Sodišče Evropske unije že več let vodi ambiciozno okoljsko politiko, katere namen je izpolniti najvišje standarde na področju trajnostnega razvoja in varstva okolja.

Kot vsako leto institucija poroča o razvoju najnovejših kazalnikov, s katerimi razpolaga, in sicer tistimi iz leta 2019. Leto 2020 pa bo posebno leto glede na vpliv splošnega dela na domu na okoljski odtis institucije. To bo razvidno iz Pregleda za leto 2021.

Izvedba nepremičninskih projektov institucije ter vsakodnevno upravljanje sredstev in orodij, ki jih ima ta na voljo, sta poleg tega prežeta s stalno skrbjo glede varstva okolja, o čemer priča pridobitev registracije v sistemu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) od leta 2016.

Registracija v sistemu EMAS, ki jo določa evropska uredba ter se podeljuje organizacijam, ki izpolnjujejo stroge pogoje, povezane z njihovo okoljsko politiko in njihovimi prizadevanji v korist varstva okolja in trajnostnega razvoja, je tako pomembno priznanje za ekološko prizadevanje Sodišča in veliko okoljsko učinkovitost.

Sodišče je v letni Okoljski izjavi pripravilo podrobno oceno o okoljski uspešnosti ter trenutnih in prihodnjih ekoloških projektih v okviru institucije.

Sodišče s spletnim modulom za usposabljanje vse novince seznanja z okoljskimi vidiki njihovega vsakdanjega dela, pri čemer jim predlaga, kako z računalniškega in pisarniškega vidika pravilno uporabljati energijo in vodo, kako ravnati z odpadki ter kako uporabljati prevoz.

Sodišče si je med konkretnimi ukrepi določilo cilj popolne odstranitve plastenk za enkratno uporabo iz sodnih dvoran ter dvoran za posvetovanja in sestanke med letom: od novembra 2020 je prekinila njihovo naročanje.

Aplikacija „e‑Curia“ za izmenjavo sodnih pisanj med zastopniki strank in sodišči Unije pozitivno vpliva na okolje. Na primer, če bi bile vse strani procesnih aktov, ki so bile v letu 2020 Sodišču in Splošnemu sodišču poslane prek e-Curie (več kot 1.300.000 strani), vložene v papirnati obliki skupaj s pripadajočimi kopijami, bi to ustvarilo proizvodnjo dokumentov, ki bi ustrezali več tonam papirja in ki bi morali biti poleg tega fizično prepeljani v Luksemburg.

  • Zbiranje zamaškov iz mehke plastike
  • Manj plastike za enkratno uporabo
  • Večje število parkirnih mest za kolesa
  • Sodelovanje na evropskem tednu mobilnosti „Konferenca v času kosila“ o „trajnostni mobilnosti“ (prek videokonference)
  • Zbiranje organskih odpadkov za proizvodnjo bioplina
  • Zmanjšanje pisarniških ter kuhinjskih odpadkov iz menz in restavracij: -8.6 % kg/FTE v letu 2019. Ekvivalent polnega delovnega časa (ETP) je enota, ki omogoča merjenje poklicne dejavnosti, neodvisno od razlik v številu tedenskih delovnih ur vsakega uslužbenca zaradi različnih ureditev dela.
  • Zmanjšanje porabe vode: -5.5 % / m3/FTE (v letu 2019)
  • Zmanjšanje porabe papirja: -17.6 % kg/FTE (v letu 2019)
  • Zmanjšanje porabe električne energije: -10.6 % kWh/FTE (v letu 2019)
  • 2 958 m2 of fotonapetostnih celic za proizvodnjo skoraj 356 761 kWh (v letu 2019), ustreza letnim potrebam 65 družin po električni energiji
  • Reduction in carbon emissions

Ekvivalent polnega delovnega časa (ETP) je enota, ki omogoča merjenje poklicne dejavnosti, neodvisno od razlik v številu tedenskih delovnih ur vsakega uslužbenca zaradi različnih ureditev dela. Okoljski kazalniki za vodo, odpadke, papir in električno energijo ustrezajo tistim iz leta 2019. Spremembe so izražene v številkah glede na leto 2015, ki je referenčno leto.