A | Az év jelentős ítéletei

Jogállamiság



Miért jött létre az Európai Unió Bírósága?
Lásd a YouTube-videót


Az Európai Unió Alapjogi Chartája az Európai Unióról szóló szerződéshez hasonlóan kifejezetten hivatkozik a jogállamiságra mint az Unió alapját képező közös értékek egyikére. A Bíróság egyre gyakrabban hivatott határozni akár az Európai Bizottság által a tagállamokkal szemben indított kötelezettségszegés megállapítása iránti keresetek, akár a nemzeti bíróságok előzetes döntéshozatal iránti kérelmei keretében arról, hogy a tagállamok tiszteletben tartják-e a jogállamiságot. A Bíróságnak tehát megkell vizsgálnia, hogy ezt az alapértéket tiszteletben tartják-e nemzeti szinten, különösen az igazságszolgáltatás tekintetében, konkrétabban a bírák kinevezésére irányuló eljárás vagy a bírákra vonatkozó fegyelmi felelősségi rendszer keretében.

  • A Bíróság megállapította, hogy mivel a nemzeti igazságszolgáltatási tanácsról szóló lengyel törvény egymást követő módosításainak az a hatása, hogy megszünteti e tanács azon határozatainak hatékony bírósági felülvizsgálatát, amelyekben az a legfelsőbb bíróság bírói tisztségére pályázókra vonatkozó javaslatokat terjeszt a köztársasági elnök elé, e módosítások sérthetik az uniós jogot. Kifejtette, hogy e jogsértés megállapítása esetén az uniós jog elsőbbségének elve arra kötelezi a nemzeti bíróságot, hogy az ilyen módosítások alkalmazását mellőzze.
    2021. március 2-i A.B. és társai ítélet, C‑824/18

  • Az igazságszolgáltatás és a jogállamiság védelmének előmozdítását célzó máltai egyesület a Prim’Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonali (a polgári bíróság első tanácsa alkotmánybíróságként eljárva, Málta) előtt megtámadta a máltai bírák kinevezésére irányuló, az alkotmány által szabályozott eljárást. A Bíróság megállapította, hogy nem ellentétesek az uniós joggal valamely tagállam olyan nemzeti rendelkezései, amelyek a bírák kinevezését illetően a miniszterelnököt döntési jogkörrel ruházzák fel, miközben előírják egy olyan független szerv részvételét, amelynek feladata a bírói álláshelyre pályázók értékelése és vélemény adása.
    2021. április 20-i Repubblika kontra Il-Prim Ministru ítélet (C‑896/19)

  • A Bíróság az igazságszolgáltatás szervezetével, a bírák fegyelmi rendszerével, valamint bírói hiba esetén az állam vagyoni felelősségével és a bírák személyes felelősségével kapcsolatos számos román reformról hozott ítéletet. A Bíróság, mivel úgy ítélte meg, hogy ezek a reformok több szempontból is sérthetik az uniós jogot, így a bírák által elkövetett bűncselekményekre szakosodott külön ügyészségi ügyosztály létrehozása, a bírák személyes felelősségre vonásának feltételei és eljárási jogaik tiszteletben tartása tekintetében, emlékeztetett arra, hogy az uniós jog elsőbbségének elvével ellentétes az alkotmánybíróság által értelmezett olyan nemzeti szabályozás, amely megfosztja az alsóbb szintű bíróságot attól a jogától, hogy – saját hatáskörében – mellőzze az uniós joggal ellentétes nemzeti rendelkezés alkalmazását.
    2021. május 18-i Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” és társai kontra Inspecţia Judiciară és társai ítélet (C‑83/19 és más ügyek)

  • A Bíróság elutasította Magyarország azon keresetét, amelyet az Unió alapértékei e tagállam általi súlyos megsértése egyértelmű veszélyének megállapítására irányuló eljárást megindító európai parlamenti állásfoglalással szemben terjesztett elő. Ez az eljárás az érintett tagállamnak az Unióhoz való tartozásából származó bizonyos jogok felfüggesztéséhez vezethet. A Parlament az eljárási szabályzatát alkalmazva – amely azt írja elő, hogy a szavazásra bocsátott szöveg elfogadásához, illetve elutasításához csak a „mellette” és az „ellene” leadott szavazatokat veszik figyelembe (kivéve azokat az eseteket, amelyek tekintetében a Szerződések különleges többséget írnak elő) – a szóban forgó állásfoglalásra vonatkozó szavazás számlálásakor csak a tagjai által leadott kedvező és kedvezőtlen szavazatokat vette figyelembe, a tartózkodásokat pedig figyelmen kívül hagyta. A Bíróság úgy ítélte meg, hogy a Parlament az ezen állásfoglalás elfogadásakor leadott szavazatok számlálása során – a Magyarország által a megsemmisítés iránti keresetében előadottakkal ellentétben – jogosan hagyta figyelmen kívül a tartózkodásokat.
    2021. június 3-i Magyarország kontra Parlament ítélet (C‑650/18)

  • A Bíróság kimondta, hogy a Sąd Najwyższy (legfelsőbb bíróság, Lengyelország) bíráira és a rendes bíróságok bíráira vonatkozó fegyelmi felelősségi rendszer nem áll összhangban az uniós joggal. Az Európai Bizottság annak megállapítása érdekében fordult a Bírósághoz, hogy ezen új fegyelmi felelősségi rendszerrel és különösen a legfelsőbb bíróságon belüli új fegyelmi tanács létrehozásával Lengyelország megsértette az uniós jogot. A Bíróság helyt adott a Bizottság által megfogalmazott valamennyi kifogásnak: a lengyel igazságszolgáltatást érintően a közelmúltban bevezetett jelentős reformok általános összefüggéseire, valamint az új tanács létrehozását övező tényezők együttesére tekintettel a Bíróság többek között megállapította, hogy e tanács tekintetében nem állnak fenn a pártatlanság és függetlenség garanciái, és nem mentes a lengyel törvényhozó és végrehajtó hatalom közvetlen vagy közvetett befolyásától.
    2021. július 15-i Bizottság kontra Lengyelország ítélet (C‑791/19)

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy valamely bírónak a hozzájárulása nélkül másik bíróságra, vagy ugyanazon bíróság két kollégiuma között történő áthelyezése sértheti a bírák elmozdíthatatlanságának és függetlenségének elvét. Ezenkívül semmisnek kell tekinteni azt a végzést, amellyel a végső fokon, egyesbíróként eljáró fórum az akarata ellenére áthelyezett bíró jogorvoslati kérelmét elutasította, ha ezen egyesbíró kinevezésére az érintett bírósági rendszer kialakítására és működésére vonatkozó alapvető szabályok nyilvánvaló megsértésével került sor.
    2021. október 6-i W. Ż. (A legfelsőbb bíróság rendkívüli felülvizsgálati és közjogi tanácsa – Kinevezés) ítélet (C‑487/19)

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy a bírák függetlenségét és pártatlanságát, valamint az ártatlanság vélelmét veszélyeztetheti a Lengyelországban hatályos szabályozás, amely szerint az igazságügyi miniszter bírákat rendelhet ki a magasabb szintű büntetőbíróságokhoz, és ezt a kirendelést bármikor indokolás nélkül megszüntetheti. A kirendelésre vonatkozó kritériumok hiánya a bírósági határozatok tartalma feletti politikai ellenőrzés kockázatát hordozza magában, különösen mivel a miniszter egyben a legfőbb ügyész szerepét is betölti.
    2021. november 16-i WB és társai ellen folytatott büntetőeljárások ítélet (C‑748/19 és más ügyek)

  • A Bíróság a korrupció elleni küzdelem terén Romániában bevezetett igazságszolgáltatási reform folytatásának keretébe illeszkedő számos üggyel foglalkozott. Felmerült a kérdés, hogy a román alkotmánybíróság több határozatából eredő, a csalás és korrupció terén alkalmazandó büntetőeljárási szabályokra vonatkozó ítélkezési gyakorlat alkalmazása sértheti-e az uniós jogot. A Bíróság ismét megerősítette, hogy az uniós jog elsőbbsége megköveteli, hogy a nemzeti bíróságok jogosultak legyenek mellőzni az alkotmánybíróság uniós joggal ellentétes határozatának alkalmazását , anélkül hogy ez megalapozhatná a nemzeti bírák fegyelmi felelősségét. Márpedig az uniós joggal ellentétes az alkotmánybíróság olyan ítélkezési gyakorlatának alkalmazása, amely az állítólagosan szabálytalanul kialakított ítélkező testületek által hozott ítéletek hatályon kívül helyezéséhez vezet, mivel az ilyen hatályon kívül helyezés – az elévülésre vonatkozó nemzeti rendelkezésekkel együtt – a súlyos csalást megvalósító cselekmények büntetlenségének rendszerszintű kockázatával jár
    2021. december 21-i Euro Box Promotion és társai ítélet (C‑357/19 és más ügyek)

  • A Bíróság egy magyar bíróság által indított előzetes döntéshozatali eljárásban döntött arról, hogy a magyar szabályozás összeegyeztethető-e a büntetőeljárás során igénybe vehető tolmácsoláshoz és fordításhoz való jogról szóló uniós irányelvvel. Mivel Magyarország legfelsőbb bírósága törvénysértőnek minősítette a Bírósághoz benyújtott ezen előzetes döntéshozatal iránti kérelmet, a Bíróság egyébiránt megerősítette, hogy a nemzeti bíróságok és a Bíróság közötti együttműködési rendszerrel ellentétes az, ha a nemzeti legfelsőbb bíróság valamely alsóbb fokú bíróság előzetes döntéshozatal iránti kérelmét törvénysértőnek minősíti. Ezen túlmenően az uniós joggal ellentétes az, ha valamely nemzeti bíróval szemben fegyelmi eljárást kezdeményeznek azzal az indokkal, hogy előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel fordult a Bírósághoz: az ilyen fegyelmi eljárás alkalmas arra, hogy valamennyi nemzeti bíróságot visszatartsa az előzetes döntéshozatal iránti kérelmek benyújtásától, ami veszélyeztethetné az uniós jog egységes alkalmazását.
    2021. november 23-i IS ítélet (C‑564/19)

Versenyjog



A Törvényszék – Az uniós jog uniós intézmények általi tiszteletben tartásának biztosítása
Lásd a YouTube-videót

Az Európai Unió szabályokat alkalmaz a szabad verseny védelme érdekében. Tilos minden olyan magatartás, amelynek célja vagy hatása a belső piacon belüli verseny megakadályozása, korlátozása vagy torzítása. Konkrétabban, az uniós jog tiltja a vállalkozások és versenytársaik közötti olyan megállapodásokat vagy információcserét, amelyeknek ilyen célja vagy hatása lehet, valamint azt, hogy egy vállalkozás egy bizonyos piacon visszaéljen erőfölényével. Ezzel párhuzamosan az összefonódás ellenőrzési rendelet célja annak elkerülése, hogy felvásárlás vagy összefonódás révén erőfölény alakuljon ki, illetve erősödjön meg.

  • A Bíróság helybenhagyta a Bizottság azon határozatát, amelyben több japán vállalkozással szemben összesen mintegy 254 millió euró bírságot szabott ki amiatt, hogy 1998 és 2012 között különböző időszakokban részt vettek az alumínium- és tantál-elektrolitkondenzátorok – szinte valamennyi elektronikai termékben, így a személyi számítógépekben és táblagépekben használt alkatrészek – piacán működő kartellben .
    2021. szeptember 29-i NEC kontra Bizottság és társai ítélet (T‑341/18 és más ügyek)

  • A Törvényszék elutasította az Altice Europe multinacionális távközlési és kábeltelevíziós társaság által a Bizottság azon határozata ellen benyújtott keresetet, amelyben két, összesen 124,5 millió euró összegű bírságot szabtak ki vele szemben a PT Portugal felvásárlása keretében. A Bizottság kifogásolta, hogy az Altice Europe egyrészt megsértette az összefonódás bejelentésére vonatkozó kötelezettséget, másrészt pedig nem tartotta tiszteletben azt a tilalmat, hogy az összefonódást a Bizottságnak történő bejelentést és a Bizottság általi engedélyezést megelőzően nem lehet megvalósítani. A Törvényszék elrendelte azonban az összefonódás bejelentésére vonatkozó kötelezettség megsértése miatt kiszabott bírság összegének 6,22 millió euróval való csökkentését.
    2021. szeptember 22-i Altice Europe kontra Bizottság ítélet (T‑425/18)

  • A Törvényszék helybenhagyta a Bizottság azon határozatait, amelyek engedélyezték az Air Berlin csoport bizonyos eszközeinek az easyJet, illetve a Lufthansa általi felvásárlására vonatkozó összefonódásokat. A Törvényszék elutasította a Polskie Linie Lotnicze „LOT” légitársaság, az összefonódásban részt vevő két társaság versenytársa által benyújtott keresetet, különösen azt hangsúlyozva, hogy a Bizottság az érintett piacokat azon várospáronként, a kiindulási pont és a célállomás közötti piacokként határozhatja meg, amelyekhez az Air Berlin résidői tartoztak, ahelyett hogy egyenként vizsgálná az egyes piacokat, amelyeken az Air Berlin, illetve a Lufthansa és az easyJet jelen volt.
    2021. október 20-i Polskie Linie Lotnicze „LOT” kontra Bizottság ítélet (T‑240/18 és T‑296/18)

  • A Törvényszék helybenhagyta a Bizottság azt megállapító határozatát, hogy a Google visszaélt erőfölényével, amikor az általános eredményoldalain kiemelt megjelenítés és elhelyezés útján a saját ár-összehasonlító szolgáltatását előnyben részesítette a versenytárs ár-összehasonlító szolgáltatásokhoz képest. A Törvényszék megerősítette a bírságnak a Bizottság által 2,42 milliárd euróban megállapított összegét is, amelyből 523,5 millió eurót az anyavállalatával, az Alphabettel egyetemlegesen kell megfizetnie.
    2021. november 10-i Google és Alphabet kontra Bizottság (Google Shopping) ítélet (T‑612/17)

  • 1997 és 1999 között a Sumal társaság két tehergépjárművet szerzett be a Mercedes Benz Trucks Españától (MBTE), a Daimler csoport egyik leányvállalatától, amely csoport anyavállalata a Daimler AG. A 2016-ban hozott határozatával az Európai Bizottság megállapította, hogy a Daimler AG megsértette a kartelleket tiltó uniós jogszabályokat azáltal, hogy 1997 januárja és 2011 januárja között megállapodásokat kötött tizennégy másik európai tehergépjármű-gyártóval az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belül a tehergépjárművek árának rögzítése és bruttó árának emelése tárgyában. E határozatot követően a Sumal kártérítési keresetet indított az MBTE ellen az e kartellből eredő kárainak megtérítése érdekében. A Bíróság kimondta, hogy egy anyavállalat által elkövetett uniós versenyjogi jogsértés károsultja ezen anyavállalat leányvállalatától igényelheti az e jogsértésből eredő károk megtérítését, de bizonyítania kell, hogy a két társaság a jogsértés időpontjában gazdasági egységet alkotott, és hogy a leányvállalat a jogsértéssel érintett piacon tevékenykedik.
    2021. október 6-i Sumal ítélet (C‑882/19)

Környezet

A növény- és állatvilág védelme, a levegő, a föld és a víz szennyezése, valamint a veszélyes anyagokkal kapcsolatos kockázatok mind olyan kihívások, amelyeknek az Európai Unió szigorú szabályok elfogadásával segít megfelelni.

  • A Bizottság által benyújtott kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset keretében a Bíróság úgy ítélte meg, hogy Spanyolországnak az Európa legnagyobb védett természeti területét magában foglaló Doñana régió (Spanyolország) felszín alatti vízkivételének becslése során figyelembe kellett volna vennie a jogellenes vízkivételt és a lakossági ellátást célzó vízkivételt. Ezenkívül ez a tagállam nem hozott megfelelő intézkedéseket az ezen természetvédelmi parkban található védett élőhelyek megzavarásának megakadályozása érdekében.
    2021. június 24-i Bizottság kontra Spanyolország ítélet (C‑559/19)

  • Az Európai Parlament és a Tanács által 2019-ben elfogadott új szabályok betiltották az elektromos árammal történő halászatot . Hollandia e rendelkezések megsemmisítését kérte a Bíróságtól, többek között azzal érvelve, hogy az uniós jogalkotó nem a rendelkezésre álló legjobb tudományos szakvéleményekre támaszkodott a közönséges nyelvhal északi-tengeri kitermelésének környezeti hatásait illetően. A Bíróság elutasította e keresetet, és megerősítette e szabályok érvényességét: az uniós jogalkotó széles mérlegelési jogkörrel rendelkezik ezen a területen, és nem köteles jogalkotási döntését kizárólag tudományos és műszaki szakvéleményekre alapozni.
    2021. április 15-i Hollandia kontra az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament ítélet (C‑733/19)

  • A madárléppel történő vadászat engedélyezésével kapcsolatban a Bíróság megállapította, hogy egy tagállam (ebben az esetben Franciaország) nem engedélyezhet egy járulékos fogásokat eredményező madárbefogási módszert, amennyiben a fogások az érintett fajoknak nem csak elhanyagolható mértékű károsodást okozhatnak. Egy ilyen módszer hagyományos jellege önmagában nem elegendő annak megállapításához, hogy nincs más megfelelő megoldás, amely azt helyettesíthetné. A Bíróság pontosította azokat a feltételeket, amelyek alapján el lehet térni a madárvédelmi irányelv által előírt, a védett madarak bizonyos befogási módszereinek alkalmazására vonatkozó tilalomtól.
    2021. március 17-i One Voice és Ligue pour la protection des oiseaux (LPO) kontra Ministre de la Transition écologique et solidaire ítélet (C‑900/19)

  • A Bizottság által Magyarország ellen a PM10 részecskékre vonatkozó határértékek rendszeres és tartós túllépése miatt indított kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárásban a Bíróság megállapította, hogy Magyarország megsértette a környezeti levegő minőségére vonatkozó uniós jogi szabályokat, és nem teljesítette az annak biztosítására vonatkozó kötelezettségét, hogy a PM10 részecskékre vonatkozó napi határértéket a teljes területén tiszteletben tartsák, illetve hogy a határérték túllépésének időtartama a lehető legrövidebb legyen
    2021. február 3-i Bizottság kontra Magyarország ítélet (C‑637/18)

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy Németország 2010 és 2016 között megsértette a levegőminőségi irányelvet, mivel rendszeresen és tartósan túllépte a nitrogén-dioxidra (NO2) vonatkozó határértékeket. Németország megsértette azt a kötelezettségét is, hogy időben megfelelő intézkedéseket fogadjon el annak érdekében, hogy a túllépés időtartama az érintett területeken a lehető legrövidebb legyen.
    2021. június 3-i Bizottság kontra Németország ítélet (C‑63/18)

Intézmények

A két uniós bíróság feladata annak vizsgálata, hogy az uniós intézmények, szervek és hivatalok jogi aktusai (vagy bizonyos jogi aktusok meghozatalának elmulasztása) tiszteletben tartják-e az uniós jogot. Így a Bíróság és a Törvényszék biztosítja a jogalanyok jogainak bírói védelmét, amennyiben az utóbbiakat az uniós szinten hozott határozatok közvetlenül és személyükben érintik. Ezzel szemben kizárólag a nemzeti bíróságok rendelkeznek hatáskörrel a nemzeti hatóságok jogi aktusainak a nemzeti jogra tekintettel való jogszerűségének felülvizsgálatára.

  • A Törvényszék megsemmisítette az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) azon határozatát, amely megtagadta a részleges hozzáférést az Élios társaság által Magyarországon, uniós pénzügyi hozzájárulással megvalósított közvilágítási projektekre vonatkozó végleges vizsgálati jelentéséhez. Mivel a magyar hatóságok már lezárták e jelentéssel kapcsolatban a nemzeti vizsgálatokat, a vizsgálatok védelmének célja nem igazolja többé a kért dokumentumhoz való hozzáférés megtagadását.
    2021. szeptember 1-jei Homoki kontra Bizottság ítélet (T‑517/19)

  • A Bíróság megsemmisítette a Tanácsnak az Örményországgal kötött, 2017. november 26-án aláírt átfogó és megerősített partnerségi megállapodás alkalmazásáról szóló határozatait. A Bíróság megállapította, hogy bár a partnerségi megállapodás a közös kül- és biztonságpolitikával bizonyos kapcsolódásokat mutat, az abban foglalt azon elemek és szándéknyilatkozatok, amelyek azt a KKBP-hez kötik, nem elegendőek ahhoz, hogy e megállapodás olyan önálló összetevőjének minősüljenek, amely alapján a Tanács jogi aktusa két külön határozatra bontható. Ez a kettébontás többek között ahhoz vezetett, hogy az egyik érintett jogi aktust egyhangúlag fogadták el, míg a másikat minősített többséggel.
    2021. szeptember 2-i Bizottság kontra Tanács ítélet (C‑180/20)

  • A Törvényszék elutasította a Románia által a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és regionális kultúrák fenntarthatóságáért” elnevezésű javasolt európai polgári kezdeményezés (EPK) nyilvántartásba vételéről szóló bizottsági határozattal szemben benyújtott keresetet. A Törvényszék első alkalommal foglalt állást az ilyen javaslat nyilvántartásba vételéről szóló bizottsági határozat megtámadható jellegéről. Ezt az európai polgári kezdeményezésre irányuló javaslatot 2013-ban nyújtották be a Bizottsághoz, amely kezdetben elutasította azt azzal az indokkal, hogy egyértelműen kívül esik a Bizottság azon hatáskörén, hogy a Szerződések végrehajtása céljából uniós jogi aktusra irányuló javaslatot nyújtson be. A Bíróság megsemmisítette a Bizottság határozatát, amely ezt követően 2019. április 30-i határozatával nyilvántartásba vette a vitatott EPK-ra irányuló javaslatot
    2021. november 10-i Románia kontra Bizottság ítélet (T‑495/19)

  • A Törvényszék az európai tisztviselők személyzeti szabályzatának hatálya alá tartozó személyt érintő határozat elleni fellebbezés határidejének kezdő időpontjáról döntött arra az esetre nézve, amikor az ajánlott levél útján történő kézbesítés sikertelen marad. Olyan rendelkezések hiányában, amelyek szabályozzák a keresetindítási határidő számításának kezdő időpontját abban az esetben, ha a személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó jogvitákban nem kerül sor a tértivevényes ajánlott levél átvételére, a Törvényszék emlékeztetett továbbá arra, hogy a jogbiztonsággal és annak szükségességével, hogy a megfelelő igazságszolgáltatásban ne érvényesülhessen hátrányos megkülönböztetés vagy önkényes bánásmód, ellentétes a felperes lakcímére küldött ajánlott levél őrzési ideje lejártának időpontjában beálló kézbesítési vélelem. Végül a Törvényszék megállapította, hogy mivel a határozatot elektronikus levélben is közölték (amelynek megérkezését a felperes haladéktalanul visszaigazolta), a fellebbezési határidő ezen közlés időpontjától kezdődik.
    2021. március 3-i Barata kontra Európai Parlament ítélet (T‑723/18)

  • A Moldovai Köztársaság és egy ukrán társaság közötti ügyben a Bíróságot arról kérdezték, hogy egy villamosenergia-értékesítési szerződésből eredő követelés „befektetésnek” minősül-e az Energia Charta Egyezmény (ECE) értelmében . A Bíróság kimondta, hogy egy villamosenergia-szolgáltatási szerződésből eredő, befektetéshez nem kapcsolódó olyan követelésnek az ECE valamely szerződő felének vállalkozása általi megszerzése, amellyel valamely, az egyezményhez képest harmadik állam vállalkozása ezen egyezmény egy másik szerződő felének állami vállalatával szemben rendelkezik, nem minősül az ECE értelmében vett „befektetésnek”. Egy egyszerű villamosenergia-értékesítési szerződésből eredő követelés ugyanis nem tekinthető az energiaágazatban folytatott gazdasági tevékenység végzése céljából biztosított jognak. Ebből következik, hogy a – más gazdasági szereplők által előállított – villamos energiára vonatkozó egyszerű villamosenergia-szolgáltatási szerződés olyan kereskedelmi ügylet, amely önmagában nem minősülhet befektetésnek.
    2021. szeptember 2-i Moldova kontra Komstroy ítélet (C‑741/19)

  • Az Európai Parlament kérésére adott véleményében a Bíróság megállapította, hogy a Szerződések nem tiltják meg, hogy a Tanács az Európa Tanácsnak a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló egyezménye (Isztambuli Egyezmény) Unió általi megkötéséről szóló határozat elfogadása előtt bevárja a tagállamok „közös megállapodását”, ugyanakkor ezen intézmény nem módosíthatja az ezen egyezmény megkötésére irányuló eljárást azáltal, hogy e megkötést egy ilyen „közös megállapodás” előzetes megállapításához köti. A Bíróság pontosította az Isztambuli Egyezmény tervezett megállapodás tárgyát képező részének megkötéséről szóló tanácsi jogi aktus elfogadásának megfelelő anyagi jogalapjot. Azt is pontosította, hogy a megkötésről szóló jogi aktus két külön határozatra választható szét, amennyiben megállapítást nyer ennek objektív szükségessége
    2021. október 6-i Isztambuli Egyezmény vélemény (1/19)

Adózás

A belső piac megfelelő működésének biztosítása érdekében az Európai Unió harmonizált bizonyos közvetett adókat, például az energiatermékek jövedéki adóját. Így az egyik uniós irányelv célja, hogy többek között az üzemanyagokra vonatkozó minimum adómértékek meghatározásával csökkentse a nemzeti adómértékek közötti különbségeket. Ezenkívül még a főszabály szerint a tagállamok hatáskörébe tartozó közvetlen adóknak is – mint például a társasági adó – tiszteletben kell tartaniuk az Európai Unió alapvető szabályait, így az állami támogatások tilalmát. A korábbi évekhez hasonlóan a Bíróság és a Törvényszék ítéleteket hozott az egyes tagállamok olyan feltételes adómegállapításaival (tax rulings) kapcsolatban, amelyek a multinacionális vállalatoknak olyan különleges adójogi bánásmódot biztosítottak, amelyet a Bizottság e tilalommal összeegyeztethetetlennek minősített.

  • A Bizottság által indított kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárásban a Bíróság megállapította, hogy Olaszország megsértette az uniós jogot azáltal, hogy a magánhasználatra bérelt kedvtelési célú vízi járművek üzemanyagaira jövedékiadó-mentességet biztosított. Az üzemanyagok minimális adómértékeit megállapító uniós irányelv ugyanis csak akkor engedélyez adómentességet, ha a végső felhasználó a hajót kereskedelmi célra használja. Az, hogy a bérbeadás a bérlő számára kereskedelmi tevékenységnek minősül, e tekintetben irreleváns.
    2021. szeptember 16-i Bizottság kontra Olaszország ítélet (C‑341/20)

  • A Luxemburg és az Amazon által benyújtott keresetekben a Törvényszék megsemmisítette a Bizottság azon határozatát, amely szerint Luxemburg 2006 és 2014 között az uniós joggal ellentétes állami támogatást nyújtott az Amazon EU – akkoriban az Amazon európai értékesítési központja Luxemburgban volt – részére, mivel lehetővé tette számára, hogy más vállalatoknál lényegesen kevesebb adót fizessen feltételes adómegállapítások (tax rulings) révén. A Bizottság szerint Luxemburgnak mintegy 250 millió euró jogosulatlan adókedvezmény kamatokkal növelt összegét kellett volna visszatéríttetnie az Amazontól. Ítéletében a Törvényszék megállapította, hogy a Bizottság nem bizonyította kellőképpen, hogy az Amazon EU adóköteles jövedelmét mesterségesen csökkentették az Amazon csoport egy másik vállalata részére bizonyos szellemi tulajdonjogok hasznosításáért fizetett jogdíj túlértékelése miatt.
    2021. május 12-i Luxemburg és Amazon kontra Bizottság ítélet (T‑816/17 és más ügyek)

  • A Törvényszék elutasította a Luxemburg és az Engie energiaszolgáltató által azon határozat ellen benyújtott kereseteket, amelyben a Bizottság megállapította, hogy Luxemburg az Engie részére az uniós joggal ellentétes állami támogatásokat nyújtott azáltal, hogy feltételes adómegállapításokban (tax rulings) lehetővé tette e csoport luxemburgi székhellyel rendelkező két társasága számára, hogy nyereségük szinte teljes egészében mentesüljön az adó alól. A Bizottság szerint Luxemburgnak mintegy 120 millió euró be nem fizetett adó kamatokkal növelt összegét kellett volna visszatéríttetnie. Az e határozatot helybenhagyó ítéletében a Törvényszék hangsúlyozta, hogy Luxemburg tartózkodott attól, hogy az Engie részéről joggal való visszaélést állapítson meg, annak ellenére, hogy valamennyi kritérium teljesült.
    2021. május 12-i Luxemburg és társai kontra Bizottság ítélet (T‑516/18 és más ügyek)

Szellemi tulajdon

A Bíróság és a Törvényszék biztosítja az Unió által a szellemi alkotásokhoz fűződő kizárólagos jogok védelme érdekébenelfogadott szabályozás értelmezését és alkalmazását. A szellemi (szerzői jog) és ipari (védjegyjog, formatervezési minták oltalma, szabadalmi jog) tulajdon védelme a kreativitást és az innovációt elősegítő környezet kialakításával fokozza a vállalkozások versenyképességét.

  • A Lego társaság és egy német társaság közötti jogvitában a Törvényszék megállapította, hogy az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) tévesen semmisítette meg a LEGO építőjáték-készlet kockájából álló formatervezési mintáját. A Törvényszék ugyanis úgy ítélte meg, hogy az EUIPO-nak megfelelő vizsgálatot kellett volna végeznie a közösségi formatervezési mintáról szóló rendelettől való eltérések tekintetében, figyelembe véve az adott formatervezési mintával érintett termék valamennyi külső jellegzetességét. A Törvényszék emlékeztetett arra, hogy a formatervezési minta nem semmisíthető meg, ha a terméknek legalább egy külső jellegzetessége nem kizárólag e termék műszaki rendeltetésének következménye.
    2021. március 24-i Lego A/S kontra EUIPO és Delta Sport Handelskontor GmbH ítélet (T‑515/19)

  • A Törvényszék elismerte egy hosszúkás ajakrúzs formájából álló térbeli védjegy érvényességét. Ezzel megsemmisítette az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) határozatát, amely elutasította a szóban forgó, ajakrúzs formájából álló térbeli megjelölés európai uniós védjegyként történő lajstromozása iránti eredeti kérelmet. A Törvényszék szerint a bejelentett védjegy megkülönböztető képességgel rendelkezik, mivel jelentősen eltér az ajakrúzsok ágazatának normáitól és szokásaitól, amelyek szerint a rúzs lekerekített, nem pedig kúp és henger alakú
    2021. július 14-i Guerlain ítélet (T‑488/20)

  • A Törvényszék megállapította, hogy az olyan hangot tartalmazó audiofájl, amely egy italdoboz kinyitásakor keletkezik, amelyet némi csend, majd pezsgés hangja követ, nem lajstromozható uniós védjegyként különféle italok tekintetében, mivel nem rendelkezik megkülönböztető képességgel. A Törvényszék így osztja az EUIPO álláspontját, és emlékeztet arra, hogy a hangjelölésnek megkülönböztető képességgel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a fogyasztó védjegyként, nem pedig funkcionális elemként vagy saját belső jellemző nélküli jelzésként észlelje.
    2021. július 7-i Ardagh Metal Beverage Holdings ítélet (T‑668/19)

  • A Törvényszék elutasította a Huawei társaság által az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalához (EUIPO) benyújtott védjegybejelentés ellen a Chanel társaság által benyújtott keresetet azzal az indokkal, hogy a szóban forgó ábrás megjelölések nem hasonlóak, és úgy ítélte meg, hogy a védjegyeket úgy kell összehasonlítani, ahogyan azokat lajstromozták vagy bejelentették, anélkül hogy azok irányultságát megváltoztatnák. A Törvényszék megjegyezte, hogy a szóban forgó két védjegyben a két egymásba fonódó elem puszta jelenléte nem teszi a védjegyeket hasonlóvá, még akkor sem, ha azok alapvető geometriai formája, vagyis az ezeket az elemeket körülvevő kör megegyezik.
    2021. április 21-i Chanel SAS ítélet (T‑44/20)

  • A Törvényszék az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) határozata ellen benyújtott keresettel kapcsolatban döntött arról, hogy egy brit ügyvéd képviselhet-e egy felet az előtte folyamatban lévő eljárásban. A Törvényszék emlékeztetett arra, hogy két együttes feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy valamely személy (a tagállamokon és az uniós intézményeken kívüli) feleket érvényesen képviselhessen az uniós bíróságok előtt: először is ügyvédi minőséggel kell rendelkeznie, másodszor pedig jogosultnak kell lennie arra, hogy valamely tagállam bírósága vagy az EGT-Megállapodás valamely más részes államának bírósága előtt eljárjon. A keresetet 2020. december 31-e, azaz az Egyesült Királyságnak az EU-ból való végleges kilépését megelőző átmeneti időszak vége után nyújtották be, és nem tartozott a kilépési megállapodásban meghatározott egyik olyan eset körébe sem, amikor az olyan ügyvéd, aki jogosult az Egyesült Királyság bíróságai előtt eljárni, és aki egyébként nem bizonyította, hogy jogosult eljárni valamely tagállam bírósága vagy az EGT-Megállapodás más részes államának bírósága előtt, képviselheti vagy segítheti a felet az uniós bíróságok előtt. A Törvényszék a keresetet ezért elfogadhatatlannak minősítette
    2021. december 7-i Daimler kontra EUIPO végzés (T‑422/21)

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy amennyiben a szerzői jogok jogosultja korlátozó intézkedéseket fogadott el vagy kezdeményezett az áthivatkozással (framing), azaz valamely mű harmadik fél internetes oldalába e technika révén történő beágyazásával szemben, az e mű új nyilvánosság számára történő hozzáférhetővé tételének minősül. Ezen nyilvánossághoz közvetítéshez a szerzői jogok jogosultjának engedélye szükséges.
    2021. március 9-i VG Bild-Kunst ítélet (C‑392/19)

  • A Bíróság a szerzői jogról szóló, 2019. évi új irányelvvel bevezetett rendszert megelőző rendszer keretében pontosította azokat a feltételeket, amelyek mellett az online platformok (a jelen esetben a YouTube és a Cyando) felelőssége megállapítható. Megállapította, hogy az ilyen platformok üzemeltetői maguk főszabály szerint nem közvetítik a nyilvánossághoz a felhasználóik által jogellenesen, online elérhetővé tett, szerzői jogvédelem alatt álló tartalmakat. Felelősségük azonban megállapítható a szerzői jog megsértésével történő közvetítésért, ha a platformok puszta rendelkezésre bocsátásán túl közreműködnek abban, hogy e tartalmakat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tegyék
    2021. június 22-i YouTube és társai ítélet (C‑682/18)

  • Ebben az ügyben a Telenet társaság ügyfeleinek internetkapcsolatait a Mircom társaság katalógusába tartozó filmeknek egy fájlmegosztó (peer-to-peer) hálózaton való megosztására használták fel. A Bíróság megállapította, hogy a szellemi tulajdonjogok jogosultjai jogainak védelme alapján a felhasználók IP-címeinek szisztematikus rögzítése, valamint nevüknek és postacímüknek a szellemi tulajdonjogok jogosultjával vagy harmadik féllel történő közlése kártérítési kereset benyújtásának lehetővé tétele érdekében elfogadható. A szellemi tulajdonjogok jogosultjának tájékoztatás iránti kérelme nem lehet visszaélésszerű, továbbá indokoltnak és arányosnak kell lennie.
    2021. június 17-i M.I.C.M. ítélet (C‑597/19)

  • Egy spanyolországi tapasbár tulajdonosa a CHAMPANILLO megjelölést használta a létesítményeinek megjelölésére és hirdetésére. A hirdetése két, habzóitallal megtöltött poharat ábrázolt. A Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC), a pezsgőtermelők érdekvédelmi szervezete a „champanillo” (spanyolul „kis pezsgő”) kifejezés használatának megtiltását kérte, azzal az indokkal, hogy e megjelölés használata sérti a „Champagne” oltalom alatt álló eredetmegjelölést (OEM). A Bíróság pontosította, hogy az OEM hatálya alá tartozó termékek védelmet élveznek mind a termékekhez, mind a szolgáltatásokhoz kapcsolódó tiltott cselekményekkel szemben.
    2021. szeptember 9-i Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne ítélet (C‑783/19)

A személyes adatok védelme

Az Európai Unió a személyes adatok védelmét szolgáló szilárd és koherens talapzatot képező szabályozással rendelkezik, függetlenül az adatok gyűjtésének módjától és összefüggéseitől (internetes vásárlások, banki kölcsönök, álláskeresés, hatóságoktól származó információkérés). Ezek a szabályok vonatkoznak az Unióban vagy az azon kívül letelepedett személyekre, illetve állami és magánszervezetekre, ideértve az árukat vagy szolgáltatásokat kínáló olyan vállalkozásokat is, mint a Facebook vagy az Amazon, amikor az uniós polgárok személyes adatait kérik vagy használják fel.

2021-ben a Bíróság több alkalommal hozott határozatot az ezen adatoknak többek között a nemzeti hatóságok és a magánvállalkozások általi gyűjtéséből és kezeléséből eredő felelősségről.


A Bíróság a digitális világban
Lásd a YouTube-videót

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy ellentétes az uniós joggal az a tagállami szabályozás, amely a közúti közlekedésbiztonsági hatóságot arra kötelezi, hogy tegye a nyilvánosság számára hozzáférhetővé a gépjárművezetőkkel szemben közúti közlekedési jogsértés miatt kiszabott büntetőpontokra vonatkozó adatokat. A Bíróság ugyanis megállapította, hogy nem nyert bizonyítást, hogy e szabályozás szükséges lenne a közúti közlekedésbiztonság javításához. Az ügy a közúti közlekedésre vonatkozó lett szabályozásra vonatkozott, amely előírja, hogy a gépjárművezetőkkel szemben kiszabott büntetőpontokra vonatkozó információk nyilvánosan hozzáférhetőek, és azokat minden olyan személlyel közlik, aki erre vonatkozó kérelmet terjeszt elő, anélkül hogy igazolnia kellene az ezen információk megszerzéséhez fűződő különös érdekét.
    2021. június 22-i Latvijas Republikas Saeima ítélet (C‑439/19)

  • A Bíróság kimondta, hogy a forgalmi vagy helymeghatározó elektronikus hírközlési adatok olyan összességéhez való, bűnügyi célokból történő hozzáférés, amely lehetővé teszi a felhasználók magánéletére vonatkozó pontos következtetések levonását, csak a súlyos bűncselekmények elleni küzdelem vagy a közbiztonságot érintő súlyos fenyegetések megelőzése céljából megengedett. Továbbá az uniós joggal ellentétes az ügyészséget arra vonatkozó hatáskörrel felruházó nemzeti szabályozás, hogy valamely hatóság részére az ezen adatokhoz való hozzáférést nyomozás lefolytatása céljából engedélyezze.
    2021. március 2-i H. K. kontra Prokuratuur ítélet (C‑746/18)

  • Egy, a Facebook Ireland társaságot érintő, személyes adatok védelmével kapcsolatos ügyben hozott ítéletében a Bíróság pontosította a nemzeti felügyeleti hatóságoknak a határokon átnyúló adatkezelés tekintetében fennálló hatáskörei gyakorlásának feltételeit, kifejtve hogy bizonyos feltételek mellett az ilyen hatóság akkor is gyakorolhatja azon hatáskörét, hogy az általános adatvédelmi rendelet bármely állítólagos megsértése esetén a tagállam bíróságához forduljon, ha ezen adatkezelés tekintetében nem minősül fő felügyeleti hatóságnak. A Bíróság azt is megállapította, hogy mivel a Facebook Ireland nem tájékoztatta kellőképpen az internethasználókat az adataik gyűjtéséről és felhasználásáról, az adataik kezeléséhez adott hozzájárulásuk nem volt érvényes
    2021. június 15-i Facebook Ireland és társai ítélet (C‑645/19)

Fogyasztóvédelem

A fogyasztók jogainak, jólétének és jóllétének előmozdítása alapvető értékeket jelentenek az uniós politikák kidolgozásában. A Bíróság felügyeli a fogyasztóvédelmi szabályok alkalmazását, hogy biztosítsa a fogyasztók egészségének, biztonságának, gazdasági és jogi érdekeinek védelmét, függetlenül attól, hogy az Unión belül hol laknak, hová utaznak, vagy honnan vásárolnak.


A Bíróság: az uniós fogyasztók jogainak biztosítása
Lásd a YouTube-videót


Mit tesz értem a Bíróság?
Lásd a YouTube-videót

  • A Törvényszék megsemmisítette a Bizottság azon határozatát, amely szerint a német határ menti üzletek által dániai lakóhellyel rendelkező személyek részére értékesített italok csomagolásaira vonatkozó betétdíj beszedése alóli mentesség nem minősül állami támogatásnak. A Bizottság tévesen alkalmazta a jogot, amikor megállapította, hogy az állami forrásokra vonatkozó feltétel nem teljesült.
    2021. június 9-i Dansk Erhverv kontra Bizottság ítélet (T‑47/19)

  • A Bíróság megtiltotta a Lithothamnium calcareum (vörös korallalga) tengeri alga rizs és szójaalapú ökológiai italokhoz hasonló ökológiai élelmiszerek feldolgozása során azok kalciummal való dúsítása céljából történő hozzáadását, emlékeztetve arra, hogy az uniós jog szigorú szabályokat állapít meg az ásványi anyagok, például kalcium ökológiai élelmiszerek előállítása során való hozzáadását illetően.A tengeri algából nyert por mezőgazdasági eredetű, nem ökológiai összetevőként való felhasználásának engedélyezése oda vezetne, hogy lehetővé tenné ezen élelmiszerek gyártói számára e szabályok megkerülését.
    2021. április 29-i Natumi GmbH kontra Land Nordrhein-Westfalen ítélet (C‑815/19)

  • A Bíróság kimondta, hogy egy járatnak egy, az eredetileg tervezett célállomás repülőteréhez közeli repülőtérre való puszta átirányítása nem biztosít átalánykártalanításhoz való jogot.Ezzel szemben kifejtette, hogy a légitársaság köteles önként felajánlani az utas számára az eredetileg tervezett célállomás repülőterére vagy adott esetben az utassal történt megállapodás alapján egy másik közeli célállomásra való átszállítás költségeinek vállalását. A járat jelentős késéssel való érkezése esetén a légitársaság az utasok kártalanítására vonatkozó kötelezettsége alóli mentesülés érdekében hivatkozhat olyan rendkívüli körülményre, amely nem az említett, késéssel érintett járatot, hanem az általa ugyanazon légi járművel üzemeltetett korábbi járatot érintett.
    2021. április 22-i WZ kontra Austrian Airlines AG ítélet (C‑826/19)

  • A Bíróság úgy ítélte meg, hogy egy légi fuvarozó személyzetének szakszervezete által szervezett sztrájk, amelynek célja többek között a béremelés elérése, nem minősül olyan „rendkívüli körülménynek”, amely mentesíti a légitársaságot azon kötelezettsége alól, hogy kártérítést fizessen a járat törlése vagy jelentős késése esetén. Az a tény, hogy egy ilyen, a nemzeti jogszabályokban meghatározott feltételeknek megfelelően szervezett sztrájk nem minősülhet rendkívüli körülménynek, nem érinti a légi fuvarozó vállalkozási szabadságát, sem tulajdonhoz való jogait, illetve tárgyalások folytatásához való jogát
    2021. március 23-i Airhelp Ltd kontra Scandinavian Airlines System SAS ítélet (C‑28/20)

  • A Bíróság úgy döntött, hogy az euróövezet valamely tagállama arra kötelezheti közigazgatási szerveit, hogy fogadják el a készpénzzel történő fizetéseket. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tagállam közérdeken alapuló okból korlátozhatja a fizetés ezen lehetőségét, különösen akkor, ha a készpénzfizetés a fizetésre kötelezettek nagyon magas száma miatt észszerűtlen költséget okozhat a közigazgatás számára. Azt is pontosította, hogy a bankjegyek elfogadására vonatkozó kötelezettség közérdeken alapuló okokból korlátozható azzal a feltétellel, hogy e korlátozások arányban állnak az elérni kívánt közérdekű céllal, ami többek között azt jelenti, hogy a fizetésre kötelezettek rendelkezésére állnak más törvényes eszközök a pénztartozások teljesítéséhez.
    2021. január 26-i Johannes Dietrich és Norbert Häring kontra Hessischer Rundfunk ítélet(C‑422/19 és C‑423/19)

  • A Bíróság kimondta, hogy az uniós joggal összeegyeztethetőnek tűnik az a magyar szabályozás, amely megtiltja a devizában nyilvántartott kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását azon indokkal, hogy árfolyamrésre vonatkozó tisztességtelen kikötést tartalmaz, ha az említett jogszabály helyreállítja azt a jogi és ténybeli állapotot, amelyben a fogyasztó a tisztességtelen kikötés hiányában lett volna, még akkor is, ha a szerződés érvénytelenségének megállapítása kedvezőbb lenne a fogyasztó számára. Továbbá az érintett fogyasztó által kifejezett szándék nem élvezhet elsőbbséget azon kérdés nemzeti bíróság általi megítélésénél, hogy a magyar jogszabályok csakugyan lehetővé teszik-e a fogyasztó jogi és ténybeli állapotának helyreállítását.
    2021. szeptember 2-i OTP Jelzálogbank és társai ítélet (C‑932/19)

  • Egy olyan ügyben, amelyben az ír Irish Ferries hajózási társaságnak a 2018-as szezon egészére törölnie kellett az átkelési hajóutakat, mivel egy új hajó leszállításának késedelmét követően nem tudott üzembe helyezni helyettesítő hajót, a Bíróság több, a tengeri vagy belvízi közlekedést igénybe vevő utasok jogaira vonatkozó rendelkezést tisztázott (törlés, kártalanítás, jegyár...). A Bíróság többek között kimondta, hogy a szállítási szolgáltatás törlése esetén az átfoglalásra és a kártalanításra vonatkozó kötelezettség arányos az e téren alkalmazandó rendelet célkitűzésével.
    2021. szeptember 2-i Irish Ferries ítélet (C‑570/19)

  • A Bíróság az internet-hozzáféréssel kapcsolatos úgynevezett „nullás díjszabás” tarifaopcióról döntött. Ez egy olyan kereskedelmi gyakorlat, amely révén az internet-hozzáférési szolgáltató a partnerei által kínált valamely alkalmazáshoz vagy konkrét alkalmazási kategóriához kapcsolódó adatforgalom egészére vagy egy részére előnyösebb vagy „nullás díjszabást” alkalmaz. A Bíróság úgy ítélte meg, hogy az ilyen tarifaopció, illetve ezen tarifaopció igénybevétele miatt a sávszélesség, az internetmegosztás vagy a barangolás korlátozása ellentétes a nyílt internet-hozzáférésről szóló rendelettel.
    2021. szeptember 2-i Vodafone és Telekom Deutschland ítélet(C‑854/19 és más ügyek)

Családjog

Az Európai Unió közös szabályokat állapít meg a családjog területén annak érdekében, hogy az európai polgárokat ne akadályozzák jogaik gyakorlásában amiatt, hogy az Unió különböző tagállamaiban élnek, illetve amiatt, hogy életük során egyik tagállamból a másikba költöztek.

A gyermekek és szüleik közötti, határokon átnyúló jogvitákra vonatkozó rendelkezéseket a „Brüsszel IIa” rendelet tartalmazza, amely a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó ügyekben folytatott uniós igazságügyi együttműködés sarokköve.

  • A Bíróság a gyermek jogellenes külföldre vitelével kapcsolatban hozott ítéletet egy olyan ügyben, amely egy iráni házaspár Finnországba vitt gyermekének Svédországba való visszavitele iránti kérelemre vonatkozott. A Bíróság megállapította, hogy nem minősülhet az e rendelkezés értelmében vett jogellenes elvitelnek (vagy visszatartásnak) az a helyzet, amelyben az egyik szülő a másik szülő hozzájárulása nélkül úgy dönt, hogy gyermekét az annak szokásos tartózkodási helye szerinti államból valamely másik tagállamba viszi el, miután a tartózkodási hely szerinti állam bevándorlási hatósága úgy ítélte meg, hogy a gyermeket és a szóban forgó szülőt érintő menedékjog iránti kérelmeket ebben a másik tagállamban kell megvizsgálni.
    2021. augusztus 2-i A ítélet (C‑262/21)

  • A Bíróság elé terjesztették egy olyan, uniós polgársággal rendelkező kiskorú esetét, akinek a fogadó tagállam által kiállított születési anyakönyvi kivonata a gyermek szüleiként két azonos nemű személyt tüntet fel. A Bíróság kimondta, hogy a kiskorú állampolgársága szerinti tagállam anélkül köteles a kiskorú számára személyazonosító igazolványt vagy útlevelet kiállítani, hogy megkövetelné, hogy a saját nemzeti hatóságai előzetesen születési anyakönyvi kivonatot állítsanak ki. E tagállam szintén köteles elismerni a fogadó tagállamtól származó azon dokumentumot, amely lehetővé teszi az említett gyermek számára, hogy e két személy mindegyikével gyakorolja az Unió területén való szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogát.
    2021. december 14-i Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo“ ítélet (C‑490/20)

Szociális biztonság

Az európai uniós szabályok célja a nemzeti szociális biztonsági rendszerek összehangolása annak biztosítása érdekében, hogy az Unió valamely másik tagállamában letelepedni szándékozó személyek ne veszítsék el a társadalombiztosításukat (például nyugdíjjogosultságukat és egészségügyi ellátáshoz való jogukat), és hogy mindig tudják, mely nemzeti rendelkezések vonatkoznak rájuk. Másként fogalmazva, az Európában a szabad mozgáshoz való jogát gyakorló személy nem szenvedhet sérelmet egy olyan személyhez képest, aki mindig is egyetlen tagállamban lakott és dolgozott. E szabályok és elvek keretében a Bíróság biztosítani kívánja az európai polgárok szociális biztonságát, összehangolva azt a fogadó tagállam költségvetésének megőrzésével.

  • Egy, az állampolgársággal és a nemzeti szociális biztonsági rendszerbe való belépéssel kapcsolatos ügyben a Bíróság elismerte a származási tagállamtól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező, gazdaságilag inaktív uniós polgárok azon jogát, hogy belépjenek a fogadó tagállam állami egészségbiztosítási rendszerébe. Kifejtette azonban, hogy e belépésnek nem kell feltétlenül ingyenesnek lennie.
    2021. július 15-i A (Állami egészségügyi ellátások) ítélet (C‑535/19)

  • Az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépésével összefüggésben a brit szabályozás az uniós polgárokra vonatkozóan olyan új rendszert vezetett be, amely szerint a tartózkodási jog megadásának nem feltétele az elegendő forrásokkal való rendelkezés. Ezzel szemben megfosztja az uniós polgárokat az „általános támogatásnak” minősülő szociális segítségnyújtási ellátásoktól. A Bíróság megállapította, hogy e szabályozás összeegyeztethető az egyenlő bánásmód uniós jog által biztosított elvével. Mindazonáltal a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságoknak meg kell vizsgálniuk, hogy az ilyen szociális segítségnyújtási ellátások nyújtásának megtagadása nem teszi-e ki az uniós polgárt és gyermekeit annak a veszélynek, hogy sérülnek az alapvető jogaik, különösen az emberi méltóság tiszteletben tartása
    2021. július 15-i The Department for Communities in Northern Ireland ítélet (C‑709/20)

  • A Bíróság pontosította azokat a kritériumokat, amelyeket figyelembe kell venni annak értékelése során, hogy egy munkaerő kölcsönző vállalkozás szokásosan „kizárólag belső igazgatási tevékenységektől eltérő érdemi tevékenységet” folytat-e abban a tagállamban, amelyben letelepedett. A Bíróság szerint ahhoz, hogy egy munkaerő-kölcsönző vállalkozást a „tevékenységét szokásosan” valamely tagállamban végzőnek lehessen tekinteni, a kölcsönzött munkavállalók rendelkezésre bocsátására irányuló tevékenységeinek jelentős részét ugyanezen tagállam területén letelepedett és tevékenységüket ott folytató kölcsönvevő vállalkozások javára kell végeznie. Az, hogy valamely munkaerő-kölcsönző vállalkozás a kölcsönzött munkavállalók kiválasztására és felvételére irányuló tevékenységét abban a tagállamban végzi, amelyben letelepedett, nem elegendő ahhoz, hogy e vállalkozás ott „érdemi tevékenységet” folytatónak minősüljön.
    2021. június 3-i Team Power Europe ítélet (C‑784/19)

Egyenlő bánásmód

Az Európai Unió Alapjogi Chartája rögzíti minden egyén mint emberi lény, munkavállaló, polgár vagy bírósági eljárásban részt vevő fél törvény előtti egyenlőségét. A 2000/78 irányelv különösen a foglalkoztatás és a munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmód általános keretét, valamint az e téren alkalmazott, valláson vagy meggyőződésen, életkoron, fogyatékosságon vagy szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetés elleni védelmet biztosítja. A Bíróság számos, állítólagos közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetéssel kapcsolatos ügyet bírált el, hangsúlyozva az érintett szabályok célja és az egyenlő bánásmód elve közötti arányosság elvének tiszteletben tartását.

  • 2021 júliusában a Bíróság kimondta, hogy az uniós joggal ellentétes az a tagállami szabályozás, amely abszolút mértékben lehetetlenné teszi az olyan büntetés-végrehajtási tisztviselő szolgálati jogviszonyának fenntartását, akinek a hallásélessége nem felel meg a minimális hangérzékelési küszöbértékeknek, anélkül hogy lehetővé tenné annak vizsgálatát, hogy képes-e feladatainak ellátására. A Bíróság szerint e szabályozás közvetlenül fogyatékosságon alapuló hátrányos megkülönböztetést hoz létre.
    2021. július 15-i Tartu Vangla ítélet (C‑795/19)

  • Két ügy olyan muszlim vallású női alkalmazottakat érintett, akik úgy döntöttek, hogy vallási fejkendőt viselnek a munkahelyükön. A Bíróság szerint a politikai, világnézeti vagy vallási meggyőződés bármely látható jelképe munkahelyen történő viselésének a munkáltató által elrendelt tilalma igazolható a munkáltató azon valós igényével, hogy az ügyfelek felé semlegesnek mutassa magát, vagy hogy megelőzze a szociális konfliktusokat. Mindazonáltal a szóban forgó jogok egyeztetése keretében a nemzeti bíróságok figyelembe vehetik a tagállamuk sajátos hátterét, különösen pedig a vallásszabadság védelmére vonatkozó kedvezőbb nemzeti rendelkezéseket.
    2021. július 15-i WABE és MH Müller Handel ítélet (C‑804/18 és C‑341/19)

Állami Támogatás és COVID19

  • 2020 júniusában Portugália bejelentette a Bizottságnak a Transportes Aereos Portugueses SGPS SA légitársaság, a TAP Air Portugal anyavállalata és 100%-os tulajdonosa részére kölcsön formájában nyújtandó, legfeljebb 1,2 milliárd euró összegű állami támogatást. A Törvényszék megsemmisítette a Bizottságnak a Covid19-világjárványra tekintettel a támogatást a belső piaccal összeegyeztethetőnek nyilvánító határozatát azzal az indokkal, hogy a határozat nem volt kellően indokolt. Ugyanakkor a világjárványra tekintettel a megsemmisítés joghatásait a Bizottság új határozatának meghozataláig felfüggesztette.
    2021. május 19-i Ryanair DAC kontra Bizottság (TAP – Covid-19) ítélet (T‑465/20)

  • 2020 áprilisában Németország bejelentette a Bizottságnak a Condor Flugdienst GmbH légitársaság részére nyújtott két, 550 millió euró összegű, államilag garantált, kamattámogatott kölcsön formájában nyújtott egyedi támogatást. A Törvényszék az indokolás elégtelensége miatt megsemmisítette az állami támogatást jóváhagyó bizottsági határozatot. Tekintettel azonban a Covid19-világjárvány által jellemzett gazdasági és társadalmi környezetre, a megsemmisítés joghatásait a Bizottság új határozatának meghozataláig felfüggesztette
    2021. június 9-i Ryanair kontra Bizottság (Condor – Covid-19) ítélet (T‑665/20)

  • A Törvényszék megállapította, hogy összhangban van az uniós joggal a Svédország által bevezetett hitelgarancia formájában nyújtott állami támogatási program, amelynek célja a Covid19-világjárvánnyal összefüggésben a svéd működési engedéllyel rendelkező légitársaságok támogatása és az e tagállam gazdaságában bekövetkezett komoly zavar megszüntetése. A program pontosabban azon légitársaságok javára szól, amelyek 2020. január 1-jén a légi közlekedés területén folytatott kereskedelmi tevékenység folytatására szóló engedéllyel rendelkeztek, kivéve azokat a légitársaságokat, amelyek nem menetrendszerű járatokat üzemeltetnek.
    2021. február 17-i Ryanair DAC kontra Bizottság ítélet (T‑238/20)

  • A Törvényszék jóváhagyta a Franciaország által bevezetett, a francia működési engedéllyel rendelkező légitársaságok részére adófizetési moratórium formájában nyújtott állami támogatási programot. Ezt a 2020 márciusa és decembere közötti időszakra a repülőjegyek után havonta fizetendő polgári repülési adóra és szolidaritási adóra vonatkozó támogatási programot ugyanis a Törvényszék megfelelőnek ítélte a Covid19-világjárvány okozta gazdasági károk orvoslására, éppen ezért ez nem valósít meg az uniós joggal ellentétes hátrányos megkülönböztetést.
    2021. február 17-i Ryanair DAC kontra Bizottság ítélet (T‑259/20)

  • A Törvényszék jóváhagyta a Svédország és Dánia által a SAS javára a Covid19-világjárvány okozta utazási korlátozások nyomán a járatok törléséből vagy átütemezéséből eredő károk megtérítésére bevezetett két külön, egyenként legfeljebb 1,5 milliárd svéd korona (SEK) összegű rulírozó hitelkeretre vonatkozó támogatási intézkedést. Megállapította, hogy tekintettel arra, hogy a SAS lényegesen magasabb piaci részesedéssel rendelkezik, mint a legközelebbi versenytársának részesedései e két tagállamban, a szóban forgó támogatások nem minősülnek jogellenes hátrányos megkülönböztetésnek.
    2021. április 14-i Ryanair DAC kontra Bizottság ítélet (T‑378/20 és T‑379/20)

  • A Törvényszék úgy ítélte meg, hogy összhangban van az uniós joggal a Finnország által a Finnair légitársaság javára nyújtott garancia, amelynek célja annak támogatása, hogy e légitársaság a Covid19-világjárvány nyomán felmerült forgóeszköz-szükségleteinek fedezésére szolgáló 600 millió euró összegű kölcsönt vegyen fel egy nyugdíjalaptól. A garancia szükséges volt, mivel a Finnair csődközelbe került a tevékenységének a világjárvány okozta hirtelen összeomlása miatt, és lehetetlen volt a hitelpiacok igénybevétele révén kielégíteni a likviditási szükségleteit.
    2021. április 14-i Ryanair DAC kontra Bizottság ítélet (T‑388/20)

  • A Törvényszék jóváhagyta a Spanyolország által létrehozott, a Covid19-világjárvány miatt átmeneti nehézségekkel küzdő, azon nem pénzügyi vállalkozások fizetőképességének támogatását szolgáló alapot jóváhagyó bizottsági határozatot, amelyek fő tevékenységi központja Spanyolországban van, és amelyek a spanyol gazdaság számára rendszerszintűnek vagy stratégiai jelentőségűnek minősülnek. Kiemelte, hogy a szóban forgó intézkedés, amely feltőkésítési intézkedések elfogadására irányul és 10 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik, ugyan állami támogatási programnak minősül, azonban arányos és hátrányos megkülönböztetéstől mentes.
    2021. május 19-i Ryanair DAC kontra Bizottság ítélet (T‑628/20)

Állami támogatások

A tagállamok által a gazdasági szereplők javára nyújtott támogatások uniós joggal való összeegyeztethetőségének vizsgálatához szükségessé válhat azon körülmények összetett és mélyreható értékelése, amelyek a hatóságokat arra indították, hogy beavatkozzanak a versenybe. 2021-ben a Bíróság és a Törvényszék több, jelentős gazdasági következményekkel járó ügyben felülvizsgálta a Bizottságnak mint az állami támogatásokra vonatkozó uniós jogi szabályok betartásáért felelős szervnek e nemzeti intézkedésekre vonatkozó értékelését.

  • A Németországban található Nürburgring egy autóversenypályát és egy szabadidőparkot foglal magában. A tulajdonos közvállalkozások fizetésképtelenségét követően a komplexumot egy magánvállalkozásnak értékesítették. Jóllehet más gazdasági szereplők azt állították, hogy az értékesítésre a piaci ár alatt és hátrányosan megkülönböztető módon került sor, a Bizottság úgy határozott, hogy nem indít hivatalos vizsgálati eljárást. Az ügyben előterjesztett fellebbezés alapján eljáró Bíróság megsemmisítette a Bizottság határozatát és hatályon kívül helyezte a Törvényszéknek a bizottsági határozatot megerősítő ítéletét, és kötelezte a Bizottságot annak újbóli vizsgálatára, hogy a Nürburgring értékesítése állami támogatás nyújtásával járt-e.
    2021. szeptember 2-i Ja zum Nürburgring és társai kontra Bizottság ítélet (C‑647/19 P és más ügyek)

  • A Bizottság több határozatában megállapította, hogy a DEI-nek (görög villamosenergia-termelő és -szolgáltató) fizetendő állítólagosan kedvezményes villamosenergia-díjszabást rögzítő választottbírósági ítélet valójában nem biztosít előnyt a görög Mytilinaios alumíniumgyártó számára. A Törvényszék megsemmisítette ezeket a határozatokat, mivel úgy vélte, hogy a Bizottságnak összetett gazdasági és műszaki értékelések lefolytatásával alaposan, kielégítően és teljeskörűen meg kellett volna vizsgálnia, hogy a választottbírósági ítélet esetlegesen előnyt biztosított-e a Mytilinaios számára.
    2021. szeptember 22-i DEI kontra Bizottság ítélet (T‑639/14 és más ügyek)

  • Egy kisüzemi halászok és halászhajó-tulajdonosok szövetkezete keresetet nyújtott be a Bizottság azon határozata ellen, amelyben nem emelt kifogást az első franciaországi tengeri szélerőműparkok megvalósításához nyújtott támogatásokkal szemben. A Törvényszék megállapította, hogy ezek a személyek nem voltak jogosultak ilyen keresetet benyújtani, mivel egyrészt nem álltak versenyhelyzetben az említett szélerőműparkok üzemeltetőivel, másrészt pedig nem bizonyították a szóban forgó támogatások által a helyzetükre gyakorolt konkrét hatás kockázatát.
    2021. szeptember 15-i CAPA és társai kontra Bizottság ítélet (T‑777/19)

Szociális jog

2021-ben a Bíróságot arra kérték, hogy értelmezze az uniós jogot a szociálpolitika területén, különösen a munkafeltételek és a munkavállalók szociális védelmét illetően. Az uniós jogalkotó e tekintetben minimumszabályokat állapított meg, amelyeketa tagállamoknak tiszteletben kell tartaniuk. Így a munkaidő szervezés területén az uniós jog meghatározza a minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeket, és biztosítja a munkavállalók számára a minimális pihenőidőt. A szakmai, amagán- és a családi élet közötti egyensúly biztosítása érdekében a szülői szabadságra vonatkozóan is előír szabályokat. Végül megszervezi a szociális biztonsági rendszerek koordinációját annak érdekében, hogy az Unióban valamennyi munkavállaló számára biztosítsa az egyenlő bánásmód elvének érvényesülését. Végezetül a Bíróság hivatott pontosítani a harmadik országbeli munkavállalók nemzeti ellátásokhoz való hozzáférésének feltételeit.


A Bíróság a munkahelyen – a munkavállalók jogainak védelme
Lásd a YouTube-videót

  • Egy román bíróság által a munkaidő-szervezésről szóló irányelv értelmezésével kapcsolatban feltett kérdés kapcsán a Bíróság az Academia de Studii Economice din București (ASE) által több munkaszerződés keretében foglalkoztatott szakértők helyzetét elemezte, akik bizonyos napokon összevonták az alapmunkaidő szerint ledolgozott órákat – azaz a napi 8 órát – a projekt és más projektek vagy tevékenységek keretében ledolgozott órákkal. A Bíróság kimondta, hogy amennyiben egy munkavállaló ugyanazon munkáltatóval több munkaszerződést kötött, a minimális napi pihenőidő a szerződések összességére alkalmazandó, nem pedig külön-külön minden egyes szerződésre.
    2021. március 17-i Academia de Studii Economice din Bucureşti kontra Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale ítélet (C‑585/19)

  • A szlovén hadsereg egy volt tiszthelyettese és a honvédelmi minisztérium közötti, az ügyeleti szolgálat díjazásával kapcsolatos jogvitában a Bíróság pontosította azokat az eseteket, amelyekben a munkaidő-szervezésről szóló irányelv nem alkalmazandó a katonák által végzett tevékenységekre. Ezen irányelvvel egyébiránt nem ellentétes, hogy arra az ügyeleti időszakra, amelynek során egy katonának a számára kijelölt laktanyában kell maradnia, de ott nem végez tényleges munkát, eltérő díjazás jár, mint arra az ügyeleti időszakra, amelynek során tényleges munkát végez.
    2021. július 15-i Ministrstvo za obrambo ítélet (C‑742/19)

  • Egy luxemburgi bíróság által benyújtott előzetes döntéshozatali ügyben a Bíróság a szülői szabadságról szóló felülvizsgált keretmegállapodás végrehajtásáról szóló irányelvet értelmezte. Kifejtette, hogy a tagállamok nem tehetik a szülői szabadsághoz való jogot attól függővé, hogy a szülő a gyermek születésének vagy örökbefogadásának időpontjában munkaviszonyban állt-e. Az adott tagállam azonban megkövetelheti, hogy a szülő a szülői szabadság kezdete előtt közvetlenül folyamatosan legalább tizenkét hónapig megszakítás nélkül munkaviszonyban álljon.
    2021. február 25-i XI kontra Caisse pour l’avenir des enfants ítélet (C‑129/20)

  • Olaszországban több, egy uniós irányelvet átültető nemzeti jogszabály alapján megszerzett összevont munkavállalási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgártól megtagadták a szülési támogatást és anyasági támogatást azzal az indokkal, hogy nem rendelkeztek huzamos tartózkodási engedéllyel. A Corte costituzionale (alkotmánybíróság, Olaszország) által előterjesztett ügyben a Bíróság kimondta, hogy ezek a harmadik országbeli állampolgárok jogosultak arra, hogy az olasz jogszabályokban előírt támogatásokban részesüljenek.
    2021. szeptember 2-i O. D. és társai kontra Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) ítélet (C‑350/20)

Bankunió

A bankunió az Unió gazdasági és monetáris uniójának lényeges eleme, amelyet a 2008-as pénzügyi válságra és az azt követő euróövezeti államadósság-válságra válaszul hoztak létre. A bankunió célja annak biztosítása, hogy a bankszektor az euróövezetben és tágabban az Európai Unióban stabil, biztonságos és megbízható legyen, és ezáltal hozzájáruljon az általános pénzügyi stabilitáshoz, valamint ahhoz, hogy a bankok képesek legyenek ellenállni a pénzügyi válságoknak, és hogy a fizetésképtelenné vált bankok az uniós adófizetőkre és az EU gazdaságára minimális terhet hárító módon szanálhatók legyenek. Az euróövezet tagállamai a bankunió részét képezik, és azok, amelyek nem tagjai a bankuniónak, az Európai Központi Bankkal való szoros együttműködés révén részt vehetnek benne. A Bíróság és a Törvényszék rendszeresen hivatott a bankunióval kapcsolatos kérdésekkel foglalkozni.

  • 2018 júniusában a lett ügyészség különböző korrupciós bűncselekmények miatt vádat emelt a lett központi bank elnöke ellen. Ebben a minőségében a központi bank elnöke az Európai Központi Bank (EKB) Általános Tanácsának és Kormányzótanácsának is tagja volt. E sajátosságra tekintettel az ügyben eljáró lett bíróság előtt felmerült a kérdés, hogy az érintett személyt megilleti-e az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv szerinti mentesség, amely az Unió tisztviselői és egyéb alkalmazottai számára az általuk hivatalos minőségükben végrehajtott valamennyi cselekmény tekintetében mentességet biztosít a bírósági eljárások alól. A Bíróság kimondta, hogy amennyiben egy büntetőeljárásban eljáró hatóság azt állapítja meg, hogy a tagállami központi bank elnöke nyilvánvalóan nem a hivatalos minőségében valósította meg a cselekményeket, nem illeti meg a mentesség. A csalást, a korrupciót és a pénzmosást a központi bank elnöke nem hivatalos minőségében követi el.
    2021. november 30-i LR Ģenerālprokuratūra ítélet (C‑3/20)

  • 2016-ban az Európai Bankhatóság (EBH) a lakossági banki termékekkel kapcsolatos termékfelügyeleti és -irányítási intézkedésekről szóló iránymutatásokat bocsátott ki. Az internetes oldalán közzétett értesítéssel az Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (prudenciális és szanálási hatóság, ACPR, Franciaország) bejelentette, hogy eleget tesz ezeknek az iránymutatásoknak, és így az ellenőrzése alá tartozó valamennyi pénzügyi intézményre alkalmazandóvá teszi azokat. A Fédération bancaire française (FBF) ezután az értesítés megsemmisítésére kérte a francia Conseil d’État-t (államtanács), mivel úgy vélte, hogy az EBH nem rendelkezik hatáskörrel ilyen iránymutatások kibocsátására. Az államtanács előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel fordult a Bírósághoz a vitatott iránymutatások jogszerűsége felülvizsgálatának biztosítása érdekében rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségek és ezen iránymutatások érvényessége tekintetében. A Bíróság megállapította, hogy az előzetes döntéshozatali eljárás alkalmazható az iránymutatások érvényességének felülvizsgálatára, és hogy az iránymutatások a jelen esetben érvényesek.
    2021. július 15-i FBF ítélet (C‑911/19)

Korlátozó intézkedések és külpolitika

A korlátozó intézkedések vagy „szankciók” az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájának (KKBP) alapvető eszközei. Ezeket az intézkedéseket egy integrált és átfogó fellépés keretében használják, amely magában foglalja többek között a politikai párbeszédet is. Az Unió ezeket különösen az Unió értékeinek, alapvető érdekeinek és biztonságának védelme, valamint a konfliktusok megelőzése és a nemzetközi biztonság megerősítése érdekében alkalmazza. A szankciók célja ugyanis az, hogy a KKBP célkitűzéseinek előmozdítása érdekében az érintett személyek vagy szervezetek politikájának vagy magatartásának megváltoztatását eredményezzék.

  • A „másodlagos szankciók” az Egyesült Államok kormányának azon képességén alapulnak, hogy pénzügyi rendszerének felsőbbrendűségét felhasználva arra kényszerítheti a külföldi jogalanyokat, hogy tartózkodjanak a szankcionált személyekkel kötött, egyébként jogszerű ügyletektől. Az uniós jog megtiltja e jogalanyok számára, hogy e szankcióknak megfeleljenek, kivéve ha az Európai Bizottság erre engedélyt ad abban az esetben, ha a külföldi jogszabályok be nem tartása súlyosan sértené e jogalanyok érdekeit. A Deutsche Telekom egyoldalúan, indoklás nélkül és a Bizottság engedélye nélkül felmondta az iráni állam tulajdonában álló Melli bank németországi fióktelepével kötött szolgáltatási szerződéseket. A Bíróság kimondta, hogy az Egyesült Államok által Iránnal szemben hozott másodlagos szankcióknak való megfelelés uniós jogban előírt tilalmára lehet polgári eljárásban hivatkozni, még az amerikai hatóságok kifejezett felszólításának vagy határozatának hiányában is. Az iráni bank ügyében eljárni hivatott német bíróságnak tehát egyensúlyba kell hoznia az e tilalommal elérni kívánt célt és azon gazdasági veszteségek valószínűségét és mértékét, amelyekkel a Deutsche Telekom szembesülhet, amennyiben nem szüntetheti meg az e bankkal fennálló kereskedelmi kapcsolatait.
    2021. december 21-i Bank Melli Iran ítélet (C‑124/20)

  • Az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia terén fennálló helyzet romlására tekintettel az Európai Unió Tanácsa 2017-ben elfogadott egy rendeletet, amely Venezuelával szemben korlátozó intézkedéseket vezetett be. Venezuela ezt követően ezen intézkedések megsemmisítését kérte a Törvényszéktől, de ez utóbbi úgy ítélte meg, hogy Venezuela nem rendelkezik kereshetőségi joggal egy ilyen rendelettel szemben. A fellebbezés nyomán eljáró Bíróság ezzel szemben úgy ítélte meg, hogy ezen államnak valóban fennáll a kereshetőségi joga az olyan rendelettel szemben, amely vele szemben korlátozó intézkedéseket vezet be, és ezért visszautalta az ügyet a Törvényszék elé a megsemmisítés iránti kereset érdeméről való határozathozatal céljából.
    2021. június 22-i Venezuela kontra Tanács ítélet (C‑872/19)

Európai büntetőjogi térség

Az európai büntetőjogi térség több tengely mentén épül fel: a bírósági határozatok kölcsönös elismerése, a tagállami büntetőjogok közelítése, integrált együttműködési szereplők létrehozása, végül pedig az e téren való nemzetközi együttműködés erősítése. Ezáltal az Európai Unió azon célkitűzése, hogy a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térséggé váljon, a tagállamok közötti kiadatás eltörléséhez vezetett, amelyet az igazságügyi hatóságok közötti átadási rendszer váltott fel. Az európai elfogatóparancs az első konkrét megvalósulása a büntetőjog területén a tagállamok közötti igazságügyi együttműködés sarokkövének számító kölcsönös elismerés elvének. Az európai elfogatóparancs egy tagállamban kibocsátott bírósági határozat, amely azt a célt szolgálja, hogy egy másik tagállam a büntetőeljárás lefolytatása, szabadságvesztés-büntetés, illetve szabadságelvonással járó intézkedés végrehajtása végett a keresett személyt elfogja és átadja. Az európai elfogatóparancs végrehajtásaként hozott határozatokat nemzeti szinten megfelelően ellenőrizni kell, előfordul azonban, hogy értelmezési nehézségek adódnak; ilyenkor e nehézségek kiküszöbölése érdekében a Bírósághoz fordulnak.

  • Az Egyesült Királyság által az Európai Unióból való kilépést megelőzően kibocsátott európai elfogatóparancs Írországban történő végrehajtásával kapcsolatos ügyben a Bíróság kimondta, hogy Írországra nézve kötelezőek a kilépésről rendelkező megállapodásban az európai elfogatóparancs rendszerére vonatkozóan az Egyesült Királyság tekintetében előírt rendelkezések, valamint az Európai Unió és e harmadik állam közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásban foglalt új átadási mechanizmusra vonatkozó rendelkezések. E rendelkezéseknek e megállapodásokba való belefoglalása nem indokolja a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térségre vonatkozó jogalapnak e megállapodások megkötése céljából történő hozzáadását, így az említett rendelkezések nem tették szükségessé, hogy Írország megválaszthassa, hogy azok alkalmazásában részt kíván-e venni, vagy sem.
    2021. november 16-i Governor of Cloverhill Prison és társai ítélet (C‑479/21 PPU)

B | Az igazságszolgáltatási tevékenység legfontosabb számai

A Bíróság

A Bírósághoz főként az alábbi esetekben lehet fordulni:

  • előzetes döntéshozatal iránti kérelmek:ha valamely nemzeti bíróságnak kétségei vannak valamely uniós jogi aktus értelmezésével vagy érvényességével kapcsolatban. Ekkor a nemzeti bíróság felfüggeszti az előtte folyamatban lévő eljárást, és a Bírósághoz fordul, amely nyilatkozik a kérdéses rendelkezések értelmezéséről vagy azok érvényességéről. Miután a Bíróság által hozott határozatban felvilágosítást kapott, a nemzeti bíróság el tudja dönteni az elé terjesztett jogvitát. Nagyon rövid határidőn belül választ igénylő ügyekben (például menekültügyek, határellenőrzéssel, gyermekek elvitelével kapcsolatos ügyek stb.) sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárást (PPU) lehet igénybe venni;
  • fellebbezés:a Törvényszék által hozott határozatokkal szembeni olyan jogorvoslati eljárás, amelynek keretében a Bíróság hatályon kívül helyezheti a Törvényszék határozatát;
  • közvetlen keresetek, amelyek célja főként:
    • valamely uniós jogi aktus megsemmisítése (megsemmisítés iránti kereset), vagy
    • annak megállapítása, hogy valamely tagállam nem tett eleget az uniós jogból eredő kötelezettségeinek (kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset). Ha a tagállam nem tesz eleget a Bíróság kötelezettségszegést megállapító ítéletében foglaltaknak, egy második, úgynevezett kettős kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárásban a Bíróság pénzbírságot szabhat ki rá;
  • vélemény iránti kérelmek:az Unió által harmadik állammal vagy nemzetközi szervezettel megkötni kívánt megállapodásnak a Szerződésekkel való összeegyeztethetőségére vonatkozik. Ilyen kérelmet valamely tagállam vagy valamely uniós intézmény (a Parlament, a Tanács vagy a Bizottság) nyújthat be.

838 érkezett ügy

Előzetes döntéshozatali eljárás:567 köztük 9 PPUs sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárás

A kérelem eredete szerint a főbb tagállamok: Németország: 106 Bulgária: 58 Olaszország: 46 Románia: 38 Ausztria: 37

29 közvetlen kereset köztük 22 kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset és köztük 1 kettős kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset

232 fellebbezés a Törvényszék határozataival szemben

12 költségmentesség iránti kérelem

Az a fél, aki nem tudja fedezni az eljárás költségeit, költségmentességet kérhet.

772 befejezett ügy

előzetes döntéshozatali eljárás köztük

547 sh 9 sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárás

30 közvetlen kereset

(megállapított kötelezettségszegés 11 tagállammal szemben)

1 vélemény iránti kérelem

183 fellebbezés a Törvényszék határozataival szemben közülük

23 vezetett a Törvényszék határozatának hatályon kívül helyezéséhez

Az eljárások átlagos időtartama 16.6 hónap

A sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárások átlagos időtartama:3.7 hónap

1 113 folyamatban lévő ügy 2021. december 31-én

Érintett fő területek

Mezőgazdaság 24

A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség 136

Fogyasztóvédelem 63

Vámunió 17

Környezetvédelem 45

A mozgás és a letelepedés szabadsága, a belső piac 77

Szellemi és ipari tulajdon 49

Szociális jog 64

Állami támogatások és versenyjog 115

Adózás 80

Közlekedés 61

A Bíróság tagjai

A Bíróságot 27 bíró és 11 főtanácsnok alkotja.

A bírákat és a főtanácsnokokat a tagállamok kormányai közös megegyezéssel, a jelölt személyeknek a szóban forgó feladatokra való alkalmasságáról szóló vélemény nyújtásával megbízott bizottsággal történő konzultációt követően nevezik ki. Megbízásuk hat évre szól, és megújítható.

Olyan személyek közül választják ki őket, akiknek függetlenségéhez nem férhet kétség, és akik megfelelnek az országukban a legmagasabb bírói tisztségekbe történő kinevezéshez szükséges feltételeknek, vagy elismert szakértelemmel rendelkező jogtudósok.

K. Lenaerts

elnök

L. Bay Larsen

elnökhelyettes

A. Arabadjiev

az első tanács elnöke

A. Prechal

a második tanács elnöke

K. Jürimäe

a harmadik tanács elnöke

C. Lycourgos

a negyedik tanács elnöke

E. Regan

az ötödik tanács elnöke

M. Szpunar

első főtanácsnok

S. Rodin

a kilencedik tanács elnöke

I. Jarukaitis

a tizedik tanács elnöke

N. Jääskinen

a nyolcadik tanács elnöke

I. Ziemele

a hatodik tanács elnöke

J. Passer

a hetedik tanács elnöke

J. Kokott

főtanácsnok

M. Ilešič

bíró

J.-C. Bonichot

bíró

T. von Danwitz

bíró

M. Safjan

bíró

F. Biltgen

bíró

M. Campos Sánchez-Bordona

főtanácsnok

P. G. Xuereb

bíró

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

bíró

L. S. Rossi

bíró

G. Pitruzzella

főtanácsnok

P. Pikamäe

főtanácsnok

A. Kumin

bíró

N. Wahl

bíró

J. Richard de la Tour

főtanácsnok

A. Rantos

főtanácsnok

D. Gratsias

bíró

M. L. Arastey Sahún

bíró

A. M. Collins

főtanácsnok

M. Gavalec

bíró

N. Emiliou

főtanácsnok

Z. Csehi

bíró

O. Spineanu-Matei

bíró

T. Ćapeta

főtanácsnok

L. Medina

főtanácsnok

A. Calot Escobar

hivatalvezető

A Bíróság összetétele

(2021. december 31-i protokolláris sorrend)

Első sor, balról jobbra:

M. Szpunar, First főtanácsnok, C. Lycourgos, A. Prechal tanácselnökök, A. Prechal, A. Prechal tanácselnökök, L. Bay Larsen, elnökhelyettes, K. Lenaerts, elnök, A. Arabadjiev, A. Prechal tanácselnökök, K. Jürimäe, A. Prechal tanácselnökök, E. Regan, A. Prechal tanácselnökök; S. Rodin, A. Prechal tanácselnökök

Második sor, balról jobbra:

T. von Danwitz, bíró, M. Ilešič, bíró, J. Passer, A. Prechal tanácselnökök, N. Jääskinen, A. Prechal tanácselnökök, I. Jarukaitis, A. Prechal tanácselnökök, I. Ziemele, A. Prechal tanácselnökök; J. Kokott, főtanácsnok, J.-C. Bonichot, bíró

Harmadik sor, balról jobbra:

P. Pikamäe, főtanácsnok, L.S. Rossi, bíró, P.G. Xuereb, bíró, F. Biltgen, bíró, M. Safjan, bíró, M. Campos Sánchez-Bordona, főtanácsnok, N.J. Piçarra, bíró, G. Pitruzzella, főtanácsnok

Negyedik sor, balról jobbra:

M.L. Arastey Sahún, bíró, A. Rantos, főtanácsnok, N. Wahl, bíró, A. Kumin, bíró, J. Richard de la Tour, főtanácsnok; D. Gratsias, bíró, A.M. Collins, főtanácsnok

Ötödik sor, balról jobbra:

L. Medina, főtanácsnok, O. Spineanu-Matei, bíró, N. Emiliou, főtanácsnok, M. Gavalec, bíró, Z. Csehi, bíró, T. Ćapeta, főtanácsnok, A. Calot Escobar, hivatalvezető

Törvényszék

A Törvényszékhez első fokon a természetes vagy jogi személyek (társaságok, egyesületek stb.) által és a tagállamok által az Európai Unió intézményei, szervei vagy hivatalai jogi aktusai ellen benyújtott közvetlen keresetekkel, valamint az intézmények vagy alkalmazottaik által okozott kár megtérítésére irányuló közvetlen keresetekkel lehet fordulni. A Törvényszék előtti jogviták jelentős része gazdasági jellegű: szellemi tulajdon (európai uniós védjegyek és formatervezési minták), versenyjogi és állami támogatásokkal kapcsolatos ügyek, bank- és pénzügyi felügyelet.

A Törvényszék hatáskörébe tartozik az Európai Unió és alkalmazottai közötti közszolgálati jogvitákban történő határozathozatal is.

A Törvényszék határozataival szemben, kizárólag jogkérdésekben, a Bírósághoz lehet fellebbezni. Azokban az ügyekben, amelyekben már kettős vizsgálatot folytattak le (egy független fellebbezési tanács, majd pedig a Törvényszék), a Bíróság a fellebbezést kizárólag akkor nyilvánítja megengedhetővé, ha e fellebbezés az uniós jog egységessége, koherenciája vagy fejlődése szempontjából jelentős kérdést vet fel.

882 érkezett ügy

785 közvetlen kereset,

közülük:80 állami támogatásokkal és versenyjoggal kapcsolatos kereset (ideértve a tagállamok által indított 4 keresetet is)

308 szellemi és ipari tulajdonnal kapcsolatos kereset

81 uniós közszolgálati kereset

316 egyéb közvetlen kereset (ideértve a tagállamok által indított 11 keresetet is)

70 költségmentesség iránti kérelem

Az a fél, aki nem tudja fedezni az eljárás költségeit, költségmentességet kérhet.

951 befejezett ügy

836 közvetlen kereset,

közülük:81 állami támogatásokkal és versenyjoggal kapcsolatos kereset

307 szellemi és ipari tulajdonnal kapcsolatos kereset

128 uniós közszolgálati kereset

320 egyéb közvetlen kereset

Az eljárások átlagos időtartama 17.3 hónap

A Törvényszék Bíróság előtt megfellebbezett határozatainak aránya:29%

1 428 folyamatban lévő ügy (2021. december 31-én)

Érintett fő területek

Dokumentumokhoz való hozzáférés 44

Mezőgazdaság 23

Versenyjog 96

Gazdaság- és monetáris politika 179

Környezetvédelem 16

Szellemi és ipari tulajdon 320

Közbeszerzés 25

Korlátozó intézkedések 51

Uniós személyzeti szabályzat 133

Állami támogatások 273

A Törvényszék tagjai

Az Európai Unió Törvényszéke 2019. szeptember 1-je óta tagállamonként két bíróból áll. A tagállamok közös megegyezéssel 6 éves időtartamra nevezik ki a bírákat, akiknek a megbízatása megújítható. A bírák maguk közül választják meg 3 éves időtartamra az elnököt és az elnökhelyettest, akik újraválaszthatók. A bírák a megbízatásuk során teljesen függetlenül járnak el.

M. van der Woude

elnök

S. Papasavvas

elnökhelyettes

H. Kanninen

A. Prechal tanácselnökök

V. Tomljenović

A. Prechal tanácselnökök

S. Gervasoni

A. Prechal tanácselnökök

D. Spielmann

A. Prechal tanácselnökök

A. Marcoulli

A. Prechal tanácselnökök

R. da Silva Passos

A. Prechal tanácselnökök

J. Svenningsen

A. Prechal tanácselnökök

M. J. Costeira

A. Prechal tanácselnökök

A. Kornezov

A. Prechal tanácselnökök

G. De Baere

A. Prechal tanácselnökök

M. Jaeger

bíró

S. Frimodt Nielsen

bíró

J. Schwarcz

bíró

M. Kancheva

bíró

E. Buttigieg

bíró

V. Kreuschitz

bíró

L. Madise

bíró

C. Iliopoulos

bíró

V. Valančius

bíró

N. Półtorak

bíró

F. Schalin

bíró

I. Reine

bíró

R. Barents

bíró

P. Nihoul

bíró

U. Öberg

bíró

K. Kowalik-Bańczyk

bíró

C. Mac Eochaidh

bíró

R. Frendo

bíró

T. Pynnä

bíró

L. Truchot

bíró

J. Laitenberger

bíró

R. Mastroianni

bíró

J. Martín y Pérez de Nanclares

bíró

O. Porchia

bíró

G. Hesse

bíró

M. Sampol Pucurull

bíró

M. Stancu

bíró

P. Škvařilová-Pelzl

bíró

I. Nõmm

bíró

G. Steinfatt

bíró

R. Norkus

bíró

T. Perišin

bíró

D. Petrlík

bíró

M. Brkan

bíró

P. Zilgalvis

bíró

K. A. Kecsmár

bíró

I. Gâlea

bíró

E. Coulon

hivatalvezető