След промените, настъпили в институцията през 2020 г., 2021 г. се очертава като година за работа по текущи проекти, които да интегрират новостите от опита с работата у дома при постепенно завръщане към начини на работа, включващи по-голямо присъствие.

 

Във връзка с дематериализирането, опростяването и рационализацията на документалните процеси и на процесите за вземане на решения, с оглед разгръщане, даващо възможност за голямо повишаване на ефективността както за съдилищата, така и за службите, участващи в работата по делата, се очаква значително развитие по проекта за интегрирана система за управление на делата, във връзка с който през 2020 г. приключи процедура за възлагане на обществена поръчка.

Положителните аспекти на опита от всеобщия режим на работа у дома, констатирани по-специално в рамките на проучвания сред персонала и ръководителите на службите, ще бъдат цялостно осмислени с цел да се осъвременят конкретните правила за частично изпълнение на функциите у дома. Тези нови насоки ще включват съображения относно равновесието между професионалния и личния живот, относно съпътстващи повишената самостоятелност на сътрудниците действия, насочени както към удовлетвореността на персонала, така и към качеството на резултатите от работата, а също и относно средствата за постигане на сплотеност на персонала и развитие на правоотношението му с институцията при тези условия.

 

Технологиите за виртуално присъствие, използвани усилено през 2020 г., ще послужат като основа на проект за разширяване на предлаганите възможности за прием на посетители. Този проект си поставя за цел да предложи на външните посетители, за които пътуването до Люксембург е препятствие за опознаването на Съда (по-специално поради географска отдалеченост и необходимите за пътуването време и разходи, включително екологични), да се пренесат виртуално в сградите на институцията, за да участват в посещение от разстояние. Предлаганата програма ще включва видео материали за обиколка на сградите, придружени от коментари, както и интерактивни срещи с членове на персонала на институцията. С програмата за посещения от разстояние институцията желае да предложи на максимално широк кръг от хора средства, с помощта на които да се запознаят с ролята ѝ в системата от европейски институции и нейния принос към правния ред на Съюза в изпълнение на демократичните му цели. Най-напред през 2021 г. ще стартира пилотна фаза с ограничен брой групи младежи (15—18 години), след което предлагането ще бъде разширено и адаптирано към други видове аудитория.