Súdny dvor Európskej únie už niekoľko rokov realizuje ambicióznu environmentálnu politiku s cieľom spĺňať najprísnejšie normy v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia.

Rovnako ako každý rok inštitúcia podáva správu o vývoji najnovších ukazovateľov, ktoré má k dispozícii, a to ukazovateľov za rok 2019. Pokiaľ ide o rok 2020, ten bude osobitným rokom z hľadiska dopadu všeobecnej práce z domu na environmentálny vplyv inštitúcie. Táto skutočnosť bude uvedená pri príležitosti Panoramatického prehľadu za rok 2021.

Manažment realitných projektov inštitúcie, ako aj každodenné riadenie prostriedkov a nástrojov, ktoré má k dispozícii, sú sprevádzané touto neustálou snahou o rešpektovanie životného prostredia, o čom svedčí získanie registrácie EMAS (Eco‑Management and Audit Scheme) v roku 2016.

Osvedčenie EMAS ustanovené európskym nariadením, ktoré je udeľované organizáciám spĺňajúcim prísne podmienky týkajúce sa ich environmentálnej politiky a úsilia o ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj, teda predstavuje jednoznačné uznanie ekologického záväzku Súdneho dvora a výborných výsledkov dosiahnutých v oblasti ochrany životného prostredia.

Vo svojom každoročnom Environmentálnom vyhlásení Súdny dvor predkladá podrobné zhodnotenie environmentálneho správania spolu s aktuálnymi a budúcimi projektmi v oblasti ekológie v rámci inštitúcie.

Prostredníctvom online školiaceho modulu sa Súdny dvor obracia na všetkých nových pracovníkov s cieľom informovať ich o environmentálnych aspektoch ich každodennej práce, pričom ich nabáda na osvojenie si správnych návykov z hľadiska informatiky a kancelárskych postupov, používania energie, spotreby vody a spracovania odpadu, ako aj cestovania.

Spomedzi konkrétnych úkonov si Súdny dvor stanovil cieľ úplne odstrániť plastové fľaše na jedno použitie v pojednávacích sálach a sálach, kde sa konajú zasadnutia a porady v priebehu roka: od novembra 2020 boli zastavené ich objednávky.

Aplikácia „e‑Curia“ (pozri s. 24) na výmenu súdnych dokumentov medzi zástupcami účastníkov konania a súdmi Únie má pozitívny vplyv na životné prostredie. Napríklad, ak by všetky strany procesných písomností, ktoré boli predložené Súdnemu dvoru a Všeobecnému súdu prostredníctvom e‑Curia v roku 2020 (viac ako 1 300 000 strán), boli podané v papierovej forme s ich príslušnými kópiami, znamenalo by to predloženie dokumentov zodpovedajúcich viacerým tonám papiera, ktoré by navyše museli byť fyzicky prepravené do Luxemburgu.

  • Zbieranie plastových vrchnákov
  • Zníženie používania plastov na jedno použitie
  • Zvýšenie počtu parkovacích miest pre bicykle
  • Účasť na európskom týždni mobility „lunchtime conference“ o „trvalo udržateľnej mobilite“ (formou videokonferencie)–CO2
  • Zber organického odpadu na účely výroby bioplynu
  • Zníženie odpadu pochádzajúceho z „Kancelárií a stravovania“ –8,6 % kg/ekvivalent plného pracovného času v roku 2019
  • Zníženie spotreby vody –5,5 % m3/ekvivalent plného pracovného času v roku 2019
  • Zníženie spotreby papiera –17,6 % kg/ekvivalent plného pracovného času v roku 2019
  • Zníženie spotreby elektriny –10,6 % kWh/ekvivalent plného pracovného času v roku 2019
  • 2958 m² fotovoltických článkov na výrobu takmer 356 761 kWh v roku 2019, čo zodpovedá ročnému dopytu 65 rodín po elektrickej energii
  • Zníženie emisií uhlíka

Ekvivalent plného pracovného času (Full Time Equivalent, FTE) je jednotkou umožňujúcou merať pracovnú činnosť nezávisle od rozdielov v počte odpracovaných hodín za týždeň každého zamestnanca v závislosti od rôznych rozvrhov práce. Environmentálne ukazovatele týkajúce sa vody, odpadu, papiera a elektrickej energie zodpovedajú environmentálnym ukazovateľom za rok 2019. Zmeny sú uvedené v porovnaní s referenčným rokom 2015