Styczeń

8 Wniesienie spraw Sea Watch

Marzec

1 Objęcie stanowiska sędziego Sądu przez Davida Petrlíka (Republika Czeska)

11 Zaskarżenie przez Węgry i Polskę systemu warunkowości

17 Pierwszy wyrok w języku irlandzkim jako języku postępowania

Maj

9 Dzień Europy 2021

Czerwiec

24 Trybunał otrzymuje Nagrodę za dobrą administrację

Lipiec

6 Objęcie stanowiska sędzi Sądu przez Maję Brkan (Słowenia)

Wrzesień

2-3 Konferencja sędziów krajowych trybunałów konstytucyjnych i Trybunału Sprawiedliwości w Rydze (Łotwa)

27 EObjęcie stanowiska sędziego Sądu przez Pēterisa Zilgalvisa (Łotwa)

Październik

7 Częściowe odnowienie składu Trybunału Sprawiedliwości

8 Ponowny wybór prezesa Trybunału Sprawiedliwości Koena Lenaertsa (Belgia) oraz wybór wiceprezesa – Larsa Baya Larsena (Dania)

25 Europejski Dzień Sprawiedliwości 2021

27 Objęcie stanowisk sędziego Sądu przez Krisztiána Kecsmára (Węgry) i Iona Gâleę (Rumunia)

Listopad

22-23 Forum sędziów 2021

A | Rok w ilustracjach

4 STYCZEŃ

Wniesienie sprawy Rzecznik Praw Obywatelskich

Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy polskie organy mogą odmówić transkrypcji aktu urodzenia dziecka urodzonego w Hiszpanii, wydanego przez organy hiszpańskie, w którym dwie kobiety wskazano jako matki dziecka (C‑2/21).

8 STYCZEŃ

Wniesienie spraw Sea Watch

Trybunał Sprawiedliwości musi ustalić, czy władze portowe mogą wykonywać swoje uprawnienia wobec statku, który posiada świadectwa statku towarowego, ale w praktyce prowadzi działalność poszukiwawczoratowniczą na morzu w odniesieniu do migrantów (C‑14/21 i C‑15/21).

26 STYCZEŃ

Wyrok w sprawie VL/Szpital Kliniczny

Wypłata dodatku do wynagrodzenia tylko tym pracownikom niepełnosprawnym, którzy przedłożyli orzeczenie otwierdzające niepełnosprawność po wybranej przez pracodawcę dacie może stanowić bezpośrednią lub pośrednią dyskryminację ze względu na niepełnosprawność (C‑16/19).

3 LUTY

Wyrok w sprawie Komisja/Węgry

Węgry nie wywiązały się z obowiązku zapewnienia przestrzegania dziennej wartości dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM10 na całym swoim terytorium oraz możliwie najkrótszego okresu, w którym wartość ta jest przekraczana (C‑637/18).

17 LUTY

Wyroki w sprawach Ryanair DAC/Komisja i Ryanair DAC/Komisja

Pomoc przyznana przez Szwecję i Francję na rzecz przedsiębiorstw lotniczych w kontekście pandemii Covid-19 jest zgodna z prawem Unii (T‑238/20 i T‑259/20).

1 MARZEC

Objęcie stanowiska przez nowego członka Sądu

Uroczyste posiedzenie z okazji złożenia ślubowania i objęcia stanowiska przez Davida Petrlíka (Republika Czeska), sędziego Sądu.

8 MARZEC

Wniesienie sprawy CIHEF i in.

Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie w przedmiocie możliwości przyjęcia przez państwo członkowskie, w interesie zdrowia publicznego i środowiska, przepisów ograniczających w dziedzinie praktyk handlowych i reklamy produktów biobójczych (C‑147/21).

11 MARZEC

Wniesienie przez Węgry i Polskę skarg na system warunkowości

Węgry i Polska domagają się stwierdzenia nieważności rozporządzenia ustanawiającego ogólny system warunkowości służący ochronie budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego w państwach członkowskich (C‑156/21 i C‑157/21).

17 MARZEC

Pierwszy wyrok w języku irlandzkim jako języku postępowania

W dniu św. Patryka, patrona Irlandii, Trybunał Sprawiedliwości wydał pierwszy wyrok w sprawie, w której językiem postępowania był język irlandzki.
Na podstawie dyrektywy Unii na weterynaryjnych produktach leczniczych powinny znajdować się informacje w obu językach urzędowych Irlandii. Sąd irlandzki powinien stwierdzić, że nie dokonano transpozycji tej dyrektywy i że państwo ma obowiązek usunąć to uchybienie (C‑64/20).

24 MARZEC

Wyrok w sprawie Lego

Sąd Pierwszej Instancji orzekł, że Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) nie powinien był unieważnić wzoru wspólnotowego klocka stanowiącego część zestawu konstrukcyjnego Lego (T‑515/19).

9 KWIECIEŃ

Wniesienie skargi przez Firearms United Network

Polskie stowarzyszenie posiadaczy broni palnej domaga się stwierdzenia nieważności rozporządzenia zakazującego używania ołowianej myśliwskiej amunicji śrutowej. Uważa, że akt ten narusza wolność prowadzenia działalności gospodarczej i uprawiania myślistwa (T‑187/21).

14 KWIECIEŃ

Wyroki w sprawach Ryanair DAC/Komisja

Środki pomocy wprowadzone przez Szwecję i Danię na rzecz linii lotniczej SAS oraz gwarancja udzielona linii lotniczej Finnair przez Finlandię w następstwie pandemii Covid-19 są zgodne z prawem Unii (T‑378/20, T‑379/20 i T‑388/20).

20 KWIECIEŃ

Wyrok w sprawie Repubblika/Il-Prim Ministru

Przepisy maltańskie, które przyznają premierowi rozstrzygające uprawnienia w procesie powoływania sędziów, przewidując jednocześnie udział niezależnego organu, który ma za zadanie ocenę kandydatów i przedstawienie opinii, nie są niezgodne w prawem Unii Europejskiej (C‑896/19).

4 MAJ

Wniesienie skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Komisja/Francja (PM10)

Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o stwierdzenie, że Francja uchybiła swoim zobowiązaniom w zakresie jakości powietrza, systematycznie i trwale przekraczając dzienną wartość dopuszczalną drobnego pyłu zawieszonego (PM10) w rejonach Paryża i Martyniki/Fort-de- France (C‑286/21).

9 MAJ

Dzień Europy 2021

W celu zwiększenia świadomości obywateli europejskich w zakresie przysługujących im praw oraz ich znajomości funkcjonowania europejskiego wymiaru sprawiedliwości Trybunał zaprosił obywateli do oglądania animacji na temat swojej roli i orzecznictwa, zadawania pytań za pośrednictwem serwisów Twitter i LinkedIn oraz odbycia wirtualnej wycieczki po swoich gmachach.

12 MAJ

Wyrok w sprawach Luksemburg/Komisja i Amazon EU i Amazon.com/Komisja

Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji stwierdzającej, że korzyści podatkowe przyznane przez Luksemburg spółkom należącym do grupy Amazon stanowiły bezprawną pomoc państwa (T‑816/17 i T‑318/18).

3 CZERWIEC

Wyrok w sprawie Węgry/Parlament

Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę Węgier na rezolucję Parlamentu Europejskiego szczynającą procedurę stwierdzenia istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez to państwo członkowskie wartości, na których opiera się Unia (C‑650/18).

22 CZERWIEC

Wyrok w sprawach Youtube i Cyando

W obecnym stanie prawa Unii w ocenie Trybunału operatorzy platform internetowych nie ponoszą co do zasady odpowiedzialności za publiczne udostępnianie treści chronionych prawem autorskim bezprawnie zamieszczanych w internecie przez ich użytkowników (C‑682/18 i C‑683/18).

22 CZERWIEC

Wniesienie skargi Syndesmos Tyrokomon Kyprou i in./Komisja

Producenci serów i mleka krowiego wnieśli do Sądu o stwierdzenie nieważności rozporządzenia Komisji rejestrującego Χαλλούμι (Halloumi) jako chronioną nazwę pochodzenia (ChNP) (T‑361/21).

24 CZERWIEC

Nagroda za dobrą administrację

Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich, Emily O’Reilly, przyznała Trybunałowi Nagrodę za dobrą administrację 2021 w kategorii „Wybitne osiągnięcia w kategorii innowacji i transformacji” za projekt „Zdalne rozprawy”.

24 CZERWIEC

Wyrok w sprawie Komisja/Hiszpania

Hiszpania powinna była uwzględnić nielegalny pobór wody oraz pobór wody służący do zaopatrywania obszarów miejskich przy szacowaniu poboru wód podziemnych w regionie Doñana, w którym znajduje się największy obszar podmokły w Europie (C‑559/19).

4-5 LIPIEC

Sechser-Treffen w Wiedniu

Delegacja Trybunału udała się do Wiednia, aby wziąć udział w spotkaniu „Sechser- Treffen”, na które co dwa lata zjeżdżają się przedstawiciele niemieckojęzycznych sądów konstytucyjnych Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu, a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

6 LIPIEC

Objęcie stanowiska przez nowego członka Sądu

Uroczyste posiedzenie z okazji złożenia ślubowania i objęcia stanowiska przez Maję Brkan (Słowenia), sędzię Sądu.

15 LIPIEC

Wyrok w sprawach WABE i MH Müller Handel

Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy (C‑804/18 i C‑341/19).

20 LIPIEC

Wniesienie sprawy Schrems/Facebook

J. Schrems twierdzi, że wyrażona przez niego zgoda na stosowanie zasad korzystania z platformy Facebook nie jest zgodna z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) i żąda od Facebooka zaniechania przetwarzania jego danych osobowych dla celów reklamy spersonalizowanej i wykorzystywania tych danych do odwiedzania stron internetowych osób trzecich (C‑446/21).

1 SIERPIEŃ

Zmarł sędzia Barna Berke

Zmarł Barna Berke (Węgry), sędzia Sądu od dnia 19 września 2016 r.

31 SIERPIEŃ

Wystąpienie z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie Verband Sozialer Wettbewerb

Bundesgerichtshof (Niemcy) wystąpił z pytaniem, czy cena sprzedaży produktów pakowanych w szklane butelki lub słoiki zwrotne musi zawierać kwotę kaucji, którą konsument jest zobowiązany zapłacić (C‑543/21).

2-3 WRZESIEŃ

Między wspólnymi tradycjami konstytucyjnymi a tożsamością narodową – Konferencja w Rydze

W Rydze (Łotwa) odbyła się konferencja, w której po raz pierwszy wzięli udział sędziowie krajowych trybunałów konstytucyjnych i członkowie Trybunału Sprawiedliwości, aby przedyskutować wspólne podejście godzące imperatyw jedności europejskiej z realiami tradycji konstytucyjnych i tożsamości narodowych.

2 WRZESIEŃ

Wyrok w sprawie État belge (prawo pobytu w przypadku przemocy domowej)

Obywatel państwa trzeciego będący ofiarą przemocy domowej ze strony współmałżonka będącego obywatelem Unii nie znajduje się w sytuacji porównywalnej z sytuacją obywatela państwa trzeciego, który padł ofiarą przemocy domowej ze strony współmałżonka będącego obywatelem państwa trzeciego (C‑930/19).

9 WRZESIEŃ

Wyrok w sprawie Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne

Chronione nazwy pochodzenia (ChNP) są chronione przed zabronionymi działaniami odnoszącymi się zarówno do towarów, jak i do usług (C‑783/19).

10 WRZESIEŃ

Wniesienie spraw dotyczących znaku towarowego GOOGLE CAR do Sądu

Do Sądu zwrócono się o stwierdzenie nieważności dwóch decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) odmawiających rejestracji oznaczenia GOOGLE CAR (T‑568/21 i T‑569/21).

20 WRZESIEŃ

Postanowienie Wiceprezes Trybunału w sprawie Republika Czeska/Polska

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 EUR dziennie (C‑121/21 R).

27 WRZESIEŃ

Objęcie stanowiska przez nowego członka Sądu

Uroczyste posiedzenie z okazji złożenia ślubowania i objęcia stanowiska przez Pēterisa Zilgalvisa (Łotwa), sędziego Sądu.

6 PAŹDZIERNIK

Wyrok w sprawie
A (przekroczenie granic na pokładzie pływającej jednostki rekreacyjnej)

Państwo członkowskie może zobowiązać swoich obywateli, pod groźbą kary, do posiadania przy sobie ważnego dowodu tożsamości lub paszportu, gdy podróżują do innego państwa członkowskiego, niezależnie od używanego środka transportu i trasy (C‑35/20).

6 PAŹDZIERNIK

Opinia Konwencja stambulska

Rada może, lecz nie musi oczekiwać na wspólne porozumienie państw członkowskich dotyczące zgody na związanie konwencją stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (opinia 1/19).

7 PAŹDZIERNIK

Częściowe odnowienie składu Trybunału Sprawiedliwości

Uroczyste posiedzenie z okazji częściowego odnowienia składu Trybunału Sprawiedliwości. Stanowiska sędziów objęli: Dimitrios Gratsias (Grecja), Maria Lourdes Arastey Sahún (Hiszpania), Miroslav Gavalec (Słowacja), Zoltán Csehi (Węgry), Octavia Spineanu-Matei (Rumunia).
Stanowiska rzeczników generalnych objęli: Anthony Michael Collins (Irlandia), Nicholas Emiliou (Cypr), Tamara Ćapeta (Chorwacja) et Laila Medina (Łotwa).

8 PAŹDZIERNIK

Ponowny wybór prezesa oraz wybór wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości

Koen Lenaerts (Belgia) został ponownie wybrany przez grono sędziów na prezesa Trybunału Sprawiedliwości na trzyletnią kadencję.
Lars Bay Larsen (Dania) został wybrany na wiceprezesa, ównież na trzyletnią kadencję.

8 PAŹDZIERNIK

Objęcie stanowiska przez pierwszego rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości

Maciej Szpunar (Polska) został ponownie wybrany przez grono rzeczników generalnych na stanowisko pierwszego rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, na trzyletnią kadencję.

8 PAŹDZIERNIK

Wybór prezesów izb złożonych z pięciu sędziów

Na trzyletnią kadencję na stanowisku prezesa izby w składzie pięciu sędziów Trybunału Sprawiedliwości wybrani zostali: Alexander Arabadjiev (Bułgaria), Alexandra Prechal (Niderlandy), Küllike Jürimäe (Estonia), Constantinos Lycourgos (Cypr) et Eugene Regan (Irlandia).

11 PAŹDZIERNIK

Wybór prezesów izb złożonych z trzech sędziów Trybunału Sprawiedliwości

Na trzyletnią kadencję na stanowisku prezesa izby w składzie trzech sędziów wybrani zostali: Siniša Rodin (Chorwacja), Irmantas Jarukaitis (Litwa), Niilo Jääskinen (Finlandia), Ineta Ziemele (Łotwa) i Jan Passer (Republika Czeska).

25 PAŹDZIERNIK

Europejski Dzień Sprawiedliwości 2021

Z okazji tego dnia, który ma na celu przybliżenie obywatelom Europy ich praw oraz ich lepsze poinformowanie na temat funkcjonowania systemów sądowniczych, Trybunał Sprawiedliwości zaprasza na Twittera i LinkedIn.

27 PAŹDZIERNIK

Objęcie stanowisk przez dwóch nowych członków Sądu

Uroczyste posiedzenie z okazji złożenia ślubowania i objęcia stanowiska przez Krisztián Kecsmár (Węgry) i Ion Gâlea (Rumunia).

8 LISTOPAD

Spotkanie z delegacją CCBE

Delegacja Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) spotkała się z członkami Trybunału Sprawiedliwości i Sądu. Spotkanie miało na celu omówienie konsekwencji rozwiązań proceduralnych przyjętych w następstwie pandemii Covid-19 oraz starań sądów w celu zapewnienia ciągłości wymiaru sprawiedliwości.

10 LISTOPAD

Wyrok w sprawie Google i Alphabet/ Komisja (Google Shopping)

Sąd oddalił wniesioną przez Google skargę przeciwko decyzji, w której Komisja nałożyła na to przedsiębiorstwo karę za nadużycie pozycji dominującej i utrzymał w mocy grzywnę w kwocie 2,42 mld EUR. Google promowało własną porównywarkę cenową kosztem porównywarek konkurencyjnych (T‑612/17).

15 LISTOPAD

Dwustronne seminarium Trybunał Sprawiedliwości – Francuska Rada Stanu

Podczas seminarium zorganizowano trzy okrągłe stoły poświęcone następującym tematom: „Odesłanie prejudycjalne: najnowsze zmiany”, „Rola sądu krajowego w zakresie stwierdzenia uchybień we wdrażaniu dyrektywy i wynikających z tego sankcji” oraz „Prawo ochrony środowiska”.

16 LISTOPAD

Wyrok w sprawie Governor of Cloverhill Prison i in.

Postanowienia dotyczące stosowania europejskiego nakazu aresztowania wobec Zjednoczonego Królestwa, przewidziane w umowie o wystąpieniu oraz dotyczące nowego mechanizmu wydawania osób, ustanowionego w umowie o handlu i współpracy między UE a tym państwem trzecim, są wiążące dla Irlandii (C‑479/21-PPU).

22-23 LISTOPAD

Forum sędziów 2021

Podczas tego dorocznego spotkania 136 sędziów krajowych z 27 państw członkowskich oraz członkowie Trybunały omawiali aktualne orzecznictwo oraz mechanizmy współpracy między Trybunałem Sprawiedliwości a sądami krajowymi.

29 LISTOPAD

Wizyta delegacji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Podczas wizyty delegacji zorganizowano trzy okrągłe stoły poświęcone następującym tematom: „Zasada niedyskryminacji – metodologia i stosowanie”, „Zatrzymanie osób ubiegających się o azyl” oraz „Wydalanie obywateli państw trzecich a prawo do życia rodzinnego”.

9 GRUDZIEŃ

Uroczyste zobowiązanie podjęte przed Trybunałem Sprawiedliwości przez dwóch nowych członków Trybunału Obrachunkowego

Helga Berger (Austria) i Marek Opioła (Polska), mianowani przez Radę Unii Europejskiej członkami Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, podjęli na uroczystym posiedzeniu przewidziane traktatami uroczyste zobowiązanie.

21 DÉCEMBRE

Odnowienie mandatu sekretarza Trybunału Sprawiedliwości

Alfredo Calot Escobar (Hiszpania), sprawujący funkcję sekretarza Trybunału Sprawiedliwości od dnia 7 października 2010 r., został mianowany na kolejną sześcioletnią kadencję, trwającą do dnia 6 października 2028 r.

B | Rok w liczbach

Podobnie jak w 2020 r., także w 2021 r. w działalności sądowniczej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odczuwalny był wpływ kryzysu zdrowotnego. Dzięki podejmowanym od samego początku kryzysu środkom sądy mogły wypełniać swoją misję i zapewnić ciągłość publicznej służby europejskiego wymiaru sprawiedliwości. Zastosowanie wideokonferencji z tłumaczeniem symultanicznym umożliwiło w 2021 r. zdalne wystąpienia przedstawicielom stron, a sądowi – utrzymanie działalności orzeczniczej na bardzo wysokim poziomie.

Po przejściowym spadku odnotowanym w 2020 r. liczba spraw wniesionych do obu sądów ponownie rosła, podobnie jak liczba spraw zakończonych.

Uwagę zwraca wzrost liczby nowych spraw zawisłych przed obydwoma sądami, których było 1720 (w porównaniu z 1582 w 2020 r.). Dotyczył on przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości, a polegał głównie na znacznym wzroście liczby odwołań od orzeczeń Sądu, co z kolei wynika z nasilenia jego działalności.

Przy 1723 zamkniętych sprawach ogółem dla obu sądów (w porównaniu z 1540 w 2020 r.) Trybunał Sprawiedliwości osiągnął wynik zbliżony do wyniku z poprzedniego roku, natomiast liczba spraw zamkniętych przez Sąd, która jest szczególnie znacząca, wynika z reformy struktury instytucjonalnej Unii, ukończonej we wrześniu 2019 r.

Przeciętna długość postępowania (17,2 miesiąca), która wzrosła (z 15,4 miesiąca) w stosunku do 2020 r., wynika w dużej mierze ze środków podjętych w celu złagodzenia skutków kryzysu zdrowotnego, w tym przyznania stronom dodatkowego miesięcznego terminu na złożenie pism procesowych lub uwag.

Przebiegające równolegle zmiany w zakresie ogólnej liczby nowych spraw i spraw zakończonych w 2021 r. stanowią również powód utrzymywania się spraw w toku przed obydwoma sądami na stałym poziomie: 2541 (w porównaniu z 2542 w 2020 r.).

Instytucja w 2021 r.

81 sędziów

11 rzeczników generalnych

pochodzących z 27 państw członkowskich

2247 furzędników i innych pracowników

60% 40% 1355 kobiet 892 mężczyzn

BUDŻET 444 mln EUR

Pod względem reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych w strukturze administracyjnej Trybunał plasuje się w górnych sferach średnich wartości dla instytucji europejskich.

Kobiety zajmują: 54% stanowisk administratorów 40% stanowisk kierowniczych średniego i wyższego szczebla

Rok sądowy (Trybunał i Sąd)

1720 nowych spraw

1723 sprawy rozstrzygnięte

2541 spraw w toku

173 167 Pisma procesowe wpisane do rejestrów sekretariatów

17,2 miesiąca Średni czas trwania postępowań

16,6 miesiąca Trybunał Sprawiedliwości

17,3 miesiąca Sąd

Odsetek pism procesowych złożonych za pośrednictwem e-Curia

85% Trybunał Sprawiedliwości

93% Sąd

8378 kont dostępu do e-Curia (co oznacza wzrost o 13,5% w porównaniu z 2020 r.)

2809 komunikatów sądowych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej

e-Curia jest aplikacją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Umożliwia przekazywanie, wyłącznie drogą elektroniczną, pism procesowyc hmiędzy przedstawicielami stron (w sprawach przed Trybunałem Sprawiedliwości i S ądem) i s ądami k rajow ymi (w ramach odesłań prejudycjalnych do Tr ybunału Sprawiedliwości) a sekretariatami.


e-Curia: Aplikacja komputerowa umożliwiająca wymianę dokumentów sądowych
Zobacz film na YouTube

Służby językowe

Trybunał jest wielojęzyczną instytucją sądowniczą, musi być więc w stanie rozpatrywać sprawy w każdym języku urzędowym Unii, w którym zostaną wniesione. Następnie zapewnia on rozpowszechnienie swojego orzecznictwa we wszystkich językach urzędowych Unii.

24 możliwe języki postępowania, czyli

552 możliwe kombinacje językowe

616prawników lingwistów tłumaczących dokumenty na piśmie

1 337 000 Obciążenie pracą stron do tłumaczenia

1 257 000 stron przetłumaczonych przez służbę tłumaczeń prawnych

668 000 pages Wynik działań oszczędnościowych podjętych przez sądy w celu zmniejszenia zapotrzebowania na tłumaczenia

71 liczba tłumaczy konferencyjnych obsługujących rozprawy i spotkania

423 rozprawy i posiedzenia, podczas których korzystano z tłumaczenia symultanicznego