri 2021. aasta kohtuotsus Google ja Alphabet vs. komisjon (Google Shopping) (T‑612/17)

  • Äriühing Sumal omandas aastatel 1997–1999 kaks veoautot Mercedes Benz Trucks Españalt (edaspidi „MBTE“), kes on Daimleri kontserni tütarettevõtja, kelle emaettevõtja on Daimler AG. Euroopa Komisjon tuvastas 2016. aasta otsuses, et Daimler AG oli rikkunud liidu õigusnorme keelatud kokkulepete valdkonnas, kuna ta oli sõlminud ajavahemikus 1997. aasta jaanuarist kuni 2011. aasta jaanuarini neljateistkümne Euroopa veokitootjaga kokkuleppeid hindade kindlaksmääramise ja veoautode brutohinna tõstmise kohta Euroopa Majanduspiirkonnas (EMP). Selle otsusetagajärjel esitas Sumal MBTE vastu hagi hüvitise nõudes, milles ta palus, et talle hüvitataks keelatud kokkuleppest tulenev kahju. Euroopa Kohus otsustas, et kui isikule tekitatakse kahju emaettevõtja poolt toime pandud liidu konkurentsiõiguse rikkumisega, võib ta nõuda emaettevõtja tütarettevõtjalt rikkumisest tuleneva kahju hüvitamist, kuid ta peab tõendama, et need kaks äriühingut moodustasid rikkumise ajal ühe majandusüksuse ja et tütarettevõtja tegutseb turul, millel rikkumine toime pandi.
    6. oktoobri 2021. aasta kohtuotsus Sumal (C‑882/19)

Keskkond

Loomastiku ja taimestiku kaitse, õhu, pinnase ja vee saastatus ning ohtlike ainetega seotud riskid on probleemid, mida Euroopa Liit on otsustanud lahendada rangete eeskirjade kehtestamisega.

  • Komisjoni esitatud liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi menetledes otsustas Euroopa Kohus, et Hispaania oleks pidanud Doñana piirkonna (Hispaania) – kus asub Euroopa suurim looduskaitseala – põhjavee võtmise hindamisel võtma arvesse ebaseaduslikku veevõttu ja veevõttu linna varustamiseks. Lisaks ei ole see liikmesriik võtnud sobivaid meetmeid, et vältida selles looduspargis asuvate kaitstud elupaikade häirimist.
    24. juuni 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. Hispaania (C‑559/19)

  • Euroopa Parlamendi ja nõukogu poolt 2019. aastal vastu võetud uued eeskirjad keelasid elektrivoolu kasutava kalapüügi. Madalmaad palusid Euroopa Kohtul need normid tühistada, väites eelkõige, et liidu seadusandja ei ole tuginenud parimatele kättesaadavatele teaduslikele arvamustele selle kohta, milline on Põhjamere merikeele püügi ökoloogiline keskkonnamõju. Euroopa Kohus jättis selle hagi rahuldamata ja vaidlustatud eeskirjad kehtima – nimelt on liidu seadusandjal selles valdkonnas suur kaalutlusruum ning õigusloomes ei ole ta kohustatud oma valikute tegemisel tuginema ainult teaduslikele ja tehnilistele arvamustele.
    15. aprilli 2021. aasta kohtuotsus Madalmaad vs. Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlament (C‑733/19)

  • Linnuliimiga jahi lubamise osas otsustas Euroopa Kohus, et liikmesriik (käesoleval juhul Prantsusmaa) ei saa lubada sellist lindude püüdmise meetodit, sest see toob kaasa kaaspüügi, mis võib põhjustada püütud liikidele suuremat kahju. Muu rahuldava alternatiivse lahenduse otsimisest ei saa loobuda ainult põhjusel, et tegemist on traditsioonilise meetodiga. Euroopa Kohus täpsustas tingimusi, mis võimaldavad teha erandi linnudirektiivis sätestatud keelust kasutada teatavaid kaitstud lindude püüdmise meetodeid.
    17. märtsi 2021. aasta kohtuotsus One Voice ja Ligue pour la protection des oiseaux (LPO) vs. Ministre de la Transition écologique et solidaire (C‑900/19)

  • Euroopa Kohus, kes menetles komisjoni poolt Ungari vastu esitatud liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi seoses PM10-osakeste sisalduse piirtasemete süstemaatilise ja püsiva ületamisega, otsustas, et see liikmesriik on rikkunud liidu õigusnorme välisõhu kvaliteedi valdkonnas ja oma kohustust tagada kogu oma territooriumil esiteks PM10-osakeste päevasest piirtasemest kinnipidamine ja teiseks, et selle piirtaseme ületamine kestaks võimalikult lühikest aega.
    3. veebruari 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. Ungari (C‑637/18)

  • Euroopa Kohus otsustas, et Saksamaa rikkus aastatel 2010–2016 õhukvaliteedi direktiivi, kuna ta ületas süstemaatiliselt ja pidevalt lämmastikdioksiidi (NO2) piirtasemeid. Samuti rikkus Saksamaa oma kohustust võtta õigel ajal sobivad meetmed selleks, et piirtasemete ületamise aeg oleks puudutatud piirkondades võimalikult lühike.
    3. juuni 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. Saksamaa (C‑635/18)

Institutsioonid

Liidu mõlema kohtu ülesanne on kontrollida, kas liidu institutsioonide, organite ja asutuste aktid (või teatud aktide vastu võtmata jätmine) on kooskõlas liidu õigusega. Euroopa Kohus ja Üldkohus tagavad seega õigussubjektide õiguste kohtuliku kaitse, kui liidu tasandil langetatud otsused neid otseselt ja isiklikult puudutavad. Seevastu on üksnes liikmesriigi kohtute pädevuses kontrollida riigisisese õiguse alusel liikmesriigi asutuste aktide õiguspärasust.

  • Üldkohus tühistas Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) otsuse mitte võimaldada osaliselt tutvuda tema juurdluse lõpparuandega, mis käsitles Ungaris äriühingu Elios poolt ellu viidud ja osaliselt liidu rahastatud tänavavalgustusprojekte. Kuna Ungari ametiasutused olid juba selle aruandega seotud riigisisesed uurimised lõpetanud, ei õigustanud uurimise kaitse eesmärk enam taotletud dokumendiga tutvumise keeldu.
    1. septembri 2021. aasta kohtuotsus Homoki vs. komisjon (T‑517/19)

  • Euroopa Kohus tühistas nõukogu otsused, mis käsitlevad Armeeniaga 26. novembril 2017 sõlmitud ulatusliku ja laiendatud partnerluslepingu kohaldamist. Ta leidis, et kuigi partnerluslepingul on teatavad seosed ühise välis- ja julgeolekupoliitikaga, ei ole selles sisalduvad või sellele lisatud sätted või kavatsuste deklaratsioonid siiski piisavad, et moodustada lepingu eraldiseisvat osa, mis õigustaks nõukogu õigusakti vastuvõtmist kahe eraldiseisva otsusena. See kaheks jaotamine oli viinud eelkõige selleni, et ühe asjaomase akti puhul kohaldati ühehäälsuse nõuet, samal ajal kui teise puhul kohaldati kvalifitseeritud häälteenamuse nõuet.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. nõukogu (C‑180/20)

  • Üldkohus jättis rahuldamata Rumeenia hagi komisjoni otsuse peale, millega registreeriti kavandatud Euroopa kodanikualgatus (edaspidi „EKA“) „Piirkondadevahelise võrdsuse tagamist ja piirkondade kultuuri säilitamist puudutav ühtekuuluvuspoliitika“. Üldkohus otsustas esimest korda, et komisjoni vastuvõetav EKA registreerimise otsus on vaidlustatav. Vaidlusalune EKA esitati komisjonile esimest korda 2013. aastal, mil komisjon selle tagasi lükkas, kuna see jäi ilmselgelt välja tema pädevusest esitada liidu õigusakti ettepanek aluslepingute rakendamiseks. Euroopa Kohus tühistas komisjoni otsuse, mille tagajärjel võttis komisjon 30. aprillil 2019 vastu otsuse vaidlusalune EKA registreerida
    10. novembri 2021. aasta kohtuotsus Rumeenia vs. komisjon (T‑495/19)

  • Üldkohus võttis seisukoha küsimuses, millal hakkab kulgema Euroopa ametnike personalieeskirjade kohaldamisalasse kuuluvat isikut puudutava otsuse peale hagi esitamise tähtaeg, kui teatamine tähitud kirja teel ebaõnnestub. Üldkohus meenutas ka seoses olukorraga, kus puuduvad sätted, mis reguleeriksid hagi esitamise tähtaja kulgema hakkamise kindlaksmääramist juhul, kui nende eeskirjade kohaldamisalasse kuuluvas vaidluses jäetakse väljastusteatega tähtkiri välja võtmata, et õiguskindlusega ja vajadusega vältida mis tahes diskrimineerimist või meelevaldset kohtlemist korrakohase õigusemõistmise käigus oleks vastuolus see, kui saaks eeldada, et teatavakstegemine loetakse toimunuks hageja elukohta saadetud tähtkirja säilitamise tähtaja möödumise kuupäeval. Lõpuks otsustas Üldkohus, et kuna otsus tehti teatavaks e-kirjaga (mille kättesaamist adressaat viivitamata kinnitas), hakkab hagi esitamise tähtaeg kulgema sellise teatavakstegemise kuupäeval.
    3. märtsi 2021. aasta kohtuotsus Barata vs. Euroopa Parlament (T‑723/18)

  • Moldova Vabariigi ja Ukraina äriühingu vahelises kohtuvaidluses küsiti Euroopa Kohtult, kas elektrienergia müügilepingust tulenev nõue on „investeering“ energiaharta lepingu tähenduses. Euroopa Kohus leidis, et kui energiaharta lepingu ühe osalise ettevõtja omandab elektrivarustuslepingust tuleneva nõude, mis ei ole investeeringuga seotud ja kuulus ühele selle lepingu välise riigi ettevõtjale teise lepinguosalise avaliku ettevõtja vastu, ei kujuta see endast „investeeringut“ energiaharta lepingu tähenduses. Samas ei saa lihtsast elektrienergia müügilepingust tulenevat nõuet pidada nõudeks, mis on antud energiasektoris majandustegevusega tegelemiseks. Sellest järeldub, et lihtne elektrivarustusleping – mille puhul elektrit toodavad teised ettevõtjad – on äritehing, mis ei saa iseenesest olla investeering.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus Moldova vs. Komstroy (C‑741/19)

  • Euroopa Parlamendi taotlusel antud arvamuses märkis Euroopa Kohus, et aluslepingud ei keela nõukogul oodata ära liikmesriikide „ühine kokkulepe“ enne seda, kui ta võtab vastu otsuse, et liit sõlmib Euroopa Nõukogu naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise konventsiooni (Istanbuli konventsioon), ent nõukogu ei saa muuta selle konventsiooni sõlmimise menetlust, seades selle sõlmimise tingimuseks niisuguse „ühise kokkuleppe“ eelneva saavutamise. Euroopa Kohus selgitas, milline on kavandatava lepingu esemeks oleva Istanbuli konventsiooni osa sõlmimist käsitleva nõukogu õigusakti vastuvõtmiseks sobiv materiaalõiguslik alus. Ta täpsustas ka, et lepingu sõlmimise akti võib jagada kaheks eraldiseisvaks otsuseks, kui tehakse kindlaks, et see on objektiivselt vajalik.
    6. oktoobri 2021. aasta arvamus Istanbuli konventsioon, 1/19

Maksustamine

Siseturu nõuetekohaseks toimimiseks on Euroopa Liit ühtlustanud teatavad kaudsed maksud, nagu energiatoodete aktsiisid. Seega soovitakse liidu direktiiviga madalaimate maksustamistasemete kehtestamisega – muu hulgas mootorikütuste suhtes – vähendada erinevusi liikmesriikide maksustamistasemete vahel. Samuti peavad Euroopa Liidu alusnormidega, näiteks riigiabi keeluga, olema kooskõlas otsesed maksud, nagu äriühingute suhtes kohaldatavad maksud, kuigi need kuuluvad põhimõtteliselt liikmesriikide pädevusse. Sarnaselt eelnevate aastatega langetati kohtuotsuseid seoses maksustamisalaste eelotsustega („tax rulings“), mille alusel kohaldasid teatavad liikmesriigid hargmaiste ettevõtjate suhtes maksustamise erikorda, mida komisjon pidas riigiabi keeluga vastuolus olevaks.

  • Komisjoni esitatud liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi lahendades tuvastas Euroopa Kohus, et Itaalia on rikkunud liidu õigust, vabastades aktsiisist eratarbeks üüritud lõbusõidulaevade kütuse. Nimelt lubab liidu direktiiv, mis näeb ette kütuse madalaima maksustamistaseme, maksuvabastust vaid siis, kui lõppkasutaja kasutab laeva kaubanduslikul eesmärgil. Asjaolu, et laeva üürileandmine on üürileandja äritegevus, ei oma siinkohal tähtsust.
    16. septembri 2021. aasta kohtuotsus komisjon vs. Itaalia (C‑341/20)

  • Luksemburgi ja Amazoni esitatud hagide alusel tühistas Üldkohus komisjoni otsuse, mille kohaselt andis Luksemburg aastatel 2006–2014 Amazon EU-le – kes oli sel ajal Amazoni müügikeskus kogu Euroopa jaoks ja kes asus Luksemburgis – liidu õigusega vastuolus olevat riigiabi, võimaldades tal maksustamisalaste eelotsuste („tax rulings“) abil maksta oluliselt vähem maksu kui teised ettevõtjad. Komisjoni hinnangul tuli Luksemburgil Amazonilt tagasi nõuda põhjendamatu maksusoodustusena saadud summa, umbes 250 miljonit eurot koos intressiga. Üldkohus leidis oma otsuses, et komisjon ei ole piisavalt tõendanud, et Amazon EU on oma maksustatavat tulu kunstlikult vähendanud, hinnates üle tema poolt Amazoni kontserni ühele teisele ettevõtjale teatavate intellektuaalomandiõiguste kasutamise eest makstud litsentsitasud.
    12. mai 2021. aasta kohtuotsus Luksemburg ja Amazon vs. komisjon (T‑816/17 jt)

  • Üldkohus jättis rahuldamata hagid, mille Luksemburg ja energiatarnija Engie esitasid otsuse peale, milles komisjon tuvastas, et Luksemburg oli andnud Engiele liidu õigusega vastuolus olevat riigiabi, võimaldades maksustamisalaste eelotsuste („tax rulings“) abil selle kontserni kahel Luksemburgis asuval äriühingul vältida maksu tasumist peaaegu kogu oma kasumilt. Komisjoni hinnangul peab Luksemburg tagasi nõudma ligikaudu 120 miljonit eurot tasumata maksu koos intressiga. Üldkohus rõhutas oma kohtuotsuses, millega komisjoni otsus muutmata jäeti, et Luksemburg oli jätnud Engie poolt õiguse kuritarvitamise tuvastamata, kuigi kõik kriteeriumid selleks olid täidetud.
    12. mai 2021. aasta kohtuotsus Luksemburg jt vs. komisjon (T‑516/18 jt)

Intellektuaalomand

Euroopa Kohtu ja Üldkohtu tagada on see, kuidas tõlgendatakse ja kohaldatakse liidu kehtestatud õigusnorme, mis kaitsevad kõiki intellektuaalse loomingu ainuõigusi. Lisaks parandab intellektuaalomandi (autoriõigused) ja tööstusomandi (kaubamärgiõigus, disainilahenduste kaitse, patendiõigus) kaitse ettevõtjate konkurentsivõimet, luues loomingulisust ja innovatsiooni soodustava keskkonna.

  • Üldkohus leidis äriühingu Lego ja ühe Saksa äriühingu vahelises vaidluses, et Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) oli ekslikult kehtetuks tunnistanud LEGO koostemängukomplekti klotsi disainilahenduse. Üldkohus leidis nimelt, et EUIPO oleks pidanud nõuetekohaselt hindama erandeid ühenduse disainilahenduse määrusest, võttes arvesse kõiki asjaomase disainilahenduse välistunnuseid. Üldkohus tuletas meelde, et disainilahendust ei saa kehtetuks tunnistada, kui vähemalt üks neist omadustest ei tulene selle toote tehnilisest otstarbest.
    24. märtsi 2021. aasta kohtuotsus Lego A/S vs. EUIPO ja Delta Sport Handelskontor GmbH (T‑515/19)

  • Üldkohus tunnustas huulepulgakujulise ruumilise kaubamärgi kehtivust. Nii tühistas ta Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) otsuse, millega lükati tagasi algne taotlus see tähis registreerida Euroopa Liidu kaubamärgina huulepulkade jaoks. Üldkohus leidis, et taotletav kaubamärk on eristusvõimeline, kuna see kaldub oluliselt kõrvale huulepulkade sektori normist ja tavast, kuna pulk on ümar, mitte püstine ja silinderjas.
    14. juuli 2021. aasta kohtuotsus Guerlain (T‑488/20)

  • Üldkohus otsustas, et audiofaili heliga, mis tekib joogipurgi avamisel, millele järgneb vaikus ja siis kihisemine, ei saa Euroopa Liidu kaubamärgina peamiselt jookide jaoks registreerida, kuna sellel puudub eristusvõime. Üldkohus jagas seega EUIPO seisukohta ja tuletas meelde, et helimärgil peab olema eristusvõime selleks, et tarbija tajuks seda kaubamärgina, mitte funktsionaalse elemendina või tähisena, millel endal omadused puuduvad.
    7. juuli 2021. aasta kohtuotsus Ardagh Metal Beverage Holdings (T‑668/19)

  • Üldkohus jättis rahuldamata äriühingu Chanel hagi äriühingu Huawei poolt Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametile (EUIPO) esitatud kaubamärgi registreerimise taotluse peale, leides, et asjasse puutuvad kujutismärgid ei ole sarnased, ning otsustas, et kaubamärke tuleb võrrelda sellistena, nagu need on registreeritud või taotletud, ilma et oleks muudetud nende asetust. Üldkohus märkis, et üksnes asjaolu, et mõlemas vaidlusaluses kaubamärgis on kaks omavahel seotud elementi, ei muuda kaubamärke sarnaseks, isegi kui neil on sama asjasse puutuvaid elemente ümbritsev ringikujuline geomeetriline põhivorm.
    21. aprilli 2021. aasta kohtuotsus Chanel SAS (T‑44/20)

  • Üldkohus tegi otsuse selle kohta, kas Ühendkuningriigi advokaadil on õigus esindada poolt Üldkohtu menetluses, milles vaadatakse läbi hagi Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) otsuse peale. Üldkohus tuletas meelde kahte kumulatiivset tingimust, mille täitmisel saab isik korrakohaselt pooli (välja arvatud liikmesriigid ja liidu institutsioonid) liidu kohtutes esindada: esiteks peab ta olema advokaat ja teiseks peab tal olema õigus esineda liikmesriigi või muu EMP lepingu osalisriigi kohtus. Hagi esitati pärast 31. detsembrit 2020, mil lõppes Ühendkuningriigi liidust lõplikult väljaastumisele eelnenud üleminekuperiood, ning selle suhtes ei olnud kohaldatav ükski väljaastumislepingus ette nähtud olukord, mil advokaat, kellel on õigus esineda Ühendkuningriigi kohtutes, kuid kes ei ole tõendanud, et tal on õigus esineda liikmesriigi või EMP lepingu osalisriigi kohtus, võib poolt liidu kohtutes esindada. Hagi tunnistati seega vastuvõetamatuks.
    7. detsembri 2021. aasta kohtumäärus Daimler vs. EUIPO (T‑422/21)

  • Euroopa Kohus otsustas, et kui autoriõiguse omaja on rakendanud kaudlisamist („framing“) takistavaid piiravaid meetmeid, on selle meetodi abil teose kolmanda isiku veebisaidile paigutamise korral tegemist teose uuele üldsusele kättesaadavaks tegemisega. Selliseks üldsusele edastamiseks peab seega olema autoriõiguse omaja luba.
    9. märtsi 2021. aasta kohtuotsus VG Bild-Kunst (C‑392/19)

  • Euroopa Kohus täpsustas seoses korraga, mis kehtis enne 2019. aasta uue autoriõiguse direktiivi jõustumist, millistel tingimustel võib tekkida veebiplatvormide (käesoleval juhul YouTube ja Cyando) vastutus. Ta otsustas, et selliste platvormide haldajad ei edasta üldjuhul ise üldsusele autoriõigusega kaitstud sisu, mille nende platvormide kasutajad internetis ebaseaduslikult üles panevad. Need haldajad võivad aga siiski vastutada sellise edastamise eest autoriõigust rikkudes, kui nad lisaks pelgale platvormide kasutusse andmisele aitavad kaasa sellele, et üldsus pääseks niisugusele sisule ligi.
    22. juuni 2021. aasta kohtuotsus YouTube jt (C‑682/18)

  • Selles kohtuasjas kasutati äriühingu Telenet klientide internetiühendusi äriühingu Mircom kataloogi kuuluvate filmide jagamiseks partnervõrgus („peer-to-peer“). Euroopa Kohus otsustas, et intellektuaalomandi õiguste omaja õiguste kaitse võib õigustada seda, et kasutajate IP-aadresse süstemaatiliselt salvestatakse ning et nende kasutajate nimed ja postiaadressid edastatakse nende õiguste omajale või kolmandale isikule, et oleks võimalik esitada kahju hüvitamise hagi. Intellektuaalomandiõiguste omaja teabenõue ei tohi aga olla kuritarvitav ning see peab olema põhjendatud ja proportsionaalne.
    17. juuni 2021. aasta kohtuotsus M.I.C.M. (C‑597/19)

  • Hispaanias kasutas tapasebaaride omanik tähist CHAMPANILLO oma ettevõtete tähistamiseks ja edendamiseks. Tema reklaamides kujutati kahte pokaali, mis olid täis vahutavat jooki. Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC) – ühing, mis kaitseb šampanja tootjate huve, – soovis keelata sõna „champanillo“ (mis tähendab hispaania keeles „väike šampanja“) kasutamise põhjusel, et selle tähise kasutamine kujutab endast kaitstud päritolunimetuse „Champagne“ rikkumist. Euroopa Kohus täpsustas, et kaitstud päritolunimetusega hõlmatud kaupadele kehtiv kaitse laieneb nii kaupadele kui ka teenustele.
    9. septembri 2021. aasta kohtuotsus Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (C‑783/19)

Isikuandmete kaitse

Euroopa Liidus kehtivad õigusnormid, mis loovad tugeva ja ühtse aluse isikuandmete kaitseks, olenemata sellest, kuidas või mis kontekstis andmeid kogutakse (internetiostud, pangalaenud, töö otsimine, ametivõimude esitatud teabepäringud). Neid õigusnorme kohaldatakse liidus või väljaspool liitu asuvatele avalik-õiguslikele ja eraõiguslikele isikutele või üksustele, sealhulgas sellistele kaupu või teenuseid pakkuvatele ettevõtjatele nagu Facebook või Amazon, kui nad nõuavad või taaskasutavad liidu kodanike isikuandmeid.

Euroopa Kohus tegi 2021. aastal mitu otsust kohustuste kohta, mis kaasnevad isikuandmete kogumise ja töötlemisega eelkõige liikmesriigi ametiasutuste ja eraõiguslike ettevõtjate poolt.


Euroopa Kohus digitaalmaailmas
Vt YouTube’i videot

  • Euroopa Kohus otsustas, et liidu õigusega on vastuolus liikmesriigi õigusnormid, mis kohustavad liiklusohutusametit tegema üldsusele kättesaadavaks andmed karistuspunktide kohta, mis on määratud juhtidele liiklusrikkumiste eest. Ta leidis nimelt, et sellise korra vajalikkus liiklusohutuse parandamiseks ei ole tõendatud. Kohtuasi puudutas Läti liiklusõigusnorme , mis näevad ette, et teave sõidukijuhtidele määratud karistuspunktide kohta on üldsusele kättesaadav ning see edastatakse kõigile seda taotlevatele isikutele, ilma et nad peaks tõendama erilist huvi nende andmete saamise vastu.
    22. juuni 2021. aasta kohtuotsus Latvijas Republikas Saeima (C‑439/19)

  • Euroopa Kohus otsustas, et kriminaalmenetluses juurdepääsu andmine hulgale elektroonilise side liiklus- või asukoha andmetele, millest võib teha kasutajate eraelu suhtes täpseid järeldusi, on lubatud vaid selleks, et võidelda raske kuritegevuse vastu, või selleks, et ära hoida avalikku julgeolekut ähvardavat suurt ohtu. Liidu õigusega on vastuolus ka riigisisesed õigusnormid, mis annavad prokuratuurile pädevuse lubada kriminaaluurimise läbiviimiseks ametiasutusele juurdepääsu nendele andmetele.
    2. märtsi 2021. aasta kohtuotsus H. K. vs. prokuratuur (C‑746/18)

  • Kohtuotsuses, mis tehti isikuandmete kaitset käsitlevas kohtuasjas, milles osales äriühing Facebook Ireland, täpsustas Euroopa Kohus liikmesriigi järelevalveasutuse pädevuse teostamise tingimusi seoses andmete piiriülese töötlemisega, märkides, et teatud tingimustel võib selline asutus pöörduda liikmesriigi kohtu poole isikuandmete kaitse üldmääruse sätete mis tahes väidetava rikkumise tuvastamiseks, isegi kui ta ei ole selle andmetöötluse osas juhtiv järelevalveasutus. Euroopa Kohus leidis samuti, et kuna Facebook Ireland ei teavitanud piisavalt veebikasutajaid neid puudutava teabe kogumisest ja kasutamisest, ei olnud nende poolt andmetöötlusele antud nõusolek kehtiv.
    15. juuni 2021. aasta kohtuotsus Facebook Ireland jt (C‑645/19)

Tarbijakaitse

Tarbijate õiguste edendamine, nende kaitstus ja heaolu on liidu poliitika arengu põhiväärtused. Euroopa Kohus kontrollib tarbijakaitse eeskirjade kohaldamist, et tagada tarbijate tervise, turvalisuse ning majanduslike ja õiguslike huvide kaitse, olenemata sellest, kus nad elavad või liiguvad või kus nad liidu piires ostlevad.


Euroopa Kohus: Euroopa Liidu tarbijakaitseõiguste tagaja
Vt YouTube’i videot


Mida teeb Euroopa Kohus meie heaks?
Vt YouTube’i videot

  • Üldkohus tühistas komisjoni otsuse, milles tuvastati, et tagatisraha kogumata jätmine teatud joogipakenditelt , mida müüsid Saksamaa piirikauplused Taanis elavatele klientidele, ei kujuta endast riigiabi. Komisjon rikkus õigusnormi, sest ta järeldas, et riigi ressursside tingimus ei ole täidetud.
    9. juuni 2021. aasta kohtuotsus Dansk Erhverv vs. komisjon (T‑47/19)

  • Euroopa Kohus keelas lisada vetikat Lithothamnium calcareum sellise mahepõllumajandusliku toidu töötlemisel nagu riisi- ja sojajoogid, mis on mõeldud kaltsiumiga rikastamiseks, ning tuletas meelde, et liidu õiguses on ette nähtud ranged normid mineraalainete, näiteks kaltsiumi lisamisele mahetoidu tootmises. Kui lubada selle vetika pulbri kasutamist põllumajandusest pärineva mittebioloogilise koostisosana, tähendaks see nimelt, et nende toiduainete tootjatel lubataks nendest normidest kõrvale hoida.
    29. aprilli 2021. aasta kohtuotsus Natumi GmbH vs. Land Nordrhein-Westfalen (C‑815/19)

  • Euroopa Kohus otsustas, et üksnes lennu ümbersuunamine esialgse sihtlennujaama lähedal asuvasse lennujaama ei anna õigust kindlasummalisele hüvitisele. Seevastu märkis ta, et lennuettevõtja peab omal algatusel pakkuma reisijale kulude kandmist sõitmiseks kas esialgsesse sihtlennujaama või kokkuleppel reisijaga mõnda muusse lähedalasuvasse sihtkohta. Selleks et vedaja vabaneks kohustusest maksta reisijatele hüvitist lennu pikaajalise hilinemise eest, võib ta tugineda erakorralisele asjaolule, mis ei puuduta hilinenud lendu, vaid varasemat lendu, mida ta opereerib sama lennukiga.
    22. aprilli 2021. aasta kohtuotsus WZ vs. Austrian Airlines AG (C‑826/19)

  • Euroopa Kohus leidis, et lennuettevõtja töötajate ametiühingu korraldatud streik, mille eesmärk on eelkõige saavutada palgatõus, ei kuulu mõiste „erakorralised asjaolud“ alla, mis võiks vabastada lennuettevõtjat hüvitise maksmise kohustusest lendude tühistamise või pikaajalise hilinemise korral. Nimelt, kui niisuguseks asjaoluks ei kvalifitseerita streiki, mis on korraldatud liikmesriigi õigusnormidega kehtestatud tingimusi järgides, ei kahjusta see lennuettevõtja ettevõtlusvabadust ega tema omandi- ja läbirääkimisõigusi.
    23. märtsi 2021. aasta kohtuotsus Airhelp Ltd vs. Scandinavian Airlines System SAS (C‑28/20)

  • Euroopa Kohus otsustas, et euroala liikmesriik võib kohustada oma haldusasutusi vastu võtma sularahamakseid. Ta märkis siiski, et liikmesriik võib ka seda maksevõimalust avaliku huvi kaalutlustel piirata, eelkõige juhul, kui sularahamaksete tegemine võib haldusasutustele tähendada ebamõistlikult suurt kulu maksjate väga suure arvu tõttu. Ta täpsustas veel, et paberraha vastuvõtmise kohustust võib piirata avalikust huvist tulenevatel põhjustel, kui piirangud on taotletava avaliku huvi eesmärgiga proportsionaalsed, mis tähendab eelkõige seda, et maksjatele võimaldatakse rahaliste võlgade tasumiseks muude seaduslike vahendite kasutamist.
    26. jaanuari 2021. aasta kohtuotsus Johannes Dietrich ja Norbert Häring vs. Hessischer Rundfunk (C‑422/19 ja C‑423/19)

  • Euroopa Kohus otsustas, et Ungari õigusnormid, mis keelavad välisvaluutas nomineeritud laenulepingu tühistamise põhjusel, et see sisaldab ebaõiglast kursivahe tingimust, tunduvad olevat liidu õigusega kooskõlas, kui need õigusnormid võimaldavad taastada õigusliku ja faktilise olukorra, milles tarbija oleks olnud selle ebaõiglase tingimuseta, isegi kui lepingu tühistamine oleks tarbijale soodsam. Lisaks ei saa küsimuses, kas Ungari õigusnormid võimaldavad tegelikult taastada selle tarbija õigusliku ja faktilise olukorra, olla asjasse puutuva tarbija väljendatud tahe kaalukam liikmesriigi kohtu hinnangust.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus OTP Jelzálogbank jt (C‑932/19)

  • Kohtuasjas, milles Iirimaa mereveoettevõtja Irish Ferries pidi 2018. aastal tühistama kõik reisihooaja ülesõidud, kuna uue laeva tarnega hilinemise tõttu ei saanud ta asenduslaeva kasutusele võtta, selgitas Euroopa Kohus mitut sätet, mis käsitlevad meritsi ja siseveeteedel reisijate õigusi (tühistamine, hüvitis, piletihind). Ta leidis eelkõige, et marsruudi muutmise ja hüvitise maksmise kohustus, mis tekivad veoteenuste tühistamise korral, on proportsionaalsed selles valdkonnas kohaldatava määrusega taotletava eesmärgiga.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus Irish Ferries (C‑570/19)

  • Euroopa Kohus tegi otsuse nn nulltariifiga internetiteenuse kohta. Tegemist on kaubandustavaga, mille puhul internetiühenduse pakkuja kohaldab „nulltariifi“ või soodsamat tasumäära kogu või osa andmeliikluse suhtes, mida kasutab konkreetne rakendus või rakenduste kategooria, mida pakuvad internetiühenduse pakkuja partnerid. Euroopa Kohtu hinnangul on avatud internetiühenduse määrusega vastuolus nii sellised tariifid kui ka ribalaiuse, internetiühenduse jagamise ja rändluskasutuse piiramine sellise paketi käivitamisel.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus Vodafone ja Telekom Deutschland (C‑854/19 jt)

Perekonnaõigus

Euroopa Liit kehtestab perekonnaõiguse ühiseeskirjad, et Euroopa kodanikke ei häiriks oma õiguste teostamisel asjaolu, et nad elavad erinevates liidu liikmesriikides või on oma elu jooksul kolinud ühest liikmesriigist teise.

Laste ja nende vanemate piiriüleseid vaidlusi reguleerivad sätted on kehtestatud Brüsseli II bis määruses, mis on abielu ja vanemliku vastutusega seotud asjades liidu õigusalase koostöö nurgakivi.

  • Euroopa Kohtul tuli teha otsus rahvusvahelist lapseröövi puudutavas kohtuasjas, milles paluti, et Iraani vanemate laps, kes oli viidud Soome, toodaks tagasi Rootsi. Kohus asus seisukohale, et lapse ebaseaduslikuks äraviimiseks (või tagasi toomata jätmiseks) ei saa pidada olukorda, kus üks vanematest viis lapse teise vanema loata tema hariliku viibimiskoha riigist liidu teise liikmesriiki pärast seda, kui hariliku viibimiskoha sisserändeasutus oli leidnud, et last ja kõnesolevat vanemat puudutavad varjupaigataotlused tuleb vaadata läbi selles teises liikmesriigis.
    2. augusti 2021. aasta kohtuotsus A (C‑262/21)

  • Euroopa Kohtul tuli menetleda ka kohtuasja, milles liidu kodanikust alaealise lapse sünnitõendisse, mille oli välja andnud vastuvõttev liikmesriik, oli tema vanematena märgitud kaks samasoolist isikut. Euroopa Kohus otsustas, et liikmesriik, kelle kodanik laps on, on kohustatud talle väljastama isikutunnistuse või passi, nõudmata enne seda sünnitõendi koostamist oma riigisiseste ametiasutuste poolt. Samuti on see liikmesriik kohustatud tunnustama vastuvõtva liikmesriigi väljaantud dokumenti, mis võimaldab sellel lapsel koos kummagi vanemaga kasutada õigust vabalt liikuda ja elada liidu territooriumil.
    14. detsembri 2021. aasta kohtuotsus Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo“ (C‑490/20)

Sotsiaalkindlustus

Euroopa Liidu normide eesmärk on koordineerida riiklikke sotsiaalkindlustussüsteeme, tagamaks, et isikud, kes asuvad elama liidu teise liikmesriiki, ei kaotaks oma sotsiaalkindlustuskaitset (näiteks pensioni‑ ja tervishoiuõigused) ning et nad teaksid alati, millised on nende suhtes kohaldatavad riigisisesed õigusnormid. Teisisõnu ei saa isikut, kes kasutab oma õigust Euroopas vabalt liikuda, panna ebasoodsamasse olukorda võrreldes isikuga, kes on alati elanud ja töötanud ainult ühes liikmesriigis. Neid norme ja põhimõtteid arvestades soovib Euroopa Kohus tagada Euroopa kodanike sotsiaalkindlustuse, ühitades selle vastuvõtva liikmesriigi avaliku sektori vahendite säästmisega.

  • Kodakondsust ja riikliku sotsiaalkindlustusskeemiga liitumist käsitlevas kohtuasjas tunnustas Euroopa Kohus majanduslikult mitteaktiivsete ja oma päritoluliikmesriigist erinevas liikmesriigis elavate liidu kodanike õigust olla kindlustatud vastuvõtva liikmesriigi riiklikus ravikindlustussüsteemis. Ta märkis siiski, et see kindlustus ei pea tingimata olema tasuta.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus A (riiklikud tervishoiuteenused) (C‑535/19)

  • Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumise kontekstis kehtestasid Ühendkuningriigi õigusnormid liidu kodanikele uue korra, mille kohaselt ei sõltu elamisõiguse andmine piisavate vahendite tingimusest. Seevastu jätavad need normid liidu kodanikud ilma sotsiaaltoetusest nimetusega „üldtoetus“. Euroopa Kohus leidis, et need õigusnormid on kooskõlas liidu õiguses tagatud võrdse kohtlemise põhimõttega. Riigisisesed pädevad asutused peavad siiski kontrollima, et sotsiaalabi andmisest keeldumine ei tekita ohtu, et rikutakse liidu kodanikule ja tema lastele Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga antud õigusi, eelkõige õigust inimväärikuse austamisele.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus The Department for Communities in Northern Ireland (C‑709/20)

  • Euroopa Kohus täpsustas kriteeriume, mida tuleb arvesse võtta, et hinnata, kas ajutist tööjõudu vahendav ettevõtja teostab tavaliselt „sisulisi tegevusi, mitte üksnes sisemisi haldustegevusi“ selle liikmesriigi territooriumil, kus ta on asutatud. Euroopa Kohus asus seisukohale, et selleks, et oleks täidetud liikmesriigis „tavalise tegutsemise“ tingimus, peab ajutist tööjõudu vahendav ettevõtja liikmesriigis teostama olulise osa renditöötajate vahendamise tegevusest nende kasutajaettevõtjate kasuks, kes asuvad ja tegutsevad sama liikmesriigi territooriumil. Renditöötajate valimise ja värbamise tegevuse läbiviimisest liikmesriigis, kus ajutist tööjõudu vahendav ettevõtja on asutatud, ei piisa selleks, et teda saaks pidada ettevõtjaks, kes seal teostab „sisulisi tegevusi“.
    3. juuni 2021. aasta kohtuotsus Team Power Europe (C‑784/19)

Võrdne kohtlemine

Euroopa Liidu põhiõiguste hartaga tagatakse kõikide inimeste, töötajate, kodanike või kohtumenetluse poolte võrdsus seaduse ees. Direktiiv 2000/78 tagab eelkõige üldise raamistiku võrdseks kohtlemiseks töö saamisel ja kutsealale pääsemisel ning kaitse usutunnistuse või veendumuste, vanuse, puude või seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimise eest nendes valdkondades. Euroopa Kohus tegi lahendi mitmes kohtuasjas, mis käsitlesid väidetavaid otsese või kaudse diskrimineerimise juhtumeid, rõhutades proportsionaalsuse ja võrdse kohtlemise põhimõtte järgimise vajadust.

  • 2021. aasta juulis otsustas Euroopa Kohus, et liidu õigusega on vastuolus liikmesriigi õigusnormid, mis välistavad täielikult vanglaametniku teenistusse jätmise isiku puhul, kelle kuulmine ei vasta kuulmisvõime miinimumtasemele kehtestatud nõuetele, ilma et need normid võimaldaksid kontrollida, kas see ametnik on võimeline oma teenistuskohustusi täitma. Euroopa Kohus on nimelt seisukohal, et need õigusnormid on otseselt puude alusel diskrimineerivad.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus Tartu Vangla (C‑795/19)

  • Kaks kohtuasja puudutasid islamiusku töötajaid, kes otsustasid töökohal kanda usulistel põhjustel pearätti. Euroopa Kohus asus seisukohale, et tööandja kehtestatud keeld kanda töökohal poliitilisi, filosoofilisi või usulisi veendumusi väljendavaid mis tahes nähtavaid tunnuseid võib olla põhjendatud tööandja tegeliku vajadusega näidata suhetes klientidega üles neutraalsust või ennetada sotsiaalseid konflikte. Siiski võivad riigisisesed kohtud asjasse puutuvate õiguste ühitamisel võtta arvesse konkreetse liikmesriigi konteksti ja usuvabaduse kaitse osas kehtivaid soodsamaid riigisiseseid sätteid.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus WABE ja MH Müller Handel (C‑804/18 ja C‑341/19)

Riigiabi ja COVID-19

  • 2020. aasta juunis teatas Portugal komisjonile riigiabist, milleks oli kuni 1,2 miljardi euro suurune laen lennuettevõtjale Transportes Aereos Portugueses SGPS SA, kes on TAP Air Portugali emaettevõtja ja 100% aktsionär. Üldkohus tühistas komisjoni otsuse tunnistada abi COVID-19 pandeemia kontekstis siseturuga kokkusobivaks, leides, et see otsus ei olnud piisavalt põhjendatud. Kuid pandeemia konteksti arvestades peatati tühistamise tagajärjed kuni komisjoni poolt uue otsuse vastuvõtmiseni.
    19. mai 2021. aasta kohtuotsus Ryanair DAC vs. komisjon (TAP – COVID-19) (T‑465/20)

  • Saksamaa teatas 2020. aasta aprillis komisjonile individuaalsest abist lennuettevõtjale Condor Flugdienst GmbH, mis seisnes kahes riigi tagatud laenus suurusega 550 miljonit eurot koos subsideeritud intressiga. Üldkohus tühistas ebapiisava põhjenduse tõttu komisjoni otsuse, millega see abi oli heaks kiidetud. Üldkohus peatas aga COVID-19 pandeemiast häiritud majandusliku ja sotsiaalse konteksti tõttu tühistamise tagajärjed kuni komisjoni poolt uue otsuse vastuvõtmiseni.
    9. juuni 2021. aasta kohtuotsus Ryanair vs. komisjon (Condor – COVID-19) (T‑665/20)

  • Üldkohus leidis, et liidu õigusega on kooskõlas Rootsi kehtestatud riigiabi kava, mis seisnes Rootsi lennutegevusluba omavatele lennuettevõtjatele laenugarantii andmises, et kõrvaldada tõsine häire selle liikmesriigi majanduses COVID-19 pandeemia ajal. Kava puudutas konkreetsemalt lennuettevõtjaid, kellel oli 1. jaanuari 2020. aasta seisuga luba tegeleda lennunduse valdkonnas kaubandustegevusega, välja arvatud lennuettevõtjad, kes teevad kavandamata lendusid.
    17. veebruari 2021. aasta kohtuotsus Ryanair DAC vs. komisjon (T‑238/20)

  • Üldkohus jättis kehtima Prantsusmaa kehtestatud riigiabi kava, mis seisnes Prantsuse lennutegevusloaga äriühingutele lennundusmaksu tasumise peatamises. Üldkohus pidas seda abikava – mis puudutas tsiviillennundusmaksu ja lennupiletitelt 2020. aasta märtsist detsembrini iga kuu tasumisele kuulunud solidaarsusmaksu – sobivaks meetmeks, et heastada COVID-19 pandeemiaga tekitatud majanduslik kahju, ega leidnud, et tegemist oleks liidu õigusega vastuolus oleva diskrimineerimisega.
    17. veebruari 2021. aasta kohtuotsus Ryanair DAC vs. komisjon (T‑259/20)

  • Üldkohus pidas õiguspäraseks Rootsi ja Taani poolt äriühingule SAS antud abi, milleks olid kaks uuendatavat krediidiliini, kumbki maksimaalses summas 1,5 miljardit Rootsi krooni (SEK), ning mida anti seoses kahjuga, mis oli tekkinud COVID-19 pandeemia põhjustatud reisipiirangutest tulenevatest lendude tühistamistest või lennuplaanide muutmistest. Ta leidis, et kuna SAS-il on nendes kahes liikmesriigis oma kõige lähemast konkurendist märkimisväärselt suurem turuosa, ei kujuta abi endast õigusvastast diskrimineerimist.
    14. aprilli 2021. aasta kohtuotsused Ryanair DAC vs. komisjon (T‑378/20 ja T‑379/20)

  • Üldkohus otsustas, et liidu õigusega on kooskõlas Soome poolt lennuettevõtjale Finnair antud garantii, et teatud pensionifond annaks talle 600 miljonit eurot laenu, mida Finnairil oli vaja pärast COVID-19 pandeemiat tema käibekapitali vajaduste katmiseks. Tagatis oli vajalik Finnairi pankrotiohu tõttu, kuna tema tegevus vähenes ootamatult ja tal ei õnnestunud saada oma likviidsusvajaduse katet laenuturgudelt.
    14. aprilli 2021. aasta kohtuotsus Ryanair DAC vs. komisjon (T‑388/20)

  • Üldkohus jättis muutmata komisjoni otsuse, millega kiideti heaks Hispaania loodud toetusfond, mille eesmärk oli tagada peamiselt Hispaanias tegutsevate niisuguste ettevõtjate maksevõime, kes ei tegutse finantsvaldkonnas ja keda peetakse riigi majanduse jaoks süsteemseks või strateegiliseks ning kellel on tekkinud COVID-19 pandeemia tõttu ajutised raskused. Üldkohus rõhutas, et vaidlusalune fond – mis oli 10 miljardi euro suuruse eelarvega ja loodud rekapitaliseerimismeetmete võtmiseks – kujutab endast küll riigiabi kava, kuid on proportsionaalne ja mittediskrimineeriv.
    19. mai 2021. aasta kohtuotsus Ryanair DAC vs. komisjon (T‑628/20)

Riigiabi

Selleks et kontrollida liikmesriikidelt ettevõtjatele antud toetuste kooskõla liidu õigusega, võib olla vajalik hinnata mitmekülgselt ja põhjalikult asjaolusid, mille tõttu ametiasutused on vabasse konkurentsi sekkunud. 2021. aastal kontrollisid Euroopa Kohus ja Üldkohus mitmes kohtuasjas, milles olid kaalul märkimisväärsed majanduslikud huvid, hinnangut, mille oli riigisisestele meetmetele andnud komisjon, kes on riigiabi käsitlevate liidu õigusnormide järgimise kontrollija.

  • Saksamaal asuv Nürburgring on kompleks, mille juurde kuulub muu hulgas autode võidusõidu ringrada ja vabaajapark. Nürburgringi omanike (kelleks olid avalik-õiguslikud üksused) maksejõuetuse tõttu müüdi kompleks eraettevõtjale. Kuigi teised ettevõtjad kinnitasid, et müük toimus alla turuhinna ja diskrimineerivalt, otsustas komisjon ametlikku uurimismenetlust mitte algatada. Euroopa Kohus, kes menetles seda kohtuasja apellatsiooniastmes, tühistas komisjoni otsuse ja Üldkohtu otsuse, millega komisjoni otsus jäeti muutmata, ning kohustas komisjoni uuesti uurima, kas Nürburgringi müük on käsitatav riigiabi andmisena.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus Ja zum Nürburgring jt vs. komisjon (C‑647/19 P jt)

  • Komisjon tuvastas erinevates otsustes, et vahekohtu otsus, millega määrati Kreeka alumiiniumitootjale Mytilinaios elektritariif, mida tal tuli tasuda DEI-le (Kreeka elektritootja ja -tarnija) ja mis oli väidetavalt soodustariif, ei olnud tegelikult käsitatav eelise andmisena. Üldkohus tühistas need otsused, leides, et komisjon oleks pidanud hoolikalt, piisavalt ja täielikult analüüsima, kas selle vahekohtu otsusega võidi anda Mytilinaiosele eelis, ning andma selleks keerulisi majanduslikke ja tehnilisi hinnanguid.
    22. septembri 2021. aasta kohtuotsus DEI vs. komisjon (T‑639/14 jt)

  • Üks kalandusühistu ja laevaomanikud esitasid hagi komisjoni otsuse peale mitte esitada vastuväiteid abi kohta, mida anti Prantsusmaal seoses esimeste meretuuleparkide ehitamisega. Üldkohus tuvastas, et neil isikutel ei olnud õigust selliseid hagisid esitada, kuna esiteks ei konkureerinud nad tuuleparkide käitajatega ja teiseks ei ole nad tõendanud, et kõnealusel abil on konkreetne mõju nende olukorrale.
    15. septembri 2021. aasta kohtuotsus CAPA jt vs. komisjon (T‑777/19)

Sotsiaalõigus

2021. aastal tuli Euroopa Kohtul ka tõlgendada liidu õigust sotsiaalpoliitika valdkonnas, eelkõige töötingimuste ja töötajate sotsiaalkaitse seisukohast. Liidu seadusandja on selles valdkonnas kehtestanud miinimumreeglid, mida liikmesriigid peavad järgima. Nii määratleb liidu õigus tööaja korralduse minimaalsed tervishoiu- ja ohutusnõuded, nähes ette töötajate minimaalse puhkeaja. Selleks et tagada tasakaal töö-, era- ja perekonnaelu vahel, reguleerib liidu õigus ka lapsehoolduspuhkust. Veel on ette nähtud sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise korralduslikud sätted, mille eesmärk on tagada liidu kõigi töötajate võrdse kohtlemise põhimõtte rakendamine. Euroopa Kohus pidi ka täpsustama, millistel tingimustel on liikmesriigi toetuste saamise õigus kolmandate riikide kodanikest töötajatel.


Euroopa Kohus töökohal – töötajate õiguste kaitse
Vt YouTube’i videot

  • Rumeenia kohus palus Euroopa Kohtul tõlgendada tööaja korralduse direktiivi ning viimane analüüsis nende ekspertide olukorda, kelle Academia de Studii Economice din București (ASE) oli tööle võtnud mitme töölepingu alusel ning kellel oli teatud päevadel kogunenud kokku kaheksa töötundi, millest osa moodustas põhitööaeg ja osa ühe või teise projekti peale kulunud aeg. Euroopa Kohus märkis, et kui töötaja on sõlminud sama tööandjaga mitu töölepingut, kohaldatakse minimaalset igapäevast puhkeaega lepingutele tervikuna, mitte igale lepingule eraldi.
    17. märtsi 2021. aasta kohtuotsus Academia de Studii Economice din Bucureşti vs. Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale (C‑585/19)

  • Endise Sloveenia kaitsejõudude allohvitseri ja kaitseministeeriumi vahelises vaidluses seoses valveteenistuse tasuga täpsustas Euroopa Kohus, millistel juhtudel ei kohaldata tööaja korralduse direktiivi kaitseväelaste tegevuse suhtes. Selle direktiiviga ei ole vastuolus, kui valveaega, mille jooksul kaitseväelane peab viibima talle määratud kasarmus ilma seal tegelikult tööd tegemata, tasustatakse teisiti kui valveaega, mille jooksul ta täidab tegelikult tööülesandeid.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus Ministrstvo za obrambo (C‑742/19)

  • Kohtuasjas, kus Luksemburgi kohus taotles eelotsust, tuli Euroopa Kohtul tõlgendada direktiivi, millega rakendatakse lapsehoolduspuhkuse kohta sõlmitud muudetud raamkokkulepet. Euroopa Kohus märkis, et liikmesriik ei või seada õigust lapsehoolduspuhkusele sõltuvusse nõudest, et vanem oleks lapse sünni või lapsendamise ajal töötanud. Liikmesriik võib siiski nõuda, et vanem oleks katkematult töötanud vähemalt 12 kuud vahetult enne lapsehoolduspuhkuse algust.
    25. veebruari 2021. aasta kohtuotsus XI vs. Caisse pour l’avenir des enfants (C‑129/20)

  • Itaalias keelduti mitmele kolmanda riigi kodanikule, kellel oli liidu direktiivi ülevõtvate liikmesriigi õigusnormide alusel välja antud ühtne tööluba, sünni- ja lapsehooldustoetuse maksmisest põhjusel, et nendel isikutel ei olnud pikaajalise elaniku staatust. Corte costituzionale (Itaalia konstitutsioonikohus) esitatud küsimustele vastates otsustas Euroopa Kohus, et nendel kolmandate riikide kodanikel on õigus saada neid toetusi, nagu need on Itaalia õigusnormides ette nähtud.
    2. septembri 2021. aasta kohtuotsus O. D. jt vs. Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) (C‑350/20)

Pangandusliit

Pangandusliit on liidu majandus- ja rahaliidu oluline osa, mis loodi vastuseks 2008. aasta finantskriisile ja euroalal tekkinud riigivõlakriisile. Pangandusliidu eesmärk on tagada, et euroala pangandussektor ja laiemalt Euroopa Liidu pangandussektor oleks stabiilne, kindel ja usaldusväärne, ning seeläbi aidata kaasa üldisele finantsstabiilsustele, et pangad saaksid vastu seista finantskriisile ja et pankade häired lahendataks ilma liidu maksumaksjate raha kasutamata ja minimeerides nende tagajärgi liidu majandusele. Pangandusliitu kuuluvad küll euroala liikmesriigid, kuid liikmesriigid, kes sellesse ei kuulu, võivad pangandusliidus osaleda Euroopa Keskpangaga tehtava tiheda koostöö kaudu. Euroopa Kohus ja Üldkohus käsitlevad pidevalt pangandusliiduga seotud küsimusi.

  • Läti prokuratuur esitas 2018. aasta juunis Läti keskpanga presidendile süüdistuse erinevates korruptsioonikuritegudes. See president oli oma ametikohast tulenevalt ka Euroopa Keskpanga (EKP) üldnõukogu ja nõukogu liige. Seda eripära arvestades tekkis asja arutanud Läti kohtul küsimus, kas sel isikul võib olla puutumatus Euroopa Liidu privileegide ja immuniteetide protokolli alusel, mis annab liidu ametnikele ja muudele teenistujatele kohtuliku puutumatuse kõigi oma ametikohustuste täitmisel tehtud tegude suhtes. Euroopa Kohus otsustas, et kui kriminaalkohus tuvastab, et liikmesriigi keskpanga president ei ole ilmselgelt tegutsenud oma ametikohustuste täitmisel, ei ole immuniteet kohaldatav. Teod, mis on kvalifitseeritavad pettuse,korruptsiooni või rahapesuna, ei ole toime pandud keskpanga presidendi ametikohustuste täitmisel.
    30. novembri 2021. aasta kohtuotsus LG Ģenerālprokuratūra (C‑3/20)

  • Aastal 2016 andis Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) välja suunised jaepangandustoodete järelevalve- ja juhtimiskorra kohta. Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (usaldatavusnõuete järelevalve ja kriisilahenduse amet (ACPR, Prantsusmaa) avaldas oma veebilehel teatise, milles kinnitas, et järgib neid suuniseid, muutes need kohaldatavaks kõikidele tema järelevalve all olevatele finantsasutustele. Fédération bancaire française (Prantsusmaa pangaliit (FBF)) palus seejärel Prantsuse Conseil d’État’l (Prantsusmaa kõrgeima halduskohtuna tegutsev riiginõukogu) see teatis tühistada, leides, et EBA ei ole pädev selliseid suuniseid andma. Conseil d’État esitas Euroopa Kohtule eelotsusetaotluse seoses õiguskaitsevahenditega, mida on võimalik kasutada vaidlusaluste suuniste õiguspärasuse kontrollimise tagamiseks ja seoses nende kehtivusega. Euroopa Kohus märkis, et eelotsusetaotluse menetlust võib kasutada nende suuniste kehtivuse kontrollimiseks ja et antud juhul on need ka kehtivad.
    15. juuli 2021. aasta kohtuotsus FBF (C‑911/19)

Piiravad meetmed ja välispoliitika

Piiravad meetmed ehk sanktsioonid on Euroopa Liidu ühise välis-ja julgeolekupoliitika (ÜVJP) oluline instrument. Neid kasutatakse integreeritud ja üldises tegevuses, mille hulka kuulub ka poliitiline dialoog. Liit kasutab neid eelkõige selleks, et kaitsta liidu väärtusi, põhihuvisid ja julgeolekut ning ennetada konflikte ja tugevdada rahvusvahelist julgeolekut. Sanktsioonide eesmärk on nimelt veenda muutma teatud poliitikat või isikute või üksuste tegevust, et edendada ÜVJP eesmärke.

  • „Teisesed sanktsioonid“ põhinevad Ameerika valitsuse suutlikkusel kasutada oma finantssüsteemi ülemvõimu selleks, et sundida välismaiseid üksusi loobuma tehingutest – sealhulgas õiguspärastest tehingutest – isikutega, kelle suhtes on sanktsioonid kehtestatud. Liidu õigus keelab nendel üksustel neid sanktsioone järgida, välja arvatud Euroopa Komisjoni loal, kui välismaiste õigusnormide rikkumine kahjustaks oluliselt nende üksuste huve. Deutsche Telekom ütles ühepoolselt, ilma põhjenduse ja komisjoni loata üles teenuse osutamise lepingud, mille ta oli sõlminud Iraani riigile kuuluva panga Melli Saksa filiaaliga. Euroopa Kohus otsustas, et liidu õiguses kehtestatud keelule järgida Ameerika Ühendriikide poolt Iraani vastu kehtestatud teiseseid sanktsioone võib tugineda tsiviilkohtumenetluses ka siis, kui USA ükski ametiasutus ei ole asjakohast konkreetset nõuet ega juhist saatnud. Saksamaa kohus, kelle poole Iraani pank pöördus, peab seega kaaluma selle keelu eesmärki ning Deutsche Telekomile võimaliku majandusliku kahju tekkimise tõenäosust ja suurust juhul, kui ta ei saaks lõpetada oma ärisuhteid selle pangaga.
    21. detsembri 2021. aasta kohtuotsus Bank Melli Iran (C‑124/20)

  • Arvestades inimõiguste, õigusriigi ja demokraatia olukorra halvenemist Venezuelas, võttis Euroopa Liidu Nõukogu 2017. aastal vastu määruse, millega kehtestati selle riigi suhtes piiravad meetmed. Venezuela palus Üldkohtul need meetmed tühistada, kuid viimane leidis, et Venezuelal ei ole õigust sellise määruse peale hagi esitada. Apellatsioonimenetluses leidis Euroopa Kohus vastupidi, et sellel riigil on õigus esitada hagi tema suhtes piiravaid meetmeid kehtestava määruse peale, ning saatis asja tagasi Üldkohtule, et viimane teeks tühistamishagi kohta sisulise otsuse.
    22. juuni 2021. aasta kohtuotsus Venezuela vs. nõukogu (C‑872/19 P)

Euroopa karistusõigusruum

Euroopa karistusõigusruum on üles ehitatud mitmele sambale: kohtulahendite vastastikune tunnustamine, liikmesriikide kriminaalõiguse ühtlustamine, integreeritud koostöösüsteemide loomine ja samuti rahvusvahelise koostöö tugevdamine selles valdkonnas. Seega on Euroopa Liidule seatud eesmärk saada vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanevaks alaks viinud liikmesriikidevahelise väljaandmise kaotamiseni ning selle asendamiseni õigusasutustevahelise üleandmissüsteemiga. Euroopa vahistamismäärus on esimene konkreetne vastastikuse tunnustamise põhimõtte väljendus kriminaalõiguse valdkonnas ning liikmesriikidevahelise õigusalase koostöö nurgakivi. See on liikmesriigi kohtuotsus, mille eesmärk on teises liikmesriigis taga otsitava vahi alla võtmine ja tema üleandmine kriminaalmenetluse raames kohtu alla andmiseks või vabadusekaotuse või vabadust piirava julgeolekumeetme täitmiseks. Euroopa vahistamismääruse täitmisega seotud otsuseid peab riigi tasandil piisavalt kontrollima, nii et tuleb ette ka tõlgendamisraskusi, mille ületamiseks pöördutakse Euroopa Kohtu poole.

  • Kohtuasjas, mis puudutas enne Ühendkuningriigi Euroopa Liidust väljaastumist tehtud Euroopa vahistamismääruse täitmist Iirimaal, otsustas Euroopa Kohus, et väljaastumislepingus Ühendkuningriigi suhtes ette nähtud Euroopa vahistamismääruse korda käsitlevad sätted ning Euroopa Liidu ja selle kolmanda riigi vahelises kaubandus-ja koostöölepingus ette nähtud uut üleandmiskorda käsitlevad sätted on Iirimaale siduvad. Niisuguste sätete lisamine nimetatud lepingutesse ei õigustanud vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanevat ala puudutava õigusliku aluse lisamist nende lepingute sõlmimiseks, nii et nimetatud sätted ei nõua, et Iirimaale antaks õigus valida, kas tema suhtes neid kohaldatakse või mitte.
    16. novembri 2021. aasta kohtuotsus Governor of Cloverhill Prison jt (C‑479/21 PPU)

B | Kohtutegevuse võtmenäitajad

Euroopa Kohus

Euroopa Kohtule esitatakse peamiselt:

  • eelotsusetaotlusi, kui liikmesriigi kohtul on kahtlusi liidu vastuvõetud õigusakti tõlgendamise või kehtivuse suhtes. Liikmesriigi kohus peatab selleks oma menetluse ja pöördub Euroopa Kohtu poole, kes teeb otsuse tõlgenduse kohta, mis tuleb kõnealustele sätetele anda, või nende kehtivuse kohta. Olles saanud Euroopa Kohtu otsuse, võib liikmesriigi kohus seejärel oma menetluses oleva vaidluse lahendada. Kohtuasjade jaoks, milles on vastus vaja anda väga lühikese aja jooksul (näiteks varjupaiga, piirikontrolli, lapseröövi vms valdkonnas), on ette nähtud eelotsuse kiirmenetlus;
  • apellatsioonkaebusi Üldkohtu lahendite peale, mille Euroopa Kohus võib apellatsioonimenetluses tühistada;
  • hagisid, milles palutakse peamiselt:
    • tühistada liidu õigusakt (tühistamishagi) või
    • tuvastada, et liikmesriik on rikkunud liidu õigust (liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi). Kui liikmesriik ei täida kohtuotsust, milles rikkumine tuvastati, võib Euroopa Kohus teise hagi alusel, mida nimetatakse teistkordseks kohustuste rikkumise hagiks, mõista talle rahalise sanktsiooni;
  • arvamuse taotlusi küsimuses, kas leping, mille liit kavatseb kolmanda riigi või rahvusvahelise organisatsiooniga sõlmida, on aluslepingutega kooskõlas. Sellise taotluse võib esitada liikmesriik või liidu institutsioon (parlament, nõukogu või komisjon).

838 saabunud kohtuasja

567 eelotsusemenetlust sh 9 eelotsuse kiirmenetlust

Enim eelotsusetaotlusi esitanud liikmesriigid: Saksamaa 106 Bulgaaria 58 Itaalia 46 Rumeenia 38 Austria 37

29hagi, sh 22 liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi ja 1 teistkordne kohustuste rikkumise hagi

232 apellatsioonkaebust Üldkohtu lahendite peale

12 tasuta õigusabi taotlust

Kohtuasja pool, kes ei suuda kohtukulusid tasuda, võib taotleda tasuta õigusabi.

772 lahendatud kohtuasja

547 eelotsusemenetlust

sh 9 eelotsuse kiirmenetlust

30 hagi, neist

30juhul tuvastati liikmesriigi kohustuste rikkumine 11 liikmesriigi poolt

1 arvamusetaotlus

183 apellatsioonkaebust Üldkohtu lahendite peale,

neist 23 alusel Üldkohtu lahend tühistati

Keskmine menetlusaeg 16.6 kuud

Keskmine menetlusaeg eelotsuse kiirmenetluste puhul 3,7 kuud

1113 pooleliolevat kohtuasja 31. detsembri 2021. aasta seisuga

Peamised valdkonnad

Põllumajandus 24

Vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev ala 136

Consumer protection 63

Tolliliit 17

Keskkond 45

Liikumis- ja asutamisvabadus ning siseturg 77

Intellektuaal- ja tööstusomand 49

Sotsiaalõigus 64

Riigiabi ja konkurents115

Maksustamine 80

Transport 61

Euroopa Kohtu liikmed

Euroopa Kohus koosneb 27 kohtunikust ja 11 kohtujuristist.

Kohtunikud ja kohtujuristid nimetatakse ametisse liikmesriikide valitsuste ühisel kokkuleppel pärast konsulteerimist komiteega, mille ülesanne on anda arvamus nende ülesannete täitmiseks esitatud kandidaatide sobivuse kohta. Nende ametiaeg on kuus aastat ja seda võib pikendada.

Euroopa Kohtu liikmed valitakse isikute hulgast, kelle sõltumatus on väljaspool kahtlust ning kellel on oma riigi kõrgeimatesse kohtunikuametitesse nimetamiseks nõutav kvalifikatsioon või kes on tunnustatud ja pädevad juristid.

K. Lenaerts

president

L. Bay Larsen

asepresident

A. Arabadjiev

esimese koja president

A. Prechal

teise koja president

K. Jürimäe

kolmanda koja president

C. Lycourgos

neljanda koja president

E. Regan

viienda koja president

M. Szpunar

peakohtujurist

S. Rodin

üheksanda koja president

I. Jarukaitis

kümnenda koja president

N. Jääskinen

kaheksanda koja president

I. Ziemele

kuuenda koja president

J. Passer

seitsmenda koja president

J. Kokott

kohtujurist

M. Ilešič

kohtunik

J.-C. Bonichot

kohtunik

T. von Danwitz

kohtunik

M. Safjan

kohtunik

F. Biltgen

kohtunik

M. Campos Sánchez-Bordona

kohtujurist

P. G. Xuereb

kohtunik

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

kohtunik

L. S. Rossi

kohtunik

G. Pitruzzella

kohtujurist

P. Pikamäe

kohtujurist

A. Kumin

kohtunik

N. Wahl

kohtunik

J. Richard de la Tour

kohtujurist

A. Rantos

kohtujurist

D. Gratsias

kohtunik

M. L. Arastey Sahún

kohtunik

A. M. Collins

kohtujurist

M. Gavalec

kohtunik

N. Emiliou

kohtujurist

Z. Csehi

kohtunik

O. Spineanu-Matei

kohtunik

T. Ćapeta

kohtujurist

L. Medina

kohtujurist

A. Calot Escobar

kohtusekretär

Euroopa Kohtu koosseis

(Protokolliline järjestus 31. detsembri 2021. aasta seisuga)

Esimene rida, vasakult paremale:

peakohtujurist M. Szpunar, kodade presidendid C. Lycourgos ja A. Prechal, Euroopa Kohtu asepresident L. Bay Larsen, Euroopa Kohtu president K. Lenaerts, kodade presidendid A. Arabadjiev, K. Jürimäe, E. Regan ja S. Rodin

Teine rida, vasakult paremale:

kohtunikud T. von Danwitz ja M. Ilešič, kodade presidendid J. Passer, N. Jääskinen, I. Jarukaitis ja I. Ziemele, kohtujurist J. Kokott, kohtunik J.-C. Bonichot

Kolmas rida, vasakult paremale:

kohtujurist P. Pikamäe, kohtunik L. S. Rossi, kohtunikud P. G. Xuereb, F. Biltgen ja M. Safjan, kohtujurist M. Campos Sánchez-Bordona, kohtunik N. J. Piçarra, kohtujurist G. Pitruzzella

Neljas rida, vasakult paremale:

kohtunik L. Arastey Sahún, kohtujurist A. Rantos, kohtunikud N. Wahl ja A. Kumin, kohtujurist J. Richard de la Tour, kohtunik D. Gratsias, kohtujurist A. M. Collins

Viies rida, vasakult paremale:

kohtujurist L. Medina, kohtunik O. Spineanu-Matei, kohtujurist N. Emiliou, kohtunikud M. Gavalec ja Z. Csehi, kohtujurist T. Ćapeta, kohtusekretär A. Calot Escobar

Üldkohus

Üldkohus lahendab esimeses kohtuastmes füüsiliste või juriidiliste isikute (äriühingud,ühendused jne) ja liikmesriikide esitatud hagisid Euroopa Liidu institutsioonide, organite ja asutuste aktide peale ning hagisid, millega nõutakse institutsioonide või nende teenistujate tekitatud kahju hüvitamist. Suur osa Üldkohtu lahendatavatest vaidlustest on majanduslikku laadi: intellektuaalomand (Euroopa Liidu kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused), konkurents, riigiabi ning pangandus- ja finantsjärelevalve.

Üldkohus on samuti pädev lahendama avaliku teenistuse valdkonna vaidlusi Euroopa Liidu ja tema teenistujate vahel.

Üldkohtu lahendite peale võib Euroopa Kohtule esitada apellatsioonkaebuse, milles tuleb piirduda õigusküsimustega. Kohtuasjades, mis on juba kaks korda läbi vaadatud (esmalt sõltumatu apellatsioonikoja ja seejärel Üldkohtu poolt), võtab Euroopa Kohus apellatsioonkaebuse menetlusse ainult juhul, kui selles on tõstatatud liidu õiguse ühtsuse, järjepidevuse või edasiarendamise seisukohast oluline küsimus.

882 saabunud kohtuasja

785 hagi, neist

80 riigiabi ja konkurents (sealhulgas 4 liikmesriikide esitatud hagi)

308 intellektuaal- ja tööstusomand

81 Euroopa Liidu avalik teenistus

316 muud hagi (sealhulgas 11 liikmesriikide esitatud hagi)

70 tasuta õigusabi taotlust

Kohtuasja pool, kes ei suuda kohtukulusid tasuda, võib taotleda tasuta õigusabi

951 lahendatud kohtuasja

836 hagi, neist

81 riigiabi ja konkurents

307 intellektuaal- ja tööstusomand

128 Euroopa Liidu avalik teenistus

320 muud hagid

Keskmine menetlusaeg 17.3 kuud

Nende Üldkohtu lahendite osakaal, mille peale esitati apellatsioonkaebus Euroopa Kohtule 29%

1428 pooleliolevat kohtuasja 31. detsembri 2021. aasta seisuga

Hagide peamised valdkonnad

Õigus tutvuda dokumentidega 44

Põllumajandus 23

Konkurents 96

Majandus- ja rahapoliitika 179

Keskkond16

Intellektuaal- ja tööstusomand 320

Riigihanked 25

Piiravad meetmed 51

Euroopa Liidu ametnike personalieeskirjad 133

Riigiabi 273

Üldkohtu liikmed

Alates 1. septembrist 2019 kuuluvad Euroopa Liidu Üldkohtu liikmete hulka kaks kohtunikku igast liikmesriigist. Kohtunikud nimetatakse ametisse liikmesriikide ühisel kokkuleppel kuueks aastaks ja nende ametiaega võib pikendada. Kohtunikud valivad endi seast kolmeks aastaks presidendi ja asepresidendi, kelle ametiaega võib pikendada. Nad täidavad oma ülesandeid täiesti erapooletult.

M. van der Woude

president

S. Papasavvas

asepresident

H. Kanninen

koja president

V. Tomljenović

koja president

S. Gervasoni

koja president

D. Spielmann

koja president

A. Marcoulli

koja president

R. da Silva Passos

koja president

J. Svenningsen

koja president

M. J. Costeira

koja president

A. Kornezov

koja president

G. De Baere

koja president

M. Jaeger

kohtunik

S. Frimodt Nielsen

kohtunik

J. Schwarcz

kohtunik

M. Kancheva

kohtunik

E. Buttigieg

kohtunik

V. Kreuschitz

kohtunik

L. Madise

kohtunik

C. Iliopoulos

kohtunik

V. Valančius

kohtunik

N. Półtorak

kohtunik

F. Schalin

kohtunik

I. Reine

kohtunik

R. Barents

kohtunik

P. Nihoul

kohtunik

U. Öberg

kohtunik

K. Kowalik-Bańczyk

kohtunik

C. Mac Eochaidh

kohtunik

R. Frendo

kohtunik

T. Pynnä

kohtunik

L. Truchot

kohtunik

J. Laitenberger

kohtunik

R. Mastroianni

kohtunik

J. Martín y Pérez de Nanclares

kohtunik

O. Porchia

kohtunik

G. Hesse

kohtunik

M. Sampol Pucurull

kohtunik

M. Stancu

kohtunik

P. Škvařilová-Pelzl

kohtunik

I. Nõmm

kohtunik

G. Steinfatt

kohtunik

R. Norkus

kohtunik

T. Perišin

kohtunik

D. Petrlík

kohtunik

M. Brkan

kohtunik

P. Zilgalvis

kohtunik

K. A. Kecsmár

kohtunik

I. Gâlea

kohtunik

E. Coulon

kohtusekretär