Jaanuar

8 Kohtuotsused kohtuasjades Ryanair DAC vs. komisjon ja Ryanair DAC vs. komisjon

Märts

1 Pidulik istung David Petrlíki (Tšehhi Vabariik) ametivande andmise ja Üldkohtu kohtunikuna ametisseastumise puhul

11 Hagide Ungari ja Poola vs. parlament ja nõukogu esitamine tingimuslikkuse korra vastu

17 Esimene kohtuotsus, mille puhul on kohtumenetluse keeleks iiri keel

Mai

9 Euroopa päev 2021

Juuni

24 Hea halduse auhind

Juuni

6 Kohtuasjade Sea Watch algatamine

September

2-3 Ühised põhiseaduslikud tavad ja rahvuslik identiteet – konverents Riias

27 Pēteris Zilgalvise (Läti) ametisseastumine Üldkohtu kohtunikuna

Oktoober

7 Euroopa Kohtu koosseisu 2-3 osaline uuendamine

8 Euroopa Kohtu presidendi Koen Lenaertsi (Belgia) tagasivalimine ja asepresidendi Lars Bay Larseni (Taani) valimine

25 Euroopa õigusemõistmise päev 2021

27 Krisztián Kecsmári (Ungari) ja Ion Gâlea (Rumeenia) ametisseastumine Üldkohtu kohtunikuna

November

22-23 Kohtunike konverents 2021

A | Aasta piltides

4. JAANUAR

Kohtuasja Rzecznik Praw Obywatelskich algatamine

Euroopa Kohtult palutakse vastust küsimusele, kas Poola ametiasutused võivad keelduda ümber kirjutamast Hispaanias sündinud lapse sünnitõendit, mille on välja andnud Hispaania ametiasutused ja milles on lapse emana märgitud kaks naist (C‑2/21).

8. JAANUAR

Kohtuasjade Sea Watch algatamine

Euroopa Kohtul tuleb otsustada, kas sadamariigi ametiasutused võivad teostada oma pädevust laeva suhtes, mis on sertifitseeritud kaubalaevana, kuid mis tegelikult viib läbi otsingu- japäästeoperatsioone merel migrantide päästmiseks (C‑14/21 ja C‑15/21).

26. JAANUAR

Kohtuotsus kohtuasjas VL vs. Szpital Kliniczny

Lisatasu maksmine üksnes nendele puudega töötajatele, kes on esitanud puude tuvastamise otsuse pärasttööandja valitud kuupäeva, võib kujutada endast otsest või kaudset diskrimineerimist puude alusel (C‑16/19).

3. VEEBRUAR

Kohtuotsus kohtuasjas komisjon vs. Ungari

Ungari ei ole täitnud kohustust tagada, et kogu tema territooriumil järgitakse mikroosakeste PM10 päevaseid piirtasemeid, ega kohustust, et piirtasemeid tohib ületada võimalikult lühikest aega (C‑637/18).

17. VEEBRUAR

Kohtuotsused kohtuasjades Ryanair DAC vs. komisjon ja Ryanair DAC vs. komisjon

Liidu õigusega on kooskõlas abi, mida Rootsi ja Prantsusmaa andsid lennuettevõtjatele seoses COVID-19 pandeemiaga (T‑238/20 ja T‑259/20).

1. MÄRTS

Üldkohtu uue kohtuniku ametisseastumine

Pidulik istung David Petrlíki (Tšehhi Vabariik) ametivande andmise ja Üldkohtu kohtunikuna ametisseastumise puhul.

8. MÄRTS

Kohtuasja CIHEF jt algatamine

Euroopa Kohtul tuleb teha otsus selle kohta, kas liikmesriigil on rahvatervise ja keskkonna huvides võimalik võtta biotsiidide suhtes vastu normid, mis piiravad kauplemisvõtete kasutamist ja reklaami (C‑147/21).

11. MÄRTS

Hagide Ungari ja Poola vs. parlament ja nõukogu esitamine tingimuslikkuse korra vastu

Ungari ja Poola paluvad tühistada määruse, millega kehtestatakse üldine tingimuslikkuse kord liidu eelarve kaitsmiseks juhul, kui liikmesriikides rikutakse õigusriigi põhimõtteid (C‑156/21 ja C‑157/21).

17. MÄRTS

Esimene kohtuotsus, mille puhul on kohtumenetluse keeleks iiri keel

Iirimaa kaitsepühaku Püha Patricku päeval teeb Euroopa Kohus esimese otsuse kohtuasjas, milles oli kohtumenetluse keeleks iiri keel.
Liidu direktiivi kohaselt peab veterinaarravimeid käsitlev teave olema esitatud Iirimaa mõlemas ametlikus keeles. Iirimaa kohtul tuleb tuvastada selle direktiivi üle võtmata jätmine ja otsustada, et riik peab võtma ülevõtmiseks vajalikud meetmed (C‑64/20).

24. MÄRTS

Kohtuotsus kohtuasjas Lego

Üldkohus otsustab, et Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) ei oleks tohtinud tühistada Lego koostemängukomplekti klotsi ühenduse disainilahendust (T‑515/19).

9. APRILL

Firearm United Networki hagi esitamine

Poola tulirelvaomanike ühendus taotleb pliid sisaldava laskemoona kasutamist keelava määruse tühistamist. Relvaomanike ühendus leiab, et see õigusakt riivab majandustegevuse ja jahipidamise vabadust (T‑187/21).

14. APRILL

Kohtuotsused kohtuasjades Ryanair DAC vs. komisjon

Liidu õigusega on kooskõlas COVID-19 pandeemia tõttu Rootsi ja Taani poolt lennuettevõtja SAS kasuks rakendatud abimeetmed ning Soome poolt lennuettevõtjale Finnair antud garantii (T‑378/20, T‑379/20 ja T‑388/20).

20. APRILL

Kohtuotsus kohtuasjas Repubblika vs. Il-Prim Ministru

Malta õigusnormid, mis annavad peaministrile kohtunike ametisse nimetamise menetluses otsustuspädevuse, nähes samas ette, et selles menetluses osaleb sõltumatu organ, kelle ülesanne on eelkõige hinnata kohtunikuks kandideerivaid isikuid ja anda arvamus, ei ole liidu õigusega vastuolus (C‑896/19).

4. MAI

Liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi komisjon vs. Prantsusmaa (PM10) esitamine

Komisjon palub Euroopa Kohtul tuvastada, et Prantsusmaa on rikkunud õhukvaliteedi alaseid kohustusi, sest ta on süstemaatiliselt ja pidevalt ületanud tahkete peenosakeste (PM10) päevast piirtaset Pariisi tsoonis ja tsoonis Martinique/ Fort-de-France (C‑286/21).

9. MAI

Euroopa päev 2021

Selleks et Euroopa kodanikud tunneksid paremini oma õigusi ja oleksid teavitatud Euroopa õigusemõistmise toimimisest, kutsub kohus kodanikke üles vaatama tema rolli ja kohtupraktikat tutvustavaid videoid, esitama küsimusi Twitteri ja LinkedIni kaudu ning tegema virtuaalse ekskursiooni tema hoonetes.

12. MAI

Kohtuotsus kohtuasjades Luksemburg vs. komisjon ning Amazon EU ja Amazon.com, Inc. vs. komisjon

Üldkohus tühistab komisjoni otsuse, milles järeldati, et maksusoodustused, mida Luksemburg andis Amazoni kontserni kuuluvatele äriühingutele, kujutavad endast ebaseaduslikku riigiabi (T‑816/17 ja T‑318/18).

3. JUUNI

Kohtuotsus kohtuasjas Ungari vs. parlament

Euroopa Kohus jätab rahuldamata Ungari hagi Euroopa Parlamendi resolutsiooni peale, millega käivitati menetlus järeldamiseks, et esineb ilmne oht, et liikmesriik rikub oluliselt liidu aluseks olevaid väärtusi (C‑650/18).

22. JUUNI

Kohtuotsus kohtuasjades Youtube ja Cyando

Kehtivat liidu õigust arvestades on Euroopa Kohus seisukohal, et veebiplatvormide haldajad ei edasta üldjuhul ise üldsusele autoriõigusega kaitstud sisu, mille nende kasutajad ebaseaduslikult veebi üles panevad (C‑682/18 ja C‑683/18).

22. JUUNI

Hagi Syndesmos Tyrokomon Kyprou jt vs. komisjon esitamine

Lehmapiimajuustu- ja piimatootjad paluvad Üldkohtul tühistada komisjoni määruse, millega registreeritakse nimetus Χαλλούμι (Halloumi) kui kaitstud päritolunimetus (KPN) (T‑361/21).

24. JUUNI

Hea halduse auhind

Euroopa ombudsman Emily O’Reilly annab 2021. aasta hea halduse auhinna (innovatsiooniauhinna kategoorias) Euroopa Kohtule projekti „Kaugistungid“ eest.

24. JUUNI

Kohtuotsus kohtuasjas komisjon vs. Hispaania

Hispaania oleks pidanud võtma Euroopa kõige olulisema märgala, Doñana piirkonna põhjavee võtu hindamisel arvesse ebaseaduslikku veevõttu ja veevõttu asulaalade varustamiseks (C‑559/19).

4.–5. JUULI

Sechser-Treffen Viinis

Euroopa Kohtu delegatsioon sõidab Viini, et osaleda kohtumisel „Sechser-Treffen“, mis toob iga kahe aasta tagant kokku Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Liechtensteini saksakeelsete konstitutsioonikohtute ning Euroopa Liidu Kohtu ja Euroopa Inimõiguste Kohtu esindajad.

6. JUULI

Üldkohtu uue kohtuniku ametisseastumine

Pidulik istung Maja Brkani (Sloveenia) ametivande andmise ja Üldkohtu kohtunikuna ametisseastumise puhul.

15. JUULI

Kohtuotsus kohtuasjades WABE ja MH Müller Handel

Keeldu kanda töökohas poliitilisi, maailmavaatelisi või usulisi veendumusi väljendavaid mis tahes nähtavaid tunnuseid võib põhjendada tööandja vajadusega näidata suhetes klientidega üles neutraalsust või hoida ära konflikte kollektiivis (C‑804/18 ja C‑341/19).

20. JUULI

Kohtuasja Schrems vs. Facebook algatamine

M. Schrems väidab, et tema nõusolek platvormi Facebook kasutustingimustega ei vasta isikuandmete kaitse üldmääruse nõuetele, ning nõuab, et Facebook lõpetaks tema andmete töötlemise isikupärastatud reklaami näitamiseks ja nende kasutamise kolmandate isikute veebisaitide külastamiseks (C‑446/21).

1. AUGUST

Barna Berke surm

Sureb Barna Berke (Ungari), kes oli Üldkohtu kohtunik alates 19. septembrist 2016.

31. AUGUST

Eelotsusetaotluse Verband Sozialer Wettbewerb esitamine

Bundesgerichtshof (Saksamaa) küsib, kas tagatisrahaga pudelitesse või purkidesse pakendatud toodete müügihinnas peab sisalduma ka tagatisraha, mis tuleb tarbijal tasuda (C‑543/21).

2.–3. SEPTEMBER

Ühised põhiseaduslikud tavad ja rahvuslik identiteet – konverents Riias

Riias (Lätis) toimub konverents, mis toob esimest korda kokku liikmesriikide konstitutsioonikohtute kohtunikud ja Euroopa Kohtu liikmed, et arutada ühist lähenemisviisi, mis võimaldaks ühendada Euroopa ühtsuse nõude põhiseaduslikest tavadest ja rahvuslikust identiteedist tuleneva tegelikkusega.

2. SEPTEMBER

Kohtuotsus kohtuasjas X vs. État belge (elamisõigus koduvägivalla korral)

Kolmanda riigi kodanik, kes on kannatanud liidu kodanikust abikaasa toime pandud koduvägivalla all, ei ole sarnases olukorras kolmanda riigi kodanikuga, kes on kannatanud kolmanda riigi kodanikust abikaasa toime pandud koduvägivalla all (C‑930/19).

9. SEPTEMBER

Kohtuotsus kohtuasjas Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne

Kaitstud päritolunimetused (KPN) annavad kaitse nii toodete kui ka teenustega seotud keelatud tegevuse korral (C‑783/19).

10. SEPTEMBER

Kaubamärgiga GOOGLE CAR seotud kohtuasjade esitamine Üldkohtusse

Üldkohtul palutakse tühistada kaks Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) otsust, millega keelduti registreerimast tähist GOOGLE CAR (T‑568/21 ja T‑569/21).

20. SEPTEMBER

Euroopa Kohtu asepresidendi määrus kohtuasjas Tšehhi Vabariik vs. Poola

Kuna Poola ei ole lõpetanud pruunsöe kaevandamist Turówi kaevanduses, tuleb tal tasuda Euroopa Komisjonile karistusmakse 500 000 eurot päevas (C‑121/21 R).

27. SEPTEMBER

Üldkohtu uue kohtuniku ametisseastumine

Pidulik istung Pēteris Zilgalvis (Läti) ametivande andmise ja Üldkohtu kohtunikuna ametisseastumise puhul.

6. OKTOOBER

Kohtuotsus kohtuasjas A (piiriületus lõbusõidulaeva pardal)

Liikmesriik võib näha oma kodanikele karistuse ähvardusel ette kohustuse kanda ükskõik millist transpordivahendit või marsruuti kasutades teise liikmesriiki reisides kaasas kehtivat isikutunnistust või passi (C‑35/20).

6. OKTOOBER

Arvamus Istanbuli konventsiooni kohta

Nõukogul on võimalus, kuid mitte kohustus, ära oodata liikmesriikide ühine kokkulepe selle kohta, et nad hakkavad olema seotud naistevastase vägivalla ja perevägivalla ennetamise ja tõkestamise Istanbuli konventsiooniga (arvamus 1/19).

7. OKTOOBER

Euroopa Kohtu koosseisu osaline uuendamine

Pidulik kohtuistung Euroopa Kohtu koosseisu osalise uuenemise puhul. Kohtunikuametisse astuvad: Dimitrios Gratsias (Kreeka), Maria Lourdes Arastey Sahún (Hispaania), Miroslav Gavalec (Slovakkia), Zoltán Csehi (Ungari), Octavia Spineanu-Matei (Rumeenia).
Kohtujuristi ametisse astusid: Anthony Michael Collins (Iirimaa), Nicholas Emiliou (Küpros), Tamara Ćapeta (Horvaatia) ja Laila Medina (Läti).

8. OKTOOBER

Euroopa Kohtu presidendi tagasivalimine ja asepresidendi valimine

Euroopa Liidu Kohtu presidendiks valitakse kolmeks aastaks tagasi Koen Lenaerts (Belgia).
Asepresidendiks valiti samuti kolmeks aastaks Lars Bay Larsen (Taani).

8. OKTOOBER

Euroopa Kohtu peakohtujuristi tagasivalimine

Euroopa Kohtu peakohtujuristiks valitakse kolmeks aastaks tagasi Maciej Szpunar (Poola).

8. OKTOOBER

Viiest kohtunikust koosnevate kodade presidentide valimine

Kolmeaastaseks ametiajaks valitakse Euroopa Kohtu viiest kohtunikust koosnevate kodade presidendiks: Alexander Arabadjiev (Bulgaaria), Alexandra Prechal (Madalmaad), Küllike Jürimäe (Eesti), Constantinos Lycourgos (Küpros) ja Eugene Regan (Iirimaa).

11. OKTOOBER

Kolmest kohtunikust koosnevate Euroopa Kohtu kodade presidentide valimine

Üheaastaseks ametiajaks valitakse kolmest kohtunikust koosnevate kodade presidentideks: Siniša Rodin (Horvaatia), Irmantas Jarukaitis (Leedu), Niilo Jääskinen (Soome), Ineta Ziemele (Läti) ja Jan Passer (Tšehhi Vabariik).

25. OKTOOBER

Euroopa õigusemõistmise päev 2021

Euroopa Kohus tähistab Twitteris ja LinkedInis Euroopa õigusemõistmise päeva, mida korraldatakse selleks, et Euroopa kodanikel oleks võimalik paremini mõista oma õigusi ja saada teavet kohtusüsteemide toimimise kohta.

27. OKTOOBER

Üldkohtu kahe uue kohtuniku ametisseastumine

Pidulik kohtuistung Krisztián Kecsmári (Ungari) ja Ion Gâlea (Rumeenia) ametivande andmise ja Üldkohtu kohtunikuna ametisseastumise puhul.

8. NOVEMBER

Kohtumine Euroopa Advokatuuride ja Õigusliitude Nõukoguga (CCBE)

Euroopa Advokatuuride ja Õigusliitude Nõukogu (CCBE) delegatsioon kohtub Euroopa Kohtu ja Üldkohtu liikmetega. Käsitletakse COVID-19 pandeemia järel võetud menetluslike meetmete tagajärgi ja kohtute jõupingutusi järjepideva õigusemõistmise tagamiseks.

10. NOVEMBER

Kohtuotsus kohtuasjas Google ja Alphabet vs. komisjon (Google Shopping)

Üldkohus jätab rahuldamata Google’i hagi komisjoni otsuse peale, millega karistati ettevõtjat turgu valitseva seisundi kuritarvitamise eest, ja kinnitab 2,42 miljardi euro suuruse trahvi. Ettevõtja oli soodustanud omaenese hinnavõrdlusvahendit konkureerivate hinnavõrdlusvahendite kahjuks (T‑612/17).

15. NOVEMBER

Kahepoolne seminar: Euroopa Kohus – Prantsusmaa riiginõukogu

Selle seminari käigus korraldatakse kolm ümarlauda järgmistel teemadel: „Eelotsusetaotlus: hiljutised arengud“, „Liikmesriigi kohtu roll direktiivi rakendamata jätmise tuvastamisel ja sanktsioonide määramisel“ ning „Keskkonnaõigus“.

16. NOVEMBER

Kohtuotsus kohtuasjas Governor of Cloverhill Prison jt

Iirimaale on siduvad Ühendkuningriigi suhtes kehtima jäetud sätted Euroopa vahistamismääruse kohta, mis on ette nähtud väljaastumislepingus ning mis käsitlevad Euroopa Liidu ja selle kolmanda riigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga kehtestatud uut loovutamismehhanismi (C‑479/21 PPU).

22.–23. NOVEMBER

Kohtunike konverents 2021

Sellel iga-aastasel kohtumisel arutavad 136 kohtunikku 27 liikmesriigist ja institutsiooni liikmed aktuaalset kohtupraktikat ning Euroopa Kohtu ja liikmesriikide kohtunike vahelise koostöö mehhanisme.

27. NOVEMBER

Euroopa Inimõiguste Kohtu delegatsiooni külaskäik

Korraldatakse kolm ümarlauda järgmistel teemadel: „Diskrimineerimiskeelu põhimõte – metodoloogia ja kohaldamine“, „Varjupaigataotlejate kinnipidamine“ ning „Kolmandate riikide kodanike väljasaatmine ja õigus perekonnaelule“.

9. DETSEMBER

Kontrollikoja kahe uue liikme pühaliku kohustuse võtmine Euroopa Kohtus

Helga Berger (Austria) ja Marek Opioła (Poola), kelle Euroopa Liidu Nõukogu nimetas Euroopa Kontrollikoja liikmeks, võtavad pidulikul kohtuistungil aluslepingutes ette nähtud pühaliku kohustuse.

21. DETSEMBER

Euroopa Kohtu kohtusekretäri tagasinimetamine

Alfredo Calot Escobar (Hispaania), kes on olnud Euroopa Kohtu kohtusekretär alates 7. oktoobrist 2010, nimetatakse tagasi uueks kuueaastaseks ametiajaks kuni6. oktoobrini 2028.

B | Aasta arvudes

Nagu 2020. aastal, mõjutas Euroopa Liidu Kohtu tegevust ka 2021. aastal tervishoiukriis. Tänu kriisi algusest peale võetud meetmetele on kohtud suutnud täita oma ülesande ja tagada Euroopa õigusemõistmise tegevuse järjepidevuse. Videokonverentside kasutamine koos sünkroontõlkega on võimaldanud poolte esindajatel kohtuistungil distantsilt osaleda ja kohtul jätkata 2021. aastal toimimist väga heal tasemel.

Sel aastal suurenes taas mõlemale kohtule esitatud kohtuasjade arv pärast ajutist langust 2020. aastal ning samamoodi kasvas ka lõpetatud kohtuasjade arv.

Märkimisväärselt suurenes mõlemale kohtule esitatud kohtuasjade arv, mis ulatus 1720 kohtuasjani (2020. aastal esitati 1582 kohtuasja). Eelkõige kasvas Euroopa Kohtule esitatud kohtuasjade arv ja see oli tingitud peamiselt Üldkohtu otsuste peale esitatud apellatsioonkaebuste arvu suurenemisest seoses Üldkohtu tegevuse kasvuga.

Kahes kohtus lõpetati kokku 1723 kohtuasja (2020. aastal lõpetati 1540 kohtuasja), millega on kohus saavutanud eelmise aasta tulemusele lähedase tulemuse, kusjuures Üldkohtu lõpetatud kohtuasjade eriti märkimisväärne arv tuleneb liidu kohtusüsteemi ülesehituse reformist, mis viidi lõpule 2019. aasta septembris.

Keskmine menetlusaeg (17,2 kuud), mis on võrreldes 2020. aastaga (15,4 kuud) pikenenud, on suures osas tingitud tervishoiukriisi mõju leevendamiseks võetud meetmetest, sealhulgas sellest, et pooltele on antud kirjalike seisukohtade või märkuste esitamiseks üks kuu lisaaega.

Kuna 2021. aastal algatatud ja lõpetatud kohtuasjade üldarv on muutunud paralleelselt, on kahes kohtus pooleliolevate kohtuasjade arv jäänud samuti stabiilseks: 2541 (2020. aastal 2542 kohtuasja).

Institutsioon 2021. aastal

81 kohtunikku

11 kohtu-juristi

from the 27 liikmesriigist

2247 ametnikku ja teenistujat

60% 40% 1355 naist 892 meest

2021 EELARVE 444 miljonit eurot

Naiste esindatus administratsiooni vastutavatel ametikohtadel paigutab kohtu Euroopa institutsioonide läbilõikes keskmisest kõrgemale.

Naised töötavad 54%-l haldusametikohtadest 54%-l juhtivatest ametikohtadest (keskastme ja tippjuhid)

Kohtutegevuse aasta (Euroopa Kohus ja Üldkohus)

1720 saabunud kohtuasja

1723 lahendatud kohtuasja

2541 pooleliolevat kohtuasja

kohtukantseleide registrisse kantud menetlusdokumenti 173 167

Keskmine menetlusaeg 17,2 kuud

Euroopa Kohus 16,6 kuud

Üldkohus 17,3 kuud

e-Curia kaudu esitatud menetlusdokumentide osakaal

Euroopa Kohus 85%

Üldkohus 93%

2809 Euroopa Liidu Teatajas avaldatud kohtuteatist

8378 e-Curia rakenduse kasutajakontot (13.5% rohkem võrreldes 2020. aastaga)

e-Curia on Euroopa Liidu Kohtu veebirakendus, mis võimaldab poolte esindajatel Euroopa Kohtusse ja Üldkohtusse esitatud kohtuasjades ning Euroopa Kohtule esitatud eelotsusetaotluste raames liikmesriigi kohtutel ja kohtukantseleidel menetlusdokumente edastada täielikult elektroonilisel teel.


e-Curia on veebirakendus kohtudokumentide edastamiseks
Vt YouTube’i videot

Keeleosakonnad

Mitmekeelse õigustmõistva institutsioonina peab kohus olema võimeline kohtuasja menetlema olenemata sellest, millises liidu ametlikus keeles see esitati. Seejärel tagab ta oma kohtupraktika kättesaadavuse kõigis liidu ametlikes keeltes.

24 menetluskeelt

552 keelekombinatsiooni

616 juristi-lingvisti kirjalike dokumentide tõlkimiseks

Töökoormus: 1 337 000 tõlgitavat lehekülge

1 257 000 kirjaliku õigustõlke teenistuse toodetud tõlkelehekülge

Tõlkevajaduse vähendamiseks kohtute võetud kokkuhoiumeetmete tulemus:668 000 pages lehekülge

71 tõlki kohtuistungite ja koosolekute jaoks

423 kohtuistungit ja koosolekut sünkroontõlkega