Od wielu lat Trybunał prowadzi w dziedzinie środowiska ambitną politykę, której celem jest spełnienie najbardziej wymagających norm w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.

Jak co roku, instytucja informuje o swej sytuacji, podając najnowsze dostępne wskaźniki, w tym wypadku z 2020 r.

Obsłudze zespołu gmachów instytucji, jak również codziennemu zarządzaniu zasobami i narzędziami, które ma ona do dyspozycji, przyświeca nieustanna troska o poszanowanie środowiska naturalnego, o czym świadczy uzyskanie rejestracji w EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) w 2016 r. Rejestracja EMAS, stworzona drodze rozporządzenia europejskiego i przyznawana organizacjom spełniającym surowe wymogi w zakresie polityki środowiskowej i starań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, stanowi wymowny wyraz uznania dla zaangażowania ekologicznego Trybunału oraz jego w ysokiej efektywności środowiskowej.

W corocznym oświadczeniu w sprawie polityki środowiskowej Trybunał przedstawia szczegółowy bilans swojego oddziaływania na środowisko oraz obecne i przyszłe projekty środowiskowe instytucji. Trybunał opracował na przykład moduł szkoleniowy online, dzięki któremu zaznajamia wszystkie nowe osoby w instytucji ze środowiskowymi aspektami ich codziennej pracy oraz zachęca je do wykształcenia właściwych nawyków w zakresie narzędzi informatycznych i biurowych, zużycia energii i wody, odpadów i dojazdów.

Z konkretnych działań w ostatnim czasie od listopada 2020 r. Trybunał całkowicie odszedł od plastikowych butelek jednorazowego użytku w salach rozpraw, salach narad i salach posiedzeń.

Aplikacja e-Curia, powszechnie używana do przekazywania dokumentów procesowych między przedstawicielami stron a sądami Unii, również ma pozytywny wpływ na środowisko. Przykładowo, gdyby wszystkie strony pism procesowych przekazanych Trybunałowi Sprawiedliwości i Sądowi przez e-Curia w 2021 r. (ponad milion stron) zostały złożone w formie papierowej, wraz z kompletem odpisów, spowodowałoby to sporządzenie ilości dokumentów odpowiadającej wielu tonom papieru, które ponadto musiałyby zostać fizycznie dostarczone do Luksemburga.

  • Faza testowa zbiórki zużytych materiałów biurowych do recyklingu
  • Uczestnictwo w systemie wypożyczanych rowerów Veloh’ i promowanie dojazdów na rowerze
  • Zmniejszenie zużycia wody -37,5% m3/EPC w 2020 r.
  • Zmniejszenie ilości odpadów (biura i gastronomia) -67,3% kg / ekwiwalent pełnegoczasu pracy (EPC) w 2020 r.
  • Dalsza wymiana żarówek na technologię LED
  • Zmniejszenie zużycia papieru -63,7% kg / m3/EPC w 2020 r.
  • Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej -20,8% m3/EPC w 2020 r.
  • 2958 m² ogniw fotowoltaicznych aby wytworzyć 381 586 kWh w 2020 r., równowartość rocznego zapotrzebowania 65 rodzin
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC) jest jednostką miary działalności zawodowej, niezależną od rozbieżności w tygodniowej liczbie godzin pracy poszczególnych pracowników wynikających z różnych systemów czasu pracy.

Wskaźniki środowiskowe dotyczące wody, odpadów, papieru i energii elektrycznej odpowiadają wskaźnikom z 2020 r. Zmiany są liczone w stosunku do 2015 r. – roku referencyjnego.

Znaczny spadek ilości odpadów i zużycia zasobów można wyjaśnić wyjątkowym charakterem 2020 r. ze względu a kryzys zdrowotny.