Pēc pārmaiņām, kas ar iestādi notika 2020. gadā, 2021. būs gads, kurā tiks turpināts iesāktais, kad, pakāpeniski atgriežoties pie darba klātienē, tiks integrēti darba no mājām pieredzē iegūtie jauninājumi.

 

Saistībā ar dokumentu aprites un lēmumu pieņemšanas plūsmu dematerializāciju, vienkāršošanu un racionalizāciju apjomīgi izstrādes darbi tiks veikti lietu integrētās pārvaldības sistēmas projektā, par kuru publiskā iepirkuma procedūra noslēdzās 2020. gadā, lai tā rezultātā būtiski augtu abu tiesu un ar lietu pārvaldību saistīto dienestu darbību efektivitāte.

Vispārējā darba no mājām režīma laikā gūtās pieredzes pozitīvie aspekti, kuri cita starpā konstatēti personāla un dienesta vadītāju aptaujās, tiks integratīvi analizēti saistībā ar konkrētu kārtību daļējai darba veikšanai no mājām. Šī pilnveidošana ietvers apsvērumus par profesionālās un privātās dzīves līdzsvarošanu, atbalstu darbinieku autonomijai tiklab personīgās labsajūtas, kā arī darba pienākumu izpildes nolūkos, kā arī par līdzekļiem, lai minētajā kontekstā nodrošinātu personāla saliedētību un tā attiecību ar iestādi attīstību.

 

Virtuālās klātbūtnes tehnoloģijas, kas tika plaši izmantotas 2020. gadā, kalpos par pamatu projektam apmeklētāju uzņemšanas piedāvājuma dažādošanai. Šī projekta mērķis ir iestādes apmeklētājiem, kuriem ierašanās Luksemburgā ir ķērslis, kas neļauj iepazīties ar Tiesas darbību (it īpaši attāluma dēļ, kas rada laika patēriņu un izmaksas, kā arī ekoloģisku apsvērumu dēļ), piedāvāt iespēju apmeklēt iestādi virtuāli, lai piedalītos attālinātā tās telpu apskatē. Piedāvātā programma ietvers videosižetus, ēku apmeklējumu stāstījuma pavadībā, kā arī interaktīvas tikšanās ar iestādes personāla pārstāvjiem. Ar šo attālinātā apmeklējuma programmu iestāde vēlas piedāvāt pēc iespējas plašāku līdzekļu klāstu, lai iepazīstinātu ar tās lomu Eiropas institucionālajā sistēmā un ieguldījumu Savienības tiesību sistēmā, īstenojot demokrātijas mērķi. Vispirms 2021. gadā tiks uzsākts izmēģinājuma posms, piedaloties noteiktam skaitam gados jaunu (15–18 gadi) sabiedrības locekļu grupām, lai pēc tam piedāvājumu paplašinātu un pielāgotu citām sabiedrības grupām.