A Bíróság több éve ambiciózus környezetvédelmi politikát folytat, melynek célja a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem legszigorúbb normáinak való megfelelés

Mint minden évben, az intézmény számot ad a rendelkezésére álló legfrissebb, jelen esetben a 2020-as évre vonatkozó jelzőszámok alakulásáról.

Az intézmény épületegyüttese, valamint a rendelkezésére álló erőforrások és eszközök napi szintű kezelését a környezet tiszteletben tartásának folyamatos szem előtt tartása vezérli, amiről a 2016-ban megszerzett EMAS-regisztráció (Eco Management and Audit Scheme) tanúskodik. Az EMAS-regisztráció, amelyet egy uniós rendelet hozott létre, és amelyet a környezetpolitikájukkal, valamint a környezet megóvása és a fenntartható fejlődés érdekében tett erőfeszítéseikkel kapcsolatos szigorú feltételeknek megfelelő szervezeteknek ítélnek oda, határozott elismerését jelenti a Bíróság magas szintű környezeti teljesítményének és környezetvédelmi elkötelezettségének.

Az éves környezetvédelmi nyilatkozatában a Bíróság részletes mérleget készít az intézmény környezetvédelmi teljesítményéről, valamint a jelenlegi és jövőbeni ökológiai projektjeiről. Egy online képzési modul révén a Bíróság minden új munkavállalót tájékoztat a mindennapi munkájuk környezeti aspektusairól, és informatikai, illetve irodai, energia- és vízhasználati, hulladékkezelési, valamint közlekedési szempontból a helyes szokásokra próbál mindenkit ösztönözni.

A közelmúltban tett konkrét intézkedések között a Bíróság 2020 novembere óta teljesen száműzte az egyszer használatos műanyag palackokat a tárgyalótermekből, a tanácskozásokról és az ülésekről.

Ezenkívül kedvező környezeti hatással bír a felek képviselői és a két uniós igazságszolgáltatási fórum közötti iratváltásra rendszeresített „e-Curia” alkalmazás. Példaképpen, amennyiben az e-Curián keresztül a Bíróságnak és a Törvényszéknek 2021-ben megküldött (több mint 1 millió oldalnyi) eljárási iratot azok hiteles másolataival együtt papír formában nyújtották volna be, ez több tonna papírnak megfelelő dokumentum benyújtását eredményezte volna, amelyet ráadásul fizikai formában el kellett volna juttatni Luxemburgba.

  • Használt irodai eszközök újrahasznosítás céljából történő begyűjtésének tesztfázisa
  • Részvétel a Veloh’ kerékpármegosztó rendszerben és a kerékpáros közlekedés támogatása
  • A papírhasználat csökkentése -37,5 % m3/FTE 2021
  • Az irodai és éttermi hulladékok csökkentése -67,3 % kg/teljes munkaidős egyenérték
  • Az izzók további cseréje a LED-technológia alkalmazása javára
  • A papírhasználat csökkentése -63,7 % kg/FTE in 2021
  • A villamosenergia fogyasztás csökkentése -20,8 % kWh/FTE
  • 2 958 m² napelem energia termelése érdekében 381 586 kWh in 2021 equivalent to the annual requirements of 65 families
  • A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése

A teljes munkaidős egyenérték (TME) olyan mutató, amely lehetővé teszi az egyes alkalmazottak szakmai tevékenységének mérését a heti munkaóráknak a különböző munkaidő-beosztási módok következtében eltérő számától függetlenül.

A környezeti mutatók a víz, a hulladékok, a papír és a villamos energia vonatkozásában a 2020. évi mutatóknak felelnek meg. Az eltérések a 2015-ös referenciaévhez képest értendők.

A hulladék- és erőforrás-fogyasztás erőteljes csökkenése a 2020-as év egészségügyi válság miatti kivételes jellegével magyarázható.