V návaznosti na změny, které orgán zažil v roce 2020, bude rok 2021 rokem, během něhož se bude i nadále pracovat na probíhajících projektech zahrnujících inovace, které jsou důsledkem výkonu práce z domova, a to v rámci postupného návratu k pracovním podmínkám s rozsáhlejší přítomností na pracovišti.

 

V kontextu dematerializace, zjednodušování a racionalizace toků dokumentů a rozhodnutí se bude hojně rozvíjet práce na projektu integrovaného systému správy případů, který byl předmětem zadávacího řízení, jež skončilo v roce 2020; cílem je tento systém uvést do provozu, což povede k významnému zvýšení efektivity soudů i služeb, které jsou zapojeny do procesu projednávání předložených věcí.

Bude provedena celková analýza pozitivních aspektů všeobecné povinnosti výkonu práce z domova, které byly zjištěny zejména v rámci průzkumů provedených u zaměstnanců a vedoucích služeb, s cílem upravit konkrétní podmínky částečného výkonu funkce z domova. V rámci těchto příprav budou zohledněny úvahy týkající se rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, podpory při osamostatňování spolupracovníků ve snaze zajistit spokojenost všech zaměstnanců i kvalitu jejich práce, jakož i způsobů, jak v tomto kontextu zajistit soudržnost mezi zaměstnanci a rozvoj jejich vztahu s orgánem.

 

Technologie zajišťující virtuální přítomnost, které byly v roce 2020 hojně využívány, budou sloužit jako základ projektu diverzifikace možnosti návštěv. Cílem tohoto projektu je umožnit externím návštěvníkům, kterým v poznávání Soudního dvora brání fyzický přesun do Lucemburku (a to zejména kvůli zeměpisné poloze a s ní souvisejícímu časovému, finančnímu i ekologickému aspektu), navštívit prostory orgánu virtuálně a zúčastnit se návštěvy na dálku. Navrhovaný program bude zahrnovat videosekvence, komentovanou návštěvu budov a interaktivní setkání se zaměstnanci orgánu. Orgán chce prostřednictvím tohoto programu distančních návštěv poskytnout co největšímu okruhu osob prostředky k seznámení se s jeho úlohou v rámci evropské institucionální soustavy a s tím, jak při sledování demokratického cíle přispívá k vytváření unijního právního řádu. V roce 2021 bude nejprve zahájena pilotní fáze s omezeným počtem skupin mladých lidí (15–18 let) a následně bude tato nabídka rozšířena a přizpůsobena ostatním částem veřejnosti.