
Az Európai Unió Bírósága több éve ambiciózus környezetvédelmi politikát folytat, melynek célja a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem legszigorúbb normáinak való megfelelés.
Mint minden évben, az intézmény számot ad a rendelkezére álló legfrissebb, jelen esetben a 2019‑es évre vonatkozó jelzőszámok alakulásáról. A 2020‑as év egy sajátos év lesz, tekintettel az általános távmunkának az intézmény környezeti kibocsátására gyakorolt kihatására. Mindezt majd a 2021‑es Körkép elkészültének alkalmával tudjuk megállapítani.
Az intézmény ingatlanprojektjeinek végrehajtását, valamint a rendelkezésére álló eszközök napi szintű kezelését a környezetvédelem szempontjának állandó szem előtt tartása jellemzi, amiről a 2016‑ban megszerzett EMAS-regisztráció (Eco‑Management and Audit Scheme) tanúskodik.
Az EMAS - regisztráció, amelyet eg y uniós rendelet hozott létre, és amelyet a környezetpolitikájukkal, valamint a környezet megóvása és a fenntartható fejlődés érdekében tett erőfeszítéseikkel kapcsolatos szigorú feltételeknek megfelelő szervezeteknek ítélnek oda, határozott elismerését jelenti a Bíróság magas szintű környezeti teljesítményének és környezetvédelmi elkötelezettségének.
Az éves környezetvédelmi nyilatkozatában a Bíróság részletes mérleget készít az intézmény környezetvédelmi teljesítményéről, valamint a jelenlegi és jövőbeni ökológiai projektjeiről.
Egy online képzési modul révén a Bíróság minden új munkavállalót tájékoztat a mindennapi munkájuk környezeti aspektusairól, és informatikai, illetve irodai, energia‑ és vízhasználati, hulladékkezelési, valamint közlekedési szempontból a helyes szokásokra próbál mindenkit ösztökélni.
A konkrét intézkedések között a Bíróság azt a célt tűzte ki, hogy az egyszer használatos műanyagpalackokat teljesen száműzi a tárgyalótermekből, a tanácskozásokról és az év folyamán tartott ülésekről: 2020 novembere óta beszüntette az ezirányú megrendeléseket.

- Hajlékony műanyag kupakok gyűjtése
- Az egyszer használatos műanyag csökkentése
- A kerékpártárolók számának növelése
- Részvétel az európai mobilitás hetén: „ebédidős konferencia” a „tartós mobilitásról” (videokonferencia útján)
- Szerves hulladékok biogáz előállítása céljából történő gyűjtése
- Az irodai és éttermi hulladékok csökkentése -8.6% kg/teljes munkaidős egyenérték (2019-ben) A teljes munkaidős egyenérték (TME) olyan mutató, amely lehetővé teszi az egyes alkalmazottak szakmai tevékenységének mérését a heti munkaóráknak a különböző munkaidő‑beosztási módok következtében eltérő számától függetlenül.
- Vízfelhasználás csökkentése: -5.5% m3/teljes munkaidős egyenérték (2019-ben)
- Papírhasználat csökkentése: -17.6% kg/teljes munkaidős egyenérték (2019-ben)
- Villamosenergia-fogyasztás csökkentése: -10.6% kWh/teljes munkaidős egyenérték (2019-ben)
- 2 958 m2 napelem közel 356 761 kWh energia termelése érdekében (2019-ben) 65 család éves villamosenergia‑ szükségletének felel meg
- A szén-dioxid-kibocsátás csökkentése
A teljes munkaidős egyenérték (TME) olyan mutató, amely lehetővé teszi az egyes alkalmazottak szakmai tevékenységének mérését a heti munkaóráknak a különböző munkaidő‑beosztási módok következtében eltérő számától függetlenül. A környezeti mutatók a víz, a hulladékok, a papír és a villamos energia vonatkozásában a 2019. évi mutatóknak felelnek meg. Az eltérések a 2015‑ös referenciaévhez képest értendők.