Súdny dvor Európskej únie už niekoľko rokov realizuje ambicióznu environmentálnu politiku s cieľom spĺňať najprísnejšie normy v oblasti udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia.

Rovnako ako každý rok inštitúcia podáva správu o vývoji najnovších ukazovateľov, ktoré má k dispozícii, a to ukazovateľov za rok 2020.

Manažment komplexu budov inštitúcie, ako aj každodenné riadenie prostriedkov a nástrojov, ktoré má k dispozícii, sú sprevádzané neustálou snahou o rešpektovanie životného prostredia, o čom svedčí získanie registrácie EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) v roku 2016. Osvedčenie EMAS ustanovené európskym nariadením, ktoré sa udeľuje organizáciám spĺňajúcim prísne podmienky týkajúce sa ich environmentálnej politiky a úsilia o ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj, predstavuje jednoznačné uznanie ekologického záväzku Súdneho dvora a výborných výsledkov dosiahnutých v oblasti ochrany životného prostredia.

Vo svojom každoročnom Environmentálnom vyhlásení Súdny dvor predkladá podrobné zhodnotenie environmentálneho správania spolu s aktuálnymi a budúcimi projektmi v oblasti ekológie v rámci inštitúcie. Súdny dvor napríklad vytvoril online školiaci modul, ktorým sa obracia na všetkých nových pracovníkov s cieľom informovať ich o environmentálnych aspektoch ich každodennej práce, pričom ich nabáda na osvojenie si správnych návykov z hľadiska informatiky a kancelárskych postupov, používania energie, spotreby vody a spracovania odpadu, ako aj cestovania.

Pokiaľ ide o konkrétne a aktuálne kroky, Súdny dvor od novembra 2020 úplne prestal v pojednávacích sálach a sálach, kde sa konajú zasadnutia a porady, ponúkať plastové fľaše na jedno použitie.

Aplikácia „e‑Curia“ určená na výmenu súdnych dokumentov medzi zástupcami účastníkov konania a súdmi Únie má tiež pozitívny vplyv na životné prostredie. Napríklad ak by všetky strany procesných písomností, ktoré boli predložené Súdnemu dvoru a Všeobecnému súdu prostredníctvom e-Curie v roku 2021 (viac ako milión strán), boli podané v papierovej forme spolu s ich príslušnými kópiami, znamenalo by to predloženie dokumentov zodpovedajúcich niekoľkým tonám papiera, ktoré by navyše museli byť fyzicky prepravené do Luxemburgu.

  • Testovacia fáza zberu starého kancelárskeho nábytku na účely jeho recyklácie
  • Účasť na systéme spoločne používaných bicyklov Veloh‘ a podpora cyklistickej dopravy
  • Zníženie spotreby vody -37,5 % m3/ekvivalent plného pracovného času v roku 2021
  • Zníženie odpadu pochádzajúceho z kancelárií a stravovania -67,3 % kg/ekvivalent plného pracovného času v roku 2020
  • Náhrada žiaroviek za technológiu LED
  • Zníženie spotreby papiera -63,7 % kg/ekvivalent plného pracovného času v roku 2021
  • Zníženie spotreby elektriny -20,8 % kWh/ekvivalent plného pracovného času v roku 2021
  • 2 958 m² fotovoltických článkov na výrobu takmer 381 586 kWh v roku 2020 to zodpovedá ročnému dopytu 65 rodín po elektrickej energii
  • Zníženie emisií uhlíka

Ekvivalent plného pracovného času je jednotkou umožňujúcou merať pracovnú činnosť nezávisle od rozdielov v počte odpracovaných hodín za týždeň každého zamestnanca v závislosti od rôznych rozvrhov práce.

Environmentálne ukazovatele týkajúce sa vody, odpadu, papiera a elektrickej energie zodpovedajú environmentálnym ukazovateľom za rok 2020. Zmeny sú uvedené v porovnaní s referenčným rokom 2015.

Výrazný pokles objemu odpadu a spotreby zdrojov vyplýva z výnimočnej povahy roku 2020 spôsobenej zdravotnou krízou.