Euroopa Liidu Kohus järgib juba mitu aastat ambitsioonikat keskkonnapoliitikat, mille eesmärk on täita kõige rangemaid kestliku arengu ja keskkonnakaitse norme.

Nagu igal aastal annab institutsioon aru kõige värskemate tema valduses olevate ehk 2019. aasta näitajate arengust. 2020. aasta omalt poolt saab olema eriline aasta üldise kaugtöö mõju seisukohast institutsiooni keskkonnamõjule. Seda kajastatakse 2021. aasta ülevaates.

Institutsiooni kinnisvaraprojektide elluviimisel ning tema kasutusse antud vahendite ja seadmete igapäevasel haldamisel arvestatakse samuti järjepideva sooviga kaitsta keskkonda, millest annab tunnistust registreering keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteemis (EMAS – Eco-Management and Audit Scheme) alates aastast 2016.

EMASi sertifitseerimine, mis on loodud Euroopa määrusega ning mis toimub organisatsioonide puhul, kes täidavad rangeid tingimusi, mis on seotud nende keskkonnapoliitika ja pingutustega keskkonnakaitse ja kestliku arengu nimel, kujutab endast seega suurt tunnustust kohtu keskkonnaalastele saavutustele ja tema keskkonnaalasele pühendumusele.

Iga-aastases keskkonnaaruandes annab kohus üksikasjaliku ülevaate oma keskkonnategevuse tulemuslikkusest ja käimasolevatest või tulevastest keskkonnahoiu projektidest.

Kohtul on e-õppe moodul, mis võimaldab kõigil uutel töötajatel tutvuda oma igapäevatöö keskkonnaalaste aspektidega ja saada soovitusi keskkonnasõbralike arvuti- ja kontoriharjumuste, energia- ja veekasutuse ning prügi sorteerimise ning liikuvuse kohta.

Veel ühe konkreetse sammuna võttis kohus endale eesmärgi kaotada kohtu-, nõupidamis- ja koosolekusaalides täielikult ühekordselt kasutatavad plastpudelid aasta käigus: alates novembrist 2020 lõpetati nende tellimine.

Rakendusel e-Curia, mis on kohtudokumentide edastamise viis poolte esindajate ja liidu kohtute vahel, on positiivne keskkonnamõju. Näiteks kui kõik menetlusdokumendid (üle 1 300 000 lehekülje), mis 2020. aastal e-Curia kaudu Euroopa Kohtule ja Üldkohtule esitati, oleks esitatud paberkandjal koos ärakirjade komplektidega, oleks see tekitanud dokumente, mis vastab ligikaudu mitmele tonnile paberile, mis oleks pealegi tulnud füüsiliselt Luksemburgi kohale toimetada.

  • Elastsest plastist pudelikorkide kogumine
  • Ühekordselt kasutatava plasti vähendamine
  • Jalgrattaparkimiskohtade arvu suurendamine
  • Osalemine Euroopa liikuvusnädalal: lõunakonverents säästva liikuvuse teemal (videokonverentsi teel)
  • Biojäätmete kogumine biogaasi tootmiseks
  • Kontori- ja toidujäätmete vähendamine: -8,6% kg/TTE (2019. aastal) Täistööaja ekvivalent (TTE) on ühik, mis võimaldab mõõta tööalast tegevust olenemata sellest, et iga töötaja poolt nädalas töötatud tundide arv võib erinevate töökorralduse vormide tõttu olla erinev.
  • Veetarbimise vähendamine: -5,5% m3/TTE (2019. aastal)
  • Paberi kokkuhoid: -17,6% kg/TTE (2019. aastal)
  • Elektritarbimise vähendamine: -10,6% kWh/TTE (2019. aastal)
  • 2 958 m2 päikesepaneele, mis toodavad ligikaudu 356 761 kWh (2019. aastal), mis vastab 65 perekonna aastasele elektritarbimisele
  • Süsinikdioksiidi heite vähendamine

Täistööaja ekvivalent (TTE) on ühik, mis võimaldab mõõta tööalast tegevust olenemata sellest, et iga töötaja poolt nädalas töötatud tundide arv võib erinevate töökorralduse vormide tõttu olla erinev. Vett, jäätmeid, paberit ja elektrit puudutavad keskkonnanäitajad vastavad 2019. aasta omadele. Erinevused on välja toodud võrdluse aluseks oleva 2015. aastaga.