Po spremembah v instituciji, ki so se zgodile v letu 2020, bo za leto 2021 značilno nadaljevanje tekočih projektov, pri čemer bodo v okviru postopne vrnitve k načinom dela na podlagi večje fizične prisotnosti upoštevane novosti, ki izhajajo iz izkušenj z delom od doma.

 

V okviru digitalizacije, poenostavitve in racionalizacije toka dokumentov in odločanja bo projekt integriranega sistema za vodenje zadev, v zvezi s katerim se je leta 2020 končal postopek javnega razpisa, močno napredoval s ciljem začetka njegove uporabe, ki bo omogočila precejšnje povečanje učinkovitosti tako za sodišči kot za službe, ki sodelujejo pri obravnavanju zadev.

Pozitivni elementi, izhajajoči iz izkušenj z vsesplošnim delom na daljavo, ki so bili ugotovljeni zlasti ob izvedbi anket med zaposlenimi in vodjami služb, bodo predmet celovite preučitve konkretnih načinov delnega opravljanja nalog od doma. V ta razvoj bodo vključeni preudarki glede ravnotežja med poklicnim in zasebnim življenjem, glede spremljanja večje samostojnosti sodelavcev s ciljem, da se zagotovita tako dobro počutje zaposlenih kot kakovost izvajanih storitev, ter glede načinov za to, da se v teh okoliščinah zagotovita medsebojna povezanost zaposlenih in razvoj njihovega odnosa z institucijo.

 

Tehnologije za omogočanje virtualne prisotnosti, ki so se v letu 2020 intenzivno uporabljale, bodo podlaga za projekt popestritve ponudbe sprejemanja obiskovalcev. Namen tega projekta je zunanjim obiskovalcem, za katere prihod v Luxembourg pomeni oviro za spoznavanje Sodišča (zlasti zaradi geografske oddaljenosti in njenih posledic v smislu časa in stroškov, tudi ekoloških), ponuditi možnost, da virtualno vstopijo v prostore institucije in tako sodelujejo pri obisku na daljavo. Ponujeni program bo vključeval videoposnetke, vodeni obisk stavb ter interaktivna srečanja z zaposlenimi institucije. Institucija želi s tem programom obiska na daljavo čim večjemu številu oseb dati možnost, da se seznanijo z njeno vlogo v evropskem institucionalnem sistemu in njenim prispevkom k pravnemu redu Unije, s čimer se uresničuje demokratični cilj. Najprej bo v letu 2021 uvedena poskusna faza z omejenim številom skupin mlajše javnosti (15–18 let), nato pa se bo ponudba razširila in prilagodila drugim skupinam javnosti.