Od wielu lat Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej prowadzi ambitną politykę w dziedzinie środowiska, której celem jest spełnienie najbardziej wymagających norm w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.

Jak co roku, instytucja informuje o rozwoju najnowszych dostępnych wskaźników, czyli wskaźników z roku 2019. Rok 2020 będzie rokiem szczególnym, jeśli chodzi o wpływ powszechnej pracy z domu na oddziaływanie instytucji na środowisko. Informacje na ten temat zostaną przedstawione w Panoramie 2021.

Realizacji projektów dotyczących gmachów instytucji, jak również codziennemu zarządzaniu zasobami i narzędziami, które ma ona do dyspozycji, przyświeca nieustanna troska o poszanowanie środowiska naturalnego, o czym świadczy uzyskanie rejestracji w EMAS (Eco­Management and Audit Scheme) w 2016 r.

Rejestracja EMAS, stworzona w drodze rozporządzenia europejskiego i przyznawana organizacjom spełniającym surowe wymogi w zakresie polityki środowiskowej i starań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, stanowi wymowny wyraz uznania dla zaangażowania ekologicznego Trybunału oraz jego wysokiej efektywności środowiskowej

W corocznym oświadczeniu w sprawie polityki środowiskowej Trybunał przedstawia szczegółowy bilans swojego oddziaływania na środowisko oraz obecne i przyszłe projekty środowiskowe instytucji.

Wszystkim nowym osobom w instytucji Trybunał oferuje moduł szkoleniowy online, aby zapoznać je ze środowiskowymi aspektami ich codziennej pracy oraz podpowiedzieć właściwe nawyki w zakresie narzędzi informatycznych i biurowych, zużycia energii i wody, odpadów i dojazdów.

Z konkretnych działań Trybunał wyznaczył sobie cel polegający na całkowitym zaprzestaniu używania plastikowych butelek jednorazowego użytku w salach rozpraw, salach narad i salach posiedzeń w ciągu roku: od listopada 2020 r. Trybunał nie zamawia już takich butelek.

Aplikacja „e­Curia”, służąca do przekazywania dokumentów procesowych między przedstawicielami stron a sądami Unii, ma pozytywny wpływ na środowisko. Przykładowo, gdyby wszystkie strony pism procesowych przekazanych Trybunałowi Sprawiedliwości i Sądowi przez e­Curia w 2020 r. (ponad 1 300 000 stron) zostały złożone w formie papierowej, wraz z kompletem ich odpisów, spowodowałoby to sporządzenie ilości dokumentów odpowiadającej wielu tonom papieru, które ponadto musiałyby zostać fizycznie dostarczone do Luksemburga.

  • Zbieranie nakrętek z miękkiego plastiku
  • Ograniczenie zużycia jednorazowego plastiku
  • Zwiększenie liczby miejsc parkingowych dla rowerów
  • 'Udział w europejskim tygodniu mobilnośc: ”konferencja obiadowa” na temat „zrównoważonej mobilności” (w trybie wideokonferencji)'
  • Zbiórka odpadów organicznych do wytwarzania biopaliw
  • 'Zmniejszenie odpadów biurowych i gastronomicznych : -8.6% /FTE (w 2019 r.). Full Time Equivalent (FTE) is a unit of measurement of occupational activity independent of the disparities in the number of hours worked each week by staff members resulting from their different working arrangements.'
  • 'Zmniejszenie zużycia wody : -5.5% / m3/FTE (w 2019 r.)'
  • 'Zmniejszenie zużycia papieru: -17.6% kg/FTE (w 2019 r.)'
  • 'Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej : -10.6% kWh/FTE (w 2019 r.)'
  • 2 958 m2 ogniw fotowoltaicznych do produkcji prawie 356 761 kWh (w 2019 r.), co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 65 rodzin
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC) jest jednostką miary działalności zawodowej, niezależną od rozbieżności w tygodniowej liczbie godzin pracy poszczególnych pracowników wynikających z różnych systemów czasu pracy. Wskaźniki środowiskowe dotyczące wody, odpadów, papieru i energii elektrycznej odpowiadają wskaźnikom z 2019 r. Zmiany są liczone w stosunku do 2015 r., roku referencyjnego.