A | Przegląd najważniejszych orzeczeń z tego roku

Państwo prawne



Po co istnieje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej?
Zobacz film na YouTube


Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, podobnie jak traktat o Unii Europejskiej, wyraźnie odwołuje się do państwa prawnego, jednej z wartości wspólnych państwom członkowskim Unii, na których Unia jest zbudowana. Trybunał Sprawiedliwości coraz częściej musi orzekać w kwestii poszanowania zasady państwa prawnego przez państwa członkowskie, zarówno w ramach skarg o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionych przeciwko nim przez Komisję Europejską, jak i w ramach wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym składanych przez sądy krajowe. Trybunał Sprawiedliwości musi wówczas zbadać, czy ta fundamentalna wartość jest na szczeblu krajowym respektowana, w szczególności w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości, a ściślej – w procesie mianowania lub w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo Unii. W przypadku potwierdzenia naruszenia zasada pierwszeństwa prawa Unii nakłada na sąd krajowy obowiązek odstąpienia od zastosowania się do takich zmian.
    Wyrok A.B. i in. z dnia 2 marca 2021 r. (C‑824/18)

  • Maltańskie stowarzyszenie na rzecz wspierania ochrony wymiaru sprawiedliwości i państwaprawnego zaskarżyło przed Prim’Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonali (pierwszą izbą sądu cywilnego, obradującą jako sąd konstytucyjny, Malta) procedurę powoływania maltańskich sędziów, określoną w konstytucji. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przepisy krajowe państwa członkowskiego, które przyznają premierowi rozstrzygające uprawnienia w procesie powoływania sędziów, przewidując jednocześnie udział niezależnego organu, który ma za zadanie ocenę kandydatów i przedstawienie opinii, nie są niezgodne w prawem Unii Europejskiej.
    Wyrok Repubblika/Il-Prim Ministru z dnia 20 kwietnia 2021 r. (C‑896/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się w kwestii szeregu reform rumuńskich dotyczących organizacji sądownictwa, systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów, odpowiedzialności majątkowej państwa oraz odpowiedzialności osobistej sędziów w następstwie pomyłki sądowej. Uznawszy, że te reformy mogą naruszać prawo Unii w wielu aspektach, takich jak utworzenie wyspecjalizowanej sekcji prokuratury odpowiedzialnej za postępowania przeciwko sędziom, warunki odpowiedzialności osobistej sędziów i poszanowanie ich praw procesowych, Trybunał przypomniał, że zasada pierwszeństwa prawa Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, zinterpretowanemu przez trybunał konstytucyjny, które pozbawia sąd niższego rzędu prawa do niestosowania, z mocy własnych uprawnień, przepisu krajowego sprzecznego z prawem Unii.
    Wyrok Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” i in./Inspecţia Judiciară i in. z dnia 18 maja 2021 r. (C‑83/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Węgier na rezolucję Parlamentu Europejskiego wszczynającą procedurę stwierdzenia istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez to państwo członkowskie wartości, na których opiera się Unia. Procedura ta może prowadzić do zawieszenia określonych praw wynikających z przynależności danego państwa członkowskiego do Unii. Postępując zgodnie ze swoim regulaminem, który przewiduje, iż w przypadku przyjęcia lub odrzucenia tekstu tylko głosy „za” i „przeciw” są uwzględniane przy obliczaniu wyniku głosowania, chyba że wymagana większość została określona w traktatach, Parlament przy obliczaniu głosów nad omawianą rezolucją uwzględnił wyłącznie głosy posłów oddane za jej przyjęciem i przeciw jej przyjęciu, pomijając wstrzymujących się od głosu. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przy obliczaniu oddanych przy przyjęciu tej rezolucji głosów Parlament słusznie wykluczył uwzględnienie głosów wstrzymujących się, wbrew temu, co Węgry utrzymywały w skardze o stwierdzenie nieważności.
    Wyrok Węgry/Parlament z dnia 3 czerwca 2021 r. (C‑650/18)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej obowiązujący sędziów Sądu Najwyższego (Polska) i sędziów sądów powszechnych jest niezgodny z prawem Unii. Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości skargę o stwierdzenie, że poprzez ten nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w szczególności poprzez utworzenie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Polska naruszyła prawo Unii. Trybunał Sprawiedliwości uwzględnił wszystkie zarzuty Komisji – zważywszy na szerszy kontekst niedawnych poważnych reform dotyczących organizacji sądownictwa w Polsce i splot czynników towarzyszących powstaniu tej nowej izby, stwierdził on w szczególności, że izba ta nie daje wszelkich gwarancji bezstronności i niezawisłości oraz nie jest odporna na bezpośrednie lub pośrednie wpływy polskiej władzy ustawodawczej i wykonawczej.
    Wyrok Komisja/Polska z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑791/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub wydziału sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Ponadto postanowienie, na mocy którego organ orzekający w ostatniej instancji i w składzie jednego sędziego odrzucił odwołanie sędziego przeniesionego wbrew swej woli, należy uznać za niebyłe, jeśli powołanie takiego jednoosobowego składu nastąpiło z rażącym naruszeniem podstawowych norm regulujących ustanawianie i funkcjonowanie danego systemu sądownictwa.
    Wyrok W. Ż. (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego – Powołanie) z dnia 6 października 2021 r. (C‑487/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że niezawisłość i bezstronność sędziów, a także domniemanie niewinności mogą być zagrożone przez obowiązujący obecnie w Polsce system, który między innymi zezwala ministrowi sprawiedliwości na delegowanie sędziów do sądów karnych wyższej instancji i do odwołania ich z tego delegowania w każdym czasie i bez uzasadnienia. Brak kryteriów delegowania stwarza ryzyko politycznej kontroli treści orzeczeń sądowych, zwłaszcza że minister ów pełni również funkcję prokuratora generalnego.
    Wyrok Postępowania karne przeciwko WB i in. z dnia 16 listopada 2021 r. (C‑748/19 i in.)

  • Trybunał Sprawiedliwości rozpatrywał szereg spraw dotyczących kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie walki z korupcją w Rumunii. Chodziło o kwestię, czy stosowanie orzecznictwa będącego rezultatem różnych orzeczeń rumuńskiego trybunału konstytucyjnego, dotyczących przepisów procedury karnej mających zastosowanie w dziedzinie nadużyć finansowych i korupcji, może naruszać prawo Unii. Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że zasada pierwszeństwa prawa Unii wymaga, aby sądy krajowe dysponowały uprawnieniem do pominięcia orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z prawem Unii, bez obawy o pociągnięcie sędziów krajowych do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Prawo Unii stoi na przeszkodzie stosowaniu orzecznictwa trybunału konstytucyjnego prowadzącego do uchylania wyroków wydanych przez składy orzekające utworzone jakoby niezgodnie z prawem w zakresie, w jakim w połączeniu z przepisami prawa krajowego dotyczącymi przedawnienia tworzy ono systemowe ryzyko bezkarności czynów stanowiących poważne przestępstwa nadużyć finansowych.
    Wyrok Euro Box Promotion i in. z dnia 21 grudnia 2021 r. (C‑357/19 i in.)

  • W sprawie prejudycjalnej wniesionej przez sąd węgierski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w przedmiocie zgodności uregulowania węgierskiego z dyrektywą Unii dotyczącą prawa do tłumaczenia ustnego i tłumaczenia pisemnego w postępowaniu karnym. Ponieważ węgierski sąd najwyższy orzekł, że wniosek do Trybunału Sprawiedliwości o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym był niezgodny z prawem, Trybunał zaznaczył także, że system współpracy między sądami krajowymi a Trybunałem stoi na przeszkodzie temu, by sąd najwyższy państwa członkowskiego stwierdził niezgodność z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożonego przez sąd niższej instancji. Prawo Unii stoi ponadto na przeszkodzie wszczęciu postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu krajowemu z tego powodu, że zwrócił się on do Trybunału z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym – takie postępowanie może zniechęcić ogół sądów krajowych do wnoszenia odesłań prejudycjalnych, co mogłoby zagrozić jednolitemu stosowaniu prawa Unii.
    Wyrok IS z dnia 23 listopada 2021 r. (C‑564/19)

Konkurencja



Sąd UE – Zapewnienie przestrzegania prawa Unii przez instytucje
Zobacz film na YouTube

Unia Europejska stosuje zasady mające na celu ochronę wolnej konkurencji. Zabronione są praktyki, których celem lub skutkiem jest zapobieganie, ograniczanie lub zakłócanie konkurencji na rynku wewnętrznym. Mówiąc dokładniej, prawo Unii zabrania zawierania porozumień pewnego rodzaju lub wymiany informacji między przedsiębiorstwami a ich konkurentami, które mogą mieć taki cel lub skutek, a także nadużywania przez przedsiębiorstwa pozycji dominującej na określonym rynku. Jednocześnie rozporządzenie w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw ma na celu zapobieganie tworzeniu lub umacnianiu pozycji dominującej poprzez przejęcia lub łączenie przedsiębiorstw.

  • Sąd utrzymał w mocy decyzję Komisji o nałożeniu grzywny w łącznej wysokości około 254 mln EUR na kilka japońskich przedsiębiorstw za udział, w różnych okresach przypadających na lata 1998–2012, w kartelu na rynku aluminiowych i tantalowych kondensatorów elektrolitowych, będących komponentami stosowanymi w niemal wszystkich wyrobach elektronicznych, takich jak komputery osobiste i tablety.
    Wyroki NEC/Komisja i in. z dnia 29 września 2021 r. (C‑341/18 i in.)

  • Sąd oddalił wniesioną przez Altice Europe, międzynarodową spółkę telekomunikacyjną i telewizyjną, skargę na decyzję Komisji, na mocy której nałożono na tę spółkę grzywny w łącznej wysokości 124,5 mln EUR w związku z przejęciem PT Portugal. Komisja zarzuciła Altice Europe naruszenie obowiązku zgłoszenia koncentracji, a także nieprzestrzeganie zakazu wprowadzania koncentracji w życie przed zgłoszeniem jej Komisji i wydaniem przez nią zezwolenia. Sąd nakazał jednak obniżenie grzywny o 6,22 mln EUR w części dotyczącej uchybienia obowiązkowi zgłoszenia koncentracji.
    Wyroki Altice Europe/Commission du 22 septembre 2021 (T‑425/18)

  • Sąd utrzymał w mocy decyzje Komisji zezwalające na koncentracje dotyczące nabycia przez easyJet i Lufthansę niektórych aktywów grupy Air Berlin. Sąd oddalił skargę przewoźnika lotniczego Polskie Linie Lotnicze „LOT”, będącego konkurentem obu przedsiębiorstw biorących udział w koncentracjach, podkreślając w szczególności, że Komisja może zdefiniować właściwe rynki w odniesieniu do par miast w punkcie wylotu lub przylotu, do których przypisane były przydziały czasu na start lub lądowanie Air Berlin, zamiast badać indywidualnie każdy z rynków, na których obecne były Air Berlin oraz, odpowiednio, Lufthansa i easyJet.
    Wyroki Polskie Linie Lotnicze „LOT”/Komisja z dnia 20 października 2021 r. (T‑240/18 i T‑296/18)

  • Sąd utrzymał w mocy decyzję Komisji, zgodnie z którą Google nadużył pozycji dominującej, promując w wynikach wyszukiwania własną porównywarkę cenową poprzez uprzywilejowaną prezentację i pozycjonowanie w stosunku do wyników porównywarek konkurencyjnych. Sąd potwierdził również wysokość grzywny ustalonej przez Komisję na kwotę 2,42 mld euro, z czego 523,5 mln EUR nałożono na Google solidarnie z jego spółką dominującą Alphabet.
    Wyrok Google i Alphabet/Komisja (Google Shopping) z dnia 10 listopada 2021 r. (T‑612/17)

  • W latach 1997–1999 spółka Sumal nabyła dwie ciężarówki od Mercedes Benz Trucks España (MBTE), będącej spółką zależną grupy Daimler, której spółką dominującą jest Daimler AG. Decyzją z 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła naruszenie przez Daimler AG przepisów prawa Unii zakazujących karteli poprzez zawarcie w okresie od stycznia 1997 r. do stycznia 2011 r. porozumień z czternastoma innymi europejskimi producentami samochodów ciężarowych, dotyczących ustalania cen i podnoszenia cen brutto samochodów ciężarowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). W następstwie tej decyzji Sumal wystąpił przeciwko MBTE z powództwem o odszkodowanie za szkody poniesione w wyniku tego kartelu. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że poszkodowany w wyniku naruszenia prawa konkurencji Unii popełnionego przez spółkę dominującą może żądać od jej spółki zależnej naprawienia powstałej w związku z tym szkody, ale musi udowodnić, że obie spółki stanowiły jednostkę gospodarczą w chwili naruszenia i że spółka zależna działa na rynku, którego dotyczy naruszenie.
    Wyrok Sumal z dnia 6 października 2021 r. (C‑882/19)

Środowisko naturalne

Ochrona fauny i flory, zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz zagrożenia związane z substancjami niebezpiecznymi są poważnymi wyzwaniami, z którymi Unia Europejska się mierzy, przyjmując surowe przepisy.

  • W postępowaniu ze skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej przez Komisję Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Hiszpania powinna była uwzględnić nielegalny pobór wody oraz pobór wody służący do zaopatrywania obszarów miejskich przy szacowaniu poboru wód podziemnych w regionie Doñana (Hiszpania), w którym znajduje się największy chroniony obszar przyrodniczy w Europie. Ponadto to państwo członkowskie nie podjęło odpowiednich działań w celu uniknięcia niepokojenia zwierzyny w chronionych siedliskach znajdujących się w tym parku narodowym.
    Wyrok Komisja/Hiszpania z dnia 24 czerwca 2021 r. (C‑559/19)

  • Połowy z wykorzystaniem prądu elektrycznego zostały zakazane na mocy nowych przepisów przyjętych w 2019 r. przez Parlament Europejski i Radę. Niderlandy zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie nieważności tych przepisów, argumentując między innymi, że prawodawca Unii nie oparł się na najlepszych dostępnych opiniach naukowych dotyczących wpływu eksploatacji soli w Morzu Północnym na środowisko. Trybunał Sprawiedliwości oddalił tę skargę i potwierdził ważność tych przepisów – prawodawcy Unii przysługuje w tej dziedzinie szeroki zakres uznania i nie musi on opierać swoich decyzji legislacyjnych wyłącznie na opiniach naukowych i technicznych.
    Wyrok Niderlandy/Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski z dnia 15 kwietnia 2021 r. (C‑733/19)

  • Jeśli chodzi o zezwolenie na polowanie przy pomocy lepów, Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwo członkowskie (w tym przypadku Francja) nie może zezwolić na stosowanie metody chwytania ptactwa pociągającej za sobą przyłów, jeżeli może ona spowodować u danych gatunków uszkodzenia inne niż znikome. Tradycyjny charakter takiej metody nie jest sam w sobie wystarczający, aby wykluczyć inne zadowalające rozwiązania. Trybunał Sprawiedliwości określił warunki, na jakich można wprowadzić odstępstwa od ustanowionego w dyrektywie ptasiej zakazu stosowania niektórych metod chwytania ptaków chronionych.
    Wyrok One Voice et Ligue pour la protection des oiseaux (LPO)/Ministre de la Transition écologique et solidaire z dnia 17 marca 2021 r. (C‑900/19)

  • W skardze o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej przez Komisję przeciwko Węgrom w związku z systematycznym i trwałym przekraczaniem wartości dopuszczalnych dla pyłu zawieszonego PM10 Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Węgry naruszyły przepisy prawa Unii dotyczące jakości otaczającego powietrza i uchybiły zobowiązaniom zapewnienia na całym terytorium kraju przestrzegania dziennej wartości dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM10 oraz możliwie najkrótszego okresu, w którym wartość ta jest przekraczana.
    Wyrok Komisja/Węgry z dnia 3 lutego 2021 r. (C‑637/18)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Niemcy naruszały w latach 2010–2016 dyrektywę w sprawie jakości powietrza, systematycznie i trwale przekraczając wartości dopuszczalne dla dwutlenku azotu (NO2). Niemcy naruszyły również obowiązek przyjęcia w odpowiednim czasie odpowiednich środków w celu zapewnienia, że okres przekroczenia dopuszczalnych norm na danych obszarach będzie możliwie najkrótszy.
    Wyrok Komisja/Niemcy z dnia 3 czerwca 2021 r. (C‑635/18)

Instytucje

Do zadań obu sądów Unii należy sprawdzanie, czy akty (lub zaniechanie przyjęcia danych aktów) instytucji, organów i jednostek organizacyjnych Unii są zgodne z prawem Unii. Trybunał Sprawiedliwości i Sąd są zatem gwarantami sądowej ochrony praw jednostek, których bezpośrednio i indywidualnie dotyczą podejmowane na szczeblu Unii decyzje. Natomiast tylko sądy krajowe są właściwe do kontroli zgodności z prawem – w świetle prawa krajowego – aktów organów krajowych.

  • Sąd stwierdził nieważność decyzji Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) o odmowie udzielenia częściowego dostępu do sprawozdania końcowego OLAF-u z dochodzenia w odniesieniu do projektów dotyczących oświetlenia publicznego zrealizowanych przez spółkę Elios na Węgrzech z udziałem finansowym Unii. Ponieważ organy węgierskie zakończyły już dochodzenia krajowe w związku z tym sprawozdaniem, cel związany z ochroną czynności dochodzenia nie uzasadniał już odmowy udzielenia dostępu do żądanego dokumentu.
    Wyrok Homoki/Komisja z dnia 1 września 2021 r. (T‑517/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości stwierdził nieważność decyzji Rady w sprawie stosowania kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie z Armenią podpisanej w dniu 26 listopada 2017 r. Trybunał orzekł, że chociaż umowa o partnerstwie wykazuje określone powiązania ze wspólną polityką zagraniczną i bezpieczeństwa, to zawarte w niej elementy lub deklaracje zamiaru, które wiążą się z WPZiB, nie są wystarczające, aby stanowić samodzielny element składowy tej umowy, który mógłby uzasadniać podzielenie aktu Rady na dwie odrębne decyzje. Ten podział spowodował w szczególności zastosowanie zasady jednomyślności w przypadku głosowania nad jednym z rozpatrywanych aktów, zaś głosowania większością kwalifikowan w przypadku drugiego.
    Wyrok Komisja/Rada z dnia 2 września 2021 r. (C‑180/20)

  • Sąd oddalił skargę Rumunii na decyzję Komisji w sprawie rejestracji proponowanej inicjatywy obywatelskiej „Polityka spójności w regionie na rzecz równości i zachowania kultury regionu”. Sąd po raz pierwszy wypowiedział się w kwestii zaskarżalności decyzji Komisji w przedmiocie rejestracji proponowanej inicjatywy obywatelskiej. Proponowana europejska inicjatywa obywatelska została w 2013 r. przedstawiona Komisji, która z początku odmówiła jej rejestracji na tej podstawie, że inicjatywa ta wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosków dotyczących unijnych aktów prawnych w celu wprowadzania w życie traktatów. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził nieważność decyzji Komisji, która następnie zarejestrowała proponowaną inicjatywę obywatelską decyzją z 30 kwietnia 2019 r.
    Wyrok Rumunia/Komisja z dnia 10 listopada 2021 r. (T‑495/19)

  • Sąd wydał rozstrzygnięcie na temat chwili rozpoczęcia biegu terminu do zaskarżenia decyzji dotyczącej osoby podlegającej regulaminowi pracowniczemu urzędników europejskich w przypadku bezskutecznego doręczenia listu poleconego. Wobec braku przepisów regulujących kwestię ustalenia chwili, od której oblicza się termin do wniesienia skargi w przypadku braku podjęcia listu poleconego za potwierdzeniem odbioru w sporach objętych zakresem zastosowania regulaminu pracowniczego, Sąd przypomniał ponadto, że względy pewności prawa oraz konieczność unikania jakiejkolwiek dyskryminacji lub jakiegokolwiek arbitralnego traktowania przy zapewnianiu prawidłowego prowadzenia postępowań sądowych stoją na przeszkodzie stosowaniu domniemania doręczenia w dniu upływu okresu przechowywania przez pocztę listu poleconego zaadresowanego do miejsca zamieszkania skarżącego. Wreszcie Trybunał orzekł, że skoro decyzja została doręczona pocztą elektroniczną (gdzie odbiór został niezwłocznie potwierdzony przez adresata), termin na wniesienie skargi rozpoczyna bieg z dniem tego doręczenia.
    Wyrok Barata/Parlament Europejski z dnia 3 marca 2021 r. (T‑723/18)

  • W toczącej się pomiędzy Republiką Mołdawii a spółką ukraińską sprawie do Trybunału Sprawiedliwości wpłynęło pytanie dotyczące zakwalifikowania roszczenia wynikającego z umowy sprzedaży energii elektrycznej jako „inwestycji” w rozumieniu Traktatu karty energetycznej (TKE). Trybunał orzekł, że nabycie przez przedsiębiorstwo z jednej z umawiających się stron TKE wierzytelności wynikającej z umowy dostawy energii elektrycznej niezwiązanej z inwestycją, przysługującej przedsiębiorstwu z państwa niebędącego stroną tego traktatu wobec przedsiębiorstwa publicznego z innej umawiającej się strony owego traktatu, nie stanowi „inwestycji” w rozumieniu TKE. Wierzytelność wynikająca ze zwykłej umowy sprzedaży energii elektrycznej nie może bowiem zostać uznana za uprawnienie przyznane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze energii. Wynika z tego, że zwykła umowa dostawy energii elektrycznej produkowanej przez inne podmioty gospodarcze jest transakcją handlową, która jako taka nie może stanowić inwestycji.
    Wyrok Mołdawia/Komstroy z dnia 2 września 2021 r. (C‑741/19)

  • W opinii wydanej na wniosek Parlamentu Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Traktaty nie zabraniają Radzie oczekiwania, przed przyjęciem decyzji w sprawie zawarcia przez Unię konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (zwanej konwencją stambulską), na „wspólne porozumienie” państw członkowskich, ale Rada nie może zmieniać procedury zawarcia tej konwencji, uzależniając to zawarcie od uprzedniego osiągnięcia takiego „wspólnego porozumienia”. Trybunał Sprawiedliwości wskazał właściwą materialną podstawę prawną do przyjęcia aktu Rady dotyczącego zawarcia części konwencji stambulskiej będącej przedmiotem przewidywanej umowy. Wyjaśnił również, że akt zawarcia umowy może zostać rozdzielony na dwie odrębne decyzje, w sytuacji gdy zostanie stwierdzona obiektywna tego potrzeba.
    Opinia Konwencja stambulska z dnia 6 października 2021 r. (1/19)

Podatki

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego Unia Europejska zharmonizowała niektóre podatki pośrednie, takie jak akcyza na produkty energetyczne. Poprzez ustalenie minimalnych poziomów opodatkowania w szczególności paliw silnikowych, jedna z dyrektyw Unii ma na celu zmniejszenie różnic między krajowymi poziomami opodatkowania. Ponadto nawet podatki bezpośrednie, które zasadniczo leżą w gestii państw członkowskich, takie jak opodatkowanie spółek, muszą być zgodne z podstawowymi zasadami Unii, takimi jak zakaz pomocy państwa. Podobnie jak w latach poprzednich, zapadły też wyroki dotyczące interpretacji indywidualnych prawa podatkowego („tax rulings”) pewnych państw członkowskich, które zapewniały przedsiębiorstwom międzynarodowym szczególne traktowanie podatkowe, co Komisja uznała za niezgodne z tym zakazem.

  • W skardze o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wniesionej przez Komisję Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Włochy naruszyły prawo Unii, zwalniając z podatku akcyzowego paliwo do łodzi rekreacyjnych czarterowanych na użytek prywatny. Dyrektywa Unii przewidująca minimalne poziomy opodatkowania paliwa dopuszcza bowiem zwolnienie tylko w przypadku, gdy statek jest wykorzystywany przez użytkownika końcowego do celów komercyjnych. Fakt, że czarterowanie stanowi działalność gospodarczą dla czarterującego, nie ma w tym względzie znaczenia.
    Wyrok Komisja/Włochy z dnia 16 września 2021 r. (C‑341/20)

  • W skargach wniesionych przez Luksemburg i Amazon Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji stwierdzającej, że w latach 2006–2014 Luksemburg udzielił pomocy państwa niezgodnej z prawem Unii spółce Amazon EU, stanowiącej wówczas centrum sprzedaży Amazona na Europę, z siedzibą w Luksemburgu, umożliwiając jej płacenie znacznie niższych niż inne przedsiębiorstwa podatków dzięki interpretacjom indywidualnym prawa podatkowego („tax rulings”). Zdaniem Komisji Luksemburg powinien odzyskać od spółki Amazon nienależne korzyści podatkowe w wysokości około 250 mln EUR wraz z odsetkami. W swoim wyroku Trybunał stwierdził, że Komisja nie wykazała w wystarczający sposób, iż podlegający opodatkowaniu dochód Amazon EU został sztucznie obniżony w wyniku zawyżenia opłaty płaconej przez tę spółkę innej spółce z grupy Amazon za korzystanie z pewnych praw własności intelektualnej.
    Wyrok Luksemburg i Amazon/Komisja z dnia 12 maja 2021 r. (T‑816/17 i in.)

  • Sąd oddalił skargi wniesione przez Luksemburg i dostawcę energii Engie na decyzję, w której Komisja stwierdziła, że Luksemburg przyznał Engie pomoc państwa niezgodną z prawem Unii, pozwalając, dzięki interpretacjom indywidualnym prawa podatkowego („tax rulings”), dwóm spółkom tej grupy mającym siedzibę w Luksemburgu na uniknięcie opodatkowania niemal wszystkich ich zysków. Według Komisji Luksemburg powinien odzyskać około 120 mln EUR niezapłaconych podatków wraz z odsetkami. W wyroku potwierdzającym tę decyzję Sąd podkreślił, że Luksemburg zaniechał stwierdzenia nadużycia praw przez Engie, mimo że spełnione były ku temu wszystkie kryteria..
    Wyrok Luksemburg i in./Komisja z dnia 12 maja 2021 r. (T‑516/18 i in.)

Własność intelektualna

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd zapewniają wykładnię i stosowanie przepisów przyjętych przez Unię w celu ochrony wszystkich praw wyłącznych do twórczości intelektualnej. Ponadto ochrona własności intelektualnej (prawo autorskie) i przemysłowej (prawo znaków towarowych, ochrona wzorów przemysłowych, prawo patentowe) poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez tworzenie środowiska sprzyjającego kreatywności i innowacyjności.

  • W sporze między spółką Lego a spółką niemiecką Sąd uznał, że Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) popełnił błąd, unieważniając prawo do wzoru klocka stanowiącego część zestawu konstrukcyjnego dla dzieci LEGO. Sąd uznał bowiem, że EUIPO powinien był należycie przeanalizować zastosowanie wyjątku od rozporządzenia w sprawie wzorów wspólnotowych, biorąc pod uwagę wszystkie cechy postaci danego wzoru. Trybunał przypomniał, że prawo do wzoru nie podlega unieważnieniu, jeśli choć jedna z cech produktu, którego dotyczy wzór, nie jest podyktowana funkcją techniczną tego produktu..
    Wyrok Lego A/S/EUIPO i Delta Sport Handelskontor GmbH z dnia 24 marca 2021 r. (T‑515/19)

  • Sąd uznał ważność trójwymiarowego znaku towarowego przedstawiającego kształt szminki w sztyfcie. Tym samym stwierdził on nieważność decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), który odrzucił pierwotny wniosek o rejestrację tego oznaczenia jako unijnego znaku towarowego dla szminek. Zdaniem Sądu zgłoszony znak towarowy ma charakter odróżniający, ponieważ odbiega znacząco od norm i zwyczajów panujących w branży szminek, bo sztyft jest zaokrąglony, a nie pionowy i cylindryczny.
    Wyrok Guerlain z dnia 14 lipca 2021 r. (T‑488/20)

  • Sąd orzekł, że plik dźwiękowy zawierający dźwięk powstający przy otwieraniu puszki napoju wraz z następującymi po nim ciszą i musowaniem nie może zostać zarejestrowany jako unijny znak towarowy w odniesieniu między innymi do napojów, ponieważ nie wykazuje charakteru odróżniającego. Sąd zgodził się zatem ze stanowiskiem EUIPO i przypomniał, że aby konsument mógł postrzegać oznaczenie dźwiękowe jako znak towarowy, a nie jako element o charakterze funkcjonalnym lub jako wskazówkę pozbawioną własnej samoistnej właściwości, musi ono mieć charakter odróżniający.
    Wyrok Ardagh Metal Beverage Holdings z dnia 7 lipca 2021 r. (T‑668/19)

  • Sąd oddalił skargę Chanel w przedmiocie wniosku Huawei o rejestrację znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) na tej podstawie, że sporne oznaczenia graficzne nie są podobne, i orzekł, że znaki towarowe należy porównywać w postaci, w jakiej zostały zarejestrowane lub zgłoszone, bez zmiany ich orientacji. Sąd wskazał, że sama obecność w każdym z rozpatrywanych znaków towarowych dwóch elementów, które są ze sobą splecione, nie czyni tych znaków podobnymi, mimo wspólnego dla obu z nich podstawowego kształtu geometrycznego – koła obejmującego te elementy.
    Wyrok Chanel SAS z dnia 21 kwietnia 2021 r. (T‑44/20)

  • Sąd rozpatrywał możliwość reprezentowania przez brytyjskiego adwokata strony w toczącym się przed nim postępowaniu w sprawie skargi na decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Sąd przypomniał dwie kumulatywne przesłanki tego, by dana osoba była uprawniona do reprezentowania w sposób ważny stron (niebędących państwami członkowskimi i instytucjami Unii) przed sądami Unii: musi to być, po pierwsze, adwokat lub radca prawny, a po drugie, musi być on uprawniony do występowania przed sądem państwa członkowskiego lub innego państwa będącego stroną porozumienia EOG. Skarga została wniesiona po dniu 31 grudnia 2020 r., czyli po upływie okresu przejściowego poprzedzającego ostateczne wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii, oraz nie wchodziła w zakres żadnej z sytuacji przewidzianych w umowie o wystąpieniu, w których prawnik uprawniony do występowania przed sądami Zjednoczonego Królestwa, który nie wykazał, że jest uprawniony do występowania przed sądem państwa członkowskiego lub innego państwa będącego stroną Porozumienia EOG, może reprezentować stronę przed sądami Unii. Skarga została zatem uznana za niedopuszczalną.
    Postanowienie Daimler/EUIPO z dnia 7 grudnia 2021 r. (T‑422/21)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w przypadku gdy podmiot praw autorskich zastosował lub zlecił ograniczenia zabezpieczające przed framingiem, umieszczenie utworu na stronie internetowej osoby trzeciej za pomocą tej techniki stanowi udostępnienie tego utworu nowej publiczności. To publiczne udostępnienie wymaga zatem zezwolenia podmiotu praw autorskich.
    Wyrok VG Bild-Kunst z dnia 9 marca 2021 r. (C‑392/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, w ramach systemu poprzedzającego system wprowadzony nową dyrektywą z 2019 r. w sprawie praw autorskich, warunki, na jakich platformy internetowe (w tym przypadku YouTube i Cyando) mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Orzekł on, że operatorzy platform internetowych co do zasady sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Mogą oni jednak zostać pociągnięci do odpowiedzialności za udostępnianie treści z naruszeniem praw autorskich, jeśli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści.
    Wyrok YouTube i in. z dnia 22 czerwca 2021 r. (C‑682/18)

  • W omawianej sprawie łącza internetowe klientów spółki Telenet zostały wykorzystane do udostępniania filmów z katalogu spółki Mircom w sieci równorzędnej (peer-to-peer). Ochrona praw podmiotów praw własności intelektualnej może uzasadniać – orzekł Trybunał Sprawiedliwości – systematyczne rejestrowanie adresów IP użytkowników oraz przekazywanie ich nazw i adresów pocztowych podmiotowi praw lub osobie trzeciej w celu umożliwienia wytoczenia powództwa o odszkodowanie. Żądanie udzielenia informacji skierowane przez podmiot praw własności intelektualnej nie może mieć znamion nadużycia oraz musi być uzasadnione i proporcjonalne.
    Wyrok M.I.C.M. z dnia 17 czerwca 2021 r. (C‑597/19)

  • Właściciel barów tapas w Hiszpanii używał oznaczenia CHAMPANILLO do oznaczania i promowania swoich lokali. Jego reklamy przedstawiały dwa kieliszki wypełnione napojem musującym. Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC) – podmiot odpowiedzialny za ochronę interesów producentów szampana – chciał zakazu używania określenia „champanillo” (co po hiszpańsku oznacza „mały szampan”), uzasadniając, że używanie tego oznaczenia stanowi naruszenie chronionej nazwy pochodzenia (ChNP) „Champagne”. Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, że produkty objęte ChNPchronione przed zabronionymi działaniami odnoszącymi się zarówno do towarów, jak i do usług..
    Wyrok Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne z dnia 9 września 2021 r. (C‑783/19)

Ochrona danych osobowych

Unia Europejska ma przepisy stanowiące solidną i spójną podstawę ochrony danych osobowych, niezależnie od sposobu i kontekstu, w jakim są one gromadzone (zakupy przez internet, kredyty bankowe, poszukiwanie pracy, żądanie informacji przez organy publiczne). Przepisy te mają zastosowanie do osób lub podmiotów publicznych i prywatnych mających siedzibę w Unii lub poza nią, w tym do przedsiębiorstw oferujących towary lub usługi, takich jak Facebook czy Amazon, gdy wymagają one udostępnienia danych osobowych obywateli Unii lub ponownie je wykorzystują.

W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości wielokrotnie orzekał w sprawie odpowiedzialności wynikającej z gromadzenia i przetwarzania takich danych, w szczególności przez organy krajowe i prywatne przedsiębiorstwa.


Trybunał Sprawiedliwości w cyfrowej rzeczywistości
Zobacz film na YouTube

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przepisy państwa członkowskiego zobowiązujące organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drogach do podawania do publicznej wiadomości danych dotyczących punktów karnych otrzymanych przez kierowców za wykroczenia drogowe są sprzeczne z prawem Unii. Sąd stwierdził bowiem, że nie wykazano konieczności wprowadzenia tego systemu dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Sprawa dotyczyła łotewskich przepisów ruchu drogowego, stanowiących, że informacje o punktach karnych otrzymanych przez kierowców pojazdów są publicznie dostępne i przekazywane każdej osobie, która się o to zwróci, bez konieczności wykazywania przez tę osobę szczególnego interesu w ich uzyskaniu.
    Wyrok Latvijas Republikas Saeima z dnia 22 czerwca 2021 r. (C‑439/19)

  • Trybunał orzekł, że dostęp w celach karnych do zbioru danych pochodzących z łączności elektronicznej, dotyczących ruchu lub lokalizacji, które pozwalają na wyciągnięcie precyzyjnych wniosków na temat życia prywatnego, jest dozwolony jedynie w celu zwalczania poważnej przestępczości lub zapobiegania poważnym zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego. Prawo Unii stoi ponadto na przeszkodzie przepisom krajowym przyznającym prokuraturze kompetencję do udzielania zezwoleń na dostęp organu władzy publicznej do tych danych w celu prowadzenia postępowania przygotowawczego.
    Wyrok H. K/Prokuratuur z dnia 2 marca 2021 r. (C‑746/18)

  • W wyroku w sprawie dotyczącej ochrony danych osobowych, w której uczestniczyła spółka Facebook Ireland, Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił warunki wykonywania uprawnień przysługujących krajowym organom nadzorczym w zakresie transgranicznego przetwarzania danych, stwierdzając, że pod pewnymi warunkami krajowy organ nadzorczy może podnosić wszelkie zarzucane naruszenia ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) przed sądami danego państwa członkowskiego, nawet jeśli nie jest on w odniesieniu do tego przetwarzania wiodącym organem nadzorczym. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził również, że ponieważ Facebook Ireland nie informował dostatecznie internautów o gromadzeniu i wykorzystywaniu dotyczących ich informacji, ich zgoda na przetwarzanie danych nie była ważna.
    Wyrok Facebook Ireland i in. z dnia 15 czerwca 2021 r. (C‑645/19)

Ochrona konsumentów

Propagowanie praw konsumentów, ich dobrobytu i pomyślności to podstawowe wartości przyświecające rozwojowi polityki Unii. Trybunał Sprawiedliwości nadzoruje stosowanie przepisów chroniących konsumentów, aby zapewnić ochronę ich zdrowia, bezpieczeństwa oraz interesów gospodarczych i prawnych, niezależnie od tego, gdzie w Unii mieszkają, dokąd podróżują i gdzie dokonują zakupów.


Trybunał Sprawiedliwości: gwarantowanie praw konsumentów Unii Europejskiej
Zobacz film na YouTube


Co zrobił dla mnie Trybunał Sprawiedliwości?
Zobacz film na YouTube

  • Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji stwierdzającej, że niepobieranie kaucji od pewnych opakowań napojów sprzedawanych przez niemieckie sklepy przygraniczne klientom zamieszkałym w Danii nie stanowi pomocy państwa. Komisja naruszyła prawo, stwierdzając, iż przesłanka dotycząca zasobów państwowych nie została spełniona.
    Wyrok Dansk Erhverv/Komisja z dnia 9 czerwca 2021 r. (T‑47/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości zakazał dodawania glonu Lithothamnium calcareum przy przetwarzaniu żywności ekologicznej, takiej jak napoje ekologiczne na bazie ryżu i soi, w celu jej wzbogacenia w wapń. Przypomniał on, że prawo Unii ustanawia surowe zasady dotyczące dodawania minerałów, takich jak wapń, w produkcji żywności ekologicznej. Zezwolenie na stosowanie proszku uzyskanego z tego glonu jako nieekologicznego składnika pochodzenia rolniczego pozwoliłoby bowiem producentom tych środków spożywczych na obejście tych przepisów.
    Wyrok Natumi GmbH/Land Nordrhein-Westfalen z dnia 29 kwietnia 2021 r. (C‑815/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że samo przekierowanie lotu do portu lotniczego w pobliżu pierwotnego docelowego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania ryczałtowego. Wskazał on natomiast, że przedsiębiorstwo lotnicze powinno z własnej inicjatywy zaoferować pasażerowi pokrycie kosztów transportu do pierwotnie przewidzianego docelowego portu lotniczego lub, ewentualnie, do innego pobliskiego miejsca docelowego uzgodnionego z tym pasażerem. W celu uwolnienia się od obowiązku wypłaty pasażerom odszkodowania w przypadku dużego opóźnienia lotu w chwili przylotu przewoźnik lotniczy może powołać się na nadzwyczajną okoliczność, która miała wpływ nie na ów opóźniony lot, lecz na wcześniejszy lot obsługiwany przez niego z wykorzystaniem tego samego samolotu.
    Wyrok WZ/Austrian Airlines AG, z dnia 22 kwietnia 2021 r. (C‑826/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że strajk zorganizowany przez związek zawodowy pracowników przewoźnika lotniczego, mający na celu w szczególności uzyskanie podwyżek płac, nie stanowi „nadzwyczajnej okoliczności” zwalniającej przewoźnika lotniczego z obowiązku wypłaty odszkodowania w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Brak takiego zakwalifikowania tego rodzaju strajku, zorganizowanego zgodnie z warunkami określonymi w ustawodawstwie krajowym, nie narusza bowiem wolności prowadzenia działalności gospodarczej, prawa własności i prawa do rokowań przewoźnika lotniczego.
    Wyrok Airhelp Ltd/Scandinavian Airlines System SAS z dnia 23 marca 2021 r. (C‑28/20)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwo członkowskie należące do strefy euro może zobowiązać organy swojej administracji do przyjmowania płatności w gotówce. Wskazał on jednak, że państwo członkowskie może również ograniczyć możliwość dokonywania takich płatności ze względu na interes publiczny, w szczególności wtedy gdy – ze względu na znaczną liczbę płatników – płatność w gotówce może spowodować powstanie po stronie owych organów administracji nieracjonalnych kosztów. Określono również, że obowiązek przyjmowania banknotów może zostać ograniczony ze względu na interes publiczny, jeśli ograniczenia te są proporcjonalne do realizowanego celu uzasadnionego interesem publicznym, co oznacza w szczególności, że do celów zaspokojenia wierzytelności pieniężnych zobowiązane osoby mają do dyspozycji inne prawne środki płatnicze.
    Wyrok Johannes Dietrich i Norbert Häring/Hessischer Rundfunk z dnia 26 stycznia 2021 r. (C‑422/219 i C‑423/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że przepisy węgierskie zakazujące unieważnienia umowy kredytu denominowanego w walucie obcej na tej podstawie, że zawiera ona nieuczciwy warunek dotyczący różnic kursowych, wydają się być zgodne z prawem Unii, jeżeli przepisy te pozwalają na przywrócenie pod względem prawnym i faktycznym sytuacji, w jakiej znajdowałby się konsument w przypadku braku istnienia nieuczciwego warunku, nawet gdyby unieważnienie umowy było bardziej korzystne dla konsumenta. Ponadto wyrażona przez danego konsumenta wola nie może przeważać nad oceną sądu krajowego odnośnie do kwestii, czy przepisy węgierskie pozwalają na przywrócenie sytuacji prawnej i faktycznej konsumenta..
    Wyrok OTP Jelzálogbank i in. z dnia 2 września 2021 r. (C‑932/19)

  • W sprawie, w której irlandzki przewoźnik morski Irish Ferries musiał w 2018 r. odwołać rejsy zaplanowane na cały sezon, ponieważ z powodu opóźnienia w dostawie nowego statku nie był w stanie wprowadzić do eksploatacji statku zastępczego, Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił szereg przepisów dotyczących praw pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową (odwołanie, odszkodowanie, cena biletu...). W szczególności Trybunał uznał, że obowiązki zmiany trasy i odszkodowania w przypadku odwołania usługi transportowej są proporcjonalne do celu, jakiemu ma służyć rozporządzenie mające zastosowanie w tej dziedzinie.
    Wyrok Irish Ferries z dnia 2 grudnia 2021 r. (C‑570/19)

  • Trybunał Sprawiedliwości orzekał w sprawie opcji taryfowej za internet zwanej „stawką zerową”. Stanowi ona praktykę handlową, w ramach której dostawca dostępu do internetu stosuje „stawkę zerową” lub bardziej korzystną w odniesieniu do całości lub części transmisji danych związanej z daną aplikacją lub daną kategorią szczególnych aplikacji, które oferują partnerzy tego dostawcy dostępu. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że takie opcje taryfowe są niezgodne z rozporządzeniem w sprawie dostępu do otwartego internetu, podobnie jak ograniczenia przepustowości łącza, współdzielenia połączenia lub korzystania z roamingu ze względu na aktywację takiej opcji.
    Wyroki Vodafone i Telekom Deutschland z dnia 2 września 2021 r. (C‑854/19 i in.)

Prawo rodzinne

Unia Europejska ustanawia wspólne zasady prawa rodzinnego, aby obywatele europejscy nie napotykali przeszkód w korzystaniu ze swoich praw z tego powodu, że mieszkają w różnych państwach członkowskich Unii lub że przeprowadzili się do innego państwa członkowskiego.

Przepisy regulujące spory transgraniczne między dziećmi a ich rodzicami zawarte są w rozporządzeniu Bruksela II bis, stanowiącym podstawę współpracy sądowej w Unii w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

  • Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie na temat uprowadzenia dziecka przez granicę, w sprawie dotyczącej wniosku o powrót do Szwecji dziecka irańskiej pary, które zostało zabrane do Finlandii. Trybunał orzekł, że bezprawnego uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania nie może stanowić sytuacja, w której jedno z rodziców, bez zgody drugiego rodzica, zabiera dziecko z jego państwa zwykłego pobytu do innego państwa członkowskiego Unii, po uznaniu przez organ państwa zamieszkania właściwy w sprawach imigracji, że to właśnie w tym innym państwie członkowskim powinny zostać rozpatrzone wnioski o udzielenie azylu dotyczące tego dziecka i tego rodzica.
    Wyrok A z dnia 2 sierpnia 2021 r. (C‑262/21)

  • Do Trybunału Sprawiedliwości wpłynęła sprawa małoletniego dziecka będącego obywatelem Unii, którego akt urodzenia sporządzony przez przyjmujące państwo członkowskie wskazuje jako jego rodziców dwie osoby tej samej płci. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe. Państwo to jest także zobowiązane do uznania dokumentu pochodzącego od przyjmującego państwa członkowskiego, umożliwiającego wspomnianemu dziecku korzystanie, wraz z każdą z tych dwóch osób, z przysługującego mu prawa do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Unii.
    Wyrok Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo“ z dnia 14 grudnia 2021 r. (C‑490/20)

Zabezpieczenie społeczne

Przepisy Unii mają na celu koordynację krajowych systemów zabezpieczenia społecznego, aby osoby, które przeprowadzają się do innego państwa członkowskiego Unii nie traciły zabezpieczenia społecznego (na przykład uprawnień emerytalnych i opieki zdrowotnej) i zawsze wiedziały, którym przepisom krajowym podlegają. Innymi słowy, osoba korzystająca z prawa do swobodnego przemieszczania się w Europie nie może być poszkodowana w porównaniu z osobą, która zawsze mieszkała i pracowała w jednym państwie członkowskim. W określonych przez te reguły i zasady ramach Trybunał Sprawiedliwości dąży do zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego obywateli europejskich, odząc je z ochroną finansów publicznych przyjmującego państwa członkowskiego.

  • W sprawie dotyczącej obywatelstwa i przynależności do krajowego systemu zabezpieczenia społecznego Trybunał Sprawiedliwości potwierdził prawo nieaktywnych zawodowo obywateli Unii, zamieszkujących w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie ich pochodzenia, do ubezpieczenia w publicznym systemie ubezpieczenia zdrowotnego przyjmującego państwa członkowskiego. Zaznaczył jednak, że takie ubezpieczenie nie musi być bezpłatne.
    Wyrok A (publiczna opieka zdrowotna) z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑535/19)

  • W związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej ustawodawstwo brytyjskie wprowadziło nowy system dla obywateli Unii, zgodnie z którym przyznanie prawa pobytu nie jest uzależnione od wysokości dochodów. Z drugiej strony, pozbawia ono obywateli Unii świadczeń z pomocy społecznej określanych jako „zasiłek na pokrycie kosztów utrzymania”. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że takie przepisy są zgodne z zasadą równego traktowania gwarantowaną przez prawo Unii. Jednakże właściwe organy krajowe powinny sprawdzić, czy odmowa przyznania takich świadczeń z zakresu pomocy społecznej nie naraża obywatela Unii i jego dzieci na r yzyko naruszenia ich praw podstawowych, w szczególności poszanowania godności ludzkiej.
    Wyrok The Department for Communities in Northern Ireland z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑709/20)

  • Trybunał Sprawiedliwości objaśnił kryteria, które należy brać pod uwagę przy ocenie, czy agencja pracy tymczasowej prowadzi normalnie „znaczną część działalności, innej niż działalność związana z samym zarządzaniem wewnętrznym” na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że aby agencja pracy tymczasowej mogła być uznana za „normalnie prowadzącą swą działalność” w państwie członkowskim, powinna wykonywać znaczną część swojej działalności związanej z udostępnianiem pracowników na rzecz przedsiębiorstw użytkowników mających siedzibę i wykonujących działalność na terytorium wspomnianego państwa członkowskiego. Wykonywanie działalności związanej z doborem i rekrutacją pracowników tymczasowych w państwie członkowskim, w którym agencja pracy tymczasowej ma siedzibę, nie wystarcza do uznania tej agencji za wykonującą w tym państwie „znaczną część działalności”.
    Wyrok Team Power Europe z dnia 3 czerwca 2021 r. (C‑784/19)

Równość traktowania

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej zapewnia równość wszystkich osób wobec prawa jako ludzi, pracowników, obywateli lub stron postępowania sądowego. Dyrektywa 2000/78 ustanawia w szczególności ogólne ramy równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy oraz zapewnia ochronę przed dyskryminacją ze względu na religię lub światopogląd, wiek, niepełnosprawność lub orientację seksualną w tych dziedzinach. Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął szereg spraw dotyczących domniemanych przypadków dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej, podkreślając poszanowanie zasady proporcjonalności między celem zamierzonym w rozpatrywanych przepisach zasadą równego traktowania.

  • W lipcu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że uregulowanie państwa członkowskiego przewidujące bezwzględną niemożność dalszego pełnienia obowiązków przez funkcjonariusza służby więziennej, którego ostrość słuchu nie odpowiada minimalnym progom percepcji dźwiękowej, bez umożliwienia sprawdzenia, czy jest on w stanie wykonywać swoje obowiązki, jest sprzeczne z prawem Unii. W ocenie Trybunału Sprawiedliwości uregulowanie to wprowadza dyskryminację bezpośrednią ze względu na niepełnosprawność.
    Wyrok Tartu Vangla z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑795/19)

  • Dwie sprawy dotyczyły pracownic wyznania muzułmańskiego, które postanowiły nosić w miejscu pracy chustę islamską. W ocenie Trybunału Sprawiedliwości wprowadzony przez pracodawcę zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy. Jednakże przy godzeniu wchodzących w grę praw sądy krajowe mogą uwzględniać specyficzny kontekst swego państwa członkowskiego i bardziej korzystne przepisy krajowe w zakresie ochrony wolności wyznania.
    Wyrok WABE i MH Müller Handel z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑804/18 i C‑341/19)

Pomoc państwa i Covid-19

  • W czerwcu 2020 r. Portugalia zgłosiła Komisji pomoc państwa na rzecz przewoźnika lotniczego Transportes Aereos Portugueses SGPS SA, spółki dominującej i akcjonariusza w 100% TAP Air Portugal, w postaci pożyczki w wysokości do 1,2 mld EUR. Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji uznającej pomoc za zgodną z rynkiem wewnętrznym w kontekście pandemii Covid-19 ze względu na to, że decyzja ta nie była wystarczająco uzasadniona. Jednakże, w związku z tym kontekstem, skutki stwierdzenia nieważności zostały zawieszone do czasu w ydania przez Komisję nowej decyzji.
    Wyrok Ryanair DAC/Komisja (TAP - Covid-19) z dnia 19 maja 2021 r. (T‑465/20)

  • W kwietniu 2020 r. Niemcy zgłosiły Komisji pomoc indywidualną na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst GmbH w postaci dwóch pożyczek w wysokości 550 mln EUR, gwarantowanych przez państwo z preferencyjną stopą oprocentowania. Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej pomoc, ze względu na niewystarczające uzasadnienie. Jednak ze względu na kontekst gospodarczy i społeczny naznaczony pandemią Covid-19 zawiesił on skutki stwierdzenia nieważności do czasu przyjęcia przez Komisję nowej decyzji.
    Wyrok Ryanair/Komisja (Condor – Covid-19) z dnia 9 czerwca 2021 r. (T‑665/20)

  • Sąd uznał, że system pomocy państwa wprowadzony przez Szwecję w formie gwarancji pożyczek dla przedsiębiorstw lotniczych posiadających szwedzką koncesję, mający na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce tego państwa członkowskiego w okresie pandemii Covid-19, jest zgodny z prawem Unii. System ten dotyczy konkretnie przedsiębiorstw lotniczych, które na dzień 1 stycznia 2020 r. posiadały koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w dziedzinie lotnictwa, z wyjątkiem przedsiębiorstw lotniczych realizujących loty nieplanowane.
    Wyrok Ryanair DAC/Komisja z dnia 17 lutego 2021 r. (T‑238/20)

  • Sąd zatwierdził system pomocy państwa wprowadzony przez Francję w postaci moratorium na zapłatę podatków dla przedsiębiorstw posiadających francuską koncesję. Ten system pomocy, dotyczący podatku od lotnictwa cywilnego i opłaty solidarnościowej od biletów lotniczych, należnych miesięcznie w okresie od marca do grudnia 2020 r., został uznany przez Sąd za właściwy dla naprawienia szkód gospodarczych spowodowanych pandemią Covid-19 i niewprowadzający dyskryminacji niezgodnej z prawem Unii.
    Wyrok Ryanair DAC/Komisja z dnia 17 lutego 2021 r. (T‑259/20)

  • Sąd zatwierdził pomoc w postaci odnawialnych linii kredytowych w maksymalnej wysokości po 1,5 mld koron szwedzkich (SEK), wprowadzoną przez Szwecję oraz Danię na rzecz przedsiębiorstwa SAS tytułem naprawienia szkód wynikających z odwołania lub reorganizacji lotów w następstwie wprowadzenia ograniczeń w zakresie przemieszczania się z powodu pandemii Covid-19. Sąd uznał, iż ze względu na to, że SAS posiada znacznie większy udział w r ynku niż udziały jego najbliższego konkurenta w tych dwóch państwach członkowskich, pomoc nie stanowi niezgodnej z prawem d yskryminacji.
    Wyroki Ryanair DAC/Komisja z dnia 14 kwietnia 2021 r. (T‑378/20 i T‑379/20)

  • Sąd orzekł, że gwarancja Finlandii na rzecz przewoźnika lotniczego Finnair, mająca pomóc w uzyskaniu od funduszu emerytalnego pożyczki w wysokości 600 mln EUR przeznaczonej na zaspokojenie jego potrzeb w funduszu bieżącym w następstwie pandemii Covid-19, jest zgodna z prawem Unii. Gwarancja była niezbędna dla zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce fińskiej ze względu na znaczenie Finnaira dla tej gospodarki.
    Wyrok Ryanair DAC/Komisja z dnia 14 kwietnia 2021 r. (T‑388/20)

  • Sąd zatwierdził decyzję Komisji zezwalającą na wprowadzenie funduszu wsparcia ustanowionego przez Hiszpanię w celu zapewnienia wypłacalności przedsiębiorstw niefinansowych mających główne ośrodki działalności w Hiszpanii, które są uznawane za systemowe lub strategiczne dla gospodarki hiszpańskiej, a które napotykają czasowe trudności z powodu pandemii Covid-19. Sąd podkreślił, że rozpatrywany środek, przeznaczony do podejmowania środków służących dokapitalizowaniu i posiadający budżet w wysokości 10 mld EUR, stanowi system pomocy państwa, lecz jest proporcjonalny i niedyskryminujący.
    Wyrok Ryanair DAC/Komisja z dnia 19 maja 2021 r. (T‑628/20)

Pomoc państwa

Badanie zgodności z prawem Unii dotacji przyznawanych przez państwa członkowskie na rzecz podmiotów gospodarczych może wymagać złożonej i dogłębnej oceny okoliczności, które skłoniły organy publiczne do ingerencji w konkurencję. W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości i Sąd poddały kontroli, w szeregu spraw o dużym znaczeniu gospodarczym, ocenę tych środków krajowych dokonaną przez Komisję, jako strażnika zgodności z unijnymi regułami pomocy państwa.

  • Znajdujący się w Niemczech kompleks Nürburgring obejmuje między innymi tor wyścigowy i park rozrywki. Wskutek niewypłacalności właścicieli, będących podmiotami prawa publicznego, kompleks został sprzedany prywatnemu przedsiębiorcy. Mimo że inne podmioty gospodarcze twierdziły, że sprzedaż została przeprowadzona po cenie niższej od ceny rynkowej i w sposób dyskryminujący, Komisja postanowiła nie wszczynać formalnego postępowania wyjaśniającego. W wyniku odwołań w tej sprawie Trybunał Sprawiedliwości stwierdził nieważność decyzji Komisji oraz uchylił wyrok Sądu, który ją potwierdził, i nakazał Komisji ponowne zbadanie, czy sprzedaż Nürburgring wiązała się z przyznaniem pomocy państwa.
    Wyrok Ja zum Nürburgring i in./Komisja z dnia 2 września 2021 r. (C‑647/19 P i in.)

  • Komisja uznała w szeregu decyzji, że orzeczenie sądu arbitrażowego ustalające w odniesieniu do greckiego producenta aluminium Mytilinaios domniemaną preferencyjną taryfę opłat za energię elektryczną na rzecz DEI, producenta i dostawcy energii elektrycznej, nie wiązało się faktycznie z przyznaniem korzyści. Sąd stwierdził nieważność tych decyzji, gdyż uznał, że Komisja była zobowiązana do starannego, wystarczającego i pełnego zbadania ewentualnego przyznania w drodze orzeczenia sądu arbitrażowego Mytilinaios korzyści, poprzez dokonanie złożonych ocen e konomicznych i t echnicznych.
    Wyrok DEI/Komisja z dnia 22 września 2021 r. (T‑639/14 i in.)

  • Spółdzielnia rybaków i kapitanowie-rybacy wnieśli skargę przeciwko decyzji Komisji o niewnoszeniu zastrzeżeń do pomocy na budowę pierwszych morskich farm wiatrowych we Francji. Sąd stwierdził, że osoby te nie są uprawnione do wniesienia tych skarg, ponieważ, po pierwsze, nie znajdują się w sytuacji konkurencyjnej wobec operatorów tych farm wiatrowych, a po drugie, nie wykazały istnienia ryzyka konkretnego wpływu spornej pomocy na swoją sytuację.
    Wyrok CAPA i in./Komisja z dnia 15 września 2021 r. (T‑777/19)

Prawa socjalne

W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości musiał dokonywać wykładni prawa Unii w dziedzinie polityki społecznej, w szczególności w odniesieniu do warunków pracy i ochrony socjalnej pracowników. Prawodawca Unii ustanowił w tym zakresie minimalne zasady, których muszą przestrzegać państwa członkowskie. I tak w dziedzinie organizacji czasu pracy prawo Unii określa minimalne wymagania w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, zapewniając pracownikom minimalne okresy odpoczynku. Aby zapewnić równowagę między życiem zawodowym, prywatnym i rodzinnym, zawiera także przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. Organizuje też koordynację systemów zabezpieczenia społecznego, mającą na celu zapewnienie realizacji zasady równego traktowania wszystkich pracowników w Unii. Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił poza tym warunki dostępu do świadczeń krajowych dla pracowników z państw trzecich.


Trybunał Sprawiedliwości w miejscu pracy – ochrona praw pracowników
Zobacz film na YouTube

  • Na pytanie sądu rumuńskiego dotyczące interpretacji dyrektywy w sprawie organizacji czasu pracy Trybunał Sprawiedliwości przeanalizował sytuację ekspertów zatrudnionych przez Academia de Studii Economice din București (ASE) na podstawie kilku umów o pracę, którzy kumulowali w niektóre dni osiem godzin przepracowanych w ramach harmonogramu podstawowego z godzinami przepracowanymi w ramach projektu lub projektów. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w sytuacji, gdy pracownik zawarł kilka umów o pracę z tym samym pracodawcą, minimalny okres odpoczynku dobowego stosuje się do tych umów rozpatrywanych łącznie, a nie do każdej z umów rozpatrywanej odrębnie.
    Wyrok Academia de Studii Economice din Bucureşti/Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale z dnia 17 marca 2021 r. (C‑585/19)

  • W sporze między byłym podoficerem armii słoweńskiej a ministerstwem obrony, dotyczącym wynagrodzenia za pełnienie służby wartowniczej, Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, w jakich przypadkach dyrektywa dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy nie ma zastosowania do zadań wykonywanych przez żołnierzy. Dyrektywa ta nie stoi na przeszkodzie temu, by okres dyżuru, w trakcie którego żołnierz jest zobowiązany do pozostawania w koszarach, do których go przydzielono, lecz nie świadczy tam faktycznej pracy, był wynagradzany w inny sposób niż okres dyżuru, w trakcie którego żołnierz ten faktycznie wykonuje pracę.
    Wyrok Ministrstvo za obrambo z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑742/19)

  • W sprawie prejudycjalnej wniesionej przez sąd luksemburski Trybunał Sprawiedliwości dokonał wykładni dyrektywy w sprawie wdrożenia zmienionego Porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego. Wskazał on, że państwo członkowskie nie może uzależnić prawa do urlopu rodzicielskiego od wymogu, by rodzic był zatrudniony w chwili narodzin lub przysposobienia dziecka. Państwo członkowskie może jednak wymagać, by rodzic był nieprzerwanie zatrudniony przez okres co najmniej dwunastu miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.
    Wyrok XI/Caisse pour l’avenir des enfants z dnia 25 lutego 2021 r. (C‑129/20)

  • We Włoszech odmówiono przyznania zasiłku z tytułu urodzenia dziecka i zasiłku macierzyńskiego kilku obywatelom państw trzecich posiadającym jednolite zezwolenie na pracę uzyskane na mocy ustawodawstwa włoskiego transponującego dyrektywę Unii, ze względu na to, że nie posiadali statusu rezydenta długoterminowego. W sprawie wniesionej przez Corte costituzionale (trybunał konstytucyjny, Włochy) Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że owi obywatele państw trzecich mają prawo do korzystania z tych ustanowionych w uregulowaniach włoskich zasiłków.
    Wyrok O. D. i in./Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) z dnia 2 września 2021 r. (C‑350/20)

Unia bankowa

Unia bankowa jest kluczowym elementem Unii gospodarczej i walutowej Unii Europejskiej, utworzonym w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2008 r. i kryzys zadłużenia państwowego, który następnie zapanował w strefie euro. Celem unii bankowej jest zapewnienie stabilności, pewności i wiarygodności sektora bankowego w strefie euro i w całej Unii Europejskiej, co przyczynia się do ogólnej stabilności finansowej, a także zagwarantowanie, by banki były w stanie przetrwać kryzysy finansowe oraz by problemy upadłości banków były rozwiązywane bez sięgania po pieniądze podatników Unii, a ich wpływ na gospodarkę Unii był jak najmniejszy. Państwa członkowskie strefy euro należą do unii bankowej, a te, które do niej nie należą, mogą w niej uczestniczyć dzięki ścisłej współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym. Trybunał Sprawiedliwości i Sąd regularnie rozpoznają kwestie związane z unią bankową.

  • W czerwcu 2018 r. łotewska prokuratura wniosła przeciwko prezesowi banku centralnego Łotwy akt oskarżenia dotyczący szeregu przestępstw korupcyjnych. Jako prezes banku centralnego był on również członkiem Rady Ogólnej i Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Mając na względzie tę szczególną sytuację, łotewski sąd zastanawiał się, czy zainteresowany może korzystać z immunitetu na podstawie Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej, który przyznaje urzędnikom i innym pracownikom Unii immunitet jurysdykcyjny w odniesieniu do wszystkich czynów popełnionych w ramach ich czynności służbowych. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jeżeli organ właściwy w zakresie postępowania karnego stwierdzi, iż działania prezesa banku centralnego państwa członkowskiego w sposób oczywisty nie zostały podjęte przez tego prezesa w ramach czynności służbowych, immunitet jurysdykcyjny nie znajduje zastosowania. Czyny kwalifikowane jako oszustwo, korupcja lub pranie pieniędzy nie są popełniane przez prezesa banku centralnego w ramach czynności służbowych.
    Wyrok LG Ģenerālprokuratūra z dnia 30 listopada 2021 r. (C‑3/20)

  • W 2016 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał wytyczne dotyczące zasad nadzoru nad produktami i ustaleń zarządczych dla produktów bankowości detalicznej. W opinii opublikowanej na swojej stronie internetowej Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (organ nadzoru ostrożnościowego i restrukturyzacji, Francja) oświadczył, że zastosował się do tych wytycznych, dzięki czemu mają one zastosowanie do wszystkich instytucji finansowych objętych jego kontrolą. Fédération bancaire française (francuska federacja bankowa) wniosła do Conseil d’État (rady stanu, Francja) skargę o stwierdzenie nieważności tej opinii, uznając, że EUNB nie ma kompetencji do wydawania takich wytycznych. Conseil d’État zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie środków zaskarżenia dostępnych w celu zapewnienia kontroli zgodności z prawem spornych wytycznych oraz w sprawie ważności tych wytycznych. Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że postępowanie w trybie prejudycjalnym może być stosowane do celów kontroli tej ważności oraz że w niniejszym przypadku wytyczne te są ważne.
    Wyrok FBF z dnia 15 lipca 2021 r. (C‑911/19)

Środki ograniczające i polityka zagraniczna

Środki ograniczające, czy też „sankcje”, są kluczowym instrumentem wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) Unii Europejskiej. Wykorzystuje się je w ramach zintegrowanego i całościowego działania, które obejmuje w szczególności dialog polityczny. Unia ucieka się do nich w szczególności w celu chronienia wartości, podstawowych interesów i bezpieczeństwa Unii oraz zapobiegania konfliktom i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Sankcje mają na celu doprowadzenie do zmiany polityki lub zachowania osób lub podmiotów, wobec których są stosowane, w dążeniu do realizacji celów WPZiB.

  • „Sankcje wtórne” opierają się na zdolności rządu Stanów Zjednoczonych do wykorzystania przewagi swojego systemu finansowego w celu zmuszenia podmiotów zagranicznych do powstrzymania się od dokonywania legalnych skądinąd transakcji z osobami objętymi sankcjami. Prawo Unii zabrania tym podmiotom stosowania się do tych sankcji, chyba że zezwoli na to Komisja Europejska, gdyby nieprzestrzeganie prawa obcego poważnie zaszkodziło interesom tych podmiotów. Deutsche Telekom jednostronnie rozwiązał umowy o świadczenie usług zawarte z niemieckim oddziałem należącego do państwa irańskiego banku Melli, bez podania przyczyn i bez zgody Komisji. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że w procesie cywilnym można powoływać się na ustanowiony w prawie Unii zakaz zastosowania się do sankcji wtórnych nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran, nawet w braku konkretnego żądania lub polecenia ze strony organu Stanów Zjednoczonych. Sąd niemiecki, do którego wystąpił bank irański, powinien wówczas wyważyć cel tego zakazu oraz prawdopodobieństwo i rozmiar strat gospodarczych, na jakie narażony byłby Deutsche Telekom, gdyby nie mógł zerwać stosunków handlowych z tym bankiem.
    Wyrok Bank Melli Iran z dnia 21 grudnia 2021 r. (C‑124/20)

  • W związku z pogarszającą się sytuacją w zakresie praw człowieka, praworządności i demokracji Rada Unii Europejskiej przyjęła w 2017 r. rozporządzenie wprowadzające środki ograniczające wobec Wenezueli. Wenezuela wniosła do Sądu skargę o stwierdzenie nieważności tych środków, lecz Sąd uznał, że Wenezuela nie ma legitymacji do zaskarżenia takiego rozporządzenia. W postępowaniu odwoławczym Trybunał Sprawiedliwości orzekł natomiast, że państwo to ma legitymację procesową czynną do zaskarżenia rozporządzenia wprowadzającego wobec niej środki ograniczające i w związku z tym przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd w celu wydania orzeczenia co do istoty w przedmiocie skargi o stwierdzenie nieważności.
    Wyrok Wenezuela/Rada z dnia 22 czerwca 2021 r. (C‑872/19)

Europejski obszar prawa karnego

Działania w ramach europejskiego obszaru prawa karnego koncentrują się na kilku zagadnieniach – wzajemnym uznawaniu orzeczeń sądowych, zbliżaniu przepisów prawa karnego państw złonkowskich, tworzeniu zintegrowanych podmiotów współpracy, a także wzmacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Dążenie Unii Europejskiej, by stać się przestrzenią wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, doprowadziło już do zniesienia ekstradycji między państwami członkowskimi i zastąpienia jej systemem wydawania osób między organami sądowymi. Europejski nakaz aresztowania jest pierwszym konkretnym wyrazem, w dziedzinie prawa karnego, zasady wzajemnego uznawania, która jest podstawą współpracy sądowej między państwami członkowskimi. Jest on decyzją sądową państwa członkowskiego o aresztowaniu i przekazaniu osoby poszukiwanej w innym państwie członkowskim w celu ścigania lub wykonania kary pozbawienia wolności lub środka zabezpieczającego polegającego na pozbawieniu wolności. Decyzje w sprawie wykonania europejskiego nakazu aresztowania muszą podlegać wystarczającej kontroli na szczeblu krajowym, gdy zaś czasami pojawiają się trudności interpretacyjne, sprawa kierowana jest do Trybunału Sprawiedliwości w celu rozwiązania tych trudności.

  • W sprawie dotyczącej wykonania w Irlandii europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Zjednoczone Królestwo przed jego wystąpieniem z Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że postanowienia dotyczące stosowania systemu europejskiego nakazu aresztowania wobec Zjednoczonego Królestwa, przewidziane umowie o wystąpieniu oraz dotyczące nowego mechanizmu wydawania osób, ustanowionego w umowie o handlu i współpracy między Unią a tym państwem trzecim, są wiążące dla Irlandii. Włączenie tych postanowień do wspomnianych umów nie uzasadniało dodania podstawy prawnej odnoszącej się do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości do celów ich zawarcia, tak więc wspomniane postanowienia nie wymagały, aby Irlandia miała możliwość wyboru, czy chce im podlegać.
    Wyrok Governor of Cloverhill Prison i in. z dnia 16 listopada 2021 r. (C‑479/21)

B | Działalność sądownicza – główne liczby

Trybunał Sprawiedliwości

Do Trybunału Sprawiedliwości mogą być przede wszystkim wnoszone:

  • wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, gdy sąd krajowy ma wątpliwości co do wykładni aktu prawnego wydanego przez Unię lub co do jego ważności. Sąd krajowy zawiesza wówczas postępowanie, które się przed nim toczy, i zwraca się z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości, który orzeka w przedmiocie wykładni, jaką należy nadać danym przepisom, lub w przedmiocie ich ważności. Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości wyjaśni w swoim orzeczeniu sporne kwestie, sąd krajowy może rozstrzygnąć zawisły przed nim spór. W sprawach wymagających udzielenia odpowiedzi w bardzo krótkim terminie (na przykład w zakresie azylu, kontroli granic, porwania dzieci itd.) przewidziany jest pilny tryb prejudycjalny („PPU”);
  • odwołania skierowane przeciwko orzeczeniom wydanym przez Sąd, stanowiące środki odwoławcze, w ramach których Trybunał Sprawiedliwości może uchylić orzeczenie Sądu;
  • skargi bezpośrednie, które mają głównie na celu:
    • uzyskanie stwierdzenia nieważności aktu prawa Unii („skarga o stwierdzenie nieważności”) lub
    • stwierdzenie naruszenia prawa Unii przez państwo członkowskie („skarga o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom”). Jeżeli państwo członkowskie nie zastosuje się do wyroku, w którym stwierdzono uchybienie zobowiązaniom, druga skarga, zwana skargą o stwierdzenie podwójnego uchybienia zobowiązaniom, może prowadzić do nałożenia na nie przez Trybunał sankcji pieniężnej;
  • wnioski o wydanie opinii na temat zgodności z traktatami umowy, którą Unia zamierza zawrzeć z państwem trzecim lub z organizacją międzynarodową. Taki wniosek może zostać złożony przez państwo członkowskie lub przez instytucję europejską (Parlament, Radę lub Komisję).

838 nowych spraw

Postępowania prejudycjalne 567 w tym 9 PPU

Państwa członkowskie, z których pochodziło najwięcej wniosków: Niemcy 106 Bułgaria 58 Włochy 46 Rumunia 38 Austria 37

29 Skargi bezpośrednie w tym 22 skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom i 1 skarga o „stwierdzenie podwójnego uchybienia zobowiązaniom”

232 odwołania od orzeczeń Sądu

12 wniosków o przyznanie pomocy prawnej

Strona, któranie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, może złożyć wniosek o przyznanie pomocy prawnej.

772 rozstrzygnięte sprawy

Postępowania prejudycjalne

547 w tym 9 PPU

30 skarg bezpośrednich

w tym 30 uchybień zobowiązaniom stwierdzonych w stosunku do 11 państw członkowskich

1 wniosek o wydanie opinii

183 odwołania od orzeczeń Sądu

w tym 23 doprowadziły do uchylenia orzeczenia wydanego przez Sąd

16.6 Średni czas trwania postępowań

3.7 miesiąca średni czas trwania postępowania w pilnym trybie prejudycjalnym

1 113 spraw w toku na dzień 31 grudnia 2021 r.

Główne dziedziny

Rolnictwo 24

Pomoc państwa i konkurencja 115

Prawo socjalne 64

Środowisko 45

Przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości 136

Podatki 80

Swobody przepływu i przedsiębiorczości oraz rynek wewnętrzny 77

Własność intelektualna i przemysłowa 49

Ochrona konsumentów 63

Transport 61

Unia celna 17

Członkowie Trybunału Sprawiedliwości

W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi 27 sędziów i 11 rzeczników generalnych.

Sędziowie i rzecznicy generalni są mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich, po konsultacji z komitetem, którego zadaniem jest opiniowanie, czy kandydaci są odpowiedni do pełnienia danej funkcji. Mandat jest sześcioletni i odnawialny.

Są oni wybierani spośród osobistości o niekwestionowanej niezależności mających wymagane w ich państwach kwalifikacje do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych, lub są prawnikami o uznanych kompetencjach.

K. Lenaerts

Prezes

L. Bay Larsen

Wiceprezes

A. Arabadjiev

Prezes pierwszej izby

A. Prechal

Prezes drugiej izby

K. Jürimäe

Prezes trzeciej izby

C. Lycourgos

Prezes czwartej izby

E. Regan

Prezes piątej izby

M. Szpunar

Pierwszy rzecznik generalny

S. Rodin

Prezes dziewiątej izby

I. Jarukaitis

Prezes dziesiątej izby

N. Jääskinen

Prezes ósmej izby

I. Ziemele

Prezes szóstej izby

J. Passer

Prezes siódmej izby

J. Kokott

Rzecznik generalna

M. Ilešič

Sędzia

J.-C. Bonichot

Sędzia

T. von Danwitz

Sędzia

M. Safjan

Sędzia

F. Biltgen

Sędzia

M. Campos Sánchez-Bordona

Rzecznik generalny

P. G. Xuereb

Sędzia

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

Sędzia

L. S. Rossi

Sędzia

G. Pitruzzella

Rzecznik generalny

P. Pikamäe

Rzecznik generalny

A. Kumin

Sędzia

N. Wahl

Sędzia

J. Richard de la Tour

Rzecznik generalny

A. Rantos

Rzecznik generalny

D. Gratsias

Sędzia

M. L. Arastey Sahún

Sędzia

A. M. Collins

Rzecznik generalny

M. Gavalec

Sędzia

N. Emiliou

Rzecznik generalny

Z. Csehi

Sędzia

O. Spineanu-Matei

Sędzia

T. Ćapeta

Rzecznik generalny

L. Medina

Rzecznik generalny

A. Calot Escobar

Sekretarz

Skład Trybunału Sprawiedliwości

(Porządek pierwszeństwa na dzień 31 grudnia 2021 r.)

Pierwszy rząd od lewej:

pierwszy rzecznik generalny M. Szpunar, prezesi izb C. Lycourgos i A. Prechal, wiceprezes L. Bay Larsen, prezes K. Lenaerts, prezesi izb A. Arabadjiev, K. Jürimäe, E. Regan i S. Rodin

Drugi rząd od lewej:

sędziowie T. von Danwitz i M. Ilešič, prezesi izb J. Passer, N. Jääskinen, I. Jarukaitis i I. Ziemele, rzecznik generalna J. Kokott, sędzia J.-C. Bonichot

Trzeci rząd od lewej:

rzecznik generalny P. Pikamäe, sędziowie L.S. Rossi, P.G. Xuereb, F. Biltgen i M. Safjan, rzecznik generalny M. Campos Sánchez-Bordona, sędzia N.J. Piçarra, rzecznik generalny G. Pitruzzella

Czwarty rząd od lewej:

sędzia M.L. Arastey Sahún, rzecznik generalny A. Rantos, sędziowie N. Wahl i A. Kumin, rzecznik generalny J. Richard de la Tour, sędzia D. Gratsias, rzecznik generalny A.M. Collins

Piąty rząd od lewej:

rzecznik generalna L. Medina, sędzia O. Spineanu-Matei, rzecznik generalny N. Emiliou, sędziowie M. Gavalec i Z. Csehi, rzecznik generalna T. Ćapeta, sekretarz A. Calot Escobar

Sąd

Sąd orzeka w pierwszej instancji w przedmiocie skarg bezpośrednich wniesionych przez osoby fizyczne lub prawne (spółki, stowarzyszenia itd.) oraz przez państwa członkowskie na akty instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej oraz w przedmiocie skarg bezpośrednich mających na celu naprawienie szkody wyrządzonej przez instytucje lub ich pracowników. Rozpoznawane przez niego sprawy są głównie natury gospodarczej: dotyczą własności intelektualnej (znaki towarowe i wzory Unii Europejskiej), konkurencji, pomocy państwa oraz nadzoru bankowego i finansowego.

Sąd jest również właściwy do orzekania w dziedzinie służby publicznej w przedmiocie sporów między Unią Europejską a jej pracownikami.

Od wyroków Sądu przysługuje ograniczone do kwestii prawnych odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości. W sprawach, które były już dwukrotnie badane (przez niezależną izbę odwoławczą, a następnie przez Sąd), Trybunał Sprawiedliwości przyjmuje odwołanie do rozpoznania, wyłącznie jeżeli dotyczy ono kwestii mającej znaczenie dla jedności, spójności lub rozwoju prawa Unii.

882 nowe sprawy

785 skarg bezpośrednich

w tym 80 pomoc państwa i konkurencja (w tym 4 skargi wniesione przez państwa członkowskie)

308 własność intelektualna i przemysłowae

81 służba publiczna UE

316 innych skarg bezpośrednich (w tym 11 skarg wniesionych przez państwa członkowskie)

70 wniosków o przyznanie pomocy prawnej

Strona, k tóra nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, może złożyć wniosek o prz y znanie pomocy prawnej.

951 rozstrzygniętych spraw

836 skarg bezpośrednich

w tym 81 pomoc państwa i konkurencja

307 własność intelektualna i przemysłowa

128 służba publiczna UE

320 innych skarg bezpośrednich

17.3 miesiąca Średni czas trwania postępowań

29% odsetek orzeczeń, od których wniesiono odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości

1 428 spraw w toku (na dzień 31 grudnia 2021 r.)

Główne dziedziny będące przedmiotem postępowań

Dostęp do dokumentów44

Rolnictwo23

Pomoc państwa273

Konkurencja96

Środowisko16

Zamówienia publiczne25

Środki ograniczające51

Polityka gospodarcza i pieniężna179

Własność intelektualna i przemysłowa320

Regulamin pracowniczy urzędników UE133

Członkowie Sądu

Począwszy od 1 września 2019 r. w Sądzie Unii Europejskiej zasiada po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego. Sędziowie są mianowani za wspólnym porozumieniem przez państwa członkowskie na okres 6 lat. Ich mandat jest odnawialny. Sędziowie wybierają spośród siebie prezesa i wiceprezesa na okres 3 lat. Mandat każdego z nich jest odnawialny. Działają oni przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności.

M. van der Woude

Prezes

S. Papasavvas

Wiceprezes

H. Kanninen

Prezes izby

V. Tomljenović

Prezes izby

S. Gervasoni

Prezes izby

D. Spielmann

Prezes izby

A. Marcoulli

Prezes izby

R. da Silva Passos

Prezes izby

J. Svenningsen

Prezes izby

M. J. Costeira

Prezes izby

A. Kornezov

Prezes izby

G. De Baere

Prezes izby

M. Jaeger

Sędzia

S. Frimodt Nielsen

Sędzia

J. Schwarcz

Sędzia

M. Kancheva

Sędzia

E. Buttigieg

Sędzia

V. Kreuschitz

Sędzia

L. Madise

Sędzia

C. Iliopoulos

Sędzia

V. Valančius

Sędzia

N. Półtorak

Sędzia

F. Schalin

Sędzia

I. Reine

Sędzia

R. Barents

Sędzia

P. Nihoul

Sędzia

U. Öberg

Sędzia

K. Kowalik-Bańczyk

Sędzia

C. Mac Eochaidh

Sędzia

R. Frendo

Sędzia

T. Pynnä

Sędzia

L. Truchot

Sędzia

J. Laitenberger

Sędzia

R. Mastroianni

Sędzia

J. Martín y Pérez de Nanclares

Sędzia

O. Porchia

Sędzia

G. Hesse

Sędzia

M. Sampol Pucurull

Sędzia

M. Stancu

Sędzia

P. Škvařilová-Pelzl

Sędzia

I. Nõmm

Sędzia

G. Steinfatt

Sędzia

R. Norkus

Sędzia

T. Perišin

Sędzia

D. Petrlík

Sędzia

M. Brkan

Sędzia

P. Zilgalvis

Sędzia

K. A. Kecsmár

Sędzia

I. Gâlea

Sędzia

E. Coulon

Sekretarz