Το 2020 ήταν για το θεσμικό όργανο μια χρονιά αλλαγών, ενώ το 2021 αναμένεται να είναι μια χρονιά κατά την οποία θα συνεχιστεί η υλοποίηση των σχεδίων για την εμπέδωση των καινοτομιών που προέκυψαν από την εμπειρία της κατ’ οίκον εργασίας, στο πλαίσιο της σταδιακής επιστροφής του προσωπικού στις εγκαταστάσεις του Δικαστηρίου.
Οι τεχνολογίες που επιτρέπουν την ψηφιακή παρουσία των εργαζομένων, οι οποίες αξιοποιήθηκαν σε μεγάλο βαθμό το 2020, θα αποτελέσουν τη βάση ενός προγράμματος εναλλακτικής υποδοχής επισκεπτών. Το πρόγραμμα αυτό αποσκοπεί στο να προσφέρει στους εξωτερικούς επισκέπτες, για τους οποίους η μετάβαση στο Λουξεμβούργο μπορεί να λειτουργεί ως παράγοντας αποτρεπτικός για την επίσκεψη στο Δικαστήριο (ιδίως λόγω γεωγραφικής απόστασης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται από πλευράς χρόνου και κόστους, αλλά και περιβαλλοντικού αποτυπώματος), τη δυνατότητα συμμετοχής σε εικονική περιήγηση των κτιριακών εγκαταστάσεων του θεσμικού οργάνου. Το προτεινόμενο πρόγραμμα θα περιλαμβάνει σειρά βίντεο, θα συμπληρώνεται δε με ξενάγηση στα κτίρια καθώς και με συναντήσεις με μέλη του προσωπικού του θεσμικού οργάνου. Με το πρόγραμμα αυτό επισκέψεων εξ αποστάσεως, το θεσμικό όργανο επιδιώκει, προάγοντας τις δημοκρατικές αρχές, να ενημερώσει το ευρύτερο δυνατό κοινό για τον ρόλο του εντός του ευρωπαϊκού θεσμικού συστήματος και για τη συμβολή του στην έννομη τάξη της Ένωσης. Αρχικά, θα ξεκινήσει το 2021 πιλοτική φάση με περιορισμένο αριθμό ομάδων επισκεπτών νεαρής ηλικίας (15-18 ετών), πριν διευρυνθεί και προσαρμοστεί η εφαρμογή του προγράμματος και σε άλλες κατηγορίες επισκεπτών.