Január

8 Podanie vecí SEA WATCH

Marec

1 Nástup Davida Petrlíka (Česká republika) do funkcie sudcu Všeobecného súdu.

11 Podanie žalôb Maďarskom a Poľskom proti režimu podmienenosti

17 Prvý rozsudok v írčine ak jazyku konania

Máj

9 Deň Európy 2021

Jún

24 Súdny dvor získal Cenu za dobrú správu vecí verejných tice

Júl

6 Nástup Maje Brkanovej (Slovinsko) do funkcie sudkyne Všeobecného súdu

September

2-3 Konferencia sudcov vnútroštátnych ústavných súdov a Súdneho dvora v Rige (Lotyšsko)

27 Nástup Pēterisa Zilgalvisa (Lotyšsko) do funkcie sudcu Všeobecného súdu

Október

7 Čiastočná obnova členov Súdneho dvora

8 Znovuzvolenie predsedu Súdneho dvora K. Lenaertsa (Belgicko) a zvolenie podpredsedu L. Baya Larsena (Dánsko)

25 Európsky deň spravodlivosti 2021

27 Nástup Krisztiána Kecsmára (Maďarsko) a Iona Gâleu (Rumunsko) do funkcie sudcov Všeobecného súdu

November

22-23 Fórum sudcov 2021

A | Rok v obrazoch

4 JANUÁR

Podanie veci Rzecznik Praw Obywatelskich

Súdny dvor má rozhodnúť o možnosti poľských orgánov odmietnuť prepísať rodný list dieťaťa narodeného v Španielsku, ktorý bol vydaný španielskymi orgánmi, pričom ako matky tohto dieťaťa sa v ňom uvádzajú dve ženy (C‑2/21).

8 JANUÁR

Podanie vecí Sea Watch

Súdny dvor má rozhodnúť, či pobrežné orgány môžu uplatniť svoju právomoc proti plavidlu, ktoré je registrované ako nákladná loď, no v skutočnosti na mori vyhľadáva a zachraňuje migrantov (C‑14/21 a C‑15/21).

26 JANUÁR

Rozsudok vo veci VL/Szpital Kliniczny

Vyplácanie príplatku k mzde výlučne pracovníkom so zdravotným postihnutím, ktorí predložili potvrdenie osvedčujúce zdravotné postihnutie po dátume zvolenom zamestnávateľom, môže predstavovať priamu alebo nepriamu diskrimináciu založenú na zdravotnom postihnutí (C‑16/19).

3 FEBRUÁR

Rozsudok vo veci Komisia/Maďarsko

Maďarsko si nesplnilo svoju povinnosť zabezpečiť na celom svojom území dodržiavanie dennej limitnej hodnoty platnej pre koncentrácie častíc PM10 a povinnosť, aby sa obdobie prekračovania limitných hodnôt čo najviac skrátilo (C‑637/18).

17 FEBRUÁR

Rozsudky vo veciach Ryanair DAC/Komisia a Ryanair DAC/Komisia

Pomoc poskytnutá Švédskom a Francúzskom leteckým spoločnostiam v rámci pandémie COVID-19 je v súlade
s právom Únie (T‑238/20 a T‑259/20).

1 MAREC

Nástup nového člena Všeobecného súdu do funkcie

Slávnostné zasadnutie pri príležitosti zloženia prísahy a nástupu Davida Petrlíka (Česká republika) do funkcie sudcu Všeobecného súdu.

8 MAREC

Podanie veci CIHEF a i.

Súdny dvor má rozhodnúť o možnosti členského štátu prijať v záujme verejného zdravia a životného prostredia v súvislosti s biocídnymi výrobkami reštriktívne pravidlá v oblasti obchodných praktík a reklamy (C‑147/21).

11 MAREC

Podanie žalôb Maďarsko a Poľsko/Parlament a Rada proti režimu podmienenosti

MaďarskoPoľsko navrhli zrušenie nariadenia, ktorým sa zavádza všeobecný režim podmienenosti na ochranu rozpočtu Únie v prípade porušenia zásad právneho štátu v členských štátoch (C‑156/21 a C‑157/21).

17 MAREC

Prvý rozsudok v írčine ako jazyku konania

Na deň sv. Patrika, patróna Írska, Súdny dvor vyhlásil svoj prvý rozsudok v írčine ako jazyku konania.
Podľa smernice Únie sa musia dva úradné jazyky Írska použiť na informovanie o veterinárskych liekoch. Írsky súd musí konštatovať neexistenciu prebratia tejto smernice a rozhodnúť, že členský štát to musí napraviť (C‑64/20).

24 MAREC

Rozsudok vo veci Lego

Všeobecný súd rozhodol, že Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) nemal vyhlásiť výmaz dizajnu Spoločenstva stavebnej kocky z hračkárskej stavebnice Lego (T‑515/19).

9 APRÍL

Podanie žaloby vo veci Firearms United Network

Poľské združenie vlastníkov strelných zbraní sa domáha zrušenia nariadenia, ktorým sa zakazuje používanie streliva obsahujúceho olovo. Domnieva sa, že týmto nariadením sa obmedzuje sloboda podnikania a právo na výkon poľovníctva (T‑187/21).

14 APRÍL

Rozsudky vo veci Ryanair DAC/Komisia

Opatrenia pomoci ktoré v prospech leteckej spoločnosti SAS zaviedli Švédsko a Dánsko, ako aj záruka, ktorú poskytlo Fínsko spoločnosti Finnair v rámci pandémie Covid-19, sú v súlade s právom Únie (T‑378/20 a T‑379/20 a T‑388/20).

20 APRÍL

Rozsudok vo veci Repubblika/Il‑Prim Ministru

Maltské ustanovenia, ktorými sa predsedovi vlády zveruje rozhodujúca právomoc pri vymenovaní sudcov, pričom sa nimi zároveň stanovuje, že sa tohto postupu zúčastní nezávislý orgán poverený najmä hodnotením uchádzačov a predkladaním stanoviska, nie sú v rozpore s právom Únie (C‑896/19).

4 MÁJ

Podanie žaloby o nesplnenie povinnosti Komisia/Francúzsko (PM10)

Komisia navrhuje, aby Súdny dvor konštatoval, že Francúzsko si tým, že systematicky a neustále prekračovalo denné limitné hodnoty suspendovaných častíc (PM10) v zónach Paríž, a Martinik/Fort‑de‑France, nesplnilo povinnosti týkajúce sa kvality ovzdušia (C‑286/21).

9 MÁJ

Deň Európy 2021

Súdny dvor pozval európskych občanov, aby si s cieľom lepšie spoznať svoje práva a informovať sa o fungovaní európskeho systému spravodlivosti, prezreli prostredníctvom sociálnych sietí Twitter a LinkedIn videá, o úlohe a judikatúre Súdneho dvora, položili mu otázky a virtuálne navštívili budovy, v ktorých pôsobí.

12 MÁJ

Rozsudok vo veciach Luxembursko/Komisia a Amazon EU a Amazon.com./Komisia

Všeobecný súd zrušil rozhodnutie Komisie, v ktorom sa konštatovalo, že daňové výhody, ktoré Luxembursko poskytlo spoločnostiam skupiny Amazon, sú protiprávnou štátnou pomocou (T‑816/17 a T‑318/18).

3 JÚN

Rozsudok vo veci Maďarsko/Parlament

Súdny dvor zamietol žalobu Maďarska proti uzneseniu Európskeho parlamentu, ktorým sa spúšťa postup prijímania rozhodnutia o tom, že zo strany tohto členského štátu existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt, na ktorých je založená Únia (C‑650/18).

22 JÚN

Rozsudok v spojených veciach Youtube a Cyando

Súdny dvor rozhodol, že podľa súčasného stavu práva Únie prevádzkovatelia on‑line platforiem v zásade nie sú zodpovední za verejný prenos obsahu chráneného autorským právom, ktorý používatelia týchto platforiem nezákonne sprístupňujú na internete (C‑682/18 a C‑683/18).

22 JÚN

Podanie žaloby vo veci Syndesmos Tyrokomon Kyprou a i./ Komisia

Výrobcovia syrov a kravského mlieka navrhli, aby Všeobecný súd zrušil nariadenie Komisie o zápise Χαλλούμι (Halloumi) ako chráneného označenia pôvodu (CHOP) (T‑361/21).

24 JÚN

Cena za dobrú správu vecí verejných

Európska ombudsmanka Emily O’Reilly udelila Súdnemu dvoru Cenu za dobrú správu vecí verejných za rok 2021 v kategórii „Výnimočnosť pri inovácii/ transformácii“ za projekt „Pojednávania na diaľku“.

24 JÚN

Rozsudok vo veci Komisia/Španielsko

Španielsko malo zohľadniť nezákonný odber vody a odber vody určenej na mestské zásobovanie pri odhade odberu podzemných vôd v regióne Doñana, ktorý je najvýznamnejšou mokraďou v Európe (C‑559/19).

4-5 JÚL

Sechser-Treffen vo Viedni

Delegácia Súdneho dvora odchádza do Viedne na zasadnutie „Sechser-Treffen“, v rámci ktorého sa každé dva roky stretávajú zástupcovia germanofónnych ústavných súdov Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Lichtenštajnska, ako aj zástupcovia Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva.

6 JÚL

Nástup do funkcie novej členky Všeobecného súdu

Slávnostné zasadnutie pri príležitosti zloženia prísahy a nástupu Maje Brkanovej (Slovinsko) do funkcie sudkyne Všeobecného súdu.

15 JÚL

Rozsudok v spojených veciach WABE a MH Müller Handel

Zákaz nosiť na pracovisku akúkoľvek viditeľnú formu vyjadrenia politického, filozofického alebo náboženského presvedčenia môže byť odôvodnený potrebou zamestnávateľa prezentovať sa neutrálnym spôsobom voči klientom alebo zabrániť sociálnym konfliktom (C‑804/18 a C‑341/19).

20 JÚL

Podanie veci Schrems/Facebook

Pán Schrems tvrdí, že jeho súhlas so všeobecnými podmienkami používania platformy Facebook nie je v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov (GDPR), a žiada Facebook, aby nespracovával jeho údaje na účely personalizovanej reklamy a používania týchto údajov pri návšteve internetových stránok tretích osôb (C‑446/21).

1 AUGUST

Úmrtie pána Barnu Berkeho

Zomrel pán Barna Berke (Maďarsko), ktorý bol od 19. septembra 2016 sudcom Všeobecného súdu.

31 AUGUST

Podanie návrhu na začatie prejudiciálneho konania vo veci Verband Sozialer Wettbewerb

Bundesgerichtshof (Nemecko) sa pýta, či predajná cena tovaru v zálohovaných fľašiach alebo zálohovaných sklenených pohároch musí zahŕňať zálohu, ktorú má zaplatiť spotrebiteľ (C‑543/21).

2-3 SEPTEMBER

Medzi spoločnými ústavnými tradíciami a národnými identitami – Konferencia v Rige

V Rige (Lotyšsko) sa uskutočnila konferencia, na ktorej sa prvýkrát stretli sudcovia vnútroštátnych ústavných súdov s členmi Súdneho dvora pri hľadaní spoločného prístupu spájajúceho imperatív európskej jednoty a realitu ústavných tradícií a národných identít.

2 SEPTEMBER

Rozsudok vo veci X/État belge (Právo na pobyt v prípade domáceho násilia)

Štátny príslušník tretej krajiny, ktorý bol obeťou domáceho násilia zo strany svojho manželského partnera, občana Únie, sa nenachádza v situácii porovnateľnej so situáciou štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý bol obeťou domáceho násilia zo strany svojho manželského partnera, štátneho príslušníka tretej krajiny (C‑930/19).

9 SEPTEMBER

Rozsudok vo veci Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne

Na chránené označenia pôvodu (CHOP) sa vzťahuje ochrana pred zakázaným konaním týkajúcim sa tak výrobkov, ako aj služieb (C‑783/19).

10 SEPTEMBER

Podanie vecí týkajúcich sa ochrannej známky GOOGLE CAR na Všeobecný súd

Navrhuje sa, aby Všeobecný súd zrušil dve rozhodnutia Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), ktorými sa zamieta zápis označenia GOOGLE CAR (T‑568/21 a T‑569/21).

20 SEPTEMBER

Uznesenie podpredsedníčky Súdneho dvora vo veci Česká republika/Poľsko

Keďže Poľsko nepozastavilo ťažbu hnedého uhlia v bani Turów, je povinné zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500 000 eur (C‑121/21 R).

27 SEPTEMBER

Nástup nového sudcu Všeobecného súdu do funkcie

Slávnostné zasadnutie pri príležitosti zloženia prísahy a nástupu Pēterisa Zilgalvisa (Lotyšsko) do funkcie sudcu Všeobecného súdu.

6 OKTÓBER

Rozsudok vo veci A (Prekročenie hraníc na rekreačnom plavidle)

Členský štát môže pod hrozbou sankcií uložiť svojim štátnym príslušníkom povinnosť mať pri sebe platný preukaz totožnosti alebo cestovný pas, ak cestujú do iného členského štátu, nezávisle od použitého dopravného prostriedku a trasy (C‑35/20).

6 OKTÓBER

Stanovisko, Istanbulský dohovor

Rada môže, ale nie je povinná vyčkať na spoločnú dohodu všetkých členských štátov, že budú viazané Istanbulským dohovorom o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (stanovisko 1/19).

7 OKTÓBER

Čiastočná obnova členov Súdneho dvora

Slávnostné zasadnutie pri príležitosti čiastočnej obnovy členov Súdneho dvora.
Do funkcie sudcov nastúpili: Dimitrios Gratsias (Grécko), Maria Lourdes Arastey Sahún (Španielsko), Miroslav Gavalec (Slovensko), Zoltán Csehi (Maďarsko), and Octavia Spineanu-Matei (Rumunsko).
Do funkcie generálnych advokátov nastúpili: Anthony Michael Collins (Írsko), Nicholas Emiliou (Cyprus), Tamara Ćapeta (Chorvátsko) a Laila Medina (Lotyšsko).

8 OKTÓBER

Znovuzvolenie predsedu a zvolenie podpredsedu Súdneho dvora

Koen Lenaerts (Belgicko) bol svojimi kolegami zvolený za predsedu Súdneho dvora na trojročné funkčné obdobie.
Lars Bay Larsen (Dánsko) bol zvolený za podpredsedu tiež na funkčné obdobie troch rokov.

8 OKTÓBER

Voľba prvého generálneho advokáta Súdneho dvora

Maciej Szpunar (Poľsko) bol svojimi kolegami zvolený za prvého generálneho advokáta Súdneho dvora na funkčné obdobie troch rokov.

8 OKTÓBER

Voľba predsedov päťčlenných komôr

Za predsedov päťčlenných komôr Súdneho dvora boli na funkčné obdobie troch rokov zvolení: Alexander Arabadžiev (Bulharsko), Alexandra Prechal (Holandsko), Küllike Jürimäe (Estónsko), Constantinos Lycourgos (Cyprus) and Eugene Regan (Írsko).

11 OKTÓBER

Voľba predsedov trojčlenných komôr Súdneho dvora

Za predsedov trojčlenných komôr boli na funkčné obdobie jedného roka zvolení: Siniša Rodin (Chorvátsko), Irmantas Jarukaitis (Litva), Niilo Jääskinen (Fínsko), Ineta Ziemele (Lotyšsko) a Jan Passer (Česká republika).

25 OKTÓBER

Európsky deň spravodlivosti 2021

Súdny dvor vyvinul aktivitu na sociálnych sieťach TwitterLinkedIn pri príležitosti tohto dňa, ktorý má európskym občanom umožniť, aby lepšie rozumeli svojim právam a boli lepšie informovaní o fungovaní súdnych systémov.

27 OKTÓBER

Nástup do funkcie dvoch nových členov Všeobecného súdu

Slávnostné zasadnutie pri príležitosti zloženia prísahy a nástupu pána Krisztián Kecsmár (Maďarsko) and Ion Gâlea (Rumunsko) do funkcie sudcov Všeobecného súdu.

8 NOVEMBER

Stretnutie s CCBE

Delegácia Rady európskych advokátskych komôr (CCBE) sa stretla s členmi Súdneho dvora a Všeobecného súdu. Rozhovory sa týkali dôsledkov procesných opatrení prijatých po pandémii COVID-19 a snahy súdov zabezpečiť kontinuitu výkonu spravodlivosti.

10 NOVEMBER

Rozsudok vo veci Google a Alphabet/Komisia (Google Shopping)

Všeobecný súd zamietol žalobu spoločnosti Google proti rozhodnutiu Komisie, ktorým tejto spoločnosti uložila sankciu za zneužitie jej dominantného postavenia, a potvrdil pokutu vo výške 2,42 miliardy eur. Spoločnosť uprednostňovala svoju vlastnú službu porovnávania produktov pred konkurenčnými službami porovnávania produktov (T‑612/17).

15 NOVEMBER

Bilaterálny seminár Súdneho dvora a Conseil d’État (Štátna rada, Francúzsko)

V rámci seminára sa uskutočnili tri okrúhle stoly na nasledujúce témy: „Návrh na začatie prejudiciálneho konania: najnovší vývoj“, „Úloha vnútroštátneho súdu pri konštatovaní nesplnenia povinnosti v súvislosti s preberaním smernice a pri uložení sankcií, ktoré z toho vyplývajú“, „Právo životného prostredia“.

16 NOVEMBER

Rozsudok vo veci Governor of Cloverhill Prison a i.

Írsko je vo vzťahu k Spojenému kráľovstvu viazané ustanoveniami o európskom zatykači, ktoré sú uvedené v dohode o vystúpení a týkajú sa nového mechanizmu odovzdávania osôb zavedeného v dohode o obchode a spolupráci medzi Európskou úniou a týmto tretím štátom (C‑479/21).

22-23 NOVEMBER

Fórum sudcov 2021

V rámci tohto každoročného stretnutia 136 vnútroštátnych sudcov z 27 členských krajín diskutovalo o aktuálnej judikatúre a mechanizmoch spolupráce medzi Súdnym dvorom a vnútroštátnymi súdmi.

27 NOVEMBER

Návšteva delegácie Európskeho súdu pre ľudské práva

Konali sa tri okrúhle stoly týkajúce sa týchto tém: „Zásada nediskriminácie – metodológia a uplatnenie“, „Zaistenie žiadateľov o azyl“ a „Vyhostenie štátnych príslušníkov tretích štátov a právo na rodinný život“.

9 DECEMBER

Slávnostný záväzok dvoch nových členov Dvora audítorov pred Súdnym dvorom

Helga Berger (Rakúsko) a Marek Opioła (Poľsko) boli vymenovaní za členov Európskeho dvora audítorov a na slávnostnom zasadnutí prijali slávnostný záväzok stanovený zmluvami.

21 DECEMBER

Predĺženie mandátu pána Calota Escobara vo funkcii tajomníka

Alfredo Calot Escobar (Španielsko), ktorý je od 7. októbra 2010 tajomníkom Súdneho dvora, bol opätovne menovaný do tejto funkcie na šesťročné obdobie do 6. októbra 2028.

B | Rok v číslach

Rovnako ako v roku 2020 aj v roku 2021 ovplyvnila súdnu činnosť Súdneho dvora Európskej únie zdravotná kríza. Vďaka opatreniam prijatým na jej začiatku mohli súdy plniť svoje poslanie a zabezpečiť kontinuitu verejnej služby európskeho súdnictva. Využitie videokonferencií so simultánnym prekladom umožnilo zástupcom účastníkov konania, aby predniesli svoje vyjadrenia na diaľku, a inštitúcii, aby aj v roku 2021 vyvíjala svoju súdnu činnosť na veľmi vysokej úrovni.

Pre uplynulý rok bol po prechodnom poklese v roku 2020 znova charakteristický trend nárastu počtu vecí podaných na oba súdy, pričom podobne sa vyvíjal aj počet skončených vecí.

Za pozornosť stojí zvýšenie počtu vecí podaných na oba súdy, ktorých bolo 1 720 (v porovnaní s počtom 1 582 v roku 2020). Uvedené zvýšenie sa týka najmä Súdneho dvora a je odôvodnené hlavne výrazným nárastom počtu odvolaní, ktoré boli podané proti rozhodnutiam Všeobecného súdu a súvisia s rozšírením činnosti tohto súdu.

Celkový počet 1 723 skončených vecí na oboch súdoch (v porovnaní s počtom 1 540 v roku 2020) predstavuje pre Súdny dvor podobný výsledok ako prechádzajúci rok, pričom počet vecí skončených na Všeobecnom súde bol osobitne vysoký vzhľadom na reformu inštitucionálnej architektúry Únie, ktorá sa uskutočnila v roku 2019.

Priemerná dĺžka konania (17,2 mesiaca) sa v porovnaní s rokom 2020 (15,4 mesiaca) zvýšila, čo možno do veľkej miery pripísať opatreniam na zmiernenie dosahu zdravotnej krízy, medzi ktoré patrilo aj priznanie dodatočnej jednomesačnej lehoty účastníkom konania na prednesenie ich vyjadrení a písomných pripomienok.

Z tohto paralelného vývoja celkového počtu začatých a skončených vecí v roku 2021 tiež vyplýva, že počet prebiehajúcich vecí na oboch súdoch sa takmer nezmenil: 2 541 vecí (v porovnaní s 2 542 vecami v roku 2020).

Inštitúcia v roku 2021

81 sudcov

11 generálnych advokátov

pochádzajúcich z 27 členských štátov

2 247 úradníkov a zamestnancov

60 % 40 % 1 355 žien 892 mužov

ROZPOČET NA ROK 444 miliónov eur

Zastúpením žien na pozíciách s rozhodovacou právomocou v rámci administratívy sa Súdny dvor radí do vyššieho priemeru európskych inštitúcií.

Ženy zastávajú: 54 % pozícií administrátorov 40 % pozícii stredných a vyšších riadiacich pracovníkov

Súdny rok (Súdny dvor a Všeobecný súd)

1 720 začatých vecí

1 723 skončených vecí

2 541 prebiehajúcich vecí

cesné dokumenty zapísané do registra kancelárií súdov 173 167

Priemerná dĺžka konania 17,2 mesiaca

16,6 mesiaca Súdny dvor

17,3 mesiaca Všeobecný súd

Percento procesných aktov podaných cez aplikáciu e-Curia:

85 % na Súdny dvor

93 % na Všeobecný súd

8 378 prístupových účtov do aplikácie e‑Curia (teda zvýšenie o 13,5 % oproti roku 2020)

2 809 súdnych oznámení uverejnených v Úradnom vestníku Európskej únie

e-Curia je aplikácia Súdneho dvora Európskej únie, ktorá umožňuje zástupcom účastníkov konania vo veciach podaných na Súdny dvor a Všeobecný súd, ako aj vnútroštátnym súdom v rámci návrhov na začatie prejudiciálneho konania predložených Súdnemu dvoru vymieňať si procesné akty s kanceláriami súdov výlučne elektronicky.


e-Curia: aplikácia, ktorá umožňuje výmenu procesných písomností.
Pozri video na YouTube

Jazykové oddelenia

Súdny dvor musí byť ako viacjazyčná súdna inštitúcia schopný prejednať vec bez ohľadu na to, v akom úradnom jazyku Únie bola podaná. Následne na to zabezpečuje, aby bola jeho judikatúra uverejnená vo všetkých úradných jazykoch Únie.

24 potenciálnych jazykov konania, teda

552 možných jazykových kombinácií

616 právnikov lingvistov na preklad písomných dokumentov

racovné zaťaženie: 1 337 000 strán na preklad

1 257 000 strán vyprodukovaných právnym prekladateľským servisom

Výsledok úsporných opatrení prijatých súdmi s cieľom obmedziť potreby prekladu 668 000 strán

71 tlmočníkov na pojednávania a stretnutia

423 pojednávaní a zasadnutí, ktoré boli simultánne tlmočené