Soudní dvůr Evropské unie již několik let sleduje ambiciózní politiku v oblasti životního prostředí, jejímž cílem je splnit nejvyšší možné standardy v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí.

Stejně jako každý rok orgán informuje o vývoji nejnovějších ukazatelů, které má k dispozici, tedy těch z roku 2019. Rok 2020 bude specifický z hlediska toho, jak dopad, který má orgán na životní prostředí, ovlivnila všeobecná povinnost výkonu práce z domova. Tyto informace budou uvedeny v Panoramatu roku 2021.

Provádění stavebních projektů orgánu a každodenní správa prostředků a nástrojů, které jsou mu dány k dispozici, jsou provázeny neustálou snahou o respektování životního prostředí, o čemž svědčí skutečnost, že od roku 2016 je registrován v systému EMAS (Eco-Management and Audit Scheme).

Registrace v systému EMAS vytvořená evropským nařízením a udělovaná organizacím, které splňují přísné podmínky v souvislosti s jejich politikou v oblasti životního prostředí a s jejich úsilím o ochranu životního prostředí a udržitelného rozvoje, představuje jasné uznání ekologického úsilí Soudního dvora a dosažených značných environmentálních úspěchů.

V každoročním environmentálním prohlášení Soudní dvůr podává podrobný přehled environmentálního profilu a současných a budoucích ekologických projektů instituce.

Prostřednictvím online vzdělávacího modulu oslovuje Soudní dvůr všechny nově příchozí, aby je informoval o environmentálních aspektech jejich každodenní práce a navrhl jim správné návyky z hlediska výpočetní techniky a kancelářského zařízení, využívání energie, vody a nakládání s odpadem a jeho přepravy.

Mezi konkrétní akce Soudního dvora patřilo stanovení cíle spočívajícího v úplném odstranění plastových lahví na jedno použití z jednacích síní, poradních sálů a zasedacích místností v průběhu roku: od listopadu 2020 je Soudní dvůr přestal objednávat.

Aplikace e-Curia k výměně soudních dokumentů mezi zástupci účastníků řízení a unijními soudy má pozitivní dopad na životní prostředí. Pokud by například všechny procesní písemnosti předložené Soudnímu dvoru a Tribunálu prostřednictvím aplikace e-Curia v roce 2020 (více než 1 300 000 stran) byly podány v listinné podobě spolu s příslušnými kopiemi, bylo by vytištěno množství dokumentů odpovídající několika tunám papíru, které by navíc musely být fyzicky přepraveny až do Lucemburska.

  • Sběr lahvových uzávěrů z pružného plastu
  • Omezení plastových výrobků na jedno použití
  • Navýšení parkovacích míst pro jízdní kola
  • Účast na evropském týdnu mobility: polední konference o „udržitelné mobilitě“ (prostřednictvím videokonference)–CO2
  • Sběr organického odpadu na výrobu bioplynu
  • Zmenšení množství odpadu z kanceláří a stravovacích zařízení –8,6 % kg/FTE (v roce 2019).
  • Úspora vody: –5,5 % m3/FTE (v roce 2019)
  • Snížení spotřeby papíru: –17,6 % kg/FTE (v roce 2019)
  • Snížení spotřeby elektřiny: –10,6 % kWh/FTE (v roce 2019)
  • 2958 m² fotovoltaických článků vyrábějících téměř 356 761 kWh (v roce 2019) Ekvivalent roční potřeby elektrické energie pro 65 rodin
  • Snížení emisí uhlíku

Ekvivalent plného pracovního úvazku (FTE) je jednotka, kterou se vyjadřuje míra odborné činnosti bez ohledu na rozdíly v počtu odpracovaných hodin za týden každého pracovníka v důsledku různých pracovních vzorců. Ukazatele kvality životního prostředí pro vodu, odpad, papír a elektřinu odpovídají ukazatelům pro rok 2019. Odchylky jsou vyčísleny ve vztahu k referenčnímu roku 2015