A | Pregled najpomembnejših sodb leta

Pravna država



Zakaj obstaja Sodišče Evropske unije?
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube


Listina Evropske unije o temeljnih pravicah – enako kot Pogodba o Evropski uniji – izrecno navaja pravno državo kot eno od skupnih vrednot držav članic Unije, na katerih temelji Unija. Sodišče je vse pogosteje pozvano, naj odloča o vprašanju spoštovanja načel pravne države držav članic, bodisi v okviru tožb zaradi neizpolnitve obveznosti, ki jih proti njim vloži Evropska komisija, bodisi v okviru predlogov za sprejetje predhodne odločbe, ki jih vložijo nacionalna sodišča. Sodišče mora nato preučiti, ali se ta temeljna vrednota spoštuje na nacionalni ravni, zlasti v zvezi s sodstvom in natančneje v okviru postopka imenovanja ali disciplinske ureditve za sodnike.

  • Sodišče je razsodilo, da se z zaporednimi spremembami poljskega zakona o nacionalnem sodnem svetu, katerih učinek je odprava učinkovitega sodnega nadzora nad sklepi tega sveta, s katerimi se predsedniku republike predložijo kandidati za sodniške funkcije na vrhovnem sodišču, lahko krši pravo Unije. Pojasnilo je, da v primeru dokazane kršitve načelo primarnosti prava Unije nacionalnemu sodišču nalaga, da takih sprememb ne uporabi.
    Sodba A. B. in drugi z dne 2. marca 2021 (C‑824/18)

  • Malteško združenje, katerega cilj je spodbujanje varovanja sodstva in pravne države, je pri Prim'Awla tal-Qorti Ċivili – Ġurisdizzjoni Kostituzzjonali (prvi senat civilnega sodišča, ki zaseda kot ustavno sodišče, Malta) izpodbijalo postopek imenovanja malteških sodnikov, kot je določen z ustavo. Sodišče je razsodilo, da nacionalne določbe države članice, s katerimi je predsedniku vlade podeljena odločilna pristojnost pri imenovanju sodnikov, pri čemer pa določajo sodelovanje neodvisnega organa, zadolženega za ocenjevanje kandidatov in predložitev mnenja, niso v nasprotju s pravom Unije.
    Sodba Repubblika/Il-Prim Ministru z dne 20. aprila 2021 (C‑896/19)

  • Sodišče je odločilo o sklopu romunskih reform organizacije pravosodja, disciplinske ureditve za sodnike in tožilce ter premoženjske odgovornosti države in osebne odgovornosti sodnikov zaradi sodne zmote. Glede na to, da te reforme verjetno kršijo pravo Unije v številnih vidikih, kot so ustanovitev specializiranega oddelka državnega tožilstva, namenjenega zadevam v zvezi s sodniki, pogoji za uveljavljanje osebne odgovornosti sodnikov in spoštovanje njihovih procesnih pravic, je opozorilo, da načelo primarnosti prava Unije nasprotuje nacionalni ureditvi, kot jo razlaga ustavno sodišče, ki nižjemu sodišču odvzema pravico, da na podlagi lastne pristojnosti ne uporabi nacionalne določbe, ki je v nasprotju s pravom Unije.
    Sodba Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România“ in drugi/Inspecţia Judiciară in drugi z dne 18. maja 2021 (C‑83/19 in druge)

  • Sodišče je zavrnilo tožbo Madžarske zoper resolucijo Evropskega parlamenta o postopku za ugotovitev očitnega tveganja, da bi ta država članica lahkο huje kršila temeljne vrednote Unije. Ta postopek lahko pripelje do mirovanja nekaterih pravic, ki izhajajo iz članstva zadevne države članice v Uniji. Parlament je v skladu s svojim poslovnikom, ki določa, da se pri ugotavljanju, ali je bilo besedilo sprejeto ali zavrnjeno, upoštevajo le glasovi za in proti (razen v primerih, ko je v Pogodbah določena posebna večina), pri štetju glasov o zadevni resoluciji upošteval le glasove svojih članov za in proti, vzdržane glasove pa izključil. Sodišče je – v nasprotju s tem, kar je v ničnostni tožbi trdila Madžarska – menilo, da je Parlament pri sprejemanju te resolucije pri štetju oddanih glasov upravičeno izključil vzdržane glasove.
    Sodba Madžarska/Parlament z dne 3. junija 2021 (C‑650/18)

  • Sodišče je razsodilo, da disciplinska ureditev, ki se uporablja za sodnike Sąd Najwyższy (vrhovno sodišče, Poljska) in sodnike splošnih sodišč, ni v skladu s pravom Unije. Evropska komisija je pri Sodišču vložila tožbo, s katero je predlagala, naj se ugotovi, da je Poljska s to novo disciplinsko ureditvijo in zlasti z ustanovitvijo novega disciplinskega senata pri vrhovnem sodišču kršila pravo Unije. Sodišče je sprejelo vse očitke Komisije: glede na splošni kontekst velikih reform, ki so nedavno prizadele poljsko sodstvo, in kombinacijo dejavnikov, povezanih z ustanovitvijo tega novega senata, je zlasti ugotovilo, da senat ne zagotavlja vseh jamstev neodvisnosti in nepristranskosti ter ni zaščiten pred neposrednimi ali posrednimi vplivi poljske zakonodajne in izvršilne oblasti.
    Sodba Komisija/Poljska z dne 15. julija 2021 (C‑791/19)

  • Sodišče je razsodilo, da nesoglasne premestitve sodnika na drugo sodišče ali med oddelkoma istega sodišča lahko posegajo v načeli neodstavljivosti in neodvisnosti sodnikov. Poleg tega je treba sklep, s katerim organ, ki odloča na zadnji stopnji in v sestavi sodnika posameznika, zavrne tožbo sodnika, premeščenega proti njegovi volji, šteti za neobstoječ, če je bilo imenovanje sodnika posameznika opravljeno ob očitni kršitvi temeljnih pravil o ustanovitvi in delovanju zadevnega sodnega sistema.
    Sodba W. Ż. (Senat za izredni nadzor in javne zadeve vrhovnega sodišča – imenovanje) z dne 6. oktobra 2021 (C‑487/19)

  • Sodišče je menilo, da so neodvisnost in nepristranskost sodnikov ter domneva nedolžnosti ogrožene z ureditvijo, ki velja na Poljskem, ki zlasti ministru za pravosodje omogoča dodelitev sodnikov na kazenska sodišča višje stopnje, omogoča pa mu tudi to, da to dodelitev kadar koli brez obrazložitve prekliče. Neobstoj meril za te dodelitve ustvarja tveganje političnega nadzora nad vsebino sodnih odločitev, še toliko bolj, ker ima minister tudi vlogo državnega tožilca.
    Sodba Kazenski postopki proti WB in drugim z dne 16. novembra 2021 (C‑748/19 in druge)

  • Sodišče je obravnavalo več zadev, ki se umeščajo v nadaljevanje reforme pravosodja na področju boja proti korupciji v Romuniji. Postavilo se je vprašanje, ali bi lahko bilo z uporabo sodne prakse, ki izhaja iz več odločb romunskega ustavnega sodišča v zvezi s pravili kazenskega postopka, ki se uporabljajo na področjih goljufije in korupcije, kršeno pravo Unije. Sodišče je znova potrdilo, da primarnost prava Unije zahteva, da imajo nacionalna sodišča pooblastilo, da ne uporabijo odločbe ustavnega sodišča, ki je v nasprotju s pravom Unije, ne da bi s tem lahko nastala disciplinska odgovornost nacionalnih sodnikov. Pravo Unije nasprotuje uporabi sodne prakse ustavnega sodišča, zaradi katere je treba razveljaviti sodbe, ki so jih izrekli sodni senati v domnevno nezakoniti sestavi, če taka razveljavitev v povezavi z nacionalnimi določbami na področju zastaranja povzroči sistemsko tveganje nekaznovanosti za dejanja, ki pomenijo huda kazniva dejanja goljufije.
    Sodba Euro Box Promotion in drugi z dne 21. decembra 2021 (C‑357/19 in druge)

  • V zadevi za predhodno odločanje, ki jo je vložilo madžarsko sodišče, se je Sodišče izreklo o združljivosti madžarske ureditve z direktivo Unije o pravici do tolmačenja in prevajanja v kazenskih postopkih. Ker je vrhovno sodišče Madžarske ugotovilo, da je ta predložitev vprašanj za predhodno odločanje Sodišču nezakonita, je zadnjenavedeno sodišče poleg tega znova potrdilo, da sistem sodelovanja med nacionalnimi sodišči in Sodiščem nasprotuje temu, da nacionalno vrhovno sodišče ugotovi nezakonitost predloga za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo nižje sodišče. Poleg tega pravo Unije nasprotuje disciplinskemu postopku, uvedenemu zoper sodnika nacionalnega sodišča, ker je pri Sodišču vložil predlog za sprejetje predhodne odločbe: tak postopek lahko vsa nacionalna sodišča odvrača od vlaganja predlogov za sprejetje predhodne odločbe, kar bi lahko ogrozilo enotno uporabo prava Unije.
    Sodba IS z dne 23. novembra 2021 (C‑564/19)

Konkurenca



Splošno sodišče EU – Zagotoviti, da institucije Unije spoštujejo pravo Unije
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube

Evropska unija uporablja pravila za zaščito svobodne konkurence. Prakse, katerih cilj ali učinek je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na notranjem trgu, so prepovedane. Natančneje, pravo EU prepoveduje nekatere sporazume ali izmenjavo informacij med podjetjem in njegovimi konkurenti, ki bi lahko imeli tak cilj ali učinek, ter zlorabo prevladujočega položaja na določenem trgu s strani podjetja. Hkrati je cilj uredbe o nadzoru koncentracij preprečiti, da bi prevzem ali združitev podjetij ustvarila ali okrepila prevladujoči položaj.

  • Splošno sodišče je potrdilo sklep Komisije o naložitvi skupne globe v višini približno 254 milijonov evrov več japonskim podjetjem, ker naj bi bila v različnih obdobjih med letoma 1998 in 2012 udeležena v omejevalnem sporazumu na trgu elektrolitskih kondenzatorjev iz aluminija in tantala, ki sta sestavna dela, uporabljena v skoraj vseh elektronskih izdelkih, kot so osebni in tablični računalniki.
    Sodba NEC/Komisija in drugi z dne 29. septembra 2021 (T‑341/18 in druge)

  • Splošno sodišče je zavrnilo tožbo multinacionalne družbe za telekomunikacije in kabelsko televizijo, Altice Europe, zoper sklep Komisije, s katerim ji je bila v okviru prevzema družbe PT Portugal naložena skupna globa v višini 124,5 milijona evrov. Komisija je družbi Altice Europe očitala, da je po eni strani kršila obveznost priglasitve koncentracije, po drugi strani pa ni upoštevala prepovedi, da se koncentracija izvede pred njeno priglasitvijo Komisiji in preden bi jo ta odobrila. Vendar je Splošno sodišče odredilo znižanje zneska globe za 6,22 milijona evrov za del, ki se nanaša na kršitev obveznosti priglasitve koncentracije.
    Sodba Altice Europe/Komisija z dne 22. septembra 2021 (T‑425/18)

  • Splošno sodišče je potrdilo sklepa Komisije o odobritvi koncentracij, povezanih z nakupom nekaterih sredstev skupine Air Berlin s strani družb easyJet in Lufthansa. Zavrnilo je tožbo, ki jo je vložila letalska družba Polskie Linie Lotnicze „LOT“, konkurentka obeh družb, strank koncentracij, in zlasti poudarilo, da lahko Komisija opredeli upoštevne trge po parih mest z odhodom ali ciljem na letališčih, s katerimi so bili povezani sloti, dodeljeni družbi Air Berlin, namesto da bi posamično preučila vsakega od trgov, na katerih so bile prisotne družbe Air Berlin ter Lufthansa in easyJet.
    Sodbi Polskie Linie Lotnicze „LOT“/Komisija z dne 20. oktobra 2021 (T‑240/18 in T‑296/18)

  • Splošno sodišče je potrdilo sklep Komisije, s katerim je ta ugotovila, da je družba Google zlorabila svoj prevladujoči položaj, ker je na svojem splošnem iskalniku z razvrstitvijo in prikazovanjem, ki sta glede na zadetke konkurenčnih storitev primerjave privilegirana, dajala prednost lastni primerjavi proizvodov. Splošno sodišče je potrdilo tudi znesek globe, ki ga je Komisija določila v višini 2,42 milijarde evrov, od katerega je bilo 523,5 milijona evrov naloženo družbi Google solidarno z njeno matično družbo Alphabet.
    Sodba Google in Alphabet/Komisija (Google Shopping) z dne 10. novembra 2021 (T‑612/17)

  • Družba Sumal je med letoma 1997 in 1999 kupila dva tovornjaka od družbe Mercedes Benz Trucks España (MBTE), ki je hčerinska družba skupine Daimler, katere matična družba je družba Daimler AG. Evropska komisija je s sklepom iz leta 2016 ugotovila, da je družba Daimler AG kršila pravila prava Unije, s katerimi so omejevalni sporazumi prepovedani, ker se je med januarjem 1997 in januarjem 2011 s štirinajstimi drugimi evropskimi proizvajalci tovornjakov dogovarjala glede določanja cen in povišanja bruto cen za tovornjake v Evropskem gospodarskem prostoru (EGP). Na podlagi tega sklepa je družba Sumal proti družbi MBTE vložila odškodninsko tožbo za škodo, nastalo zaradi tega omejevalnega sporazuma. Sodišče je razsodilo, da lahko žrtev kršitve konkurenčnega prava Unije, ki jo je storila matična družba, od njene hčerinske družbe zahteva povračilo škode, ki izhaja iz te kršitve, vendar mora dokazati, da sta družbi v času kršitve tvorili eno gospodarsko enoto in da hčerinska družba opravlja dejavnost na trgu, na katerega se nanaša kršitev.
    Sodba Sumal z dne 6. oktobra 2021 (C‑882/19)

Okolje

Varstvo rastlinskih in živalskih vrst, onesnaževanje zraka, zemlje in vode ter tveganja, povezana z nevarnimi snovmi, so izzivi, ki jih Evropska unija pomaga reševati s sprejetjem strogih pravil.

  • V okviru tožbe zaradi neizpolnitve obveznosti, ki jo je vložila Komisija, je Sodišče razsodilo, da bi morala Španija pri oceni odvzema podzemnih voda v regiji Doñana (Španija), v kateri je največje zaščiteno naravno območje v Evropi, upoštevati nezakoniti odvzem vode in odvzem vode za mestno oskrbo. Poleg tega ta država članica ni sprejela ustreznih ukrepov, da bi preprečila posege v zaščitene habitate v tem naravnem parku.
    Sodba Komisija/Španija z dne 24. junija 2021 (C‑559/19)

  • Z novimi pravili, ki sta jih leta 2019 sprejela Evropski parlament in Svet, je bil ribolov z električnim tokom prepovedan. Nizozemska je Sodišču predlagala razveljavitev teh določb, pri čemer je med drugim trdila, da se zakonodajalec EU ni oprl na najboljša razpoložljiva znanstvena mnenja o ekoloških vplivih na okolje v zvezi z izkoriščanjem morskega lista v Severnem morju. Sodišče je to tožbo zavrnilo in potrdilo veljavnost teh pravil: zakonodajalec Unije ima na tem področju široko diskrecijsko pravico in svoje zakonodajne izbire ni dolžan opreti le na znanstvena in tehnična mnenja.
    Sodba Nizozemska/Svet Evropske unije in Evropski parlament z dne 15. aprila 2021 (C‑733/19)

  • Sodišče je glede dovoljenja za lov z limanicami menilo, da država članica (v obravnavanem primeru Francija) ne sme dovoliti načina ujetja ptic, ki pripelje do stranskega ulova, ta pa lahko zadevnim vrstam povzroči poškodbe, ki niso zanemarljive. Zgolj to, da gre za tradicionalen način ujetja ptic, ne zadostuje za to, da se izključi vsaka druga zadovoljiva rešitev. Sodišče je pojasnilo pogoje, pod katerimi je dovoljeno odstopanje od prepovedi, določene v Direktivi o pticah, glede uporabe nekaterih načinov ujetja zaščitenih ptic.
    Sodba One Voice in Ligue pour la protection des oiseaux (LPO)/Ministre de la Transition écologique et solidaire z dne 17. marca 2021 (C‑900/19)

  • Sodišče je v okviru tožbe zaradi neizpolnitve obveznosti, ki jo je Komisija vložila proti Madžarski zaradi sistematičnega in dolgotrajnega preseganja mejnih vrednosti za delce PM10, razsodilo, da je ta država članica kršila pravila prava Unije glede kakovosti zunanjega zraka in da ni izpolnila obveznosti, da na vsem svojem ozemlju zagotovi spoštovanje dnevne mejne vrednosti, določene za delce PM10, in tega, da je obdobje preseganja te mejne vrednosti čim krajše.
    Sodba Komisija/Madžarska z dne 3. februarja 2021 (C‑637/18)

  • Sodišče je razsodilo, da je Nemčija med letoma 2010 in 2016 kršila Direktivo o kakovosti zraka s tem, ko je sistematično in dolgotrajno presegala mejne vrednosti za dušikov dioksid (NO2). Nemčija je kršila tudi obveznost pravočasnega sprejetja ustreznih ukrepov za zagotovitev, da je obdobje preseganja na zadevnih območjih čim krajše.
    Sodba Komisija/Nemčija z dne 3. junija 2021 (C‑635/18)

Institucije

Naloga obeh sodišč Unije je preveriti, da akti (ali opustitev sprejetja nekaterih aktov) institucij, organov, uradov in agencij Unije spoštujejo pravo Unije. Tako sta Sodišče in Splošno sodišče garanta za sodno varstvo pravic posameznikov, kadar se odločbe, sprejete na ravni Unije, neposredno in posamično nanašajo nanje. Nasprotno pa so le nacionalna sodišča pristojna za nadzor zakonitosti aktov nacionalnih organov z vidika nacionalnega prava.

  • Splošno sodišče je razglasilo za ničen sklep Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF), s katerim je bil zavrnjen delni dostop do končnega poročila njegove preiskave glede projektov cestne razsvetljave, ki jih je družba Elios na Madžarskem izvedla s finančno udeležbo Unije. Ker so madžarski organi že zaključili nacionalne preiskave v zvezi s tem poročilom, cilj varstva preiskovalnih dejavnosti ne upravičuje več zavrnitve dostopa do zahtevanega dokumenta.
    Sodba Homoki/Komisija z dne 1. septembra 2021 (T‑517/19)

  • Sodišče je razglasilo ničnost sklepov Sveta, ki se nanašata na uporabo Celovitega in okrepljenega sporazuma o partnerstvu, podpisanega z Armenijo 26. novembra 2017. Presodilo je, da ima Sporazum o partnerstvu sicer nekatere povezave s skupno zunanjo in varnostno politiko, vendar elementi ali izjave o nameri, ki jih vsebuje in ki se nanjo navezujejo, ne zadostujejo za to, da bi bili samostojni del tega sporazuma, s katerim bi bilo mogoče utemeljiti razdelitev akta Sveta na dva ločena sklepa. Zaradi te azdelitve se je med drugim za enega od zadevnih aktov uporabilo pravilo o glasovanju s soglasjem, za drugega pa pravilo kvalificirane večine.
    Sodba Komisija/Svet z dne 2. septembra 2021 (C‑180/20)

  • Splošno sodišče je zavrnilo tožbo, ki jo je Romunija vložila zoper sklep Komisije o prijavi predloga evropske državljanske pobude (EDP) „Kohezijska politika za enakost regij in trajnost regionalnih kultur“. Prvič se je izreklo o izpodbojnosti sklepa Komisije o prijavi takega predloga. Ta predlog EDP je bil leta 2013 predložen Komisiji, ki ga je sprva zavrnila, ker je bil ta očitno zunaj okvira njenih pristojnosti za predložitev predloga pravnega akta Unije za namen izvajanja Pogodb. Sodišče je razglasilo ničnost sklepa Komisije, ki je nato s sklepom z dne 30. aprila 2019 sporni predlog EDP registrirala.
    Sodba Romunija/Komisija z dne 10. novembra 2021 (T‑495/19)

  • Splošno sodišče se je izreklo o začetku teka roka za vložitev tožbe zoper sklep, ki se nanaša na osebo, za katero veljajo Kadrovski predpisi za uradnike Evropske unije, ob neuspešni uradni obvestitvi s priporočenim pismom. Ob neobstoju določb, ki bi urejale določitev začetka teka roka za vložitev tožbe ob neprevzemu priporočenega pisma s povratnico v sporih, ki spadajo na področje uporabe navedenih kadrovskih predpisov, je Splošno sodišče poleg tega opozorilo, da pravna varnost in nujnost, da se prepreči vsakršna diskriminacija ali vsakršno samovoljno ravnanje pri učinkovitem izvajanju sodne oblasti, nasprotujeta domnevi uradnega obvestila na dan izteka roka za hrambo priporočenega pisma, poslanega na naslov prebivališča tožeče stranke. Nazadnje je Splošno sodišče razsodilo, da ker je bil sklep vročen po elektronski pošti (katere sprejem je naslovnik nemudoma potrdil), je rok za vložitev tožbe začel teči na dan vročitve.
    Sodba Barata/Evropski parlament z dne 3. marca 2021 (T‑723/18)

  • V zadevi med Republiko Moldavijo in ukrajinsko družbo je bilo Sodišču postavljeno vprašanje glede opredelitve „naložbe“ v smislu Pogodbe o energetski listini (PEL) za terjatev, ki izhaja iz pogodbe o prodaji električne energije. Razsodilo je, da to, da podjetje iz pogodbenice PEL pridobi terjatev, ki izhaja iz pogodbe o dobavi električne energije, ki ni povezana z naložbo, in ki jo ima podjetje iz tretje države članice glede na to pogodbo do javnega podjetja druge pogodbenice te pogodbe, ne pomeni „naložbe“ v smislu PEL. Terjatve, ki izhaja iz preproste pogodbe o prodaji električne energije, namreč ni mogoče šteti za zagotovljeno za izvajanje gospodarske dejavnosti v energetiki. Iz tega sledi, da je preprosta pogodba o dobavi električne energije, ki jo proizvajajo drugi gospodarski subjekti, poslovna transakcija, ki kot taka ne more pomeniti naložbe.
    Sodba Moldavija/Komstroy z dne 2. septembra 2021 (C‑741/19)

  • Sodišče je v mnenju, ki ga je podalo na predlog Evropskega parlamenta, navedlo, da Pogodbi Svetu ne prepovedujeta, da pred sprejetjem sklepa o sklenitvi Konvencije Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima (t. i. Istanbulska konvencija) s strani Unije počaka na „medsebojno soglasje“ držav članic, vendar Svet ne sme spremeniti postopka za sklenitev te konvencije tako, da to sklenitev pogojuje s predhodno ugotovitvijo takega „medsebojnega soglasja“. Sodišče je določilo ustrezno materialnopravno podlago za sprejetje akta Sveta o sklenitvi dela Istanbulske konvencije, ki e predmet predvidenega sporazuma. Pojasnilo je tudi, da se lahko akt o sklenitvi razdeli na dva ločena sklepa, če se ugotovi objektivna nujnost.
    Mnenje Istanbulska konvencija z dne 6. oktobra 2021 (1/19)

Obdavčitev

Evropska unija je za zagotovitev pravilnega delovanja notranjega trga uskladila nekatere posredne davke, kot so trošarine na energente. Tako je namen direktive Unije z določitvijo najnižjih ravni obdavčitve, med drugim za goriva, zmanjšati razlike med nacionalnimi ravnmi obdavčitve. Poleg tega morajo tudi neposredni davki, ki so načeloma v pristojnosti držav članic, kot je obdavčitev družb, upoštevati temeljna pravila Evropske unije, kot je prepoved državnih pomoči. Tako kot v prejšnjih letih so bile izdane sodbe v zvezi z vnaprejšnjimi davčnimi stališči („tax rulings“) nekaterih držav članic, ki so multinacionalnim podjetjem zagotavljala posebno davčno obravnavo, kar po mnenju Komisije ni skladno s to prepovedjo.

  • V okviru tožbe zaradi neizpolnitve obveznosti, ki jo je vložila Komisija, je Sodišče ugotovilo, da je Italija kršila pravo Unije s tem, da je gorivo za plovila za prosti čas, najeta za zasebno rabo, oprostila plačila trošarine za gorivo. Direktiva Unije, ki določa najnižje ravni obdavčitve goriva, namreč dovoljuje oprostitev le, če končni uporabnik uporablja plovilo v komercialne namene. Dejstvo, da je zakup za zakupnika komercialna dejavnost, s tega vidika ni upoštevno.
    Sodba Komisija/Italija z dne 16. septembra 2021 (C‑341/20)

  • Splošno sodišče je v okviru tožb, ki sta jih vložila Luksemburg in družba Amazon, razglasilo ničnost sklepa Komisije, v skladu s katerim naj bi Luksemburg med letoma 2006 in 2014 družbi Amazon EU, ki je bila takrat prodajno središče družbe Amazon za vso Evropo in katere sedež je v Luxembourgu, dodelil državne pomoči v nasprotju s pravom Unije, s tem, da naj bi ji z vnaprejšnjimi davčnimi stališči („tax rulings“) omogočil plačevanje bistveno nižjih davkov kot drugim podjetjem. Po mnenju Komisije je moral Luksemburg od družbe Amazon izterjati neupravičene davčne ugodnosti v višini približno 250 milijonov evrov, skupaj z obrestmi. Splošno sodišče je v sodbi ugotovilo, da Komisija ni v zadostni meri dokazala, da je bil obdavčljivi prihodek družbe Amazon EU umetno zmanjšan zaradi previsokega zneska pristojbine, ki jo je družba Amazon EU plačala drugemu podjetju iz skupine Amazon za uporabo nekaterih pravic intelektualne lastnine.
    Sodba Luksemburg in Amazon/Komisija z dne 12. maja 2021 (T‑816/17 in druge)

  • Splošno sodišče je zavrnilo tožbi Luksemburga in dobavitelja energije Engie zoper sklep, s katerim je Komisija ugotovila, da je Luksemburg družbi Engie dodelil državne pomoči v nasprotju s pravom Unije, ker je dvema družbama te skupine s sedežem v Luksemburgu z vnaprejšnjimi davčnimi stališči („tax rulings“) omogočil, da se izogneta plačilu davka na skoraj ves svoj dobiček. Po mnenju Komisije mora Luksemburg izterjati približno 120 milijonov evrov neplačanih davkov, skupaj z obrestmi. Splošno sodišče je v sodbi, s katero je potrdilo ta sklep, poudarilo, da se je Luksemburg odrekel ugotovitvi zlorabe pravice s strani družbe Engie, čeprav so bila vsa merila izpolnjena.
    Sodba Luksemburg in drugi/Komisija z dne 12. maja 2021 (T‑516/18 in druge)

Intelektualna lastnina

Sodišče in Splošno sodišče zagotavljata razlago in uporabo predpisov, ki jih je Unija sprejela za zaščito vseh izključnih pravic na intelektualnih stvaritvah. Poleg tega varstvo intelektualne (avtorske pravice) in industrijske lastnine (pravo znamk, varstvo modelov, patentno pravo) izboljšuje konkurenčnost podjetij s podpiranjem okolja, ki spodbuja ustvarjalnost in inovativnost.

  • Splošno sodišče je v sporu med družbo Lego in nemško družbo odločilo, da je Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) neupravičeno razglasil za ničen model igralne kocke iz igralnega seta za sestavljanje LEGO. Splošno sodišče je menilo, da bi moral urad EUIPO ustrezno oceniti odstopanja od Uredbe o modelih Skupnosti, tako da bi upošteval vse značilnosti videza zadevnega modela. Splošno sodišče je opozorilo, da modela ni mogoče razglasiti za ničnega, če vsaj ena od njegovih značilnosti ni nujna za dosego tehnične funkcije izdelka.
    Sodba Lego A/S/EUIPO in Delta Sport Handelskontor GmbH z dne 24. marca 2021 (T‑515/19)

  • Splošno sodišče je priznalo veljavnost tridimenzionalne znamke, ki predstavlja obliko šminke. S tem je razveljavilo odločbo Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO), ki je zavrnil prvotno prijavo za registracijo tega znaka kot znamke Evropske unije, ki označuje šminke. Po mnenju Splošnega sodišča ima prijavljena znamka razlikovalni učinek, ker bistveno odstopa od pravil in običajev v sektorju šmink, saj je palčka zaobljena, ne pa navpična in valjasta.
    Sodba Guerlain z dne 14. julija 2021 (T‑488/20)

  • Splošno sodišče je odločilo, da zvočne datoteke, ki reproducira zvok ob odprtju pločevinke pijače, temu pa sledita tišina in šumenje, ni mogoče registrirati kot znamko Evropske unije za označitev med drugim pijač, ker nima razlikovalnega učinka. Splošno sodišče se torej strinja s stališčem Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) in opozarja, da mora imeti zvočni znak razlikovalni učinek, da ga potrošnik lahko zazna kot znamko, in ne kot funkcionalni element ali kazalnik brez lastnih svojstvenih značilnosti.
    Sodba Ardagh Metal Beverage Holdings z dne 7. julija 2021 (T‑668/19)

  • Splošno sodišče je zavrnilo tožbo družbe Chanel zoper prijavo znamke, ki jo je družba Huawei vložila pri Uradu Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO), ker si zadevni figurativni znaki niso podobni, in razsodilo, da je treba znamke primerjati tako, kot so registrirane ali prijavljene, ne da bi se spremenila njihova lega. Splošno sodišče je navedlo, da zgolj prisotnost dveh med seboj povezanih elementov v vsaki od zadevnih znamk ne pomeni, da sta znamki podobni, čeprav imata osnovno geometrijsko obliko kroga, ki obdaja te elemente.
    Sodba Chanel SAS z dne 21. aprila 2021 (T‑44/20)

  • Splošno sodišče je odločilo o možnosti, da britanski odvetnik zastopa stranko v postopku pred tem sodiščem v okviru pritožbe zoper odločbo Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO). Splošno sodišče je opozorilo na dva kumulativna pogoja, da lahko oseba veljavno zastopa stranke (razen držav članic in institucij Unije) pred sodišči Unije: prvič, biti mora odvetnik in, drugič, biti mora pooblaščen za zastopanje pred sodišči države članice ali druge države podpisnice Sporazuma EGP. Tožba je bila vložena po 31. decembru 2020, ko se je končalo prehodno obdobje pred dokončnim izstopom Združenega kraljestva iz Unije, in ni spadala v nobenega od primerov iz Sporazuma o izstopu, v katerih lahko odvetnik, ki je pooblaščen za opravljanje poklica pred sodišči Združenega kraljestva in ni dokazal, da je pooblaščen za opravljanje poklica pred sodiščem države članice ali druge države podpisnice Sporazuma EGP, zastopa stranko pred sodišči Unije. Razsojeno je bilo torej, da je tožba nedopustna.
    Sklep Daimler/EUIPO z dne 7. decembra 2021 (T‑422/21)

  • Sodišče je razsodilo, da če je imetnik avtorske pravice sprejel ali naložil omejevalne ukrepe proti okvirjanju („framing“), vključitev dela na spletno stran tretje osebe s to tehniko pomeni dajanje na voljo tega dela novi javnosti. Za to priobčitev javnosti mora imetnik avtorske pravice dati dovoljenje.
    Sodba VG Bild-Kunst z dne 9. marca 2021 (C‑392/19)

  • Sodišče je v okviru ureditve pred tisto, ki je bila uvedena z novo direktivo iz leta 2019, o avtorskih pravicah pojasnilo pogoje, pod katerimi lahko nastane odgovornost spletnih platform (v obravnavanem primeru YouTube in Cyando). Razsodilo je, da upravljavci takih platform načeloma sami ne priobčijo javnosti vsebin, ki so varovane z avtorsko pravico in jih njihovi uporabniki nezakonito dajo na splet. Vendar njihova odgovornost lahko nastane za priobčitev ob kršitvi avtorske pravice, če poleg zgolj dajanja platforme na voljo prispevajo k temu, da se javnosti omogoči dostop do takih vsebin.
    Sodba YouTube in drugi z dne 22. junija 2021 (C‑682/18)

  • V tej zadevi so bili internetni priključki strank družbe Telenet uporabljeni za izmenjavo filmov iz kataloga družbe Mircom v omrežju enakovrednih partnerjev („peer-to-peer“). Sodišče je razsodilo, da lahko varstvo pravic imetnika pravic intelektualne lastnine upravičuje sistematično beleženje IP-naslovov uporabnikov ter posredovanje njihovih imen in poštnih naslovov imetniku ali tretjim osebam, da bi se omogočila vložitev odškodninske tožbe. Vendar zahteva imetnika pravic intelektualne lastnine za posredovanje informacij ne sme pomeniti zlorabe, ampak mora biti utemeljena in sorazmerna.
    Sodba M.I.C.M. z dne 17. junija 2021 (C‑597/19)

  • Lastnik tapas barov v Španiji je znak CHAMPANILLO uporabljal za označevanje in promocijo svojih lokalov. V njegovih oglasih sta bila prikazana dva kozarca, napolnjena s penečo pijačo. Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne (CIVC), organ, ki skrbi za interese proizvajalcev šampanjca, je želel prepovedati uporabo izraza „champanillo“ (ki v španščini pomeni „mali šampanjec“), ker naj bi uporaba tega znaka pomenila poseg v zaščiteno označbo porekla (ZOP) „Champagne“. Sodišče je pojasnilo, da so proizvodi, ki jih pokriva ZOP, zaščiteni v zvezi s prepovedanim ravnanjem, ki se nanaša tako na proizvode kot na storitve.
    Sodba Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne z dne 9. septembra 2021 (C‑783/19)

Varstvo osebnih podatkov

Evropska unija je vzpostavila ureditev, ki tvori trdno in skladno podlago za varstvo osebnih podatkov, ne glede na način in okoliščine njihovega zbiranja (spletno nakupovanje, bančna posojila, iskanje zaposlitve, zahteve javnih organov po informacijah). Ta pravila veljajo tako za osebe kot za javne in zasebne subjekte s sedežem v Uniji ali zunaj nje, tudi za podjetja, ki ponujajo blago ali storitve, kot sta Facebook ali Amazon, kadar zahtevajo ali ponovno uporabijo osebne podatke državljanov Unije.

Sodišče se je leta 2021 večkrat izreklo o odgovornostih, ki izhajajo iz zbiranja in obdelave teh podatkov, zlasti s strani nacionalnih organov in zasebnih podjetij.


Sodišče v digitalnem svetu
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube

  • Sodišče je razsodilo, da je ureditev države članice, ki organu za varnost v cestnem prometu nalaga, da javnosti omogoči dostop do podatkov v zvezi s kazenskimi točkami, izrečenimi voznikom za cestnoprometne prekrške, v nasprotju s pravom Unije. Ugotovilo je, da nujnost te ureditve za izboljšanje varnosti v cestnem prometu ni izkazana. Zadeva se je nanašala na latvijsko ureditev o cestnem prometu, ki določa, da so informacije o kazenskih točkah, izrečenih voznikom, dostopne javnosti ter se jih posreduje vsaki osebi, ki to zahteva, ne da bi morala ta izkazati poseben interes za pridobitev teh informacij.
    Sodba Latvijas Republikas Saeima z dne 22. junija 2021 (C‑439/19)

  • Sodišče je odločilo, da je dostop do vseh podatkov o elektronskih komunikacijah, ki se nanašajo na promet ali lokacijo in ki omogočajo natančne ugotovitve v zvezi z zasebnim življenjem, v kazenske namene dovoljen samo zaradi boja proti hudemu kriminalu ali preprečevanja resnih groženj za javno varnost. Poleg tega pravo Unije nasprotuje nacionalni ureditvi, ki določa, da je državno tožilstvo pristojno za to, da javnemu organu zaradi preiskovanja kaznivih dejanj dovoli dostop do teh podatkov.
    Sodba H. K/Prokuratuur z dne 2. marca 2021 (C‑746/18)

  • Sodišče je v sodbi v zadevi o varstvu osebnih podatkov, v katero je bila vpletena družba Facebook Ireland, pojasnilo pogoje za izvajanje pooblastil nacionalnih nadzornih organov pri čezmejni obdelavi podatkov, pri čemer je navedlo, da lahko tak organ pod določenimi pogoji sodišče države članice opozori na vsakršno domnevno kršitev določb Splošne uredbe o varstvu podatkov (SUVP), tudi če ni vodilni organ za to obdelavo. Sodišče je tudi ugotovilo, da ker družba Facebook Ireland uporabnikov interneta ni dovolj obveščala o zbiranju in uporabi informacij, ki se nanje nanašajo, njihova privolitev v to obdelavo podatkov ni bila veljavna.
    Sodba Facebook Ireland in drugi z dne 15. junija 2021 (C‑645/19)

Varstvo potrošnikov

Spodbujanje pravic potrošnikov, njihove blaginje in njihovega dobrega počutja so temeljne vrednote pri razvoju politik Unije. Sodišče nadzira uporabo pravil, ki varujejo potrošnike, da bi zagotovilo ohranitev njihovega zdravja, njihove varnosti ter njihovih ekonomskih in pravnih interesov, ne glede na to, kje prebivajo, kam potujejo ali od kod opravljajo nakupe znotraj Unije.


Sodišče: Zagotavljanje pravic potrošnikov Evropske unije
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube


Kaj je Sodišče storilo zame?
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube

  • Splošno sodišče je razglasilo ničnost sklepa Komisije, v skladu s katerim oprostitev pobiranja embalažnine za nekatere embalaže pijač, ki se v nemških obmejnih prodajalnah prodajajo strankam s prebivališčem na Danskem, ne pomeni državne pomoči. Komisija je s tem, ko je ugotovila, da pogoj glede državnih sredstev ni bil izpolnjen, napačno uporabila pravo.
    Sodba Dansk Erhverv/Komisija z dne 9. junija 2021 (T‑47/19)

  • Sodišče je prepovedalo dodajanje alge Lithothamnium calcareum pri predelavi ekoloških živil, kot so ekološke pijače na osnovi riža in soje, za njihovo obogatitev s kalcijem in opozorilo, da pravo Unije določa stroga pravila glede dodajanja mineralov, kot je kalcij, pri pridelavi ekoloških živil. Če bi se dovolila uporaba praška te alge kot neekološko pridelane sestavine kmetijskega izvora, bi to pridelovalcem teh živil omogočilo, da se izognejo tem pravilom.
    Sodba Natumi GmbH/Land Nordrhein-Westfalen z dne 29. aprila 2021 (C‑815/19)

  • Sodišče je razsodilo, da zgolj preusmeritev leta na letališče, ki je blizu prvotnega namembnega letališča, ne daje pravice do pavšalne odškodnine. Nasprotno, navedlo je, da mora letalska družba na lastno pobudo potniku ponuditi, da krije stroške transferja do namembnega letališča, za katero je imel potnik rezervacijo, ali – odvisno od primera – drugega bližnjega kraja, o katerem se dogovori z navedenim potnikom. Da bi se prevoznik razbremenil obveznosti plačila odškodnine potnikom ob veliki zamudi leta ob prihodu, se lahko sklicuje na izredne razmere, ki niso vplivale na let z z amudo, temveč na prejšnji let, ki ga je izvedel ta letalski prevoznik z istim zrakoplovom.
    Sodba WZ/Austrian Airlines AG z dne 22. aprila 2021 (C‑826/19)

  • Sodišče je menilo, da stavka, ki jo organizira sindikat delavcev letalskega prevoznika, namenjena zlasti povišanju plač, ne pomeni „izrednih razmer“, zaradi katerih bi bila lahko letalska družba oproščena plačila odškodnin zaradi odpovedi ali velike zamude. Namreč, neopredelitev take stavke, organizirane ob spoštovanju pogojev, določenih v nacionalni zakonodaji, kot „izrednih razmer“ ne posega niti v svobodo gospodarske pobude letalskega prevoznika, niti v njegovo lastninsko pravico, niti v njegovo pravico do kolektivnih pogajanj.
    Sodba Airhelp Ltd/Scandinavian Airlines System SAS z dne 23. marca 2021 (C‑28/20)

  • Sodišče je razsodilo, da lahko država članica evroobmočja svojo upravo zaveže k sprejemanju gotovinskih plačil. Vendar je navedla, da lahko država članica to možnost plačila tudi omeji iz razloga v javnem interesu, zlasti kadar lahko gotovinsko plačilo upravi povzroči nerazumno visoke stroške zaradi zelo velikega števila zavezancev za plačilo. Pojasnilo je tudi, da se obveznost sprejemanja bankovcev lahko omeji iz razlogov javnega interesa, če so te omejitve sorazmerne z zastavljenim ciljem v javnem interesu, kar med drugim pomeni možnost, da imajo zavezanci na razpolago druga zakonska sredstva za plačilo denarnih terjatev.
    Sodba Johannes Dietrich in Norbert Häring/Hessischer Rundfunk z dne 26. januarja 2021 (C‑422/219 in C‑423/19)

  • Sodišče je razsodilo, da je madžarska zakonodaja, ki prepoveduje ugotovitev neveljavnosti kreditne pogodbe v tuji valuti, ker vsebuje nepošten pogoj v zvezi z razliko v menjalnem tečaju, skladna s pravom Unije, če ta zakonodaja omogoča ponovno vzpostavitev pravnega in dejanskega položaja, v katerem bi bil navedeni potrošnik, če tega nepoštenega pogoja ne bi bilo, čeprav bi bila ugotovitev neveljavnosti pogodbe za potrošnika ugodnejša. Poleg tega volja, ki jo je izrazil zadevni potrošnik, ne more prevladati nad presojo, ki spada v pristojnost nacionalnega sodišča, o tem, ali madžarska nacionalna zakonodaja dejansko omogoča ponovno vzpostavitev pravnega in dejanskega položaja tega potrošnika.
    Sodba OTP Jelzálogbank in drugi z dne 2. septembra 2021 (C‑932/19)

  • V zadevi, v kateri je morala irska ladjarska družba Irish Ferries leta 2018 odpovedati celotno sezono križarjenja, ker zaradi zamud pri dobavi nove ladje ni mogla začeti uporabljati nadomestnega plovila, je Sodišče pojasnilo več določb v zvezi s pravicami potnikov med potovanjem po morju ali celinskih plovnih poteh (odpoved, odškodnina, cena vozovnice itd.). Sodišče je zlasti menilo, da so obveznosti preusmeritve potovanja in odškodnine v primeru odpovedi prevozne storitve sorazmerne s ciljem, ki se poskuša doseči z uredbo, ki se uporablja na tem področju.
    Sodba Irish Ferries z dne 2. septembra 2021 (C‑570/19)

  • Sodišče se je izreklo o tarifni opciji, imenovani „ničelna tarifa“. Gre za poslovno prakso, pri kateri ponudnik dostopa uporablja „ničelno tarifo“ ali ugodnejšo tarifo za vse ali del podatkov o prometu, povezanih z določeno aplikacijo ali kategorijo aplikacij, ki jih ponujajo partnerji tega ponudnika dostopa. Sodišče je razsodilo, da so take tarifne opcije v nasprotju z uredbo o dostopu do odprtega interneta, prav tako kot omejitve pasovne širine, deljenje internetne povezave ali uporabe med gostovanjem zaradi vklopa take opcije.
    Sodbi Vodafone in Telekom Deutschland z dne 2. septembra 2021 (C‑854/19 in druge)

Družinsko pravo

Evropska unija določa skupne predpise na področju družinskega prava, da evropski državljani niso ovirani pri uveljavljanju svojih pravic, ker živijo v različnih državah Unije ali ker so se tekom svojega življenja preselili iz ene države članice v drugo.

Določbe, ki urejajo čezmejne spore med otroki in njihovimi starši, so v Uredbi Bruselj IIa, ki je temeljni kamen pravosodnega sodelovanja v Uniji v zakonskih sporih in sporih v zvezi s starševsko odgovornostjo.

  • Sodišče se je izreklo o mednarodni ugrabitvi otrok v okviru zadeve v zvezi z zahtevo za vrnitev otroka iranskega para, ki je bil odpeljan na Finsko, na Švedsko. Menilo je, da se kot neupravičena premestitev (ali neupravičeno zadržanje) ne more šteti položaj, v katerem je eden od staršev brez soglasja drugega od staršev otroka odpeljal iz države običajnega prebivališča otroka v drugo državo članico Unije, potem ko je organ države članice prebivališča menil, da je treba v drugi državi članici preučiti prošnji za azil glede otroka in zadevnega od staršev.
    Sodba A z dne 2. avgusta 2021 (C‑262/21)

  • Sodišču je bil predložen primer mladoletnega otroka, ki je državljan Unije in na čigar rojstnem listu, ki je bil izdan v državi članici gostiteljici, sta kot starša navedeni dve osebi istega spola. Sodišče je razsodilo, da mora država članica, katere državljan je ta otrok, temu otroku izdati osebno izkaznico ali potni list, ne da bi zahtevala, naj njeni nacionalni organi predhodno izdajo rojstni list. Ta država članica mora prav tako priznati dokument, izdan v državi članici gostiteljici, ki navedenemu otroku omogoča, da z vsako od teh dveh oseb uresničuje svojo pravico do prostega gibanja in prebivanja na ozemlju Unije.
    Sodba Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo“ z dne 14. decembra 2021 (C‑490/20)

Socialna varnost

Cilj predpisov Evropske unije je uskladiti nacionalne sisteme socialne varnosti in zagotoviti, da osebe, ki se bodo nastanile v drugi državi članici Evropske unije, ne izgubijo svojega socialnovarstvenega kritja (npr. pokojninskih pravic in pravic do zdravstvene oskrbe) ter da vedno vedo, kateri nacionalni predpisi veljajo zanje. Povedano drugače, nobena oseba, ki uveljavlja pravico do prostega gibanja v Evropi, ne sme biti oškodovana v primerjavi z osebo, ki je vedno prebivala in delala v eni sami državi članici. V tem okviru pravil in načel je namen Sodišča zagotoviti socialno varnost evropskih državljanov in jo hkrati uskladiti z ohranjanjem javnih financ države članice gostiteljice.

  • V zadevi, ki se je nanašala na državljanstvo in vključenost v nacionalni sistem socialne varnosti, je Sodišče ekonomsko neaktivnim državljanom Unije, ki prebivajo v državi članici, ki ni njihova država članica izvora, priznalo pravico do njihove vključitve v javni sistem zdravstvenega zavarovanja države članice gostiteljice. Vendar je navedlo, da taka vključenost ni nujno brezplačna.
    Sodba A (Javno zdravstveno varstvo) z dne 15. julija 2021 (C‑535/19)

  • V okviru izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije je bila s predpisi Združenega kraljestva za državljane Unije uvedena nova ureditev, po kateri za podelitev pravice do prebivanja ne velja pogoj glede sredstev. Nasprotno pa so s to ureditvijo državljanom Unije odvzete dajatve socialne pomoči, imenovane „univerzalni prejemek“. Sodišče je menilo, da je ta ureditev skladna z načelom enakega obravnavanja, ki ga zagotavlja pravo Unije. Vendar morajo pristojni nacionalni organi preveriti, da zavrnitev dodelitve takih dajatev socialne pomoči državljana Unije in njegovih otrok ne izpostavlja tveganju kršitve njihovih pravic, določenih v Listini EU o temeljnih pravicah, zlasti spoštovanja človekovega dostojanstva.
    Sodba The Department for Communities in Northern Ireland z dne 15. julija 2021 (C‑709/20)

  • Sodišče je pojasnilo merila, ki jih je treba upoštevati pri presoji, ali agencija za zagotavljanje začasnega dela na splošno opravlja „znaten del dejavnosti, ne le notranje upravljavske dejavnosti“ na ozemlju države članice, v kateri ima sedež. Po mnenju Sodišča mora za to, da se šteje, da agencija za zagotavljanje začasnega dela v državi članici „običajno opravlja svojo dejavnost“, znaten del svojih dejavnosti napotitve delavcev opraviti za podjetja uporabnike, ki imajo sedež in opravljajo svoje dejavnosti na ozemlju te države članice. To, da agencija za zagotavljanje začasnega dela opravlja dejavnosti izbora in zaposlovanja v državi članici, v kateri ima sedež, namreč ne zadostuje za to, da bi se štelo, da tam opravlja „znaten del dejavnosti“.
    Sodba Team Power Europe z dne 3. junija 2021 (C‑784/19)

Enako obravnavanje

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah določa enakost pred zakonom vseh posameznikov kot ljudi, delavcev, državljanov ali strank v sodnem postopku. Zlasti Direktiva 2000/78 določa splošni okvir enakega obravnavanja pri zaposlovanju in delu ter zaščito pred diskriminacijo zaradi vere ali prepričanja, starosti, invalidnosti ali spolne usmerjenosti na teh področjih. Sodišče je obravnavalo več zadev v zvezi z domnevnimi primeri neposredne ali posredne diskriminacije, pri čemer je poudarilo zahtevano spoštovanje načela sorazmernosti med ciljem, ki se mu sledi z izpodbijanimi pravili, in načelom enakega obravnavanja.

  • Sodišče je julija 2021 razsodilo, da je zakonodaja države članice, ki določa absolutno nemožnost ohranitve na delovnem mestu paznika v zaporu, čigar ostrina sluha ne ustreza minimalnim pragom zvočnega zaznavanja, ne da bi omogočala preveritev, ali lahko ta paznik opravlja svoje naloge, v nasprotju s pravom Unije. Po mnenju Sodišča namreč ta zakonodaja uvaja diskriminacijo, ki neposredno temelji na invalidnosti.
    Sodba Tartu Vangla z dne 15. julija 2021 (C‑795/19)

  • Dve zadevi sta se nanašali na uslužbenki muslimanske vere, ki sta se odločili, da bosta na delovnem mestu nosili versko naglavno ruto. Po mnenju Sodišča je prepoved delodajalca glede nošenja vidnih znakov političnega, filozofskega ali verskega prepričanja na delovnem mestu mogoče upravičiti s potrebo delodajalca, da v razmerju do strank nastopa nevtralno ali da prepreči socialne spore. Nacionalna sodišča pa lahko pri usklajevanju zadevnih pravic upoštevajo okoliščine svoje države članice in ugodnejše nacionalne določbe glede varstva svobode vere.
    Sodba WABE in MH Müller Handel z dne 15. julija 2021 (C‑804/18 in C‑341/19)

Državne pomoči in covid-19

  • Portugalska je junija 2020 Komisiji priglasila državno pomoč letalski družbi Transportes Aéreos Portugueses SGPS SA, ki je matična družba in delničarka 100 odstotkov družbe TAP Air Portugal, v obliki posojila v višini do 1,2 milijarde evrov. Splošno sodišče je razglasilo za ničen sklep Komisije, s katerim je bila pomoč razglašena za združljivo z notranjim trgom v okoliščinah pandemije covida-19, ker sklep ni bil zadostno obrazložen. Vendar so bili zaradi istih okoliščin učinki razglasitve ničnosti odloženi, dokler Komisija ne sprejme novega sklepa.
    Sodba Ryanair DAC/Komisija (TAP – covid-19) z dne 19. maja 2021 (T‑465/20)

  • Nemčija je aprila 2020 Komisiji priglasila individualno pomoč letalski družbi Condor Flugdienst GmbH v obliki dveh posojil v višini 550 milijonov evrov z državnim poroštvom in subvencioniranimi obrestmi. Splošno sodišče je sklep Komisije o odobritvi pomoči razglasilo za ničen zaradi pomanjkljive obrazložitve. Vendar je zaradi gospodarskih in družbenih razmer, ki jih je zaznamovala pandemija covida-19, odložilo učinke razglasitve ničnosti, dokler Komisija ne sprejme novega sklepa.
    Sodba Ryanair/Komisija (Condor – covid-19) z dne 9. junija 2021 (T‑665/20)

  • Splošno sodišče je menilo, da je shema državne pomoči, ki jo je Švedska uvedla v obliki jamstev za posojila v korist letalskih prevoznikov s švedsko operativno licenco za odpravljanje resne motnje v gospodarstvu te države članice med pandemijo covida-19, skladna s pravom Unije. Natančneje, ta shema se nanaša na letalske družbe, ki so 1. januarja 2020 imele licenco za opravljanje poslovnih dejavnosti na področju letalstva, razen letalskih družb, ki opravljajo čarterske lete.
    Sodba Ryanair DAC/Komisija z dne 17. februarja 2021 (T‑238/20)

  • Splošno sodišče je potrdilo shemo državne pomoči, ki jo je Francija uvedla v obliki moratorija na plačilo davkov v korist podjetij, ki so imetniki francoske licence. To shemo pomoči, ki se nanaša na obdavčitev civilnega letalstva in solidarnostni davek na letalske vozovnice, ki se dolgujeta mesečno v obdobju od marca do decembra 2020, je Splošno sodišče dejansko razsodilo kot primerno za povrnitev gospodarske škode, ki jo je povzročila pandemija covida-19, in zato ne pomeni diskriminacije v nasprotju s pravom Unije.
    Sodba Ryanair DAC/Komisija z dne 17. februarja 2021 (T‑259/20)

  • Splošno sodišče je potrdilo pomoč v obliki dveh obnavljajočih se kreditnih linij v višini do 1,5 milijarde švedskih kron (SEK) za vsako, ki sta jo Švedska in Danska odobrili v korist družbe SAS za škodo, nastalo zaradi odpovedi ali spremembe datumov letov zaradi omejitev potovanj, ki so posledica pandemije covida-19. Ker ima družba SAS v teh dveh državah članicah bistveno večji tržni delež kot njen najbližji konkurent, je menilo, da zadevne pomoči ne pomenijo nezakonite diskriminacije.
    Sodbi Ryanair DAC/Komisija z dne 14. aprila 2021 (T‑378/20 in T‑379/20)

  • Splošno sodišče je razsodilo, da je poroštvo Finske v korist letalske družbe Finnair kot pomoč za pridobitev posojila v znesku 600 milijonov evrov pri pokojninskem skladu, namenjenega kritju potreb te družbe po obratnem kapitalu po izbruhu pandemije covida-19, skladno s pravom Unije. Poroštvo je bilo potrebno, ker je za družbo Finnair zaradi nenadnega upada njene dejavnosti kot posledice pandemije covida-19 obstajala nevarnost stečaja.
    Sodba Ryanair DAC/Komisija z dne 14. aprila 2021 (T‑388/20)

  • Splošno sodišče je potrdilo sklep Komisije, s katerim je ta dovolila podporna sredstva, ki jih je Španija uvedla za zagotovitev solventnosti nefinančnih podjetij, ki imajo glavna središča dejavnosti v Španiji, za katera se šteje, da so sistemskega ali strateškega pomena za nacionalno gospodarstvo, in ki so se začasno soočala s težavami zaradi pandemije covida-19. Poudarilo je, da zadevni ukrep, ki je namenjen sprejetju ukrepov dokapitalizacije in katerega proračun znaša 10 milijard evrov, sicer pomeni shemo državnih pomoči, ampak je sorazmeren in ni diskriminatoren.
    Sodba Ryanair DAC/Komisija z dne 19. maja 2021 (T‑628/20)

Državne pomoči

Za preučitev združljivosti subvencij, ki jih države članice dodelijo gospodarskim subjektom, s pravom Unije je lahko nujna zapletena in temeljita presoja okoliščin, zaradi katerih so javni organi posegli v konkurenco. Sodišče in Splošno sodišče sta leta 2021 v več zadevah z znatnimi gospodarskimi interesi opravili nadzor nad presojo Komisije, varuhinje spoštovanja pravil prava Unije na področju državnih pomoči, glede teh nacionalnih ukrepov.

  • V Nürburgringu v Nemčiji sta avtomobilsko dirkališče in zabaviščni park. Po insolventnosti njunih lastnikov, oseb javnega prava, je bil kompleks prodan zasebnemu podjetju. Čeprav so drugi gospodarski subjekti trdili, da je bila prodaja izvedena pod tržno ceno in na diskriminatoren način, se je Komisija odločila, da ne bo začela formalnega postopka preiskave. Sodišče, pri katerem so bile vložene pritožbe glede tega spisa, je razglasilo za ničen sklep Komisije in razveljavilo sodbo Splošnega sodišča, s katero je bil ta sklep potrjen, ter Komisiji naložilo, naj ponovno preuči, ali je prodaja kompleksa Nürburgring pomenila dodelitev državne pomoči.
    Sodba Ja zum Nürburgring in drugi/Komisija z dne 2. septembra 2021 (C‑647/19 P in druge)

  • Komisija je z različnimi sklepi ugotovila, da arbitražna odločba, ki za grškega proizvajalca aluminija Mytilinaios določa domnevno preferencialno ceno električne energije, ki jo je treba plačati družbi DEI (grški proizvajalec in dobavitelj električne energije), dejansko ne vključuje dodelitve prednosti. Splošno sodišče je te sklepe razglasilo za nične, ker je menilo, da bi morala Komisija skrbno, zadostno in v celoti preučiti morebitno dodelitev prednosti družbi Mytilinaios z arbitražno odločbo in za to izvesti zapletene ekonomske in tehnične presoje.
    Sodba DEI/Komisija z dne 22. septembra 2021 (T‑639/14 in druge)

  • Ribiška zadruga in samozaposleni ribiči so vložili tožbe zoper sklep Komisije o nenasprotovanju pomoči v zvezi z gradnjo prvih polj vetrnih elektrarn na morju v Franciji. Splošno sodišče je ugotovilo, da te osebe niso upravičene do vložitve takih tožb, ker po eni strani niso bile v konkurenčnem položaju z upravljavci teh polj vetrnih elektrarn, po drugi strani pa niso dokazale tveganja konkretnega vpliva spornih pomoči na svoj položaj.
    Sodba CAPA in drugi/Komisija z dne 15. septembra 2021 (T‑777/19)

Socialno pravo

Leta 2021 je bilo Sodišče pozvano k razlagi prava Unije na področju socialne politike, zlasti v zvezi z delovnimi pogoji in socialno zaščito delavcev. Zakonodajalec Unije je v zvezi s tem določil minimalna pravila, ki jih morajo države članice spoštovati. Tako so v pravu Unije na področju urejanja delovnega časa opredeljene minimalne zdravstvene in varnostne zahteve, tako da se delavcem omogoči minimalni počitek. Da bi se zagotovilo ravnovesje med poklicnim, zasebnim in družinskim življenjem, so določena tudi pravila o starševskem dopustu. Nazadnje je organizirano tudi usklajevanje sistemov socialne varnosti, da bi se zagotovilo izvajanje načela enakega obravnavanja vseh delavcev v Uniji. Nazadnje je Sodišče pozvano, naj pojasni pogoje dostopa do nacionalnih dajatev za delavce, ki so državljani tretjih držav.


Sodišče na delovnem mestu – varstvo pravic delavcev
Glej videoposnetek na spletni strani YouTube

  • Sodišče je na vprašanje romunskega sodišča o razlagi direktive o delovnem času analiziralo položaj strokovnjakov, zaposlenih pri Academia de Studii Economice din București (ASE) na podlagi več pogodb o zaposlitvi, ki so v določenih dneh združevali osem ur dela osnovnega delovnega časa z urami dela v okviru enega projekta ali drugih projektov. Navedlo je, da se v primeru, v katerem delavec sklene več pogodb o zaposlitvi z istim delodajalcem, minimalni dnevni počitek uporablja za vse te pogodbe skupaj in ne za vsako od pogodb posebej.
    Sodba Academia de Studii Economice din Bucureşti/Organismul Intermediar pentru Programul Operaţional Capital Uman – Ministerul Educaţiei Naţionale z dne 17. marca 2021 (C‑585/19)

  • V sporu med nekdanjim podčastnikom Slovenske vojske in Ministrstvom za obrambo glede plačila za opravljanje dejavnosti straže je Sodišče pojasnilo, v katerih primerih se direktiva o delovnem času ne uporablja za dejavnosti, ki jih opravljajo vojaške osebe. Ta direktiva poleg tega ne nasprotuje temu, da se obdobje razpoložljivosti za delo na straži, v katerem mora biti vojaška oseba prisotna v vojašnici, v katero je razporejena, vendar tam ne opravlja dejanskega dela, plača drugače kot obdobje razpoložljivosti za delo, v katerem ta oseba dejansko opravlja delo.
    Sodba Ministrstvo za obrambo z dne 15. julija 2021 (C‑742/19)

  • Sodišče je v zadevi za predhodno odločanje, ki jo je vložilo luksemburško sodišče, podalo razlago direktive o izvajanju revidiranega okvirnega sporazuma o starševskem dopustu. Navedlo je, da država članica za pravico do starševskega dopusta ne more določiti zahteve, da je starš ob rojstvu ali posvojitvi otroka zaposlen. Vendar lahko ta država članica zahteva, da je starš zaposlen neprekinjeno najmanj dvanajst mesecev neposredno pred začetkom starševskega dopusta.
    Sodba XI/Caisse pour l'avenir des enfants z dne 25. februarja 2021 (C‑129/20)

  • V Italiji je bilo več državljanom tretjih držav, ki so bili imetniki enotnega delovnega dovoljenja, pridobljenega na podlagi nacionalne zakonodaje, s katero je bila prenesena direktiva Unije, zavrnjena dodelitev dodatka ob rojstvu in materinskega dodatka, ker te osebe niso imele statusa rezidenta za daljši čas. Sodišče, na katero se je obrnilo Corte costituzionale (ustavno sodišče, Italija), je razsodilo, da so ti državljani tretjih držav upravičeni do teh dodatkov, kot jih določa italijanska zakonodaja.
    Sodba O. D. in drugi/Istituto nazionale della previdenza sociale (INPS) z dne 2. septembra 2021 (C‑350/20)

Bančna unija

Bančna unija je bistveni element ekonomske in monetarne unije, ki je bila uvedena kot odziv na finančno krizo leta 2008 in posledično krizo državnega dolga v evroobmočju. Cilj bančne unije je zagotoviti, da je bančni sektor v evroobmočju in širše v Evropski uniji stabilen, varen in zanesljiv, ter tako prispevati k splošni finančni stabilnosti, tako da so banke sposobne vzdržati finančne krize in da se najde rešitev za propadajoče banke brez uporabe denarja davkoplačevalcev Unije ter s tem, da se čim bolj zmanjšajo njihove posledice na gospodarstvo Unije. Države članice evroobmočja so del bančne unije, tiste, ki niso del bančne unije, pa lahko v njej sodelujejo s tesnim sodelovanjem z Evropsko centralno banko. Sodišče in Splošno sodišče redno obravnavata vprašanja v zvezi z bančno unijo.

  • Latvijsko državno tožilstvo je junija 2018 zoper guvernerja centralne banke Latvije vložilo obtožnico zaradi različnih kaznivih dejanj korupcije. Ta guverner je bil v tej funkciji tudi član Razširjenega sveta in Sveta Evropske centralne banke (ECB). Glede na to posebnost se latvijsko sodišče sprašuje, ali lahko zadevna oseba uživa imuniteto na podlagi Protokola o privilegijih in imunitetah Evropske unije, ki uradnikom in drugim uslužbencem Unije priznava imuniteto pred sodnimi postopki za vsa dejanja, storjena pri opravljanju uradnih dolžnosti. Sodišče je razsodilo, da če organ kazenskega pregona ugotovi, da guverner centralne banke države članice dejanj očitno ni storil pri opravljanju svojih funkcij, se imuniteta ne uporablja. Dejanj goljufije, korupcije in pranja denarja guverner centralne banke ne stori pri opravljanju uradnih dolžnosti.
    Sodba LG Ģenerālprokuratūra z dne 30. novembra 2021 (C‑3/20)

  • Evropski bančni organ (EBA) je leta 2016 izdal Smernice o nadzoru in ureditvi upravljanja bančnih produktov. Autorité de contrôle prudentiel et de résolution (organ za bonitetni nadzor in reševanje bank, ACPR, Francija) je objavil, da bo upošteval te smernice, s tem, da se bodo tako uporabljale za vse finančne institucije, ki so pod njegovim nadzorom. Združenje Fédération bancaire française (francosko združenje bank, FBF) je torej francoskemu Conseil d’État (državni svet) predlagalo razglasitev ničnosti mnenja, ker je menilo, da EBA ni pristojen za izdajo takih smernic. Conseil d’État (državni svet) je Sodišču predložil predlog za sprejetje predhodne odločbe o pravnih sredstvih, ki so na voljo za zagotovitev nadzora nad zakonitostjo spornih smernic, in o veljavnosti teh smernic. Sodišče je navedlo, da se postopek predhodnega odločanja lahko uporabi za nadzor veljavnosti takih smernic in da so smernice v obravnavanem primeru veljavne.
    Sodba FBF z dne 15. julija 2021 (C‑911/19)

Omejevalni ukrepi in zunanja politika

Omejevalni ukrepi ali „sankcije“ so bistveni instrument skupne zunanje in varnostne politike (SZVP) Evropske unije. Uporabljajo se kot del celostnega in celovitega političnega pristopa, ki med drugim vključuje politični dialog. Unija jih zlasti uporablja za varovanje vrednot, temeljnih interesov in varnosti Unije ter za preprečevanje sporov in krepitev mednarodne varnosti. Namen sankcij je namreč doseči spremembe v politiki ali ravnanju oseb ali subjektov, zoper katere so uvedene, in tako spodbujati uresničevanje ciljev SZVP.

  • „Sekundarne sankcije“ temeljijo na zmožnosti vlade ZDA, da uporabi nadvlado svojega finančnega sistema in s tem prisili tuje subjekte, da se vzdržijo sicer zakonitih transakcij z osebami, zoper katere so uvedene sankcije. Pravo Unije tem subjektom prepoveduje upoštevanje teh sankcij, razen če Evropska komisija to dovoli, če bi nespoštovanje tujih zakonodaj resno škodovalo interesom teh subjektov. Družba Deutsche Telekom je enostransko – brez obrazložitve ali dovoljenja Komisije – prekinila pogodbe o storitvah z nemško podružnico iranske državne banke Melli, ki je v lasti iranske države. Sodišče je razsodilo, da se je na prepoved, določeno v pravu Unije, glede spoštovanja sekundarnih sankcij, ki so jih Združene države sprejele proti Iranu, mogoče sklicevati v civilnem postopku, tudi če organ Združenih držav Amerike ni podal posebnih zahtev ali navodil. Nemško sodišče, na katero se je obrnila iranska banka, mora nato pretehtati cilj, ki se mu sledi s to prepovedjo, ter verjetnost in obseg gospodarskih izgub, ki bi lahko nastale družbi Deutsche Telekom, če ne bi mogla prekiniti svojih poslovnih odnosov s to banko.
    Sodba Bank Melli Iran z dne 21. decembra 2021 (C‑124/20)

  • Ob upoštevanju poslabšanja položaja na področjih človekovih pravic, pravne države in demokracije je Svet Evropske unije leta 2017 sprejel uredbo o uvedbi omejevalnih ukrepov proti Venezueli. Slednja je nato Splošnemu sodišču predlagala razglasitev ničnosti teh ukrepov, vendar je navedeno sodišče menilo, da Venezuela nima procesnega upravičenja zoper tako uredbo. Sodišče, pri katerem je bila vložena pritožba, pa je razsodilo, da ta država ima procesno upravičenje zoper uredbo, ki uvaja omejevalne ukrepe zoper njo, zato je zadevo vrnilo Splošnemu sodišču, da o ničnostni tožbi vsebinsko odloči.
    Sodba Venezuela/Svet z dne 22. junija 2021 (C‑872/19 P)

Evropski kazenski prostor

Evropski kazenski prostor temelji na več oseh: vzajemno priznavanje sodnih odločb, približevanje kazenskega prava držav članic, ustanovitev povezanih akterjev za sodelovanje in, nazadnje, krepitev mednarodnega sodelovanja na tem področju. S tem je cilj, pripisan Evropski uniji, da postane območje svobode, varnosti in pravice, pripeljal do ukinitve izročitve med državami članicami in do nadomestitve s sistemom predaje med pravosodnimi organi. Evropski nalog za prijetje pomeni na področju kazenskega prava prvo konkretizacijo načela vzajemnega priznavanja, ki je temelj pravosodnega sodelovanja med državami članicami. Pomeni sodno odločbo ene države članice za prijetje in predajo zahtevane osebe v drugi državi članici zaradi izvajanja kazenskega pregona ali izvršitve kazni ali varnostnega ukrepa odvzema prostosti. Odločbe, ki se nanašajo na izvršitev evropskega naloga za prijetje, morajo biti predmet zadostnega nadzora na nacionalni ravni in zgodi se, da se pojavijo težave pri razlagi, zato se jih predloži Sodišču v obravnavo, da te težave odpravi.

  • Sodišče je v zadevi, ki se je nanašala na izvršitev evropskega naloga za prijetje, ki ga je izdalo Združeno kraljestvo pred izstopom iz Evropske unije, na Irskem, razsodilo, da so določbe o sistemu evropskega naloga za prijetje za Združeno kraljestvo iz Sporazuma o izstopu, ki se nanašajo na nov mehanizem predaje v Sporazumu o trgovini in sodelovanju med Evropsko unijo in to tretjo državo, za Irsko zavezujoče. Vključitev teh določb v ta sporazuma ni upravičevala dodajanja pravne podlage v zvezi z območjem svobode, varnosti in pravice za sklenitev teh sporazumov, tako da se z navedenimi določbami ni zahtevalo, da bi morala Irska imeti možnost, da se odloči, ali bodo te zanjo veljale ali ne.
    Sodba Governor of Cloverhill Prison in drugi z dne 16. novembra 2021 (C‑479/21 PPU)

B | Ključne številke v zvezi s sodno dejavnostjo

Sodišče

Pri Sodišču je mogoče v prvi vrsti vložiti:

  • predloge za sprejetje predhodne odločbe, kadar nacionalno sodišče dvomi o razlagi akta, ki ga sprejme Unija, ali o njegovi veljavnosti. Takrat nacionalno sodišče prekine postopek, ki poteka pred njim, in se obrne na Sodišče, ki se izreče o tem, kako je treba razlagati zadevne določbe, ali o njihovi veljavnosti. Ko nacionalno sodišče z odločbo, ki jo sprejme Sodišče, prejme pojasnila, lahko reši spor, ki mu je predložen. Za zadeve, v katerih je treba odgovor podati v zelo kratkem času (na področju azila, nadzora mej, ugrabitve otrok itd.), je predviden nujni postopek predhodnega odločanja (PPU);
  • pritožbe zoper odločbe Splošnega sodišča, ki pomenijo pravno sredstvo, v okviru katerega lahko Sodišče odločbo Splošnega sodišča razveljavi;
  • direktne tožbe, s katerimi se želi zlasti doseči:
    • razglasitev ničnosti akta Unije („ničnostna tožba“) ali
    • ugotovitev, da država članica ni izpolnila obveznosti iz prava Unije („tožba zaradi neizpolnitve obveznosti“). Če država članica ne spoštuje sodbe, s katero je bila ugotovljena neizpolnitev obveznosti, ji lahko Sodišče na podlagi vložitve druge tožbe, poimenovane tožba zaradi „dvojne neizpolnitve obveznosti“, naloži plačilo denarne sankcije;
  • predloge za izdajo mnenja glede združljivosti sporazuma, ki ga namerava Unija skleniti s tretjo državo ali mednarodno organizacijo, s Pogodbama. Ta predlog lahko vloži država članica ali evropska institucija (Parlament, Svet ali Komisija).

838 vloženih zadev

Postopki predhodnega odločanja 567 od tega 9 PPU

Glavne države članice, iz katerih izvirajo predlogi: Nemčija 106 Bolgarija 58 Italija 46 Romunija 38 Avstrija 37

Direktne tožbe 29 od tega 22 tožb zaradi neizpolnitve obveznosti in 1 tožba zaradi „dvojne neizpolnitve obveznosti“

232 pritožb, vloženih zoper odločbe Splošnega sodišča

12 prošenj za brezplačno pravno pomoč

Stranka, ki ne more kriti stroškov postopka, lahko zaprosi za brezplačno pravno pomoč.

772 rešenih zadev

Postopki predhodnega odločanja

547 od tega 9 PPU

30 direktnih tožb

od tega 30 ugotovljenih neizpolnitev obveznosti proti 11 državam članicam)

1 zahteva za mnenje

183 pritožb zoper odločbe Splošnega sodišča

(od tega jih je 23 pripeljalo do razveljavitve odločbe Splošnega sodišča)

Povprečno trajanje postopkov 16.6 meseca

3,7 za nujne postopke predhodnega odločanja

1113 nerešenih zadev (31. decembra 2021)

Glavna obravnavana področja

Kmetijstvo 24

Državne pomoči in konkurenca 115

Socialno pravo 64

Okolje 45

Območje svobode, varnosti in pravice 136

Obdavčenje 80

Prosti pretok in svoboda ustanavljanja ter notranji trg 77

Intelektualna in industrijska lastnina 49

Varstvo potrošnikov 63

Prevoz 61

Carinska unija 17

Člani Sodišča

Sodišče sestavlja 27 sodnikov in 11 generalnih pravobranilcev.

Sodnike in generalne pravobranilce v medsebojnem soglasju imenujejo vlade držav članic po posvetovanju z odborom, ki da mnenje o ustreznosti kandidatov za opravljanje nalog sodnika in generalnega pravobranilca.

Njihov mandat traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja. Izbrani so med osebami, katerih neodvisnost je nedvomna in ki izpolnjujejo pogoje za imenovanje na najvišje sodniške položaje v svojih državah ali so priznani pravniki.

K. Lenaerts

predsednik

L. Bay Larsen

podpredsednik

A. Arabadjiev

predsednik prvega senata

A. Prechal

predsednica drugega senata

K. Jürimäe

predsednica tretjega senata

C. Lycourgos

predsednik četrtega senata

E. Regan

predsednik petega senata

M. Szpunar

prvi generalni pravobranilec

S. Rodin

predsednik devetega senata

I. Jarukaitis

predsednik desetega senata

N. Jääskinen

predsednik osmega senata

I. Ziemele

predsednica šestega senata

J. Passer

predsednik sedmega senata

J. Kokott

generalna pravobranilka

M. Ilešič

sodnik

J.-C. Bonichot

sodnik

T. von Danwitz

sodnik

M. Safjan

sodnik

F. Biltgen

sodnik

M. Campos Sánchez-Bordona

generalni pravobranilec

P. G. Xuereb

sodnik

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

sodnik

L. S. Rossi

sodnica

G. Pitruzzella

generalni pravobranilec

P. Pikamäe

generalni pravobranilec

A. Kumin

sodnik

N. Wahl

sodnik

J. Richard de la Tour

generalni pravobranilec

A. Rantos

generalni pravobranilec

D. Gratsias

sodnik

M. L. Arastey Sahún

sodnica

A. M. Collins

generalni pravobranilec

M. Gavalec

sodnik

N. Emiliou

generalni pravobranilec

Z. Csehi

sodnik

O. Spineanu-Matei

sodnica

T. Ćapeta

generalna pravobranilka

L. Medina

generalna pravobranilka

A. Calot Escobar

sodni tajnik

Sestava Sodišča

(Protokolarni vrstni red, 31. december 2021)

Prva vrsta, od leve proti desni:

prvi generalni pravobranilec M. Szpunar, predsednik senata C. Lycourgos, predsednica senata A. Prechal, podpredsednik L. Bay Larsen, predsednik K. Lenaerts, predsednik senata A. Arabadjiev, predsednica senata K. Jürimäe, predsednika senatov E. Regan in S. Rodi

Druga vrsta, od leve proti desni:

sodnika T. von Danwitz in M. Ilešič, predsedniki senatov J. Passer, N. Jääskinen in I. Jarukaitis, predsednica senata I. Ziemele, generalna pravobranilka J. Kokott, sodnik J.-C. Bonichot

Tretja vrsta, od leve proti desni:

generalni pravobranilec P. Pikamäe, sodnica L. S. Rossi, sodniki P. G. Xuereb, F. Biltgen in M. Safjan, generalni pravobranilec M. Campos Sánchez-Bordona, sodnik N. J. Piçarra, generalni pravobranilec G. Pitruzzella

Četrta vrsta, od leve proti desni:

sodnica M. L. Arastey Sahún, generalni pravobranilec A. Rantos, sodnika N. Wahl in A. Kumin, generalni pravobranilec J. Richard de la Tour, sodnik D. Gratsias, generalni pravobranilec A. M. Collins

Peta vrsta, od leve proti desni:

generalna pravobranilka L. Medina, sodnica O. Spineanu-Matei, generalni pravobranilec N. Emiliou, sodnika M. Gavalec in Z. Csehi, generalna pravobranilka T. Ćapeta, sodni tajnik A. Calot Escobar

Splošno sodišče

Splošnemu sodišču se lahko na prvi stopnji v odločanje predložijo direktne tožbe, ki jih vložijo fizične ali pravne osebe (družbe, združenja itd.) in države članice zoper akte institucij, organov, uradov in agencij Evropske unije, ter direktne tožbe za povrnitev škode, ki so jo povzročile institucije ali njeni zaposleni. Velik del sporov pred njim je gospodarske narave: intelektualna lastnina (znamke in modeli Evropske unije), konkurenca, državne pomoči ter bančni in finančni nadzor.

Splošno sodišče je prav tako pristojno za odločanje o sporih s področja javnih uslužbencev med Evropsko unijo in njenimi zaposlenimi.

Zoper odločbe Splošnega sodišča je mogoče pri Sodišču vložiti pritožbo, omejeno na pravna vprašanja. V zadevah, v katerih je že bila opravljena dvojna preučitev (ki sta jo opravila neodvisni odbor za pritožbe in Splošno sodišče), Sodišče dopusti pritožbo le, če ta pritožba odpira vprašanje, ki je pomembno za enotnost, doslednost ali razvoj prava Unije.

882 vloženih zadev

785 direktnih tožb

od tega 80 s področja državnih pomoči in konkurence (vključno s 4 tožbami, ki so jih vložile države članice)

308 s področja intelektualne in industrijske lastnine

81 s področja javnih uslužbencev EU

316 drugih direktnih tožb (vključno z 11 tožbami, ki so jih vložile države članice)

70 prošenj za brezplačno pravno pomoč

Stranka, ki ne more kriti stroškov postopka, lahko zaprosi za brezplačno pravno pomoč.

951 rešenih zadev

836 direktnih tožb,

od tega 81 s področja državnih pomoči in konkurence

307 s področja intelektualne in industrijske lastnine

128 s področja javnih uslužbencev EU

320 drugih direktnih tožb

Povprečno trajanje postopkov 17,3 meseca

29 % je delež odločb, zoper katere je bila vložena pritožba pri Sodišču

1428 nerešenih zadev (31. decembra 2021)

Glavna obravnavana področja

Dostop do dokumentov 44

Kmetijstvo 23

Državne pomoči 273

Konkurenca 96

Okolje 16

Javno naročanje 25

Omejevalni ukrepi 51

Ekonomska in monetarna politika 179

Intelektualna in industrijska lastnina 320

Kadrovski predpisi za uradnike EU 133

Člani Splošnega sodišča

Splošno sodišče Evropske unije je od 1. septembra 2019 sestavljeno iz dveh sodnikov iz vsake države članice. Sodnike imenujejo države članice v medsebojnem soglasju za mandat šestih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Sodniki med seboj izvolijo predsednika in podpredsednika za dobo treh let z možnostjo ponovne izvolitve. Svoje naloge opravljajo povsem nepristransko.

M. van der Woude

predsednik

S. Papasavvas

podpredsednik

H. Kanninen

predsednik senata

V. Tomljenović

predsednica senata

S. Gervasoni

predsednik senata

D. Spielmann

predsednik senata

A. Marcoulli

predsednica senata

R. da Silva Passos

predsednik senata

J. Svenningsen

predsednik senata

M. J. Costeira

predsednica senata

A. Kornezov

predsednik senata

G. De Baere

predsednik senata

M. Jaeger

sodnik

S. Frimodt Nielsen

sodnik

J. Schwarcz

sodnik

M. Kancheva

sodnica

E. Buttigieg

sodnik

V. Kreuschitz

sodnik

L. Madise

sodnik

C. Iliopoulos

sodnik

V. Valančius

sodnik

N. Półtorak

sodnica

F. Schalin

sodnik

I. Reine

sodnica

R. Barents

sodnik

P. Nihoul

sodnik

U. Öberg

sodnik

K. Kowalik-Bańczyk

sodnica

C. Mac Eochaidh

sodnik

R. Frendo

sodnica

T. Pynnä

sodnica

L. Truchot

sodnik

J. Laitenberger

sodnik

R. Mastroianni

sodnik

J. Martín y Pérez de Nanclares

sodnik

O. Porchia

sodnica

G. Hesse

sodnik

M. Sampol Pucurull

sodnik

M. Stancu

sodnica

P. Škvařilová-Pelzl

sodnica

I. Nõmm

sodnik

G. Steinfatt

sodnica

R. Norkus

sodnik

T. Perišin

sodnica

D. Petrlík

sodnik

M. Brkan

sodnica

P. Zilgalvis

sodnik

K. A. Kecsmár

sodnik

I. Gâlea

sodnik

E. Coulon

sodni tajnik